Reklama

Jasna Góra

Modlitwa przy krzyżu słynącym szczególnymi łaskami

W piątki Wielkiego Postu i w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, czyli tylko sześć razy w roku - odprawiana jest liturgia Mszy św. przy słynącym szczególnymi łaskami ołtarzu z krzyżem i figurą Chrystusa. Krucyfiks ten znajduje się w bocznym ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Celebracja Eucharystii, przy Jezusie Ukrzyżowanym podkreśla wymiar pasyjny Wielkiego Postu” - mówi paulin o. Dariusz Kropacz

- Mszą św. przy tym ołtarzu, podkreślamy, że krzyż jest znakiem naszego zbawienia i przez krzyż Chrystus nas odkupił. Dlatego też obowiązuje wtedy formularz Eucharystii ze święta Podwyższenia Krzyża Świętego, który w szczególny sposób, ukazuje rolę drzewa krzyża. Oddając cześć krzyżowi świętemu, uświadamiamy sobie, że przez nasze, osobiste życiowe krzyże, Pan Bóg chce nas zbawić – przypomina zakonnik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od wielu lat, w piątkowej Mszy św. przy krzyżu słynącym szczególnymi łaskami, uczestniczy pani Lidia Olczyk z Częstochowy.

- Odkryłam tutaj, tak cudowne Eucharystie. Myślę że właśnie Maryja wskazała mi ten szczególny ołtarz. Takim potwierdzeniem, że to jest wyjątkowe miejsce, że tutaj można otrzymać szczególne łaski, był wyjazd do Ziemi Świętej. Tam, podczas pielgrzymki, otrzymałam obrazek Jezusa słynącego łaskami, właśnie tego krzyża znajdującego się tutaj na Jasnej Górze. Kiedy dostałam ten obrazek i przeczytałam na nim, „Jezus słynący łaskami”, oniemiałam. Pomyślałam, że choć tyle razy tutaj byłam, nie wiedziałam o tym. Teraz jest to dla mnie potwierdzenie, że mam uczestniczyć w tych Mszach św. Być tak blisko Jezus Ukrzyżowanego, właśnie w tej figurze – dodaje Częstochowianka.

Gotycki krucyfiks, to zabytek pochodzący z XV w., z warsztatu Wita Stwosza. Rzeźba znajduje się przy ołtarzu z połowy XVIII w., to jeden z najcenniejszych zabytków Jasnej Góry. Według tradycji został ofiarowany na Jasną Górę, po śmierci Kazimierza Jagiellończyka przez królową - wdowę Elżbietę.

Ołtarz nosi wezwanie Chrystusa Ukrzyżowanego. Wzorowany jest na ołtarzu z czczonym w katedrze wawelskiej krucyfiksem królowej Jadwigi.

Msze św. przy zabytkowym ołtarzu i gotyckim krucyfiksie, odprawiane są w czasie Wielkiego Postu, w piątki o godz. 9.00.

Reklama

W każdy piątek Wielkiego Postu, wierni mogą uczestniczyć w Drodze Krzyżowej: w Kaplicy Matki Bożej o godz. 17.45 oraz o godz. 20.00 w duszpasterstwie przy Kaplicy św. Józefa na Halach.

Anna Przewoźnik @JasnaGóraNews

2024-02-23 18:58

Ocena: +31 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kilka słów o Wielkim Poście

Za nami Karnawał z hucznymi zabawami, śpiewem i tańcem. Wczoraj rozpoczął się okres Wielkiego Postu i z tej okazji ojciec Leon kieruje do nas „Kilka słów. Czy Wielki Post jeszcze funkcjonuje w naszym życiu? Czy jest on czasem szczególnym, poświęconym na modlitwę, refleksję, zbliżenie się do Pana Boga? Św. Benedykt zalecał swoim mnichom, aby całe ich życie było takim Wielkim Postem. Mieli oni z umiarem i opanowaniem korzystać z dóbr tego świata. Podobnie dla nas, Wielki Post może być czasem opanowania, umiaru, organiczenia przyjemności, ale również okazją do refleksji. Warto się zastanowić nad naszymi relacjami z Panem Bogiem i ludźmi, nad posiadaniem i używaniem rzeczy. Co można dzięki temu osiągnąć? Posłuchajcie.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję