Reklama

Credo

Kiedy oświadczam: „Wierzę w Boga”, jestem świadomy tego (czuję to), że składam nietuzinkową deklarację; że jest to inne oświadczenie niż np. śpiewam, jestem na zakupach, mam samochód. Jest ono raczej podobne do oświadczeń typu: jestem Polakiem, kocham, lubię.
Deklarując wiarę w Boga, umieszczam siebie pośród tych, którzy nie tylko poszukują ostatecznych racji istnienia wszystkich bytów materialnych, ich fundamentów, ale i sposobów dotarcia i kontaktów z bytami, które nie mają komponentu materialnego, czyli do tzw. istot duchowych.
Nauka pozwala naszemu umysłowi - zwłaszcza wyposażonemu w stosowne narzędzia badawcze - na coraz dociekliwsze, sprawdzalne eksperymentalnie, poznawanie materialnego wycinka istniejących rzeczywistości. Wiara natomiast roztacza przed nami całościowy jej ogląd i utrzymuje, że do pewnych z istniejących jej postaci - i to dość istotnych - można dotrzeć tylko na jej skrzydłach, krocząc po drogach przez nią wskazywanych. Wiara i rozum to dwa skrzydła, na których człowiek wznosi się ku poznaniu pełni prawdy. Wiara jest jak teleskop, przez który widzimy dalej, głębiej, więcej; jak okulary pozwalające dostrzec w podczerwieni to, co niewidzialne. Ludzie wierzący chcą wiedzieć więcej, niż pozwalają im na to zmysły, nawet wyposażone w coraz nowocześniejsze instrumenty.
Wiara jest spotkaniem w ciemnościach, w których niepewność staje się pewnością; kiedy coś nie do wiary staje się oczywiste.

2012-10-08 11:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak naprawdę wygląda piekło? Poznaj kilka wizji św. Faustyny!

[ TEMATY ]

duchowość

św. Faustyna

Adobe Stock

Choć nikt z nas nie chce tam trafić, nie raz zastanawiamy się „jak tam jest?”. Jak naprawdę wygląda piekło? Z podpowiedzią przychodzi nam św. Faustyna, która w swoim Dzienniczku zapisała kilka wizji piekła.

Poniższe cytaty nie mają na celu wzbudzenie strachu – to raczej motywacja, aby ufając niezgłębionemu Miłosierdziu Boga jeszcze mocniej przylgnąć do Jezusa i przyprowadzać do Niego jak najwięcej bliźnich. (przyp. Red.)

CZYTAJ DALEJ

Czy wiara chroni przed lękiem?

Niedziela Ogólnopolska 19/2022, str. 12-13

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe Stock, montaż: Anna Wiśnicka

Lęk jest zbyt ludzką sprawą, żeby się nią nie zajmowała Biblia, i zbyt Bożą, żeby Bóg zostawił człowieka bez jakichkolwiek wskazówek.

To, co Pismo Święte mówi na temat lęku, można zawrzeć w co najmniej czterech myślach.

CZYTAJ DALEJ

XVIII-w. obraz św. Franciszka wrócił po renowacji do klasztoru w Kętach

2022-10-05 21:01

[ TEMATY ]

Kęty

diecezja.bielsko.pl

Do kaplicy kościoła przy kęckim klasztorze sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji powrócił po renowacji obraz św. Franciszka – zakomunikowały w środę służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej. Zabiegi konserwatorskie powinny zabezpieczyć dzieło na kolejne 50-70 lat.

"Stare dzieło, prawdopodobnie z XVIII w., które odzyskało dawną świetność, przedstawia Patriarchę Asyskiego ze stygmatami, kontemplującego Chrystusa Ukrzyżowanego. Nieznany malarz uwiecznił także charakterystyczne symbole odwołujące się do przemijania i życia pokutnego – czaszkę i bicz umieszczone pod krzyżem" – wskazano w komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję