Reklama

Dekanaty grudziądzkie

Z zycia diecezji

Niedziela toruńska 48/2002

Budować wspólnotę Kościoła

Co roku członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej wyjeżdżają na dni skupienia, w czasie których "ładują akumulatory" do dalszej pracy. Doskonałe warunki znajdują w odosobnionym, położonym w pięknej okolicy Zamku Bierzgłowskim. W tym roku od 11 do 13 października uczestnicy rekolekcji, które miały charakter warsztatów, pod przewodnictwem asystenta SRK DT - ks. prał. Józefa Nowakowskiego, zastanawiali się, jak budować wspólnotę Kościoła i jak koło SRK może budować wspólnotę w swojej parafii, zaczynając od umacniania swojej duchowości i zdolności do apostolstwa, kończąc na sformułowaniu zadań koła parafialnego. Podstawę rozważań stanowiły fragmenty dokumentów II Polskiego Synodu Plenarnego i książki ks. Mieczysława Nowaka O nową wizję parafii. Pokłosiem rekolekcji są materiały formacyjne, przekazane jako Myśli robocze z pracy grup w czasie rekolekcji ich uczestnikom i kołom. W rekolekcjach brali udział członkowie oddziałów toruńskiego i grudziądzkiego SRK DT. Rozważaniom towarzyszyła codzienna Msza św. (w niedzielę wraz ze wspólnotą parafialną), Jutrznia, śpiewy, spacery.

mm

Klerycy werbiści w parafii

Trzecia niedziela października obchodzona jest jako Niedziela Misyjna. Poprzedza ją Tydzień Miłosierdzia. W parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu gościliśmy od niedzieli 21 października przez cały tydzień braci kleryków - Tomasza i Andrzeja ze Zgromadzenia Ojców Werbistów z Pieniężna. Na rozpoczęcie Tygodnia Misyjnego klerycy na wszystkich Mszach św. wprowadzali nas w klimat misji. Misja jest naszą odpowiedzią na ważne polecenie Jezusa: "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody". Bracia klerycy spotykali się przez cały tydzień w szkole z młodzieżą Gimnazjum nr 5. Prowadzili także rozważania różańcowe dla dorosłych i dla dzieci. Światowy Dzień Misyjny jest wezwaniem do wytrwałej modlitwy w intencji misji i do współpracy na wszelkie sposoby w działalności, którą Kościół prowadzi na całym świecie, by budować "wieczne i powszechne Królestwo, Królestwo prawdy i życia, Królestwo świętoś-ci i łaski, Królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju". Jesteśmy wezwani, aby świadczyć życiem o naszej przynależności do Chrystusa i Jego Ewangelii. On wzywa nas też, abyśmy spieszyli z pomocą "braciom najmniejszym". Tydzień, w którym parafia gościła misjonarzy werbistów, był okazją do refleksji nad przesłaniem tegorocznej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, okazją do rozeznania "nowej wyobraźni miłosierdzia". Miłosierdzie to nie tylko dar materialny, ale zauważenie drugiego człowieka, troska o jego potrzeby materialne i duchowe, solidarność, czasami zwyczajne bycie przy nim. Miłosierdzie, jakie okazał nam sam Bóg, jest inspiracją do bycia samemu miłosiernym. Każdy z nas jest misjonarzem w domu, w pracy, wszędzie. Bądźmy prawdziwymi misjonarzami i nie wstydźmy się głosić
Dobrej Nowiny o Chrystusie - Panu Naszym. Zachęcam wszystkich do pamięci modlitewnej w intencji misji i misjonarzy.

Maria Szczęsna

Dwie wystawy w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu

Reklama

Przez cały grudzień oglądać można w salach galeryjnych (parter) Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu wystawę pn. "Mała Galeria Sztuki Emigracyjnej". Ekspozycja, przygotowana przez Mirosława A. Supruniuka, Joannę Krasnodędską i Jarosława Koźmińskiego, prezentuje ponad 250 unikalnych w skali krajowej obiektów (prace olejne, rzeźby, grafikę, akwarele, szkice, rysunki i dokumenty), których autorami są artyści polscy żyjący i tworzący w XX w. poza Polską. Wśród pokazywanych prac prawie 120 artystów są m. in.: oleje Józefa Czapskiego, Jana Lebensteina, Adama Kossowskiego, Zygmunta Turkiewicza, Mariana Kratochwila, Janiny Boguckiej, Marka Żuławskiego, Leona Piesowockiego, rzeźby Tadeusza Kopera i Alfreda Jesiona, grafiki Aleksandra Wernera, Tadeusza Mysłowskiego, Konstantego Brandla, Zdzisława Ruszkowskiego, Andrzeja Dudzińskiego, szkice i rysunki Tadeusza Beutlicha, Mariana Kościałkowskiego, Ludwika Klimka, Janusza Eichlera i Ludmiły Murawskiej. Dziełom sztuki towarzyszą dokumenty, rękopisy, fotografie i szkicowniki oraz przygotowany na tę okazję katalog. Wszystkie obiekty są własnością Archiwum Emigracji Biblioteki UMK, jednego z najważniejszych ośrodków dokumentujących dorobek polskiej emigracji XX w.
W Bibliotece Uniwersyteckiej (piętro czytelni) zobaczyć można również wystawę poświęconą londyńskiej katolickiej oficynie wydawniczej VERITAS. Ekspozycja, złożona z dokumentów i publikacji ze zbiorów Biblioteki UMK, ukazuje historię, kierunki działalności oraz liczący kilka tysięcy tytułów dorobek edytorski tego największego polskiego wydawnictwa emigracyjnego. Wśród prezentowanych książek zobaczyć można opus magnum Veritas - wielotomową Sumę teologiczną św. Tomasza z Akwinu, a także liczne książki Ojców Kościoła, teologów, historyków, publicystów katolickich. Autorem wystawy jest Rafał Moczkodan.
Wystawy czynne są w godzinach otwarcia Biblioteki.

jk

Uroczystość Patronki na Barbarce

4 grudnia odbędzie się uroczystość zakończenia obchodów 703. rocznicy Barbarki. O godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza św. w kaplicy św. Barbary, należącej do parafii św. Antoniego w Toruniu. Po Eucharystii odbędzie się festyn z piosenką i występami przy ognisku w rejonie Wzgórza Zygmunta I Starego. Uczniów, młodzież z Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", PCK i harcerzy zapraszamy do zorganizowania biwaku i ćwiczeń na polanie przy kaplicy. W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzą: Urząd Miasta Torunia, parafia św. Antoniego, I Oddział Stowarzyszenia Szwadron Jazdy Pomorza Nadwiślańskiego, Zespoły Szkół nr 3 i 9, Gimnazjum Akademickie. Serdecznie zapraszamy społeczeństwo Torunia i okolic.

Płk Jan Bruś

Zaproszenie na koncerty

1 grudnia, o godz. 17.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert z cyklu Muzyka dla Ciebie. Z Toruńską Orkiestrą Kameralną pod dyr. Wojciecha Mrozka wystąpi Lindsay Davidson (dudy szkockie). Zaprezentowane zostaną tańce świata i muzyka celtycka. Lindsay Davidson, Szkot mieszkający w Krakowie, muzyk o niezwykłej wyobraźni i mistrzowskich umiejętnościach, jest pierwszym absolwentem na świecie w klasie dud szkockich. Uzyskał również dyplom z zakresu kompozycji i komputerowej syntezy dźwięku.

mw

Reklama

8 grudnia (niedziela), o godz. 17.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert mikołajkowy dla dzieci. Toruńska Orkiestra Kameralna pod dyr. Jana Walczyńskiego wykona utwory z filmów dziecięcych. Dla najmłodszych zorganizowane też będą liczne konkursy.

mw

Rozsądnie o sektach

Toruńskie Centrum Informacji o Sektach i Ruchach Religijnych organizuje w Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II w Toruniu, przy ul. Łaziennej 22, cykl wykładów otwartych pt. ,,ROZSĄDNIE O SEKTACH". Pierwszy wykład nt. Sekty a prawo - zagadnienia teorii i praktyki wygłosił 28 listopada Piotr Chrzczonowicz - pracownik UMK.
4 grudnia (środa), o godz. 18.45 wykład nt. Blaski i cienie organizacji Świadków Jehowy wygłosi Szymon Matusiak - były wieloletni świadek Jehowy.
14 grudnia (sobota), o godz. 17.00 wykład nt. Dwa oblicza ruchów dalekowschodnich wygłosi Grzegorz Fels - redaktor naczelny kwartalnika Sekty i Fakty.
Wykłady zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Torunia. Po prelekcjach dyskusja. Serdecznie zapraszamy.

kp

I Chrześcijańskie Forum Młodzieży Gimnazjalnej

Młodzież kl. III Zespołu Szkół nr 12 w Toruniu oraz katecheci zapraszają na I Chrześcijańskie Forum Młodzieży Gimnazjalnej, które odbędzie się 12 grudnia br. w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Temat wiodący dotyczy oblicza Trzeciego Tysiąclecia Mój świat wartości. W programie: godz. 10.00 - uroczyste rozpoczęcie; godz. 10.15 - Eucharystia (aula uczelni); godz. 11.30 - wykłady, dysputy filozoficzne i formy sceniczne.
Informacje i zgłoszenia udziału przyjmuje s. Millena Banach w parafii św. Józefa w Toruniu - tel. (0-56) 654-45-53 oraz dyrekcja ZS nr 12 przy ul. Żwirki i Wigury.

smb

Zapraszamy na festiwal

18 stycznia 2003 r. w sali koncertowej Dzielnicowego Domu Kultury - Rudak przy ul. Okólnej 169 w Toruniu odbędzie się VI Międzydiecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej im. bp. Jana Chrapka.
Festiwal pod patronatem honorowym bp. Andrzeja Suskiego organizuje Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. Przewodniczącym jury jest dr hab. Roman Grucza - dyrygent, dyrektor Chóru Katedralnego "Pueri Cantores Thorunienses".
O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku ich dużej ilości organizator zastrzega sobie prawo przeprowadzenia eliminacji, o czym uczestnicy zostaną powiadomieni. W konkursie nie mogą uczestniczyć laureaci Grand Prix poprzednich edycji Festiwalu. Do rywalizacji mogą przystąpić zespoły wokalno-instrumentalne, schole i soliści. Uczestnicy będą oceniani w kategoriach wiekowych: poniżej i powyżej 12 lat. Repertuar obejmuje dwa utwory (czas występu nie może przekroczyć 10 min).
Kartę uczestnictwa prosimy przesłać do 20 grudnia br. pod adresem: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu: prezes Koła - Witold Makowski, ul. Łódzka 82, 87-100 Toruń lub Bogdan Sobkowski, ul. Radiowa 39, 87-100 Toruń.
Wszelkie informacje można uzyskać u Bogdana Sobkowskiego pod nr. telefonu: (0-56) 654-79-52 - codziennie w godz. 19.00-21.00 lub 0-601 84-71-83 - przez cały dzień.

bs

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oficjalna piosenka Euro 2020

2021-06-11 11:05

[ TEMATY ]

Euro 2020

Youtube.com

Jak każdy turniej, również UEFA Euro 2020 ma oficjalną piosenkę. Utwór "We Are The People" stworzyli Bono i The Edge z U2 oraz DJ Martin Garrix.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-12 17:18

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

W Święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny - 12 czerwca br. zaopatrzona Świętymi Sakramentami odeszła do Pana śp. Maria Ryś – Mama księdza arcybiskupa Grzegorza Ryś – metropolity łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Oni poprowadzą tegoroczne pielgrzymki na Jasną Górę

2021-06-13 05:57

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Grupa blisko 50 osób wzięła udział w szkoleniu dla prowadzących pielgrzymki piesze na terenie Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję