Reklama

XXV Sympozjum Koła Naukowego WSD

Dynamizm wiary

Od 7 do 9 listopada br. odbyło się jubileuszowe 25. Sympozjum Koła Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Sympozjalne obrady poświęcone były problematyce wiary i życia duchowego i toczyły się pod hasłem: "Meandry wiary. Życie duchowe w epoce postsekularnej". W sympozjum wzięli udział profesorowie i studenci płockiego Seminarium, kapłani i siostry zakonne, ok. 50 kleryków z niemal wszystkich polskich seminariów, a także wielu mieszkańców Płocka. Obok wystąpień naukowców podczas sympozjum wystąpili też znani artyści. W Centrum Kinowym "Mazowsze" zaśpiewał Stanisław Soyka, zaś w seminaryjnej Sali Biskupów poezję religijną czytała Maja Komorowska. W tym numerze publikujemy obszerną relację z poszczególnych spotkań sympozjalnych.

Niedziela płocka 48/2002

7 listopada uczestnicy XXV Sympozjum zorganizowanego przez Koło Naukowe WSD w Płocku zgromadzili się na rozpoczynającej je Mszy św., której przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W swojej homilii Ksiądz Arcybiskup wielokrotnie nawiązywał do problematyki wiary, która obok pojęcia kultury stanowiła myśl przewodnią spotkań pierwszego dnia sympozjum.
Odwołując się do nauki zawartej w Ewangelii o nawróceniu grzeszników i obłudnej postawie faryzeuszy, Kaznodzieja wskazał na zupełnie nową hierarchię wartości, którą przynosi Chrystus. Jezus uczy bowiem, że warto zostawić nawet dziewięćdziesiąt dziewięć owiec, aby pójść za tą zbłąkaną. Niestety, postawa "zgorszenia", którą tak chętnie przyjmowali faryzeusze, nie jest obca chrześcijanom i jak stwierdził abp J. Michalik, winniśmy o tym pamiętać.
Tymczasem to właśnie grzesznik ma w oczach Boga największą wartość, bo dla niego Chrystus przyjął na siebie krzyż. Dlatego, jak mówił Kaznodzieja, człowiek wiary powinien zdać się na Jezusa.
W kontekście dynamizmu wiary, Ksiądz Arcybiskup przypomniał za św. Pawłem, o trzech wytycznych jej rozwoju. Pierwszym czynnikiem dynamizującym wiarę jest trwanie w nauce Apostołów i wierności Pismu Świętemu, drugim zaś trwanie we wspólnocie Kościoła, dążącej do pełnego zjednoczenia za przykładem Ojca, Syna i Ducha Świętego. Eucharystia i modlitwa to trzecia wytyczna rozwoju wiary chrześcijanina. "Jego zaś postawa i życie jest jedyną wykładnią wiary dla ateisty" - stwierdził abp Jóżef Michalik.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi o aktualnych kwestiach Kościoła w Polsce

2021-06-12 16:08

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum” – to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W pierwszym dniu obrad, przypadającym w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi ponowili Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Okaleczona przez dżihadystów figura Maryi pielgrzymuje po Włoszech

2021-06-12 22:51

Vatican News

We Włoszech rozpoczyna się dziś wyjątkowa peregrynacja figury Matki Bożej, mocno okaleczonej przez islamskich fundamentalistów. Przywieziono ją z irackiego miasteczka Batnaya, którego 5-tysięcy mieszkańców zostało wygnanych ze swych domów przez dżihadystów, a tamtejsze kościoły zniszczono, podobnie jak figury świętych i obrazy religijne. Celem pielgrzymki jest danie świadectwa o męczeństwie irackich chrześcijan oraz modlitwa o pokój i pojednanie w tym kraju.

Figura trafiła do Włoch dzięki papieskiemu stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Została odrestaurowana dzięki wysiłkom artysty z parafii św. Pawła w Giussano, miasta, od którego rozpoczyna teraz swą wędrówkę po całych Włoszech. Artysta świadomie pozostawił na niej pewne ślady zbeszczeszczania. Oderwana dłoń leży teraz u stóp Matki Bożej. Nie zrekonstruowano też jej rozbitej twarzy, pokryto ją jedynie warstwą białego gipsu, tak że przypomina teraz „Maryję w maseczce”.

CZYTAJ DALEJ

Wpatrzeni w "ideał miłości" - pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2021-06-12 17:40

ks. Łukasz Romańczuk

Matka Boża Osobowicka

Matka Boża Osobowicka

Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka pielgrzymowali po raz 29., z kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu na Święte Wzgórze na wrocławskich Osobowicach, gdzie znajduje się kaplica pw. Nawiedzenia NMP.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 9:30. Pielgrzymi, idąc do miejsca, gdzie czczona jest Matka Boża Osobowicka przeszli m.in. przez Most Milenijny. W trakcie drogi odmówiona została modlitwa różańcowa. Po przyjściu na miejsce pątnicy odprawili Drogę Krzyżową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję