Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do myślenia o przebaczeniu

Rozważania do Ewangelii Mt 18, 21-35.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

cocoparisienne/pixbay.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wtorek, 5 marca. Wielki Post

• Dn 3, 25.34-43 • Ps 25 • Mt 18, 21-35

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piotr podszedł do Jezusa i zapytał: «Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie? Czy aż siedem razy?». Jezus mu odrzekł: «Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał się rozliczyć ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który był mu winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby dług w ten sposób odzyskać. Wtedy sługa padł mu do stóp i prosił go: „Panie, okaż mi cierpliwość, a wszystko ci oddam”. Pan ulitował się nad owym sługą, uwolnił go i dług mu darował. Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który był mu winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: „Oddaj, coś winien!”. Jego współsługa padł przed nim i prosił go: „Okaż mi cierpliwość, a oddam tobie”. On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu. Współsłudzy jego, widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. Wtedy pan jego, wezwawszy go, rzekł mu: „Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą?”. I uniósłszy się gniewem, pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu nie odda całego długu. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu».

Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do myślenia o przebaczeniu. Z pewnością każdy z nas znalazł się w życiu w sytuacji, gdy ktoś nas skrzywdził lub my kogoś skrzywdziliśmy. Kwestia przebaczenia jest ważną kwestią w życiu duchowym, Jezus często o tym mówi, ale prawie na pewno w sensie praktycznym przebaczenie jest również jednym z najtrudniejszych wyzwań w życiu duchowym. Kiedy, komu, jak i ile razy przebaczać – to pytania, które często sobie zadajemy, gdy znajdujemy się w trudnych sytuacjach. Zawsze najlepiej jest szukać odpowiedzi w życiu Jezusa. Jezus przyszedł na świat dla mnie i dla ciebie, aby nas zbawić. Zniósł niesprawiedliwe potępienie, cierpienie i śmierć, aby zbawić nas. Czy musiał to zrobić? Nie musiał. Czemu to zrobił? Ponieważ zależy Mu na naszym zbawieniu, ponieważ chce dla nas szczęścia wiecznego, nieba. Ostatecznie, ponieważ kocha nas bezgranicznie. Ale co, jeśli skrzywdzimy Go naszym grzechem? Bóg jest gotowy nam przebaczyć, jeśli szczerze Go o to poprosimy. Ucząc się od Jezusa, widzimy, że Bóg wszystkim przebacza, ale nie jest naiwny, nie da się wykorzystać. Dlatego ważne jest, aby widzieć w każdym bracie, który wyrządził nam krzywdę, osobę, która jest zagubiona i przez ten czyn naraża swoje zbawienie na niebezpieczeństwo. Z pewnością pamiętajmy, że niektóre rzeczy są od nich silniejsze i oni czynią je ze słabości. Spróbujmy spojrzeć na krzywdzących nas bliźnich oczami Boga: jak na ludzi, którzy zostali stworzeni do nieba. Musimy pamiętać, że tyle, ile Bóg nam przebaczył, my nigdy nie będziemy w stanie wybaczyć.

Reklama

S.H.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-02-13 09:46

Ocena: +36 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy wierzę w Jezusa, który uzdrawia także dzisiaj?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Zdjęcia: Adobe Stock, commons.wikimedia.org

Rozważania do Ewangelii Łk 4, 38-44.

Środa, 6 września

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: Bp Ważny przygotowuje się do pierwszych decyzji i niezbędnych zmian

2024-05-27 07:56

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Odkąd 8 maja, bp Artur Ważny kanonicznie objął nową diecezję, nieustannie spotyka się i rozmawia z przedstawicielami wszystkich stanów lokalnego Kościoła, aby przez głębsze rozeznanie przygotować się do podjęcia pierwszych decyzji i niezbędnych zmian - poinformowało biuro prasowe Diecezji Sosnowieckiej.

Nowy biskup spotkał się już m.in. z pracownikami Kurii Diecezjalnej, Sądu Biskupiego oraz Caritas. W Czeladzi-Piaskach udzielił święceń diakonatu oraz dwa razy przewodniczył liturgii święceń kapłańskich.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-27 08:37

[ TEMATY ]

zmiany personalne

Archidiecezja Warszawska

Wojciech Łączyński/archwwa.pl

Kard. Kazimierz Nycz wręczył dekrety nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Mianował też nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie.

Na uroczystości zabrakło nowego proboszcza parafii św. Tomasza, ks. Eryka Czarneckiego, który odbierze dekret w późniejszym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję