Reklama

Credo

Kiedy oświadczam: „Wierzę w Boga”, jestem świadomy tego (czuję to), że składam nietuzinkową deklarację; że jest to inne oświadczenie niż np. śpiewam, jestem na zakupach, mam samochód. Jest ono raczej podobne do oświadczeń typu: jestem Polakiem, kocham, lubię.
Deklarując wiarę w Boga, umieszczam siebie pośród tych, którzy nie tylko poszukują ostatecznych racji istnienia wszystkich bytów materialnych, ich fundamentów, ale i sposobów dotarcia i kontaktów z bytami, które nie mają komponentu materialnego, czyli do tzw. istot duchowych.
Nauka pozwala naszemu umysłowi - zwłaszcza wyposażonemu w stosowne narzędzia badawcze - na coraz dociekliwsze, sprawdzalne eksperymentalnie, poznawanie materialnego wycinka istniejących rzeczywistości. Wiara natomiast roztacza przed nami całościowy jej ogląd i utrzymuje, że do pewnych z istniejących jej postaci - i to dość istotnych - można dotrzeć tylko na jej skrzydłach, krocząc po drogach przez nią wskazywanych. Wiara i rozum to dwa skrzydła, na których człowiek wznosi się ku poznaniu pełni prawdy. Wiara jest jak teleskop, przez który widzimy dalej, głębiej, więcej; jak okulary pozwalające dostrzec w podczerwieni to, co niewidzialne. Ludzie wierzący chcą wiedzieć więcej, niż pozwalają im na to zmysły, nawet wyposażone w coraz nowocześniejsze instrumenty.
Wiara jest spotkaniem w ciemnościach, w których niepewność staje się pewnością; kiedy coś nie do wiary staje się oczywiste.

2012-10-08 11:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: wiara domaga się naszego zaangażowania

2021-06-20 12:44

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

„Aby być uczniami Jezusa, nie wystarczy wierzyć, że Bóg istnieje - trzeba zaangażować się razem z Nim. Nie wystarczy wiedzieć, że Bóg istnieje, trzeba jeszcze wznieść głos wraz z Nim, wołać do Niego” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do czytanego w 12 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 4, 35-41), mówiącego o uciszeniu przez Pana Jezusa burzy na jeziorze. Zauważył, że doświadczenie zagubienia i lęku w obliczu przeciwności nie jest obce także chrześcijanom dnia dzisiejszego, gdy brakuje nam pracy lub niespodziewana diagnoza sprawia, że boimy się o zdrowie nasze lub kogoś bliskiego.

CZYTAJ DALEJ

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się najdłuższy pontyfikat w dziejach Kościoła

2021-06-16 18:58

[ TEMATY ]

pontyfikat

Pius IX

wikipedia.pl

Przed 175 laty – 16 czerwca 1846, po dwudniowym konklawe, które odbyło się w rzymskim Pałacu Kwirynalskim, nowym papieżem został Giovanni Maria Mastai-Ferretti, który przyjął imię Pius IX.

W 5 dni później odbyła się jego koronacja i tak rozpoczął się pontyfikat, który miał się okazać najdłuższym w dziejach Kościoła katolickiego, jeśli nie liczyć pierwszego papieża – św. Piotra, o którego posługiwaniu na tym urzędzie mamy niewiele pewnych wiadomości i tylko tradycja głosi, że pełnił on to stanowisko ponad 30 lat.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: dzieci z Podwórkowych Kół modliły się na różańcu o świętość rodzin

2021-06-20 17:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Prosimy o świętość rodzin. Siłą polskiego narodu, siłą świata są rodziny. Jakie będą rodziny, takie będą dzieci, powołania zakonne, kapłańskie, tacy my będziemy – podkreślali organizatorzy i uczestnicy 22. Pielgrzymki Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci przy Radiu Maryja.

Spotkanie dzieci na Jasnej Górze to czas modlitwy i świadectw, z dziećmi zaśpiewał bp Antoni Długosz oraz „Armia Dzieci” z Lublina. Bp Długosz sprawował Eucharystię z udziałem najmłodszych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję