Reklama

90 lat parafii Świętej Rodziny w Pankach

2012-11-19 12:01

Janina Chyra
Edycja częstochowska 38/2009

Parafia Panki jako samodzielna jednostka została wyłączona w całości z parafii Truskolasy i erygowana przez biskupa włocławsko-kaliskiego Stanisława Zdzitowieckiego 24 września 1919 r. Pierwszym proboszczem i organizatorem parafii był ks. Antoni Mietliński. Staraniem proboszcza i parafian, w 1921 r. rozpoczęto budowę murowanej świątyni, modrzewiowej plebanii, domu parafialnego oraz cmentarza. Do czasu ukończenia budowy Msze św. odprawiano w drewnianej kaplicy. Kościół stanął na fundamentach dawnej huty żelaza, jego projektantem był architekt Kudera. Poświęcił go dziekan kłobucki ks. Zygmunt Zawadzki, a 4 sierpnia 1929 r. ordynariusz częstochowski bp Teodor Kubina dokonał konsekracji nowego kościoła. Parafii w Pankach patronuje Święta Rodzina - Jezus, Maryja i Józef, natomiast patronem kościoła jest św. Andrzej Bobola. 16 lutego 1975 r. decyzją bp. Stefana Bareły utworzony został dekanat truskolaski, w skład którego wchodzi parafia Panki. Najważniejsze dni w parafii to 16 maja - odpust ku czci św. Andrzeja Boboli i 2 sierpnia - odpust Matki Bożej Anielskiej.
Kościół parafialny zbudowany jest z cegły i kamienia na planie krzyża łacińskiego, ma cechy typowe dla tzw. „stylu polskiego” (styl mieszany renesansowo--barokowy). Wystrój wnętrza był realizowany stopniowo po wybudowaniu kościoła. Ołtarz główny poświęcony jest Matce Bożej Anielskiej. Obraz przedstawiający Matkę Bożą stojącą na półksiężycu, ubraną w białą suknię i niebieski płaszcz, w otoczeniu aniołów namalował na płótnie w 1929 r. Bolesław Rutkowski. W górnej części ołtarza wisi obraz św. Andrzeja Boboli, patrona kościoła. Po prawej stronie kościoła znajduje się boczny ołtarz Najświętszego Serca Jezusowego, po lewej - ołtarz Świętej Rodziny z Nazaretu. W 1936 r. z inicjatywy ks. A. Mietlińskiego zostały wykonane stacje drogi krzyżowej wyrzeźbione przez Jana Szostaka, profesora Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem.
Równocześnie postępowała „budowa” Kościoła duchowego. W latach międzywojennych działała orkiestra parafialna, chór, Katolickie Stowarzyszenie Mężów i Druhów oraz Kobiet i Druhen, Apostolstwo Modlitwy, Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia, koła różańcowe.
W 1936 r. parafię objął ks. Stanisław Kopeć. Po wojnie szybko odbudował parafię. Staraniem ks. Kopcia kościół otrzymał nową polichromię, radiofonię, ufundowano nowe organy, dwa dzwony, otynkowano mury zewnętrzne, ogrodzono cmentarz przykościelny. W 1971 r. ks. Stanisław Kopeć przeszedł na emeryturę. Zmarł 26 lutego 1974 r.
W latach 1971-85 proboszczem parafii był ks. Franciszek Kaczmarek. Staraniem ks. Kaczmarka ponownie pokryto ściany wewnętrzne nową polichromią, położono drewnianą boazerię. Cmentarz przykościelny zyskał nowy parkan z przęsłami metalowymi. Wybudowano w stanie surowym plebanię. Na placu przy kościele wybudowano kaplicę ku czci Najświętszej Maryi Panny, z tablicami wspominającymi zmarłych proboszczów parafii. Następca ks. Franciszka Kaczmarka - ks. Zenon Kulejewski (185-92) dokończył budowę plebanii. W kościele wykonano z drewna modrzewiowego 58 ławek i ołtarz „soborowy”. Ks. Zenon Kulejewski zmarł w 1992 r. i jest pochowany na cmentarzu w Pankach.
W 1992 r. proboszczem parafii został ks. Eugeniusz Sikorski. Parafia liczy ok. 3350 mieszkańców i obejmuje miejscowości: Panki, Cyganka, Jaciska, Konieczki, Koski I, Koski II, Krzyżówka, Pacanów, Praszczyki, Zwierzyniec III, Żerdzina. Katecheza prowadzona jest w Szkole Podstawowej w Pankach i Konieczkach oraz w Gimnazjum w Pankach i w przedszkolu.
Od 1992 r. świątynia staje się coraz piękniejsza. Przede wszystkim Ksiądz Proboszcz zadbał o ogrzewanie w kościele. Zostały zabezpieczone i wzmocnione fundamenty kościoła. Następnie odnowiono elewację zewnętrzną, wymieniono rynny, pomalowano dach. Zostało również odnowione ogrodzenie kościoła. Dzięki ofiarodawcy kościół otrzymał zewnętrzne oświetlenie. Wymieniono instalację elektryczną i nagłośnienie. Jedna z kaplic bocznych została zaadaptowana na kaplicę przedpogrzebową. Szczególnym wotum dziękczynnym parafian dla kościoła złożonym Bogu za dar Roku Jubileuszowego 2000 był nowy ołtarz, ambonka i chrzcielnica wykonane z marmuru, z którego również wykonano posadzkę prezbiterium a w następnych latach wyłożono ściany kościoła. Konsekracji nowego ołtarza dokonał 24 grudnia 2000 r. abp Stanisław Nowak. Parafianie ufundowali również dwa witraże w prezbiterium przedstawiające Świętą Rodzinę i św. Andrzeja Bobolę, fotel dla celebransa, dziewięć krzeseł dla służby liturgicznej i piękny zegar szafkowy. Wnętrze kościoła zostało pomalowane, wszystkie ołtarze poddano renowacji. Plac wokół kościoła i plebanii wyłożono kostką brukową i obsadzono różnymi gatunkami drzew i krzewów. Z inicjatywy ks. Eugeniusza Sikorskiego, w ciągu tych lat przeprowadzono również wiele prac na plebanii i cmentarzu - wykonano nowe posadzki i ocieplenie, urządzono świetlicę dla młodzieży, na cmentarzu położono ok. 320 m2 kostki brukowej, wykonano kutą z metalu bramę z furtką, wybudowano nowy ołtarz.
Praca ks. Sikorskiego to nie tylko materialne zabezpieczenie świątyni. Ksiądz Proboszcz troszczy się przede wszystkim o rozwój duchowy swoich parafian. Dzięki niemu parafianie każdego roku wyjeżdżają na pielgrzymki do sanktuariów w Polsce i Europie. Byli we Włoszech, w Paryżu i Lourdes we Francji, w Wiedniu i Mariazell w Austrii i u Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Często wyjeżdżają do Lichenia, Kalwarii Zebrzydowskiej i do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. Ksiądz Proboszcz chętnie wędrował z młodzieżą szkolną po Tatrach, podczas gdy dorośli modlili się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem czy w kaplicy na Kalatówkach. Ks. Sikorski jest diecezjalnym duszpasterzem rolników, więc co roku w maju parafianie Panek uczestniczą w pielgrzymce do Matki Bożej Gidelskiej, po drodze odwiedzając Świętą Annę i Matkę Bożą Patronkę Rodzin w Leśniowie. W sierpniu uczestniczą w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Przez wiele lat uczestniczyli w czuwaniach modlitewnych na Jasnej Górze. Bardzo uroczyście przygotowywane są w parafii I Komunia św. i bierzmowanie. Dzieci i młodzież również aktywnie uczestniczą w życiu parafii - pod kierunkiem katechetek i nauczycieli przygotowują montaże słowno-muzyczne z okazji różnych uroczystości. Młodzież KSM organizuje spotkania opłatkowe dla osób samotnych. Od 1997 r. wydawana jest gazetka parafialna „Pod wiatr…”. W 2007 r. powstała schola młodzieżowa, która śpiewem i grą na instrumencie ubogaca uroczystości kościelne. Starsi śpiewają w chórze parafialnym oraz należą do Koła Żywego Różańca. Jest także grupa ministrantów i lektorów.
Z parafii Panki pochodzą księża: Stefan Alan Chrząstek OFM Conv. (1943), Edward Chrzęstek (1960), Stanisław Kochel (1959), Henryk Rabenda (1987), Jan Wieczorek (1987) oraz Janusz Piotr Parkitny (1996).
Wielkim przeżyciem dla mieszkańców było Nawiedzenie Obrazu Jezusa Miłosiernego w 2003 r. a później wędrówka Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ważnym dniem w parafii jest Doba Eucharystyczna z 12 na 13 września, kiedy adorowany jest Najświętszy Sakrament. Od kilku lat w okresie Wielkiego Postu jedna Droga Krzyżowa odbywa się na ulicach Panek. Chorzy każdego roku we wrześniu modlą się w Sanktuarium Matki Bożej Truskolaskiej w czasie Dekanalnego Dnia Chorych. Od 2005 r. w każdym miesiącu parafianie modlą się modlitwą Apelu Jasnogórskiego o beatyfikację i kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II.
Przygotowanie do Jubileuszu 90-lecia parafii pozwoliło wiernym lepiej poznać jej historię i docenić wkład pracy kapłanów i wielu pokoleń parafian w jej rozwój.
Uroczysta Msza św. dziękczynna koncelebrowana przez abp. Stanisława Nowaka będzie miała miejsce w sobotę 26 września o godz. 18.

Nie żyje Barbara Bush, żona i matka prezydentów USA

2018-04-18 07:20

PAP/wpolityce.pl

PAP/EPA/LARRY W. SMITH
Barbara Bush

We wtorek w wieku 92 lat zmarła Barbara Bush - poinformował rzecznik rodziny. Była jedyną kobietą w historii, która była świadkiem zaprzysiężenia swego męża - George’a Busha i syna - George’a W. Busha na prezydentów USA. Zmarła w otoczeniu rodziny.

Wcześniej we wtorek rodzina poinformowała media, że stan zdrowia b. Pierwszej Damy Barbary Bush pogorszył się na tyle, że zrezygnowała ona z pomocy medycznej i poprosiła, by wysiłki lekarzy skupiły się na tym, by nie odczuwała bólu.

Według mediów Barbara Bush cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

W wydanym oświadczeniu rzecznik Jim McGrath poinformował, że 92-letnia Barbara Bush podjęła taką decyzję po serii niedawnych hospitalizacji oraz po skonsultowaniu się z bliskimi i lekarzami.

Barbara Bush oraz jej mąż, 41. prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush (1989-1993), dali początek jednej z najważniejszych amerykańskich dynastii politycznych. Są rodzicami byłego prezydenta George’a W. Busha (2001-2009) oraz byłego gubernatora Florydy Jeba Busha, który bezskutecznie ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Oprócz nich mają jeszcze dwóch synów: Neila Mallona (ur. 1954) i Marvina Pierce’a (ur. 1956) oraz córkę Dorothy (ur. 1959).

Powszechnie lubiana za bezpretensjonalność, prostotę i cięty język Barbara Bush cieszyła się o wiele większą popularnością niż jej mąż - pisze w komentarzu agencja Associated Press.

„Wniosła do Waszyngtonu babciną staroświeckość ze swą słynną siwizną i sztucznymi perłami na szyi, jej znakiem markowym” - pisze AP. Ameryka do dziś pamięta jej wystąpienie na konwencji Republikanów w 1988 r., gdy powiedziała: „wzrok Was nie myli, to, co widzicie, to jestem ja, ale to nie ja się ubiegam o prezydenturę, a George Bush”.

W specjalnym oświadczeniu po śmierci Barbary Bush, jej syn, b. prezydent George W. Bush, napisał, że „jego matka była niesamowitą Pierwszą Damą, która podarowała lekkość, miłość i zamiłowanie do czytelnictwa milionom ludzi”. „Do końca zmuszała nas do zachowania czujności, nie przestając pobudzać do śmiechu” - dodał.

Barbara Bush z domu Pierce urodziła się 8 czerwca 1925 roku w Nowym Jorku. Była trzecim z czworga dzieci właściciela wydawnictwa McCall Corporation, Marvina Pierce’a i Pauline Robinson. Jej dalekim przodkiem był prezydent Franklin Pierce. Od 1931 roku uczęszczała do szkoły Milton School w Rye. Następnie studiowała w Smith College, ale studia przerwała, gdy 2 września 1944 roku Japończycy zestrzelili samolot George’a Busha.

Swojego przyszłego męża, Georga H. Busha poznała niedługo wcześniej - w grudniu 1941 roku na zabawie w Rye. Ślub wzięli w styczniu 1945 r., gdy Bush dostał przepustkę z frontu. Po zakończeniu II wojny, Bushowie zamieszkali najpierw w New Haven, następnie przenieśli się do Teksasu.

Barbara zajmowała się domem, wspierając męża w karierze politycznej. W 1966, gdy George został członkiem Izby Reprezentantów, oboje Bushowie przenieśli się do Waszyngtonu.

W 1980 roku, George Bush został nominowany na wiceprezydenta USA przy Ronaldzie Reaganie, co oznaczało powrót do polityki i na salony po dobrowolnym wycofaniu się Busha z życia publicznego za prezydentury Cartera.

W 1988 r. George Bush wygrał wybory prezydenckie, a Barbara Bush stała się Pierwszą Damą Ameryki.

Podobnie jak większość jej poprzedniczek angażowała się w działalność charytatywną. Utworzyła fundację Barbara Bush Foundation for Family Literacy, która zajmuje się walką z wtórnym analfabetyzmem. Działała także w organizacjach zajmujących się walką z białaczką; jej córka zmarłą z powodu tej choroby.

Po przegranych wyborach w 1992 roku, Bushowie zamieszkali w Houston, gdzie była Pierwsza Dama włączyła się ponownie w walkę z analfabetyzmem i niskim poziomem czytelnictwa w tym stanie.

W 1989 roku zdiagnozowano u niej chorobę Gravesa-Basedowa. Przeszła kurację radiologiczną w szpitalu wojskowym Walter Reed Army. Od tego czasu doświadczała licznych problemów zdrowotnych.

Obecna hospitalizacja okazała się ostatnią.

Były prezydent George Bush ma obecnie 93 lata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Warszawa: Uroczyste obchody imienin Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki

2018-04-19 18:19

pk, mp / Warszawa (KAI)

23 kwietnia w jego sanktuarium na warszawskim Żoliborzu obchodzone będą imieniny księdza Jerzego Popiełuszki. 0 godz. 18. celebrowana będzie uroczysta Msza Święta z modlitwą o kanonizację zakończona wniesieniem relikwii błogosławionego i litanią ku jego czci. Po mszy księdza Jerzego wspominać będą członkowie jego rodziny i przyjaciele z Huty Warszawa. Uroczystość zakończy się złożeniem wieńców przy grobie kapłana – męczennika.

Archiwum

Dzień imienin kapelana Solidarności jeszcze za jego życia obchodzony był szczególnie. Plebania parafii Świętego Stanisława Kostki przyjmowała wielu gości, którzy chcieli wyrazić więź ze swoim duszpasterzem ofiarowując mu kwiaty, podarunki oraz słowa wdzięczności.

Po śmierci księdza Jerzego jego imieniny w parafii świętego Stanisława Kostki w której posługiwał wciąż obchodzone były w sposób szczególny. Uroczystą Mszę Świętą koncelebrowało wielu kapłanów grób męczennika znajdujący się przy kościele otaczały znicze i wieńce. Na cześć kapelana Solidarności organizowano koncerty i wieczory wspomnień.

Obchody imienin księdza Jerzego w parafii Świętego Stanisława Kostki będą obchodzone następująco: W przeddzień imienin, 22 kwietnia o godzinie 19:00 odbędzie się uroczysty koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod przewodnictwem Jana Lewtaka. W repertuarze znajdą się utwory Wojciecha Kilara i Amadeusza Wolfganga Mozarta.

23 kwietnia w sam dzień imienin księdza Jerzego Popiełuszki o godzinie 18. celebrowana będzie uroczysta Msza Święta z modlitwą o jego kanonizację zakończona wniesieniem relikwii błogosławionego i litanią ku jego czci. Po mszy księdza Jerzego wspominać będą członkowie jego rodziny i przyjaciele z Huty Warszawa, którzy przybędą na Eucharystię z pocztem sztandarowym hutniczej Solidarności. Uroczystość zakończy się złożeniem wieńców przy grobie kapłana – męczennika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem