Reklama

O czym mówi cisza?

Przywoływanie tematu ciszy w rozważaniach na temat mediów wydaje się absurdalne. To jednak tylko pozorny paradoks

W orędziu na tegoroczny, 46. z kolei, Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu Benedykt XVI zwrócił uwagę na wzajemne powiązanie słowa i milczenia w misji ewangelizacyjnej.
Wydarzenie miało miejsce w Brazylii. W finale Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej spotkały się 2 drużyny znane z miłości do futbolu: gospodarze oraz reprezentacja Urugwaju. Mimo że Brazylijczycy powszechnie uchodzili za faworytów, zwycięstwo odniosła drużyna przeciwna. - Na stadionie mieszczącym ok. 200 tys. kibiców zapanowała dojmująca cisza - mówi Przemysław Babiarz, dziennikarz sportowy. - Słychać było jedynie szloch płaczących. - I to jest właśnie paradoksalne - dodaje. - Cisza, w której coś słychać...
Taką m.in. historię można usłyszeć z ust dziennikarzy komentujących papieskie orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Dla Marka Zająca, dziennikarza telewizyjnego, najbardziej sugestywna pod tym względem była postać Jana Pawła II podczas jego ostatniej pielgrzymki do Polski. - Kiedy Papież postanowił odmówić brewiarz w wawelskiej katedrze, świat jakby się zatrzymał - opowiada. - Media nie są przyzwyczajone do ciszy, a jednak nikt z dziennikarzy nie starał się tej ciszy zagadać. To była najlepsza lekcja potęgi, jaką niesie modlitwa.

Pod strzechy

Film pt. „Milczenie i słowo”, inspirowany tegorocznym orędziem papieskim na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, ma za zadanie przybliżyć myśl Ojca Świętego, zilustrować poruszaną przez niego problematykę, a także ukazać rolę oraz siłę przekazu mediów we współczesnym świecie.
Z głośników podczas projekcji filmu padają bardzo ważne spostrzeżenia. Dziennikarze, którzy na co dzień posługują się słowem, przekonują się za Benedyktem XVI, iż „cisza jest niezbędna dla refleksji, dla zrozumienia”.
Reżyserem filmu jest Joanna Sosnowska, dziennikarka TVP. Dokument ma być autentycznym głosem polskich mediów, a jego bohaterami są sami dziennikarze. Odpowiadają oni na pytania dotyczące zagadnień poruszonych przez papieża Benedykta XVI w orędziu.
W materiałach promujących film środki społecznego przekazu zostały uznane za stałych bywalców w życiu i posłannictwie Kościoła. - Dzisiaj Kościół nie boi się już mediów i nie potępia ich. Posługuje się nimi, aby kształtować w ludziach kulturę opartą na wartościach chrześcijańskich oraz głosić Ewangelię miłości, sprawiedliwości i pokoju - napisali autorzy. Na pewno jednak do rzadkości należy przedstawianie czy komentowanie papieskich dokumentów za pośrednictwem produkcji filmowej. To chyba doskonała metoda, by papieskie nauczanie trafiało pod strzechy. A nawet jeśli to nie nastąpi, rola orędzia została już spełniona: czołowi polscy dziennikarze podejmują bowiem refleksję na temat kościelnego nauczania i próbują je zinterpretować i przekazać dalej.

Reklama

Ważne zdania

Temat tegorocznego orędzia Benedykta XVI brzmi: „Milczenie i słowo drogą ewangelizacji”. Tym razem Papież zwrócił szczególną uwagę na miejsce milczenia w świecie zdominowanym przez słowo. Napisał, że „kiedy milczenie i słowo wzajemnie się dopełniają, komunikacja nabiera wartości i znaczenia”.
Milczenie, jak napisał Benedykt XVI, „jest szczególnie ważne dla tych, którzy podejmują ewangelizację: zarówno milczenie, jak i słowo są istotnymi i nieodłącznymi elementami działań Kościoła w dziedzinie środków przekazu”. Oby owocem papieskiego wysiłku była nie tylko refleksja ze strony dziennikarzy czy odbiorców mediów, ale w nie mniejszym stopniu docenienie ciszy na co dzień: w prasie, radiu i telewizji.

2012-09-20 07:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym

2020-04-03 10:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

koronawirus

BPJG

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym, które w trosce o najbliższych muszą pozostać poza domem.

To reakcja paulinów na konkretne potrzeby w czasie epidemii. Miejsce nosi imię Jana Pawła II i jest trwałą pamiątką I pielgrzymki do Polski papieża z 1979 r.

„Jesteśmy gotowi na przyjęcie tych osób, które będą tego potrzebowały w tym szczególnym czasie epidemii, chodzi przede wszystkim o lekarzy, pielęgniarki, ratowników” - zaznacza o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

„Podejmujemy pewne kroki, żeby po prostu, zwyczajnie pomóc - w takim wymiarze, w jakim możemy - podkreśla przeor Jasnej Góry - Jesteśmy miejscem, które oczywiście modlitewnie wspiera całą Ojczyznę, i tych, którzy łaczą się z nami duchowo. Jest Punkt Pomocy Charytatywnej, który też wspiera osoby, które potrzebują pomocy również z tym czasie”.

Z pokoi w Domu Pielgrzyma mogą korzystać pracownicy trzech placówek medycznych w Częstochowie: Miejskiego Szpitala Zespolonego, Pogotowia Ratunkowego i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Chodzi o osoby, które z uwagi na charakter swojej pracy, w tym częsty kontakt z osobami podejrzanymi o możliwość zakażenia koronawirusem lub zakażonymi nie chcą lub nie mogą wracać do domów w obawie o życie i zdrowie swoich najbliższych.

Do inicjatywy 'Adoptuj medyka' wciąż zaprasza Radio Jasna Góra. Chodzi o dowolną formę modlitwy za znanego Bogu pracownika służb medycznych. To oni są najbardziej zaangażowani w walkę z wirusem.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów rok po śmierci papieża

2020-04-03 21:32

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Archiwum Aspektów /br. Paweł Gondek OFM Cap/

Jak Gorzów upamiętnił Jana Pawła II rok po jego odejściu do Domu Ojca? Zapraszamy do naszej "Aspektowej" fotorelacji z 2 kwietnia 2006 roku.

Zobacz zdjęcia: Gorzów rok po śmierci papieża
CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję