Reklama

w rocznicę śmierci prymasa tysiąclecia

I Zlot Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Artur Stelmasiak

Okrągła 25. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia stała się okazją do zorganizowania I Zlotu Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na te uroczystości do Warszawy przyjechała młodzież z całej Polski. – Dziś jest reprezentowanych 110 szkół. Od Gdańska po góry, od Ełku po Strzegom na Dolnym Śląsku – informuje Iwona Czarcińska, organizatorka Zlotu.

Uczniowie wraz z nauczycielami przyjechali do stolicy 29 maja. Uroczystości zostały przesunięte o jeden dzień ze względu na pielgrzymkę Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski. Dzieci i młodzież brały udział w warsztatach i sesjach, które przybliżały im sylwetkę patrona ich szkoły Prymasa Wyszyńskiego.

Był i jest autorytetem

Do Warszawy przyjechało ok. 1500 dzieci i młodzieży. Ubrani na galowo dumnie reprezentowali swoje szkoły w pocztach sztandarowych. Podczas Mszy św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego warszawska archikatedra była wypełniona po brzegi. Uczestników z pewnością byłoby więcej, gdyby nie trudności z zakwaterowaniem.
Wieczorem 29 maja tuż po Eucharystii wszyscy uczestnicy Zlotu przeszli w zwartym sztandarowym szyku z katedry pod pomnik Prymasa Wyszyńskiego przy kościele Wizytek. Towarzyszyła im orkiestra reprezentacyjna policji.
W tłumie młodzieży dumnym krokiem szedł Paweł Zwierzchowski, uczeń ostatniej klasy Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w podwarszawskich Markach. – On był i jest dla nas wielkim autorytetem – podkreśla Paweł. – Jego całe życie jest wzorem do naśladowania – uważa uczeń gimnazjum. Na pytanie, dlaczego Prymas Wyszyński jest dla tak młodej osoby jak on autorytetem i wzorem do naśladowania Paweł bez zastanowienia odpowiadział: – Jesteśmy mu wdzięczni, że przeprowadził Kościół i Polskę przez najtrudniejsze czasy.

Powinniśmy go naśladować

Przemarsz pod pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego zakończył się Apelem Jasnogórskim. Wszyscy modlili się w intencji rychłej beatyfikacji swojego Patrona. Młodzież pod pomnikiem zapaliła znicze i złożyła kwiaty. Na zakończenie pierwszego dnia Zlotu wszyscy zaśpiewali Boże coś Polskę.
Podszedłem do grupki dziewczyn, gimnazjalistek stojących przed pomnikiem. Okazuje się, że przyjechały z Lelis koło Ostrołęki. Pytam jedną z nich: co dla ciebie znaczy, że chodzisz do szkoły, która nosi imię kard. Wyszyńskiego? – Jestem dumna! – odpowiada. – A kim on dla was był? – Wzorem – odpowiada jej koleżanka. – On jest dla mnie zarówno autorytetem postępowania, jak i niezłomności wiary, w której całkowicie oddał się pod opiekę Matki Bożej – z powagą przyznaje Marlena Prusaczek, uczennica trzeciej klasy gimnazjum. – Myślę, że ważna jest również jego nauka o rodzinie – dodaje. Jej zdaniem kard. Wyszyński reprezentował bardzo wiele wartości, które każdy powinien naśladować. – We współczesnym świecie odczuwamy brak autorytetów i wartości. Dlatego tym bardziej powinniśmy się odwoływać do sprawdzonych autorytetów. A takim bez wątpienia był Prymas Wyszyński – podkreśla Marlena Prusaczek.

Pierwszy taki zlot

I Ogólnopolski Zlot Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbył się z okazji 25. rocznicy jego śmierci. – Jest to pierwszy taki zlot, ale na pewno nie ostatni – zapewnia Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. – Pierwszy raz do zlotu przymierzaliśmy się w setną rocznicę urodzin kard. Wyszyńskiego. Ale wówczas nie podołaliśmy organizacyjnie – wyjaśnia Czarcińska.
Do stolicy przyjechała młodzież z całej Polski. Dzieci i młodzież przez dwa dni zwiedzały Warszawę. W Pałacu Kultury i Nauki wzięły udział w sesji poświęconej dokonaniom Prymasa Wyszyńskiego. Organizatorzy Zlotu przewidzieli również specjalne seminarium dla nauczycieli szkół im. Wyszyńskiego, które poprowadzili wykładowcy UKSW. Następnego dnia Zlotu młodzież spotkała się z Lechem Kaczyńskim prezydentem RP.
– Naszym celem jest propagowanie autorytetu i nauczania kard. Wyszyńskiego – podkreśla Iwona Czarcińska. – Chcemy wydobyć z jego nauczania takie treści, którymi można żyć także dzisiaj. Najważniejsze, aby Prymas Tysiąclecia pokazywał nam kierunek ku przyszłości nowych pokoleń – dodaje Czarcińska. ´

W tym roku powołano Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego celem jest integracja środowisk związanych z osobą Prymasa Tysiąclecia, a zwłaszcza wymiana doświadczeń pomiędzy szkołami, nauczycielami, uczniami i rodzicami. Imię kard. Stefana Wyszyńskiego nosi prawie 200 placówek oświatowych w Polsce, a także szkoły w USA, na Litwie i Ukrainie. Dlatego też bardzo ważne jest aby wzmacniać wszystkie inicjatywy pedagogiczne, które zmierzają do wychowania młodzieży w duchu wartości głoszonych przez Prymasa Tysiąclecia. Pierwszą inicjatywą Stowarzyszenia było przygotowanie I Zlotu Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Działalność Stowarzyszenia w najbliższym czasie koncentrować się będzie na podejmowaniu działań dydaktyczno-wychowawczych, z wykorzystaniem najlepszych metod nauczania i wychowania w celu kształtowania postaw moralnych dzieci i młodzieży, gwarantujących poszanowanie autorytetów współczesnego świata, szacunek dla wiary, wolności i godności człowieka.

Prezydent Lech Kaczyński do młodzieży

Przede wszystkim chciałem Wam pogratulować, że chodzicie do szkół imienia człowieka tak wielkiego. Kardynał Wyszyński zwany jest Prymasem Tysiąclecia – to przecież wiecie lepiej ode mnie. Wiek XX dał nam trzy naprawdę wielkie postacie. I dwie z nich były w sutannach. To byli oczywiście: Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia i Marszałek Piłsudski. Prymas Wyszyński był człowiekiem, który przeprowadził nasz Kościół przez bardzo trudny okres, gdy w Polsce panował system, który zakładał, że społeczeństwo zostanie zateizowane.
Kard. Wyszyński zmarł w maju 1981 r., gdy w Polsce triumfowała „Solidarność

Kielce: rusza diecezjalna zbiórka elektrośmieci na misje

2018-04-21 08:19

dziar / Kielce (KAI)

Zbiórka elektrośmieci na pomoc misjom, zaplanowana we wszystkich parafiach diecezji to kolejna - po zbiórce makulatury - akcja diecezjalna wspierająca misje, do czego zachęca w specjalnym komunikacie bp Jan Piotrowski. Biskup przypomina w nim m.in. liczne projekty zrealizowane w krajach misyjnych dzięki wiernym diecezji kieleckiej.

MikroLogika / pl.wikipedia.org

„Dzięki pomocy duszpasterzy i diecezjan, udało nam się zrealizować wiele misyjnych projektów, m. in. wybudowaliśmy cztery studnie w Afryce, wyposażyliśmy kilka szkół, sierocińców, domów dla niepełnosprawnych, gdzie posługują nasi misjonarze i misjonarki. To wszystko dzięki zbiórce makulatury i elektrośmieci w naszych parafiach” – przypomina bp Piotrowski.

Zbiórkę elektrośmieci we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej przeprowadzi Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej wraz z koordynatorem diecezjalnym akcji - Władysławem Burzawą.

W komunikacie biskup kielecki tłumaczy, jak łatwo dołączyć się do tej „zaszczytnej akcji”. „Wystarczy przywieźć sprzęt w wyznaczone miejsce zbiórki i zachęcić innych. Pieniądze, które otrzymamy ze sprzedaży elektrośmieci, przeznaczymy na realizację kolejnych projektów misyjnych. Robiąc porządki w swoich domach nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska, ale również pomagamy tym, którym żyje się gorzej od nas” – pisze bp Piotrowski. Podkreśla, że w ten sposób pomaga się „biednym i głodującym dzieciom w krajach misyjnych”.

W najbliższych dniach do każdej wspólnoty parafialnej dostarczone zostaną materiały promujące nową akcję Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

Komunikat biskupa będzie odczytany w najbliższą niedzielę 22 kwietnia we wszystkich kościołach diecezji kieleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik Episkopatu: z Polski popłynie bardzo ważne przesłanie biskupów Europy

2018-04-21 15:24

abd / Warszawa (KAI)

Z naszej ojczyzny popłynie bardzo ważne przesłanie biskupów Europy przed rozpoczęciem Synodu Biskupów nt. młodzieży w październiku - mówi w rozmowie z KAI rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, zapowiadając najbliższe Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Po raz pierwszy odbędzie się ono w Polsce, w dn. 13-16 września br.

BP KEP
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Wyjaśnia też, że kardynałowie i biskupi z państw Starego Kontynentu oraz przedstawiciele Stolicy Apostolskiej spotkają się w Polsce na zaproszenie abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP i Wiceprzewodniczącego CCEE, by włączyć się w obchody jubileuszy: 1050-lecia powstania pierwszej diecezji na ziemiach polskich w Poznaniu i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Miejsce spotkania jest ważne, bo ono pokazuje wielką rolę Kościół katolickiego w Polsce w tworzeniu Europy jako kontynentu ludzi wiary i solidarności. Obecność zaś przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy i kardynałów ze Stolicy Apostolskiej to wielkie wsparcie dla Kościoła w naszej ojczyźnie i dla Polaków. Ponadto, właśnie z naszego kraju popłynie bardzo ważne przesłanie biskupów Europy przed rozpoczęciem Synodu Biskupów nt. młodzieży w październiku – mówi rzecznik KEP.
Głównymi tematami obrad biskupów będą chrześcijańskie postawy, których potrzeba we współczesnym świecie: wolontariat – jako służba podejmowana w imię Ewangelii oraz duch solidarności narodów.

- Przykładem wolontariatu dla całej Europy są Włosi. My patrzymy przez pryzmat wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży, ale wolontariat dotyczy nie tylko młodych. To zaangażowanie ludzi w każdym wieku. Ponadto, nie jest to jedynie „robienie czegoś dobrego”, ale podejmowanie współodpowiedzialności za Kościół i społeczeństwo. To spotkanie będzie więc okazją, by przewodniczący episkopatów wymienili się doświadczeniami w tej dziedzinie – wyjaśnia ks. Rytel-Andrianik. Przypomina też, że solidarność, to niezwykle aktualny dar Polski i polskiego Kościoła dla kontynentu europejskiego i świata.

- Dla uczestników Zgromadzeń Plenarnych CCEE i towarzyszących im dziennikarzy, doroczne zebrania są też okazją do bezpośredniego spotkania z lokalnym Kościołem i zapoznania się z jego specyfiką.

- W Poznaniu biskupi spotkają Kościół młody, Kościół św. Jana Pawła II, a także Kościół maryjny. Ponadto, biorąc pod uwagę obecność Polaków w różnych krajach Europy, spotkanie będzie też okazją do wysłuchania się w to, jak postrzegani jesteśmy w innych krajach i w jaki sposób możemy wnosić nasze polskie doświadczenie do Kościoła w Europie – zapowiada rzecznik KEP.

- Tegoroczne Zebranie Plenarne CCEE wpisuje się w szereg ważnych tegorocznych wydarzeń w całym Kościele powszechnym. - Najbliższy wrzesień to miesiąc, w którym uwaga Starego Kontynentu będzie skupiona na Polsce oraz na Europie Wschodniej. Po Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Episkopatów Europy (13-16 września) ma miejsce XI Zjazd Gnieźnieński (21-23 września) oraz papieska wizyty na Litwie, Łotwie i w Estonii (22-25 września). Wszystkie te spotkania mają międzynarodowe znaczenie. To zaś, co łączy te trzy wydarzenia, to doświadczenie powszechności Kościoła, a także przesłanie dotyczące solidarności narodów i europejskości, jako wspólnoty ducha – podsumowuje ks. Rytel-Andrianik.
Zgromadzenie Plenarne CCEE odbędzie się w dn. 13-16 września w Poznaniu. Wezmą w nim udział przewodniczący konferencji episkopatów Europy i hierarchowie związani z międzynarodowymi instytucjami – w sumie ok. 70 delegatów. W tym tygodniu w Poznaniu odbyło się spotkanie robocze, związane z przygotowaniem szczegółowego programu wrześniowych obrad i uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem