Reklama

W mikołajowej wspólnocie

Niewiele jest kościołów w Polsce, które noszą wezwanie św. Mikołaja. W archidiecezji częstochowskiej jest ich dziesięć, w naszej diecezji zaledwie dwa. Do wyjątków, którym patronuje ten dobroduszny Święty należy kościół parafialny w Targoszycach oraz w Dłużcu.

Każdego roku 6 grudnia

Mikołaj - to imię wywodzące się z języka greckiego, a w Polsce występuje od czasów średniowiecznych. Święci, którzy pojawiają się pod tym imieniem są bardzo liczni, jednak najsławniejszym jest bez wątpienia Mikołaj, biskup i wyznawca. Żył prawdopodobnie w pierwszej połowie IV stulecia i był biskupem Miry. Niestety, mało jest wiadomości na temat jego życia i działalności. Wiadomo, że dość wcześnie otoczony został żywym kultem. Ślady tej czci znajdują się w Mirze i Konstantynopolu już w VI stuleciu. Stamtąd rozeszła się ona po całym chrześcijańskim świecie. W IX w. było już kilka kościołów Mikołaja w Rzymie, a w wiekach następnych jego kult rozszerzył się na całą Europę. Pod jego opiekę uciekali się żacy, dzieci, młode panny, żeglarze, więźniowie, piekarze oraz kupcy. W XIII stuleciu w szkołach pojawił się zwyczaj rozdawania pod jego patronatem zapomóg i stypendiów. Później tradycja ta przeniknęła do rodzin. Do dzisiaj we wspomnienie św. Mikołaja, 6 grudnia utrzymuje się szeroko rozpowszechniony zwyczaj rozdawania darów zwłaszcza najmłodszym.

Urok drewnianych kościołów

Reklama

Świątynia w Dłużcu zdaje się być podwójnie wyjątkowa. Po pierwsze jest jedną z dwóch, którym patronuje św. Mikołaj, a po drugie jest jedną z pięciu drewnianych świątyń w całej diecezji sosnowieckiej. Kościół został wzniesiony dzięki fundacji Urszuli Dembińskiej w 1786 r., ale dopiero w 1921 r. biskup kielecki Augustyn Łosiński erygował tutaj wspólnotę parafialną. Kościoły drewniane, choć niezwykle oryginalne i chętnie nawiedzane przez wiernych, odchodzą niestety w zapomnienie. Ich liczba z roku na rok zmniejsza się nie tylko ze względu na trawiące je pożary, ale i na niszczenie materiałów, z których zostały wykonane. Kościół pw. św. Mikołaja w Dłużcu jest cennym zabytkiem budownictwa sakralnego, wysoko cenionym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Napotykamy w nim również na ślad obecności Patrona parafii w postaci figury św. Mikołaja, znajdującej się w ołtarzu głównym. Proboszcz parafii, ks. Andrzej Michniewski, podkreśla, że takie wezwanie kościoła niewątpliwie zobowiązuje do niesienia pomocy innym, dlatego w ciągu całego roku uwidacznia się dobroduszność św. Mikołaja, choćby w postaci akcji wyjazdowych organizowanych przez parafię. "Chodzi głównie o sponsorowanie czy dofinansowanie kolonii czy obozów dla dzieci nie tylko biednych, ale i mocno zaangażowanych w życie wspólnoty parafialnej" - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz.

Pod opieką św. Mikołaja

Odpust parafialny przeżywany jest jednak dość skromnie. "Myślę, że zimowy czas, zaspy, śniegi, które w tej okolicy są bardzo wielkie, nie sprzyjają uroczystości odpustowej. Jest ona jednak okazją do spowiedzi św. dla wiernych parafian. Natomiast latem, gdy przypada wspomnienie św. Wawrzyńca, drugiego patrona wspólnoty, do Dłużca zjeżdżają ludzie z całej okolicy i wówczas odczuwa się autentyczną atmosferę święta" - mówi ks. Andrzej. "Mam nadzieję, że św. Mikołaj się jednak nie obraża i wciąż czuwa nad tutejszymi mieszkańcami" - dodaje.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz instytucji kościelnych podległych KEP

2021-06-11 15:57

[ TEMATY ]

episkopat

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

W piątek, 11 czerwca, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. Powołano m.in. dwóch członków Rady Stałej KEP oraz Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP.

Publikujemy listę decyzji podjętych podczas 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski:

CZYTAJ DALEJ

Nowy kanclerz, rektor seminarium i proboszczowie - dalsze zmiany personalne

2021-06-08 11:37

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

zmiany księży

ks. Mirosław Benedyk

Kapłani diecezji podczas spotkania z biskupem

Kapłani diecezji podczas spotkania z biskupem

Po wczorajszym wręczeniu dekretów wikariuszowskich, Biskup Świdnicki na środę 9 czerwca br. zaprosił do auli kurialnej kapłanów, których dotyczyły zmiany proboszczowskie. Bp Marek Mendyk dokonał także zmian personalnych w Świdnickiej Kurii Biskupiej, Wyższym Seminarium Duchownym i Domu Księży Emerytów.

Z dniem 1 lipca 2021, ks. kan. Arkadiusz Chwastyk, dotychczasowy oficjał Sądu Biskupiego, zastąpi na funkcji Kanclerza Kurii Świdnickiej ks. prał. Stanisława Chomiaka, który przez 17 lat pełnił ten urząd. Po 13 latach ze świdnickim seminarium żegna się ks. prał. Tadeusz Chlipała, który obejmie urząd proboszcza w par. św. Ap. Piotra i Pawła w Świebodzicach. Dotychczasowego rektora zastąpi ks. kan. Dominik Ostrowski, prof. PWT Wrocław, który w latach 2009-2017 pełnił funkcje wicerektora w świdnickim seminarium. Zmiana objęła także Dom Księży Emerytów. Nowym dyrektorem został dotychczasowy proboszcz par. NSPJ w Świdnicy ks. kan. Paweł Wróblewski, który zastąpi ks. kan. Pawła Łabudę skierowanego na urząd proboszcza do Rogoźnicy. 

CZYTAJ DALEJ

Wystawa pielgrzymkowa u franciszkanów na Karłowicach

2021-06-12 14:42

ks. Łukasz Romańczuk

Od wczoraj, przy kościele pw. św. Antoniego przy ul. Kasprowicza we Wrocławiu - Karłowicach (franciszkanie), można oglądać wystawę: „Homo viator, czyli wyrusz w drogę - Czterdzieści lat Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę”

Prezentacja wystawy dostępna na naszym kanale YouTube:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję