Reklama

Jesteś moim Królem

Jedynie całkowite odrodzenie duchowe i oddanie się pod panowanie mego Serca może uratować od całkowitej zagłady nie tylko Polskę, ale i inne narody” - wyznał Pan Jezus ukazując się krakowskiej pielęgniarce - dziś już służebnicy Bożej Rozalii Celakównie w objawieniach, które otworzyły nową perspektywę związaną z kultem Chrystusa Króla. W październiku 1938 r., w przededniu wybuchu II wojny światowej zanotowała ona: „Cokolwiek cię spotka, ofiaruj dla (...) wielkiego dzieła intronizacji w Polsce. To oznaczało całkowite zawierzenie Miłości Bożej, gdyż jak w objawieniach mówił Jezus: „Ostoją się tylko te państwa, w których będzie Chrystus królował (...). Trzeba wszystko uczynić, by Intronizacja była przeprowadzana. Jest to ostatni wysiłek Miłości Jezusowej na te ostatnie czasy!”.
Dzieło i misja Celakówny polegające na osobistym poświęceniu się NSPJ została oficjalnie, kanonicznie erygowana 17 kwietnia 1946 r. przy kościele akademickim św. Anny w Krakowie przez kard. Adama Stefana Sapiehę, tj. w niecałe dwa lata po śmierci Rozalii. Po kolejnych dwóch latach (28 października 1948 r.) dzieło to otrzymało błogosławieństwo Stolicy Apostolskiej. Obecnie przeżywamy odrodzenie osobistego poświęcenia się Bożemu Sercu. Moderatorem tego dzieła został redemptorysta z Krakowa o. Henryk Klimaj. Dziś już miliony wiernych włączyły się w ten rodzaj intronizacji Najświętszego Serca w swoich duszach. W każdej parafii, w której jest założona wspólnota, są Msze św. i czuwania adoracyjne przynajmniej raz w tygodniu w intencji intronizacji. Obok często oddawanej czci Panu Jezusowi w Najświętszym Sakramencie, drugim filarem dzieła wspólnotowego świeckich wiernych skupiających Wspólnoty dla Intronizacji NSPJ jest organizowanie nowenny Nieustającego Różańca, o które prosiła Matka Boża w Gietrzwałdzie. Stanowią one nieodzowne zaplecze modlitewne dla tego dzieła. Cechą intronizacji jest koordynacja działań z udziałem władz świeckich i duchownych, społecznych i zawodowych.
Akt Intronizacji dokonany przez różne stany, zawody, organizacje i wspólnoty, kapłanów i parafie rozpowszechnił się już dziś w całej Polsce, a i udział Polaków spoza granic kraju jest w tym dziele wielką siłą. Oddaniu poszczególnych miast pod władzę Chrystusa Króla Wszechświata towarzyszą intronizacyjne rekolekcje.
Oprac. Jakub Kowalski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Godziszów

Wydłuża się lista parafii, osób, instytucji, które zapragnęły uznać Jezusa Chrystusa jako swojego Króla i Pana - tak bowiem głosi najkrócej zwięzła treść hasła, określającego istotę intronizacji: „Jezu, jesteś moim Królem”. Powtarzały się te słowa 10 grudnia 2008 r. w Godziszowie, w wypełnionej świątyni, na którą z uznaniem spoglądał bp Edward Frankowski, przewodniczący temu wydarzeniu. „Dumny Godziszów, ziemia wielkich i mądrych ludzi - jak określał nie tylko to spotkanie Biskup Edward, nawiązując w tych słowach do poczynań, jakie w tej parafii się dokonują - pragnie być wierny Chrystusowi w swoich ciężkich pracach, w swoich śmiałych marzeniach ukierunkowujących w przyszłość. Cieszę się, że mogę być świadkiem tego historycznego spotkania”.
Do „historycznego spotkania” Godziszów dorastał od pewnego czasu cichą modlitwą i obecnością przed Chrystusem w Najświętszym Sakramencie Wspólnoty dla Intronizacji, która powtarzała nieśmiałą, gorącą i wielką prośbę o zakrólowanie Boga w pracowitych sercach mieszkańców tej ziemi, w pielęgnowanej tutaj - może jak mało gdzie - tradycji, w wielkim przywiązaniu do ojczystej ziemi i do Kościoła. Od 7 grudnia rozpoczęły się tutaj rekolekcje intronizacyjne, które prowadził o. Jan Mikrut - redemptorysta, odsłaniając w naukach rekolekcyjnych ideę Intronizacji i zapraszając, aby bez lęku i obaw powierzyć Chrystusowi swoje osobiste losy, społeczne wydarzenia, wszystko co stanowi codzienność Godziszowa i poszczególnych jego mieszkańców. Odważnie stanęli wszyscy w środę, podczas Mszy św. o godz. 17, by głośno wypowiedzieć „Króluj nam, Chryste”. W rekolekcyjnych spotkaniach dorastali szybko, aby w wymiarze indywidualnym, rodzinnym i na końcu społecznym powiedzieć, że „pod Twym sztandarem, my Twoi rycerze” i z przewodem Chrystusa Króla rozszerzać i współtworzyć Jego Królestwo na swojej ziemi.
Po homilii Biskupa Edwarda miał miejsce najważniejszy moment Intronizacji: publiczne wypowiedzenie przez przedstawicieli poszczególnych grup społecznych aktu ofiarowania i zawierzenia Chrystusowi Królowi. Ks. kan. Józef Krawczyk wraz z ks. Piotrem Karą - wikariuszem, jako pierwsi zawierzyli swoją posługę i życie Chrystusowi, a po nich stawali przedstawiciele władz gminnych z wójtem Andrzejem Olechem, bankowcy, przedstawiciele poczty, nauczyciele i wychowawcy, ludzie kultury i mediów, reprezentacje rolników i straży pożarnej, rodziny i grupy duszpasterskie, członkowie chóru parafialnego, młodzież i dzieci. Pieczętowali swoje podniosłe słowa osobistym podpisem na akcie intronizacyjnym, składanym w obecności Proboszcza, Księdza Biskupa, o. Jana i koncelebrujących kapłanów.
Z wielką radością spoglądali na nich przedstawiciele wspólnot intronizacyjnych z Tarnobrzega, Stalowej Woli, Sandomierza, Raniżowa, Janowa Lubelskiego, którzy razem z mieszkańcami Godziszowa dzielili radość odważnego kroku. Rodził się w ich sercach Chrystus Król, którego uroczyście przyjęto, aby jako Droga, Prawda i Życie całą parafię do właściwego celu prowadził. Po Janowie Lubelskim Godziszów pokazał wszystkim, że nie wolno się lękać otwierać drzwi Chrystusowi, bo tylko On ma „słowa życia wiecznego” i Jego słowami na wieczność chcą tutaj zapisywać swoją doczesność.

Jakub Kowalski

Janów Lubelski

Wielu parafian sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej, a także mieszkańców całego Janowa Lubelskiego 26 listopada 2008 r. poświęciło się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa Chrystusa i przyjęło Go za Króla swoich serc, swoich rodzin, instytucji, zakładów i warsztatów pracy.
Jak do tego doszło? 13 maja 2003 r. przy sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim powstała dwudziestoosobowa Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla Królów i Pana Panów. I odtąd cotygodniowa adoracja Wspólnoty przed Najświętszym Sakramentem, udział w rekolekcjach, nocnych czuwaniach na Jasnej Górze i na Świętym Krzyżu, w miarę możliwości udział w codziennej Mszy św., sakramentach, miało doprowadzić do osiągnięcia najwyższego celu, jakim była Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa w środowisku janowskim. Misjonarze-Redemptoryści - o. Stanisław Kuczek i o. Jerzy Czapla - przeprowadzili czterodniowe rekolekcje intronizacyjne. Nauki wprowadzające w istotę Intronizacji głoszone były podczas wszystkich niedzielnych Mszy św. W drugim dniu rekolekcji był dokonany osobisty wybór Najświętszego Serca Pana Jezusa na Króla serc. W trzecim zaś dniu o godz. 21 dzwony ogłosiły czas Intronizacji w rodzinach, aby podczas wspólnej modlitwy zaprosić miłujące Serce Chrystusa Króla do naszych rodzin.
Doniosłość tego wydarzenia uświetnił swoją obecnością bp Andrzej Dzięga, który 26 listopada o godz. 10 sprawował liturgię Mszy św. O godz. 18, podczas Eucharystii, którą celebrował ks. inf. Edmund Markiewicz przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej, nastąpił kulminacyjny moment, wieńczący Intronizację Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana panów w wymiarze społecznym z udziałem władz kościelnych i świeckich naszego środowiska.
Pierwszy Akt Kapłanów odczytał proboszcz parafii ks. Jacek Staszak w asyście kapłanów, a po podpisaniu Aktu i złożeniu białych i czerwonych róż, następny Akt Osób konsekrowanych odczytała przełożona s. Gabriela, a potem kolejno przedstawiciele Rady Powiatu i Starostwa Powiatowego oraz Przedstawiciele Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej, delegacje instytucji i zakładów pracy, m.in. z „Barki” Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II, gdzie od roku Grupa Modlitewna - Intronizacyjna pod przewodnictwem księdza kapelana Tadeusza Ocimka trwa na cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu. Akty składali przedstawiciele wspólnot dziecięcych i młodzieżowych reprezentujących: Służbę Liturgiczną, KSM, Ruch „Światło-Życie, Ruch JPII, Eucharystyczny Ruch Młodzieży, Wolontariat, Rycerstwo Niepokalanej i Koło Misyjne, a także stowarzyszenia i ruchy katolickie osób dorosłych działające przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Ostatni Akt odczytała animatorka Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla Królów i Pana Panów Teresa Duda.
Uroczystość uświetniły swoją obecnością liczne poczty sztandarowe i delegacje Wspólnot dla Intronizacji NSPJ ze swoimi kapłanami przybyłe z 15, często odległych parafii diecezji sandomierskiej, m. in. z Sandomierza, Tarnobrzega, Raniżowa i pobliskiego Godziszowa. Na uroczystości przyjechał ksiądz dziekan Władysław Czajka z Równego na Ukrainie, a także p. Ewa Nosiadek z Krakowa, krajowa animatorka Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w kraju i za granicą, p. Teresa - animatorka z Częstochowy oraz Ewa Rokoszewska z Tarnobrzega, animatorka diecezji sandomierskiej.

Teresa Duda

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Iran: Prezydent i szef MSZ zginęli w katastrofie śmigłowca

2024-05-20 08:18

[ TEMATY ]

Iran

PAP/EPA/Iranian state TV (IRIB)

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, szef MSZ Hossein Amirabdollahian i kilku innych wysokich rangą przedstawicieli irańskich władz zginęli w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - poinformował w poniedziałek rano irański Czerwony Półksiężyc.

Jak powiedział szef tej organizacji Pir Hossein Kolivand maszyna rozbiła się o zbocze góry i całkowicie spłonęła.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty dopełnia naszą historię

2024-05-20 19:28

Elżbieta Wroczyńska

Msza św. wigilijna uroczystości Zesłania Ducha Świętego

Msza św. wigilijna uroczystości Zesłania Ducha Świętego

W wigilię Zesłania Ducha Świętego Mszy św. w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dariusz Amrogowicz.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej podkreślał, że Duch Święty jest miłością Ojca i Syna. A ta wzajemna miłość nie jest tylko jakością, choćby nieskończoną, jest Osobą, Bogiem prawdziwym, równym Im.

CZYTAJ DALEJ

Ku czci Matki Bożej Fatimskiej

2024-05-20 22:16

Marek Białka

W niedzielę 19 maja obchodzono w Gnojniku odpust ku czci patronki nowego kościoła.

Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. prał. Jacek Soprych, rektor Wyższego Seminarium Duchowego w Tarnowie, który wygłosił również homilię.- Początkiem wszystkiego jest Pan Bóg. My musimy umieć słuchać i trafnie odczytywać znaki oraz właściwie odpowiadać na Boży Głos – mówił rektor tarnowskiego seminarium, nawiązując do tajemnicy powołania do sakramentu kapłaństwa. I apelował: - Módlmy się, aby ziemia tarnowska zawsze była urodzajną ziemią kapłańską, która wyda Kościołowi nowe i święte powołania kapłańskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję