Reklama

Co miasto robi dla noworodków?

2012-11-19 12:00

Anna Szarycz - Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego Wrocławia
Edycja wrocławska 6/2009

Wysoki procent śmiertelności okołoporodowej wśród noworodków, sytuujący województwo dolnośląskie w ciągu ostatnich lat w na jednym z ostatnich miejsc w kraju, zwrócił w ubiegłym roku uwagę prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który udzielił wielostronnego wsparcia podjętym inicjatywom w celu poprawy tej sytuacji.
Powołany Zespół Merytoryczny przy miejskim Instytucie Zdrowia Publicznego, składający się z ekspertów i konsultantów wojewódzkich i krajowych, dokonał diagnozy i opracował projekt, którego celem jest zmniejszenie wcześniactwa, umieralności okołoporodowej noworodków i umieralności niemowląt poprzez zintegrowanie działań poprawiających jakość opieki nad kobietą, matką, dzieckiem rodziną na wszystkich poziomach opieki medycznej.

Dla realizacji tych celów zaplanowano utworzenie na terenie Wrocławia Ośrodków Edukacyjno-Informacyjnych, Ośrodka Szybkiej Diagnostyki Perinatalnej oraz dofinansowanie funkcjonowania Szkół Rodzenia.
W 2008 r. rozpoczęły działalność 3 Ośrodki Edukacyjno-Informacyjne „Zdrowa Matka i Dziecko”, zlokalizowane we Wrocławskim Centrum Zdrowia w przychodniach „Stare Miasto”, „Stabłowice” oraz w przychodni „Provita”. W bieżącym roku przygotowujemy otwarcie kolejnego Ośrodka w przychodni „Nowy Dwór”. W Ośrodkach doradzają i edukują lekarze pediatrzy, położnicy/ginekolodzy, położne, pielęgniarki oraz dietetycy. Zainteresowani korzystają z indywidualnych konsultacji lub warsztatów zdrowotnych. W ubiegłym roku udzielono łącznie 1026 porad. Klientami Ośrodka były najczęściej kobiety ciężarne oraz rodzice z dziećmi do lat 14.
Jesteśmy przekonani, że liczba zainteresowanych osób będzie sukcesywnie wzrastać. Mamy świadomość, że edukacja zdrowotna, będąc nieodłącznym elementem promocji zdrowia, stanowi ważne ogniwo w kształtowaniu postaw prozdrowotnych i wychowaniu zdrowego pokolenia, koncentruje się na pozytywnym podejściu do zdrowia i problemów z nim związanych.
W ramach programu przygotowywane są materiały edukacyjne dla rodziców, kobiet i dzieci.
Również w 2008 r. ze środków finansowych Miasta zakupiono sprzęt i aparaturę medyczną do Ośrodka Szybkiej Diagnostyki Perinatalnej, na kwotę ok. 400 tys. zł, który od stycznia 2009 r. funkcjonuje w Klinice Ginekologii i Położnictwa przy ul. Dyrekcyjnej. Z jego usług skorzystało już ponad 60 kobiet, cześć z nich została skierowana w celu obserwacji i leczenia do szpitala, i jak również do Ośrodków Edukacyjno-Informacyjnych w celu nabycia wiedzy i umiejętności niezbędnych w czasie ciąży oraz przygotowania do porodu.
Należałoby dodać, że mieszkańcy miasta z niecierpliwością czekają na przeniesienie Kliniki wraz z nowym Ośrodkiem do nowych budynków Akademickiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej.
Miasto wzorem lat ubiegłych będzie nadal dofinansowywało działalność Szkół Rodzenia, które odgrywają dużą rolę we wszechstronnym przygotowaniu rodziców do macierzyństwa i ojcostwa, do odbycia aktywnego porodu i opieki nad dzieckiem. Cieszą się one dużym zainteresowaniem kobiet ciężarnych.
Zaplanowane formy działań uzupełniają ofertę wrocławskiego rynku usług zdrowotnych, dopasowując je do aktualnej sytuacji w opiece nad kobietą, matką i dzieckiem i potrzeb mieszkańców naszego miasta.

Działania skierowane zostały na:
- poprawę działań diagnostycznych i leczniczych nad kobietą, matką i dzieckiem
- podniesienie jakości opieki perinatalnej i postnatalnej
- wzrost poziomu wiedzy kobiet, rodzin w zakresie zachowań prozdrowotnych
- zmniejszenie niekorzystnych skutków niewłaściwego stylu życia na prokreację
- szkolenia profesjonalistów uczestniczących w opiece nad kobietą, matką, dzieckiem i rodziną (lekarzy ginekologów, neonatologów, pediatrów, położnych i pielęgniarek).

Z Łazan do Luksemburga

2018-05-23 10:54

Ewelina Maniecka
Edycja małopolska 21/2018, str. V

Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. zapoczątkowały niezwykłą więź pomiędzy mieszkańcami najmniejszego państwa europejskiego a parafianami z Łazan. Hierarcha z Luksemburga, bp Jean-Claude Hollerich zaprosił ich na uroczystości ku czci Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych (Notre-Dame Consolatrice des Affligés) – patronki Wielkiego Księstwa Luksemburg

Ewelina Maniecka
Bp Jean-Claude Hollerich, tu obok abp. Marka Jędraszewskiego, podziękował pielgrzymom z Łazan za ich świadectwo wiary

Nato zaproszenie młodzi mieszkańcy Łazan odpowiedzieli z entuzjazmem i radością. Do Luksemburga wyjechało 40 osób, a ich opiekunem był wikary parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego – ks. Dawid Król. Tłumaczami i organizatorami była trójka przyjaciół: Paulina Wojewodzic, Kamil Pawlik i Karol Kosoń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jubileuszowe pielgrzymowanie do Piekarskiej Pani

2018-05-27 21:16

Łukasz Krzysztofka

Dziesiątki tysięcy mężczyzn i młodzieńców pielgrzymowały do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Tegoroczna pielgrzymka była wyjątkowa ze względu na jubileusz 700-lecia konsekracji pierwszego, drewnianego kościoła w Piekarach.

Łukasz Krzysztofka

Przed Mszą św., która była kulminacyjnym punktem pielgrzymki, kard. Zenon Grocholewski, legat papieski, odczytał list od papieża Franciszka. "Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński słusznie mawiał, że bez sprawiedliwości nie ma prawdziwego pokoju ani miłości społecznej. Lecz chrześcijanie powinni zawsze pamiętać, iż dla wiecznego zbawienia konieczne jest praktykowanie miłosierdzia i udzielanie przebaczenia: obie te rzeczy stanowią bowiem dowód prawdziwej wiary chrześcijańskiej, jak sam Pan wielokrotnie nas pouczał. Dlatego też Najświętsza Maryja Dziewica zupełnie słusznie jest nazywana Matką Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, a jednocześnie jest wzywana jako Matka Miłosierdzia" - napisał Ojciec św.

Słowo do zebranych na kalwaryjskim wzgórzu skierował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Odniósł się do katastrofy w kopalni „Zofiówka”, gdzie 5 maja 7 górników zostało uwięzionych prawie tysiąc metrów pod ziemią. - Dwóch z nich udało się uratować, ale Marcin, Piotr, Przemysław, Łukasz i Michał nie przeżyli wstrząsu, chociaż śpieszyło im z pomocą ponad 2,5 tys. ratowników - powiedział z bólem. Zapewnił o solidarności z rodzinami poszkodowanych. Podziękował Zarządowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej i ratownikom górniczym z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. - Wasze działania to przykład bezgranicznej miłości bliźniego. Bóg zapłać wam. Dziękujemy! - powiedział metropolita katowicki.


Abp Skworc mówił też o zaangażowaniu w życiu społecznym, codziennej trosce o kulturę życia i nawróceniu ekologicznym. Podkreślił, że wolne od handlu niedziele, o które w ciągu wielu lat upominali się biskupi katowiccy to wielka radość, jednak mają miejsce także niepokojące i nieuczciwe praktyki. - Nie ulegniemy korporacjom sieci handlowych, które usiłują ominąć stanowione prawo. Polska nie może pozwalać na to, aby lekceważono państwo prawa. Setki tysięcy zatrudnionych, zwłaszcza kobiet, nie muszą w niedzielę pracować - mogą odpocząć i być dla rodziny; zauważamy, jak w dwie wolne od handlu niedziele zmienia się styl życia - wskazywał abp Skworc.

Wielu pątników przybyło do piekarskiego Sanktuarium pieszo lub rowerem, tak jak Henryk Gwintok z Siemianowic Śląskich. Mimo że skończył 80 lat zawsze w ostatnią niedzielę maja wsiada na rower i przyjeżdża do Matki Bożej Piekarskiej. To pielgrzymowanie jest już dla niego tradycją. U Matki Bożej jest rok rocznie od ponad trzydziestu lat. - Przyjeżdżam, aby pozdrowić Matkę i podziękować Jej za to, że jestem tu, gdzie jestem i jestem tym, kim jestem. Czuję Jej opiekę każdego dnia i dziękuję za nią w modlitwie codziennie rano - mówi.

Eryk Prochoń i Józef Jędrysek są sąsiadami i także nie wyobrażają sobie, aby z Mysłowic nie przybyć do Piekar. Mają w tym roku ku temu również szczególny powód.- Nie da się pominąć tej uroczystości i nie być na niej. A w tym roku obchodzimy 75. rocznicę urodzin i jesteśmy tu, aby podziękować Bogu przez ręce Maryi za wszystkie otrzymane łaski i prosić o zdrowie na dalsze lata życia. Pielgrzymujemy tu od naszego dzieciństwa - opowiadają.

W tym roku po raz drugi gościem w Piekarach był kard. Zenon Grocholewski z Watykanu, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Po południu odbyła się także Godzina Młodzieżowa i nabożeństwo majowe, po którym w procesji odprowadzono cudowny obraz do piekarskiej Bazyliki, gdzie odśpiewano uroczyste "Te Deum".

Mężczyźni po raz pierwszy pielgrzymowali do Piekar w 1947 roku. Zgodę na zorganizowanie pielgrzymki wyraził biskup katowicki Stanisław Adamski. U stóp Matki Bożej Piekarskiej modlili się później m.in. kardynałowie: Stefan Wyszyński, Józef Glemp, Franciszek Macharski.

Sanktuarium w Piekarach to szczególne miejsce, gdzie zawsze wybrzmiewał społeczny głos Kościoła. Były tu poruszane trudne tematy. Zwłaszcza w czasach komunizmu spotkania te były oazą wolności dla ludzi pracy ze Śląska. Przybywali tu przede wszystkim hutnicy i górnicy. W latach 1965-1978 - co roku podczas pielgrzymki mężczyzn - homilię na wzgórzu piekarskim głosił ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. Warto również wspomnieć, że oryginalny obraz Matki Bożej Piekarskiej znajduje się w katedrze opolskiej, a w Piekarach odbiera cześć jego XVII-wieczna kopia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem