Reklama

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do zaorania

„Diecezja sosnowiecka nie jest do zaorania, tylko do nieustannego obsiewania” - powiedział abp Adrian Galbas w środę podczas obrzędu kanonicznego objęcia diecezji sosnowieckiej przez bp. Artura Ważnego. Uroczystość oraz podpisanie stosownych dokumentów miało miejsce w katedrze w Sosnowcu.

2024-05-08 17:47

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Abp Adrian Galbas

Dominik Pyrek/diecezja.sosnowiec.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Adrian Galbas zaznaczył, że Kościół sosnowiecki ma przed sobą przyszłość, „choć niektórzy specjaliści od wszystkiego uważają, że tak nie jest”.

Dominik Pyrek/diecezja.sosnowiec.pl

- Mówią, że to diecezja do zaorania, do skasowania i do czego tylko jeszcze. Oni są pewni, że bp Artur jest dziewiątym z kolei biskupem, któremu papież proponował te diecezję, imion ośmiu poprzednich jednak nie potrafią wymienić, choć wiedzą, że ośmiu odmówiło. Plotki rodzą plotki, a te kolejne. Gdy zapytać, skąd owi poinformowani mają swoje informacje, powołują się na swoje źródła, które nie wiadomo jednak skąd miałyby wypływać. Tak to już jest, że po nitce łatwiej jest dojść do kłębka, niż mając kłębek, spróbować dotrzeć do początku nitki - powiedział dotychczasowy administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante.

Podziel się cytatem

Reklama

W uroczystości wzięli udział duchowni wchodzący w skład kolegium konsultorów, kapituła katedralna, biskupi seniorzy, bp Artur Ważny, nowy sosnowiecki biskup diecezjalny oraz abp Adrian Galbas SAC, dotychczasowy administrator apostolski sede vacante.

Reklama

Ks. Mariusz Karaś, kanclerz kurii i wikariusz generalny odczytał bullę Stolicy Apostolskiej z dnia 23 kwietnia 2024:

Reklama

„Ponieważ Kościół Sosnowiecki, pozbawiony swojego biskupa, powierzony został kierownictwu Czcigodnego Brata Adriana J. Galbasa SAC, chcemy zatem teraz ustanowić dla niego nowego Rządcę diecezji i duchowego Przewodnika” - napisał w bulli papież Franciszek.

Następnie bulla została przekazana przez abp. Adriana Galbasa biskupowi Arturowi Ważnemu. Ukazano ją również wiernym. Po liturgii słowa homilię do zebranych skierował abp Adrian Galbas. Odwołał się do postaci Abrama, który mając już siedemdziesiąt pięć lat, został wezwany do opuszczenia swojego rodzinnego kraju.

- Właśnie ta decyzja okazała się przełomowa nie tylko w historii Abrama, ale w historii całego narodu. Miała także zasadniczy wpływ na nas, na Kościół. Jej bohater jest przecież, jak powie św. Jakub, „naszym ojcem” (Jk 2,21) - powiedział abp Galbas.

Zaznaczył, że swoje „exit” - „wyjdź” usłyszał ostatnio także bp Artur Ważny.

- Nie ma co prawda siedemdziesięciu pięciu lat, ale swoje już ma. Do niedawna jego życie było chyba w miarę ustabilizowane. Miał swój dom, swoją rodzinę, swoje miejsce w Kościele. Miał bliskich, blisko. Usłyszał jednak: wyjdź i idź do ziemi, którą ci wskażę. Czy odbywała się w nim jakaś walka, czy było wewnętrzne szamotanie, niepewność, czy dziś jest lęk? Tego nie wiemy. Jesteśmy jednak wdzięczni, że poszedł. Do ziemi nowej, obiecanej. Do Kościoła w Sosnowcu. Choć biskup ma na nazwisko Ważny, daje nam się poznać w Kościele bardziej jako odważny. Wcale nie chce być „ważny”, nie chce koncentrować uwagi innych na sobie. Wie, że w Kościele ważny jest kto inny - wskazał abp Galbas.

Reklama

Dodał, że odwaga będzie potrzebna nowemu pasterzowi. Zaznaczył, że tylko odważni ruszają w kierunku tego, co niepewne. „Tchórze zostają w cieplarniach” - mówił. Podziękował bp. Ważnemu za jego odwagę.

Podziel się cytatem

Reklama

- Wiele spraw wymaga tu naprawy, przede wszystkim te dotyczące dyscypliny i duchowości księży. Potrzebna jest systematyczna i solidna formacja, odzyskiwanie zaufania tych wiernych, którzy na skutek trudnych zdarzeń ostatnich miesięcy i tygodni to zaufanie stracili. Ale potrzebne jest też widzenie ogromu dobra, które tu istnieje; w duchownych i świeckich. W ludziach po prostu! - powiedział abp Galbas.

Reklama

Dominik Pyrek/diecezja.sosnowiec.pl

Dominik Pyrek/diecezja.sosnowiec.pl

Wskazał także, że istnieją dwie diecezje sosnowieckie. Jedna z nich jest w rzeczywistości, a druga - w mediach, „które eksponują tylko to, co chcą, w dawce w jakiej chcą i z komentarzem z jakim chcą”. Życzył również nowemu biskupowi, aby słuchał przede wszystkim Słowa, a nie medialnych przekazów oraz podejmował decyzje, które wynikają z głębokiego rozeznania, z odwagi, a nie z brawury i po konsultacji z mądrymi ludźmi. Zaznaczył, że nie chodzi o decyzje, których oczekują „łowcy klikalności”.

Podziel się cytatem

Reklama

Następnie na odpowiednich dokumentach swoje podpisy złożyli abp Adrian J. Galbas SAC, bp Artur Ważny, ks. Mariusz Karaś, kanclerz oraz członkowie diecezjalnego Kolegium Konsultorów. Po złożeniu podpisów kanclerz przybił pieczęcie. Po wyznaniu wiary głos zabrał nowy biskup diecezjalny sosnowiecki.

Reklama

- Razem z Wami, chcę służyć Panu. Chcemy służyć Panu. I to z weselem! Dlaczego? Kiedy służymy sobie, jesteśmy smutni! Życie dla siebie sprawia, że jesteśmy także coraz bardziej samotni - powiedział bp Ważny.

Wskazał, że początkiem służby powinna być adoracja i osobiste spotkanie z Bogiem, od którego zaczyna się wszystko.

Reklama

- Skąd mamy czerpać doświadczenie miłości i zbawienia, jeśli nie od Tego, który jest Miłością i tak umiłował nas, że Syna swego dał? Jeśli sami z siebie chcemy kochać i ratować świat, będziemy tylko dostępni w wyznaczonych godzinach i zdolni słuchać drugiego przez kilka chwil. Jeśli bez modlitwy pójdziemy do ludzi, wystarczy nam cierpliwości do pierwszego trudnego słowa, które usłyszymy, a przeczytany w internecie niesprawiedliwy czy złośliwy komentarz wyprowadzi nas z równowagi i wybrzmi wulgaryzmami albo zamknie nas w depresji - wskazał bp Artur Ważny.

Zapowiedział również, że chciałby zwiększyć ilość świątyń, gdzie przed Mszą Świętą odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. W większych ośrodkach z czasem będzie to adoracja od rana do wieczora. Dodał, że stara się o sprowadzenie do diecezji sióstr klauzurowych, „które nieustannie będą trwać na modlitwie i wypraszać Boże błogosławieństwo dla naszej wspólnoty diecezjalnej. Świat niekoniecznie będzie to rozumiał, ale Kościół powinien”. Zaznaczył także, że trzeba dbać o dobre relacje z Bogiem.

- Nawzajem troszczmy się o siebie, aby nikt, kto toczy duchową walkę z grzechem nie pozostawał sam. Jeśli dostrzegamy duchową biedę brata czy siostry, módlmy się za nich. Praktykujmy ewangeliczne upomnienie - powiedział bp Artur Ważny.

Zachęcił księży do tego, żeby nie przywiązywali swoich wiernych do siebie, ale do Chrystusa. Wskazał, że duchowni powinni być gotowi do zmiany miejsca, instytucji lub urzędu, w którym na co dzień pracują. Otwartość na zmiany nazwał „nową przygodą z Panem”.

Dominik Pyrek/diecezja.sosnowiec.pl

Następnie odczytano modlitwę powszechną oraz odmówiono „Ojcze nasz”. Życzenia nowemu biskupowi złożyli przedstawiciele Kapituły Katedralnej. Natomiast ks. Mariusz Karaś podziękował abp. Adrianowi Galbasowi SAC za półroczne kierowanie diecezją sosnowiecką.

Reklama

Od obrzędu kanonicznego objęcia diecezji sosnowieckiej w czasie modlitwy eucharystycznej wymienia się imię biskupa Artura.

Abp Adrian Galbas SAC został mianowany przez papieża Franciszka administratorem apostolskim sede vacante diecezji sosnowieckiej 24 października 2023 r. po wcześniejszym przyjęciu rezygnacji bp. Grzegorza Kaszaka, który przeszedł na emeryturę. Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie uroczyste, liturgiczne objęcie sosnowieckiej Katedry przez bp. Artura Ważnego, tzw. ingres, który odbędzie się 22 czerwca.

Ocena: +10 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice: Ingres abp. Adriana Galbasa - 17 czerwca

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News

“Zapraszam Was - duchownych i świeckich - do wspólnej wędrówki. Chodźcie ze mną! Pozwólcie mi iść z Wami! Idźmy razem!” - pisze nowy metropolita katowicki abp Adrian Galbas. Jego ingres do archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się w sobotę 17 czerwca o godzinie 11.00.

Nuncjatura apostolska w Polsce ogłosiła dziś, że papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Wiktora Skworca z posługi arcybiskupa metropolity katowickiego. Następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity katowickiego został tym samym dotychczasowy koadiutor diecezji ksiądz arcybiskup Adrian Józef Galbas SAC.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym: Kościół i świat potrzebują doświadczenia jedności

2024-05-18 18:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Ulf Ekman

Ulf Ekman

O tym, że dziś i Kościół, i świat potrzebują doświadczenia jedności mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.

W homilii bp Przybylski zwrócił uwagę, że prawdziwa duchowość dopełnia się we wspólnocie, to tajemnica duchowości chrześcijańskiej. - Z jednej strony każdy z nas zaproszony jest do osobistej relacji z Bogiem, ma w niej doświadczyć jakiejś bezpośredniej bliskości Boga, ale z drugiej potrzebujemy być razem - mówił kaznodzieja. Porównał tę prawdę do obrazu społeczności pszczół, kiedy każdy z owadów zbiera nektar, ale miód powstaje dopiero we wspólnocie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję