Reklama

I Krajowy Kongres Diecezjalnych Rad Duszpasterskich

Rozpoznanie - Dialog - Współpraca

2012-10-12 09:32

Ks. Mariusz Frukacz
Niedziela Ogólnopolska 42/2012, str. 35

Pod hasłem: „Rozpoznanie - Dialog - Współpraca” w dniach 22-23 września br. w Licheniu odbywał się I Krajowy Kongres Diecezjalnych Rad Duszpasterskich. Zajmowano się następującymi zagadnieniami: rady duszpasterskie w dokumentach Vaticanum II i dokumentach posoborowych Kościoła, działalność DRD w świetle badań socjologicznych, biskup i jego rada duszpasterska, zadania dla Kościoła w Polsce na podstawie dokumentu Konferencji Episkopatu Polski „W trosce o człowieka i dobro wspólne”. Prezentowano również doświadczenia nowej ewangelizacji w Polsce.
- Diecezjalna rada duszpasterska jest odzwierciedleniem całości ludu Bożego w diecezji. Jest głosem doradczym - mówił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Odnosząc się do hasła kongresu, abp Gądecki podkreślił, że dialog jest tą formą rozmowy, która prowadzi do rozświetlenia prawdy.
Podczas kongresu wyniki badań na temat działalności DRD w polskich diecezjach przedstawili ks. dr Tomasz Wielebski i mgr Mateusz Tutak (Sekcja Teologii Pastoralnej WT UKSW). Podkreślili m.in., że badania pokazują „nadreprezentatywność osób duchownych”. Wśród członków DRD 53,3 proc. stanowią duchowni, 39,6 proc. - świeccy, a 7,1 proc. - zakonnicy. Prelegenci zauważyli, że decydująca dla dobrego funkcjonowania rady duszpasterskiej w diecezji jest osobowość biskupa, która nadaje kierunek prac rady. Ks. dr hab. Bogusław Drożdż (PWT Wrocław), mówiąc o DRD w świetle dokumentów Kościoła, wskazał na „cnotę diecezjalności”. - Oznacza ona postawę wiernych wobec własnej diecezji, realizowanie dobra wspólnego diecezji - mówił.
Prace w grupach poprowadzili na kongresie m.in. bp Adam Lepa z Łodzi i arcybiskup senior Damian Zimoń z Katowic. Bp Lepa podkreślił, jak ważne w pracy rady duszpasterskiej w diecezji jest dobre rozpoznanie problemu i tematu. Obecny na kongresie ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że biskup w diecezji powinien wsłuchiwać się w głos świeckich. - Bardzo ważna jest także obecność katolickich mediów, które pomagają rozpoznawać pewne problemy i je opisują - mówił ks. Skubiś.
Bp Józef Kupny mówił o realizacji dokumentu społecznego KEP pt. „W trosce o człowieka i dobro wspólne”. - Potrzeba koniecznie włączenia się osób świeckich w odpowiedzialność za Kościół - mówił, zwracając również uwagę na potrzebę promocji nauczania społecznego Kościoła i obecności Kościoła w mediach. - Ważny jest odpowiedni język religijny. Trzeba uczyć tego, jak mówić do współczesnego człowieka - podkreślił bp Kupny.
Na zakończenie pierwszego dnia kongresu w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej została odprawiona Msza św., której przewodniczył abp Stanisław Gądecki. W homilii bp Grzegorz Ryś z Krakowa, zarazem przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, działającego przy Komisji Duszpasterstwa KEP, odnosząc się do przypowieści o siewcy, podkreślił, że pierwszym ewangelizatorem jest Bóg, który sieje Słowo.
W dalszej części obrad uczestnicy kongresu wysłuchali refleksji bp. Rysia, który zaprezentował doświadczenia nowej ewangelizacji w Polsce. Przypomniał, że „chodzi o promocję nowej ewangelizacji, a nie jej inicjację”. - Duszpasterstwo jest jednym z najważniejszych wymiarów ewangelizacji - mówił bp Ryś. Powiedział, że nowa ewangelizacja prowadzi do osobistej relacji z Osobą Jezusa. - Motywem ewangelizacji jest własna przeżyta wiara, a nie kryzys w świecie. Motywem jest głoszenie wiary i nakaz misyjny Chrystusa - podkreślił bp Ryś.

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzów: Obchody Święta Policji. Fotogaleria.

2019-07-20 00:40

Kras.

W Gorzowie 19 lipca odbyły się Wojewódzkie i Miejskie obchody Święta Policji. Zapraszamy do fotogalerii.

www.lubuska.policja.gov.pl
Wojewódzkie i Miejskie obchody Święta Policji w Gorzowie

Zobacz zdjęcia: Obchody Święta Policji w Gorzowie

W programie obchodów znalazła się uroczystość złożenia kwiatów przez lubuskich policjantów przed pomnikiem "Krzyż Ofiar Katynia" (Cmentarz Komunalny w Gorzowie) oraz przed obeliskiem poświęconym policjantom poległym na służbie (patio KWP w Gorzowie). W dalszej części uroczystości została odprawiona Msza św. w intencji policjantów i pracowników policji w kościele pw.. Chrystusa Króla przy ul. Woskowej. Obchody zakończył uroczysty apel z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem