Reklama

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję sosnowiecką, a wierni modlili się nad biskupem

Msza święta, wieczór uwielbienia, modlitwa wstawiennicza oraz adoracja Najświętszego Sakramentu połączyły wiernych diecezji sosnowieckiej w dziękczynieniu za dar nowego biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Wydarzenie miało miejsce 8 maja w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli.

2024-05-09 10:00

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Piotr Babisz/Muza Dei

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

8 maja bp Artur Ważny podczas specjalnej uroczystości w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu objął kanonicznie urząd biskupa sosnowieckiego. Jego wolą było, aby jeszcze tego samego dnia zawierzyć w modlitwie Bogu swoją nową posługę i cały lokalny Kościół, do którego został posłany.

Eucharystii sprawowanej o godz. 18:00 przewodniczył proboszcz parafii - ks. Tomasz Flak SCJ. Koncelebrowali m.in. ks. Andrzej Polit - diecezjalny moderator ds. ewangelizacji oraz ks. Mirosław Tosza - założyciel i opiekun jaworznickiej wspólnoty „Betlejem".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy Świętej do zebranych w kościele dołączył bp Artur Ważny. Rozpoczęty wieczór uwielbienia muzycznie animowali Agnieszka i Piotr Cudzichowie. Wśród obecnych w świątyni można było rozpoznać liderów i członków różnych wspólnot diecezjalnych, m.in.: Ruchu Światło-Życie, Domowego Kościoła, wspólnoty Miasto Ocalenia, wspólnoty Metanoia, Rycerzy Kolumba, Wojowników Maryi, Kół Żywego Różańca, Grup Modlitwy św. o. Pio, apostolatu modlitwy za kapłanów „Margaretka" i innych.

Piotr Babisz/Muza Dei

W czasie modlitwy wstawienniczej zapraszano przed ołtarz przedstawicieli różnych stanów diecezji sosnowieckiej, a zebrani wypraszali dla nich dary Ducha Świętego.

Modlitwę wstawienniczą za nowego biskupa prowadził ks. Mirosław Tosza. Modlono się także za wszystkich bezdomnych, wykluczonych i cierpiących na ciele i duszy. Uczestnicy wydarzenia wstawiali się także za kapłanami diecezji sosnowieckiej, modląc się o uzdrowienie relacji między nimi oraz między duchowieństwem a wiernymi świeckimi.

Muza Dei/Piotr Babisz

Ks. Mirosław Tosza

Ks. Mirosław Tosza

Nie zabrakło również modlitwy za osoby życia konsekrowanego, za rodziny oraz za wspólnoty działające na terenie diecezji sosnowieckiej. Szczególną intencją została objęta młodzież i dzieci, aby nie bali się oddawać swojego życia Chrystusowi.

Na końcu wszystkich diecezjan swoją modlitwą wstawienniczą objął bp Artur Ważny.

Szczególnie ważnym momentem podczas całego wieczoru była cicha adoracja Najświętszego Sakramentu.

Reklama

Piotr Babisz/Muza Dei

Na zakończenie bp Artur zaprosił wszystkich zebranych na wydarzenie festiwal Strefa Młodych - który jest przestrzenią spotkania młodych z całej Polski, a w szczególności z terenów diecezji sosnowieckiej. - Miałem być gościem tego festiwalu, a wychodzi na to, że będę gospodarzem - powiedział bp Ważny. Wydarzenie odbędzie się 5 października w Arenie Sosnowiec.

Wieczorne uwielbienie w parafii na sosnowieckiej Środuli było okazją do zjednoczenia się na modlitwie w intencji diecezji sosnowieckiej. Wierni biorący udział w wydarzeniu mogli doświadczyć działania Ducha Świętego we wspólnocie, którą tworzą, a której przewodzi nowy pasterz diecezji.

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokazuje wiarę w Boga

Niedziela małopolska 6/2021, str. I

[ TEMATY ]

święcenia biskupie

bp Artur Ważny

Ks. Marian Kostrzewa

Módlcie się, by Bóg kształtował we mnie ojcowskie serce – prosił bp Artur Ważny; tu błogosławi zebranych na uroczystości

Módlcie się, by Bóg kształtował we mnie ojcowskie serce – prosił bp Artur Ważny;  tu błogosławi zebranych na uroczystości

Uroczystość święceń nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej, ks. Artura Ważnego, odbyła się 30 stycznia w kościele w Tarnowie-Mościcach, gdzie duchowny był wikariuszem i proboszczem.

Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Głównym konsekratorem był biskup tarnowski Andrzej Jeż, a współkonsekratorami – nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Po odczytaniu bulli nominacyjnej papieża Franciszka bp Jeż wygłosił homilię. Zwracając się do biskupa nominata, powiedział m.in.: – Od dzisiaj twoje serce będzie bić dla Ludu Bożego jak serce pasterza – ojcowskie serce. Gorąco życzymy ci, żeby ludzie, którym będziesz posługiwał, odczuwali poprzez ciebie, że jest z nimi Chrystus, ukazujący ponadczasowe piękno i moc Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

[ TEMATY ]

ks. Studenski

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego. Czy święci naprawdę byli nieskazitelni? A może ich wady sprawiły, że ich duchowe triumfy są jeszcze bardziej imponujące?

Te sensacyjne odkrycia stały się możliwe dzięki grafologii. Grafologia, dziedzina tajemnicza i fascynująca, niczym śledztwo prowadzone przez detektywa, ujawnia sekrety skrywane w odręcznym piśmie. Dowiedz się, jak badanie charakteru pisma może służyć jako narzędzie rozpoznawania cech osobowościowych, a nawet odgrywać kluczową rolę w sądowych rozprawach.

CZYTAJ DALEJ

Wszedł w życie watykański dokument ws. rozeznawania zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-20 08:31

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Wszedł w życie dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary "Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych". Zawiera on możliwość sześciu różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych od opinii pozytywnej po negatywną - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Wyjaśniono, że powodem zmiany norm w Kościele katolickim stała się m.in. trudność w ograniczeniu do poziomu lokalnego zjawisk, które w pewnych przypadkach osiągają wymiary krajowe, a nawet globalne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję