Reklama

Gryfów Śląski

750-lat kościoła św. Jadwigi

Od 12 do 20 października gryfowska parafia uroczyście obchodziła jubileusz swojego kościoła i patronalne święto św. Jadwigi Śląskiej.

Obchodząc jubileusz 750-lecia kościoła należy wspomnieć o historii tej szacownej świątyni. Otóż pierwszą świątynią był kościołek wybudowany z drewna. Fundatorem był Henryk III, wnuk św. Jadwigi Śląskiej. 14 sierpnia 1252 r. kościół został konsekrowany przez biskupa wrocławskiego Tomasza. W 1427 r. miasto wraz z kościołem zostało spalone. W 1517 r. dokonano odbudowy kościoła, ale już w konstrukcji murowanej. W 1557 r. sklepienie kościoła ozdobiono pięknym sgraffito, a w 1606 r. postawiono ołtarz główny. Wśród innych zabytków są: chrzcielnica z piaskowca, drewniana ambona, ołtarze boczne, barokowe epitafia.
Gryfowscy kapłani pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Stanisława Boczonia przygotowali bardzo ambitny program obchodów tych uroczystości.
W programie znalazła się pielgrzymka do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy i do Częstochowy. Uczestniczyło w niej ponad 320 osób. Warto zaznaczyć, że w pielgrzymce brali również udział przedstawiciele władz lokalnych, z burmistrzem Antonim Lewkowiczem, grupy pracowników z miejscowych zakładów. Byli również dyrektorzy szkół, a wśród nich Stanisław Okulowski, dyrektor szkoły, która w roku ubiegłym otrzymała imię Jana Pawła II. Było to bardzo duże przeżycie. Wielu parafian było tu po raz pierwszy.
W sanktuarium trzebnickim przy grobie św. Jadwigi odprawione zostało krótkie nabożeństwo, po którym pielgrzymi udali się w dalszą drogę do Częstochowy.
Na Jasnej Górze przed Cudownym Obrazem odprawiona została Msza św. dziękczynna w intencji parafian. Przewodniczył jej ks. Stanisław Boczoń, koncelebrowali wszyscy obecni księża, a homilię wygłosił ks. Stanisław Bakes. W godzinach popołudniowych odprawiliśmy Drogę Krzyżową na jasnogórskich wałach. Pomimo deszczu ze śniegiem i silnego wiatru pobyt w Często-chowie, a w szczególności droga krzyżowa na pewno pozostaną w pamięci uczestników.
Kolejnym dniem obchodów jubileuszowych była uroczystość odpustowa 16 października. Sumę odpustową odprawił ks. mjr Mieczysław Jackowiak - dziekan lubański. Przybyło na nią również wielu księży z dekanatu. Homilę wygłosił ks. kan. Jan Dochniak - proboszcz z Olszyny Lubańskiej.
Natomiast 19 października odbyła się wspólna konferencja księży dekanatu gryfowskiego i kapłanów z Czech z dekanatu Liberec. Tematem konferencji było: "Pogłębienie współpracy Kościoła po obydwu stronach granicy".
Ze strony czeskiej w konferencji uczestniczyło dziesięciu księży pod przewodnictwem ks. kan. Franciszka Opletal, dziekana z Liberca. Obecni byli również: dziekan z Jablońca oraz ks. Antoni Brzatrsowsky z Niemcy, z parafii, z którą gryfowianie od lat współpracują. Rozmowy plenarne poprzedziła Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. kan. Stanisław Boczoń. Uczestnicy zwiedzili również kościół, podziwiając zgromadzone w nim zabytki. Posiedzenia plenarne oraz dyskusje odbyły się w salach domu parafialnego. Interesujący referat pt. "Społeczność lokalna na pograniczu, a wezwania XXI w." wygłosił dyrektor ds. naukowych Katolickiego Uniwersytetu Ludowego - dr Jerzy Tutaj. Warto wspomnieć, że na co dzień dr Jerzy Tutaj pełni obowiązki dziekana Wałbrzyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości. Na zakończenie konferencji odprawiono polsko-czeskie Nieszpory.
W niedzielę 20 października br. podsumowano dni jadwiżańskie i jubileuszowe. Do parafii przybył biskup legnicki Tadeusz Rybak, który odprawił uroczystą Mszę św., inaugurującą jednocześnie nowy rok akademicki na Katolickim Uniwersytecie Ludowym. Po Mszy św. studenci oraz zaproszeni goście wysłuchali sprawozdania za miniony rok akademicki. Studenci pierwszego roku złożyli ślubowanie. Wykład inauguracyjny pt. "Znaczenie wiedzy zarządzania w życiu współczesnego człowieka" wygłosił prof. dr hab. Lucjan Kowalczyk - prorektor WWSZ i P. Głos zabrał również bp Tadeusz Rybak, zwracając uwagę na istotne znaczenie kształcenia i zdobywania wiedzy w czasach, gdy tak bardzo zmienia się nasza rzeczywistość.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża radością

2021-06-12 07:25

[ TEMATY ]

życie

świadectwo

świadectwa

Fundacja Grupa Pro Elio

Barbara Kędzior

Barbara Kędzior

Basia Kędzior urodziła się z rybią łuską - genetyczną wadą skóry. Miała żyć tylko osiem dni. Gdy już było wiadomo, że przeżyje dłużej, lekarz chciał amputować jej palce. Dzisiaj ma 22 lata i jest radosną dziewczyną, która swoimi palcami zapisała całe mnóstwo zeszytów.

Kształci się w śpiewie. Ma cudowny głos. Daje świadectwo radosnego życia niezależnie od trudności. W sytuacji, w której wielu dzieciom, u których diagnozuje się przeróżne wady genetyczne, odbiera się prawo do życia, Basia jest żywym dowodem na to, że namawianie rodziców na aborcję z powodu podejrzenia choroby jest wielkim nieporozumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Polska ponownie poświęcona!

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

serce

Anna Wiśnicka

W jakim celu ponownie oddajemy nasz kraj Sercu Jezusa, skoro poświęcenie miało już miejsce w 1921 r. na Małym Rynku Krakowie?

Ojciec Robert Więcek, jezuita, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, wyjaśnia: – To jak dmuchnięcie w popiół, który przykrywa żar, po to, by na nowo rozpalić serca wiernych gorejącym ogniem miłości. Skoro „ponownie”, to znaczy, że od czasu do czasu warto powrócić do źródeł. Z biegiem lat jakoś blednie wspomnienie o tym, co się wydarzyło. Duchowi synowie św. Ignacego Loyoli często powtarzają sentencję łacińską: repetitio mater studiorum est (powtarzanie jest matką wiedzy). W tym wyrażeniu także odkrywamy nutki nadziei związanej z tym ponowieniem. Jeszcze jedna myśl ojca Ignacego, która powtarza się w dynamice Ćwiczeń duchowych: mówi on, że nie ilość treści, a smakowanie nasyca duszę – o takie sycenie chodzi.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa pielgrzymkowa u franciszkanów na Karłowicach

2021-06-12 14:42

ks. Łukasz Romańczuk

Od wczoraj, przy kościele pw. św. Antoniego przy ul. Kasprowicza we Wrocławiu - Karłowicach (franciszkanie), można oglądać wystawę: „Homo viator, czyli wyrusz w drogę - Czterdzieści lat Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę”

Prezentacja wystawy dostępna na naszym kanale YouTube:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję