Reklama

Aspekty

Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Pomoc cały czas trwa

W siedzibie Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Zielonej Górze 23 lutego odbyła się konferencja Caritas diecezjalnej, podsumowująca dwuletnią pomoc osobom poszkodowanym w wojnie na Ukrainie.

[ TEMATY ]

Caritas

Ukraina

Zielona Góra

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Katarzyna Krawcewicz

Od lewej: ks. Stanisław Podfigórny - dyrektor Caritas diecezjalnej, Natalia Prymak z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom oraz Sylwia Grzyb - rzecznik Caritas

Od lewej: ks. Stanisław Podfigórny - dyrektor Caritas diecezjalnej, Natalia Prymak z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom oraz Sylwia Grzyb - rzecznik Caritas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Zależy nam, żeby nasi diecezjanie wiedzieli, jak wygląda pomoc, w której przecież uczestniczą, choćby biorąc udział w zbiórkach – podkreśla ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas diecezjalnej. – Przypomnę, że zaraz na drugi dzień po wybuchu wojny na Ukrainie uruchomiliśmy 200 miejsc z noclegami w pięciu centrach naszej diecezji, dzięki czemu przez dwa lata skorzystało z tych miejsc ponad 70 tys. osób. Od początku wojny aż do teraz nasza Caritas na różne sposoby pomaga poszkodowanym i dzięki wsparciu wielu osób nadal będzie to czynić.

Przez ten czas Caritas zapewniała uchodźcom zakwaterowanie, wyżywienie, środki higieniczne i środki czystości, wyprawki szkolne, pomoc w sprawach urzędowych i bytowych oraz w wielu innych sytuacjach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak wygląda ta pomoc w liczbach? Na przestrzeni 2 lat wsparcie otrzymało 200 tys. osób, a wartość finansowa tej pomocy to 8 mln zł. Wydano ponad 500 tys. paczek żywnościowych i ponad 500 tys. darów rzeczowych. Uchodźców wspierało 800 wolontariuszy. 2,2 tys. osób otrzymało pomoc psychologiczną i psychospołeczną, 500 osób – pomoc administracyjno-prawną, 200 osób skorzystało z doradztwa zawodowego, ponad 170 osób ukończyło kurs języka polskiego, prawie 100 osób uzyskało pomoc w tłumaczeniu przysięgłym, a około 100 dzieci uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych.

Reklama

Podczas konferencji obecne były panie Larisa i Mariana. Znalazły bezpieczne miejsce i pomoc, jednak tęsknią za bliskimi, o czym opowiadają ze łzami w oczach. - Nasi rodzice zostali tam, my jesteśmy tutaj z dziećmi. Mamy kontakt z bliskimi, ale to jednak nie to samo. Bardzo dużo pomocy otrzymałyśmy od Caritas: kurs języka polskiego, warsztaty dla dzieci, każdego dnia coś się dzieje. Dzieci też na to czekają, bo mają tu kolegów.

Pani Walentyna, która należy do Międzynarodowego Klubu Seniora „Radość wieku” mówi: - Jestem bardzo zadowolona, poznałam różnych seniorów, zaprzyjaźniłam się z osobami w moim wieku, takimi jak ja. Odwiedzamy różne ciekawe miejsca, muzea, Palmiarnię. Otrzymuję też pomoc rzeczową. Kiedy musiałam uciekać i przyjechałam tutaj, nie mogłam się porozumieć i w tym otrzymałam pomoc, a także przy dokumentach.

- Dzisiaj chcielibyśmy podziękować tym wszystkim osobom, firmom, instytucjom, które przez cały czas nas wspierają i dzięki którym możemy nadal pomagać – podkreśla ks. Podfigórny.

2024-02-23 12:50

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szlak sanktuariów maryjnych na Ukrainie: Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie

[ TEMATY ]

sanktuarium

Ukraina

Lwów

pl.wikipedia.org

Naszym kolejnym przystankiem w wędrówce szlakiem maryjnych sanktuariów Ukrainy jest Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, potocznie nazywana katedrą Łacińską. Jest to jeden z najstarszych kościołów Lwowa, bowiem jego budowę rozpoczęto jeszcze za czasów króla Kazimierza III Wielkiego w 1370 roku. świątynia została poświęcona w 1405 roku – początkowo nie miała rangi katedry, stała się nią dopiero w 1412 roku, kiedy Lwów stał się siedzibą biskupią.

Zauważmy, że zatrzymujemy się we Lwowskiej Katedrze w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. To nie jest przypadek. Czynimy tak wspominając dzień 1 kwietnia 1656 roku, kiedy to król Jan Kazimierz przeniósł obraz do katedry lwowskiej, umieścił w głównym ołtarzu i w obecności nuncjusza papieskiego i całego swojego dworu złożył śluby królewskie oddając Jej swoje państwo i ogłaszając Ją Królową Korony Polskiej. Było to dziękczynienie króla złożone Matce Bożej za zwycięstwo pod Beresteczkiem.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

2024-04-12 14:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus, który żyje we mnie, dzieli się ze mną pokojem, na który nie zasłużyłem, obdarza mnie swoją mądrością, która przekracza wszystkie ziemskie mądrości, staje się siłą moich nóg, które nie poddają się trudnościom. On jest moim Przyjacielem i moją Drogą przez życie, droga, która prowadzi mnie do ludzi, którzy oczekują ode mnie dobrego słowa, pomocy, wsparcia. Wszystko zaś po to, by świadectwo o Chrystusie było ciągle żywe i przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Ewangelia (Łk 24, 35-48)

CZYTAJ DALEJ

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof. Jadwiga Staniszkis

2024-04-15 18:08

pl.wikipedia.org

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof. Jadwiga Staniszkis. W przyszłym tygodniu ukończyłaby 82 lata. Informację o śmierci profesor potwierdziła PAP w poniedziałek po południu córka zmarłej Joanna Staniszkis.

Jak poinformowała rodzina zmarłej pogrzeb prof. Jadwigi Staniszkis odbędzie się w czwartek 25 kwietnia w kościele w Podkowie Leśnej. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję