Reklama

Stajenka cicha... w 60 odmianach

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 1/2003

10 grudnia w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Na konkurs napłynęło 60 prac z 33 gimnazjów. Nagrodzone szopki można oglądać w PKZ do połowy stycznia.

Zanim konkurs rozstrzygnięto, 3 grudnia w galerii Pałacu Kultury Zagłębia spotkała się komisja, która wyłoniła zwycięzców. Tworzyli ją: Zdzisław Balcerzyk - sędzia modelarski, Iwona Wilk - dyrektor Młodzieżowego
Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, Ewa Felis - doradca metodyczny religii, Adrian Lepa - instruktor z PKZ-u, Beata Studzińska - nauczyciel sztuki z Gimnazjum nr 3 w Dąbrowie Górniczej. "Nie było łatwo wyłonić najlepszą pracę, gdyż szopki z roku na rok są coraz lepiej dopracowane. Oceniając szopki, braliśmy pod uwagę takie elementy, jak: ogólne wrażenie artystyczne, opracowanie tematu, dobór materiałów, opracowanie przestrzenne, estetykę wykonania i trwałość konstrukcji" - wylicza Adrian Lepa. Jury ucieszyło, że w pracach sporadycznie pojawiały się elementy gotowe, ujawniała się za to kreatywność autorów w doborze i wykorzystaniu materiałów.
Po raz pierwszy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych został zorganizowany w dąbrowskim Gimnazjum nr 3 w 1996 r. Spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Rok Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa ożywił jeszcze bardziej ideę przeglądu. Katechetka Teresa Ciesielska i plastyk Beata Studzińska, wkładając wiele serca i pracy, rozwinęły zmagania konkursowe, poszerzając je o kolejnych uczestników i nowe kategorie. Minęło 6 lat. Konkurs spotyka się z coraz większym uznaniem. Wyrazem tego jest objęcie patronatu nad imprezą przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB oraz prezydenta Dąbrowy Górniczej Jerzego Talkowskiego. Poszerzył się także krąg organizatorów, co ułatwia przeprowadzenie konkursu. I tak obok szkoły należy wymienić Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu oraz parafię św. Maksymiliana M. Kolbego w Dąbrowie Górniczej.
"Konkurs jest adresowany do gimnazjalistów diecezji sosnowieckiej. I ma na celu podtrzymanie tradycji tworzenia szopek bożonarodzeniowych, przybliżenie tajemnicy narodzenia Jezusa Chrystusa, pobudzenie twórczej aktywności uczniów i nawiązanie do dziedzictwa kulturowego" - tłumaczy dyrektor Gimnazjum nr 3 Jolanta Pludrak. Dlatego wyszczególniono dwie kategorie konkursowe: tradycyjne szopki bożonarodzeniowe i szopki nawiązujące do tradycji lokalnej. "Uczniowie, angażując się w wykonywane dzieło, przybliżają sobie niejako spontanicznie tajemnicę narodzin Jezusa Chrystusa. Mało tego, starają się odnieść zdobyte wiadomości do teraźniejszości, czego wyrazem jest sceneria prezentowanych prac. Nie brakuje elementów charakterystycznych dla danego rejonu np. szopki krakowskie czy szyby górnicze" - wyjaśnia zastępca dyrektora szkoły Bogusława Madej.
Warto również podkreślić zaangażowanie uczniów i ich opiekunów w wykonanie szopek, tym bardziej, że nie wróciły one do twórców, ale zostały przekazane na aukcję, z której dochód został przeznaczony na cele charytatywne. W tym roku postanowiono, że pieniądze wzbogacą konto Gimnazjum w Psarach.
Już czas przedstawić zwycięzców. Pierwsze miejsce w kategorii szopek tradycyjnych zdobyła Karolina Kieca z Gimnazjum w Zadrożu, drugie - Edyta Dąbek z Ogniska Pracy Twórczej w Jaworznie, trzecie - Katarzyna Kępka z Gimnazjum nr 11 w Jaworznie. Zaś w kategorii szopek nawiązujących do tradycji lokalnej najlepszą pracę przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 16 w Dąbrowie Górniczej - Sebastian Dąbek i Marcin Krupa. Drugie miejsce przyznano Izabeli Ryczko i Paulinie Seweryn z Gimnazjum nr 2 w Wolbromiu, zaś trzecie Oskarowi Trzeciak z Gimnazjum nr 6 w Jaworznie.

Reklama

Zmarła s. Józefa Słupińska. Miała 107 lat

2019-02-21 15:35

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo poleca modlitwom i pamięci w Ofierze Mszy Świętej śp. Siostrę Józefę SŁUPIAŃSKĄ szarytkę zmarłą w Domu Prowincjalnym w Warszawie 20 lutego 2019 roku w 107. roku życia, 85. powołania - ur. 12 marca 1912 r. w Wieluniu - ofiarna pielęgniarka z Powstania Warszawskiego, zasłużona w kształceniu pokoleń sióstr pielęgniarek, uhonorowana wieloma odznaczeniami pielęgniarskimi - polskimi i światowymi, a w ubiegłym roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb odbędzie się 25 lutego 2019 r. (poniedziałek)

O godz. 11:30 - Modlitwa różańcowa

godz. 12.15 - Msza Święta pogrzebowa

w Kaplicy Domu Prowincjalnego w Warszawie;

następnie wyjazd na cmentarz na Powązki.

Wszechmogący Boże, zmarła siostra Józefa dążyła do Ciebie drogą doskonałego naśladowania Chrystusa, którego umiłowała, spraw, aby się radowała, gdy się ukażesz w chwale, i razem ze swoimi siostrami miała udział w szczęściu wiecznym. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Inni o śmierci S. Józefy Słupiańskiej

stacja7. Zobacz

Facebook

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kuria diecezji opolskiej odnosi się do raportu Fundacji Nie Lękajcie Się

2019-02-21 19:10

diecezja.opole.pl, dg / Opole (KAI)

"Przedstawiona została sprawa byłego księdza diecezji opolskiej Mariusza K. Odnosząc się do treści tej wypowiedzi, pragnę wyjaśnić, że podano w niej wiele nieprawdziwych informacji" - pisze rzecznik kurii diecezji opolskiej, ks. Joachim Kobienia. Publikujemy treść jego oświadczenia.

Daviidos/pl.wikipedia.org
Katedra Świętego Krzyża w Opolu od strony wschodniej

W opublikowanym przez fundację „Nie lękajcie się” z datą 19 lutego 2019 r. „Raporcie nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych” na s. 22-23 przedstawiona została sprawa byłego księdza diecezji opolskiej Mariusza K. Odnosząc się do treści tej wypowiedzi, pragnę wyjaśnić, że podano w niej wiele nieprawdziwych informacji:

- Od momentu zgłoszenia sprawy w kurii diecezjalnej Biskup Opolski informował rodzinę pokrzywdzonego o możliwości zgłoszenia przestępstwa do prokuratury, jednakże wyraźną wolą najbliższych było zachowanie daleko idącej dyskrecji w tej sprawie ze względu na dobro pokrzywdzonego. Z tego powodu o całej sprawie nie został poinformowany proboszcz parafii, który uznał, że przyczyną nagłego odwołania wikarego z parafii były jego rzeczywiste problemy zdrowotne. Kiedy 13 lipca 2017 r. wprowadzony został prawny obowiązek zgłaszania do organów ścigania przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich, na początku sierpnia 2017 r. przedstawiciele biskupa zgłosili sprawę do prokuratury.

- Wobec sprawcy przestępstwa zostały natychmiast wyciągnięte konsekwencje kanoniczne: został odsunięty od posługi duszpasterskiej w parafii, zaś na polecenie Kongregacji Nauki Wiary zostało przeprowadzone postępowanie kanoniczne w wyniku którego w 2015 r. został on wykluczony ze stanu kapłańskiego. Nieprawdą jest również, że biskup ukrywał sprawcę przenosząc go do innej parafii i starał się go w jakikolwiek sposób chronić.

ks. Joachim Kobienia rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem