Reklama

W tej szkole nie tylko uczą

Niedziela rzeszowska 48/2002

"Często dziękuję Bogu, że pozwolił mi pracować właśnie w tej szkole - mówi z entuzjazmem ks. Krzysztof Gac, pracujący siódmy rok jako katecheta w II LO im. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. - Mam szczęście uczyć dobrą młodzież, a to powoduje, że moje kontakty z nimi są bardzo przyjazne i ciepłe. Praca z nimi jest wielką radością".
Zdecydowana większość uczniów tej szkoły jest zaangażowana religijnie. Biorąc to pod uwagę, ks. Krzysztof wraz z dyrektorem Jerzym Cyprysiem na początku 2001 r. zwrócili się z prośbą do ks. prał. St. Zycha, proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie, na terenie której znajduje się szkoła, o wyrażenie zgody na utworzenie Duszpasterstwa Licealnego. Przyjęło ono wymowna nazwę "Quo vadis". Jego działalność zainaugurowano w kolejną rocznicę pontyfikatu Papieża Polaka - 16 października 2001 r.
Duszpasterstwo skupia ludzi należących do KSM przy swoich parafiach (kilkanaście osób), do Ruchu Światło-Życie (ok. 20 osób), a także tych, którzy uczestniczą w pieszych pielgrzymkach (ponad 20 osób). Każda z tych grup ma swoje spotkanie formacyjne 2-3 razy w roku. Duszpasterstwo "Quo vadis" jest o tyle specyficzne, że nie dąży do regularnego organizowania młodym czasu, systematycznych spotkań. Ono niejako czuwa nad szkolną społecznością. Kumulacja jego zadań następuje w okresie rekolekcji wielkopostnych. "Wtedy zarówno KSM, jak i oazowicze ogromnie angażują się w przygotowania - opowiada ks. K. Gac. - Przygotowują nie tylko oprawę liturgiczną, ale również wprowadzają elementy spektaklu, np. pantomimę na kanwie Biblii, rozważanie poezji religijnej. Ciekawe przygotowanie rekolekcji sprawia, że chętniej przychodzą na nie ci, którzy mają problemy ze zbliżeniem się do Boga, przeżywający okres buntu, poszukiwania. Oni szanują i podziwiają pracę swoich kolegów". Duszpasterstwo organizuje spotkania dla całej społeczności szkolnej, m.in. z o. Lino Almeidem - misjonarzem, siostrą pallotynką pracującą w Rwandzie, czy z Wojciechem Pykoszem z Jasła, człowiekiem niepełnosprawnym, dającym świadectwo swojego cierpienia.
Pośród celów działania duszpasterstwo "Quo vadis" stawia sobie również: doradztwo, popularyzowanie nauki społecznej Kościoła, konsultacje z rodzicami oraz prowadzenie młodzieży do zaangażowania w duszpasterstwie akademickim w przyszłości. W dzisiejszych czasach bardzo ważną sprawą jest indywidualne pokierowanie młodym człowiekiem, który prosi o pomoc i szuka rozwiązania trudnych sytuacji. Dlatego bardzo ważną i cenna rzeczą jest miejsce dla księdza w pokoju pedagoga szkolnego.
Ks. Krzysztof pełni tam cotygodniowy, godzinny dyżur. Niekiedy na te dyżury ze swoimi problemami przychodzą również nauczyciele. W ciągu 7 lat jego pracy w II LO zawiązała się mocna więź zaufania.
Duszpasterstwo udziela także informacji odnośnie do corocznych wyjazdów na Europejskie Spotkania Młodych w duchu Taizé, pielgrzymki rowerowe, rekolekcje. Prowadzi audycje przez szkolny radiowęzeł, gazetkę ścienną, w której można poczytać o bieżących sprawach z życia Kościoła i rozważania liturgiczne. "Myślę, że Quo vadis wpisało się już w życie II LO" - uważa ks. K. Gac.
Wspaniałymi owocami obecności kapłana w szkole poprzez katechezę i różne formy duszpasterskie jest fakt, iż absolwenci odszukują go po latach i przychodzą na rozmowę o tym, jak poukładało im się życie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi ponowili Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

2021-06-11 19:50

[ TEMATY ]

Kraków

100‑lecie Aktu poświęcenia Polski

EpiskopatNews

- Stojąc wobec trudnych wyzwań dla Kościoła i Ojczyzny, z ufnością wołamy: "Otwórz nasze oczy, ulecz chore serca, obmyj to, co brudne, daj łaskę nawrócenia i pokuty! Jezu, uczyń nasze serca na wzór Serca Twego, abyśmy umieli tracić życie w służbie najbardziej potrzebującym, najsłabszym i bezbronnym" - tymi m.in. słowami biskupi zgromadzeni w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponowili po 100 latach Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Odczytał go na zakończenie Mszy św. przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Akt ten zostanie dziś ponowiony także we wszystkich parafiach w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Euro 2020 - na żywo

2021-06-11 10:10

PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

12.06.2021, 21:29
Grupa B: Belgia - Rosja 1:0 w 10 min. Bramki: 1:0 Romelu Lukaku (10). Sędzia: Antonio Mateu Lahoz (Hiszpania)

CZYTAJ DALEJ

"Działać na chwałę Bożą" - 10 lat Akcji Katolickiej na wrocławskim Nowym Dworze

2021-06-12 19:04

ks. Łukasz Romańczuk

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Jubileusz 10-lecia parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, obchodzili jej członkowie w parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.  

Eucharystii przewodniczył ks. Łukasz Piłat - asystent diecezjalny Akcji Katolickiej. We wstępie do liturgii, ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii porównał występujące w Ewangelii ziarnko gorczycy do momentu przyjęcia Sakramentu Chrztu, co prowadzi do wzrostu u człowieka wiary, nadziei i miłości - Tak też dzieje się z dziełami, które rozrastają się w Kościele. Ludzie tworzący te dzieła powiększają jej duchowe dobra poprzez modlitwę, sakramenty, charyzmaty przypisane danym grupom. I przez to stają się piękne. - mówił ks. K. Hajdun i dodał: - Minęło już 10 lat, kiedy reaktywowany został oddział Akcji Katolickiej przy naszej parafii. Wyrażamy naszą radość, że to dzieło trwa i się wciąż rozrasta. Dziś, wraz z ks. Łukaszem Piłatem, odpowiedzialnym w naszej diecezji za Akcję Katolicką, dziękujemy za 10 lat tego dzieła w naszej wspólnocie. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję