Reklama

Rok 2009 w archidiecezji krakowskiej

Niedziela małopolska 52/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koniec roku jest czasem różnych podsumowań. Przygotowaliśmy krótki „inwentarz roczny” najważniejszych wydarzeń w Kościele krakowskim. Chcemy jeszcze raz im się przyjrzeć, odkrywając różnorodność duszpasterskich propozycji kierowanych do wiernych i bogactwo wydarzeń, które rozwijały naszą tożsamość historyczną, a przede wszystkim pogłębiały naszą wiarę.

Jubileusz kard. F. Macharskiego

6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, w katedrze na Wawelu kard. Franciszek Macharski - arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej obchodził jubileusz 30-lecia przyjęcia sakry biskupiej. Kard. Macharski święcenia biskupie otrzymał w Bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk swojego poprzednika na stolicy biskupiej w Krakowie - papieża Jana Pawła II. Jego biskupim zawołaniem są słowa: „Jezu, ufam Tobie!”. Niezwykle bliska jest Księdzu Kardynałowi idea miłosierdzia Bożego. To on prowadził Kościół krakowski w trudnych latach końca XX wieku. Podczas jego pasterzowania w archidiecezji krakowskiej powstawało wiele inicjatyw charytatywnych, m.in. Dom Samotnej Matki, kuchnie dla ubogich, schroniska dla bezdomnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Maksymilianum” poświęcony

21 marca w Bystrej Podhalańskiej odbyło się poświęcenie Domu Rekolekcyjnego Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej „Maksymilianum”.
Aktu poświęcenia dokonał bp Józef Guzdek. W tym domu odbywają się wakacyjne rekolekcje oazowe. To miejsce formacji animatorów, członków diakonii oraz kandydatów na animatorów: na Oazach Modlitwy, na specjalistycznych Oazach Rekolekcyjnych Diakonii oraz Kursach Oazowych dla Animatorów i warsztatach.

Franciszkanska3.pl

W 4. rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II swoją pracę rozpoczął nowy portal społecznościowy: www.franciszkanska3.pl. Jego pomysłodawcą jest kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski. Inaugurując działalność portalu, podczas powitania internautów, Ksiądz Kardynał powiedział: „Będę wdzięczny wszystkim, którzy zechcą skorzystać z tego środka komunikacji wzajemnej i zbliżyć się do Kościoła, który pragnie służyć”. Franciszkanska3.pl to portal dla wszystkich, którzy pragną w Internecie odnaleźć katolickie wartości - Boże spojrzenie na sprawy wiary, ale także na kwestie społeczne, jak również bardziej osobiste. Znajdziemy na nim m.in. słowo Boże na każdy dzień, liczne komentarze, porady kapłanów oraz wiele ciekawych artykułów. Na portalu jest także miejsce, gdzie można wpisywać intencje modlitwy za wstawiennictwem sługi Bożego Jana Pawła II w szczególnie ważnych sprawach.

Reklama

70-lecie powrotu do Tyńca

Otwarcie wystawy plenerowej rozpoczęło 15 maja br. obchody jubileuszu 70-lecia powrotu Benedyktynów do Tyńca. Obchody trwały do końca października, a ich kulminacją była uroczysta Msza św. sprawowana 30 lipca br., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Eucharystię koncelebrowali m.in. kard. Franciszek Macharski i abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski. W okresie poprzedzającym uroczystości rocznicowe odnowione zostało wnętrze tynieckiego kościoła, dziedziniec klasztoru, naprawiono mur od strony Wisły. W „Wielkiej Ruinie” mieści się obecnie prężnie działający Benedyktyński Instytut Kultury, dom rekolekcyjny, restauracja, lapidarium - muzeum najstarszych pamiątek na wzgórzu.

Kongres Misyjny w Makowie

23 maja w Makowie Podhalańskim odbył się VI Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci, który przebiegał pod hasłem: „Otoczmy troską życie dzieci na wszystkich kontynentach”. Wzięło w nim udział ponad 1100 uczestników oraz wiele dzieci mieszkających w Makowie Podhalańskim i w jego okolicach, które przybyły na kongres wraz z całymi rodzinami. W czasie kongresu rozstrzygnięto misyjny konkurs plastyczny, można było także poznać wiele ciekawostek dotyczących misji i krajów misyjnych.

Carl Anderson w Krakowie

Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba Carl Anderson przebywał z kilkudniową wizytą w Polsce, która miała związek z promocją przetłumaczonej na język polski jego książki pt. „Cywilizacja Miłości”. Miejscem spotkania ze swoimi czytelnikami Carl Anderson uczynił także Kraków, gdzie 28 maja w auli Jana Pawła II w bazylice w Łagiewnikach mówił o swojej książce, a dzień później spotkał się z bp. Grzegorzem Kaszakiem i liderami środowisk pro-life w Polsce w Seminarium Duchownym Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie przy. ul. Bernardyńskiej. Wizyta w Krakowie była także okazją do spotkania z członkami Zakonu Rycerzy Kolumba, którzy funkcjonują w Polsce od kilku lat. W naszej archidiecezji mają swoją radę w Krakowie i w Ludźmierzu.

Reklama

Bierzmowanie Dziejów

W minionym roku obchodziliśmy także 30. rocznicę I Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny, tzw. Bierzmowania Dziejów. Przed 30 laty polski Papież wygłosił homilię, której słuchało ponad milion osób zgromadzonych na Eucharystii na krakowskich Błoniach. Ojciec Święty powiedział wówczas: „Pozwólcie przeto, że tak jak zawsze przy bierzmowaniu biskup, i ja dzisiaj dokonam owego apostolskiego włożenia rąk na wszystkich tu zgromadzonych, na wszystkich moich rodaków. W tym włożeniu rąk wyraża się przejęcie i przekazanie Ducha Świętego, którego Apostołowie otrzymali od samego Chrystusa (...). Tego Ducha pragnę Wam dzisiaj przekazać, tak jak przekazywał Go swoim współczesnym biskup rodem ze Szczepanowa. Pragnę Wam dziś przekazać tego Ducha, ogarniając sercem z najgłębszą pokorą to wielkie bierzmowanie dziejów, które przeżywacie”.

PAT uniwersytetem

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa 19 czerwca 2009 r. Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie z nadania Ojca Świętego Bendedykta XVI otrzymała miano Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Asyż w Krakowie

W dniach 6-8 września miał miejsce w Krakowie Międzynarodowy Kongres dla Pokoju „Ludzie i Religie”. Na jego program złożyły się modlitwy wyznawców różnych religii, a także spotkania panelowe dotyczące problemów współczesnego świata i roli religii w ich rozwiązywaniu. Kulminacyjnym momentem była Procesja Pokoju i wygłoszony na krakowskim rynku „Apel o Pokój 2009”. Do Krakowa przyjechali najważniejsi liderzy religii z całego świata, przywódcy państw oraz przedstawiciele świata polityki i kultury. Ulice królewskiego miasta były świadkami spotkania różnych religii, języków i kultur.

Reklama

800 lat Franciszkanów

Rok 2009 był czasem wielkiego jubileuszu 800-lecia istnienia Zakonu Franciszkańskiego. W 1209 r. św. Franciszek z Asyżu uzyskał ustne zatwierdzenie franciszkańsakiej reguły zakonnej od papieża Innocentego III. Centralne uroczystości jubileuszowe odbyły się w Krakowie w dniach 30 września - 4 października. Obchodom jubileuszu towarzyszyło wiele imprez i sympozjów, m.in. Kapituła Namiotów dla trzech gałęzi zakonu franciszkańskiego w Wieliczce, dni otwarte we franciszkańskich zakonach, dzień misyjny, koncert „Transitus. Oratorium o życiu i śmierci św. Franciszka z Asyżu” na krakowskim Rynku czy mecz piłki nożnej między braćmi z trzech gałęzi zakonu franciszkańskiego (franciszkanie, kapucyni, bernardyni) a krakowskimi oldboyami. Każdego dnia odbywały się także Msze św., które były czasem wielkiego dziękczynienia za istnienie Zakonu. Bracia zgodnie podkreślają, że jubileusz był przede wszystkim czasem jedności i wspaniałej współpracy wszystkich gałęzi zakonu powołanego przez Biedaczynę z Asyżu.

Wydarzenia w Centrum Jana Pawła II

We wrześniu zakończono pracę przy wylewaniu płyty głównej pod Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Na terenie „Białych Mórz”, gdzie powstają obiekty, odbyła się wtedy konferencja, w której uczestniczył m.in. kard. Stanisław Dziwisz. Obecnie trwają tam prace przy budowie ścian obiektów Centrum Jana Pawła II.
W tym roku Centrum, które tymczasowo ma siedzibę przy ul. Kanoniczej 18, zorganizowało wiele wystaw m.in.: „Jan Paweł II. Nasze wspomnienia” (wznowienie wystawy), „Bierzmowanie Polski 1979. Pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny”, „Jan Paweł II Wielki. Pamiętamy 16 X 1978”, „Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła - Jan Paweł II i młodzi”. Centrum zaangażowało się również w organizację seminariów i konferencji naukowych (m.in. cykl wykładów pt. „Posługa myślenia”, konferencja „Dziecko wobec wartości”, spotkanie dot. rodziny zastępczej). Były także propozycje dla najmłodszych („Warsztaty dla najmłodszych” i wystawa „Felicjanek 10”). Nie zabrakło również inicjatyw modlitewnych w roku ważnych rocznic (m.in. 30-lecie I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski). Z myślą o modlitwie za polskiego Papieża przygotowywano wieczory modlitwy, dni skupienia, odprawiane były Msze św. w kościele Świętych Piotra i Pawła, połączone z koncertami.

Otwarcie trumny bł. Stanisława Kazimierczyka

26 października w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie miała miejsce uroczysta ekshumacja ciała bł. Stanisława Kazimierczyka. Powodem otwarcia trumny Błogosławionego było pobranie relikwii oraz sprawdzenie stanu zachowania szczątków przed spodziewaną jego rychłą kanonizacją. Bł. Stanisław Kazimierczyk przez całe życie związany był z parafią, a później z kościołem Bożego Ciała, gdzie był wychowawcą kleryków, kaznodzieją i spowiednikiem. Znany był ze swojej dobroci i służby najuboższym. Zaraz po jego śmierci przez mieszkańców Krakowa uznawany był za świętego. Oprac.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

[ TEMATY ]

prawosławie

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Data tego święta w Kościele katolickim wyliczana jest nieco inaczej niż w Kościele wschodnim, więc w tym samym terminie Wielkanoc przypada w obu obrządkach tylko raz na jakiś czas. Tak było np. w 2017 roku; przeważnie prawosławni świętują jednak Wielkanoc później, maksymalnie właśnie nawet pięć tygodni po katolikach.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję