Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nominacje

Biskupi dla Legnicy i Siedlec

W Wielką Środę, 16 kwietnia br., Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Zbigniewa Kiernikowskiego (dotychczasowego biskupa siedleckiego) nowym biskupem legnickim oraz bp. Kazimierza Gurdę (dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej) nowym biskupem siedleckim.

Bp Zbigniew Kiernikowski urodził się w 1946 r. w Szamarzewie k. Wrześni. Jest pierwszym na świecie biskupem, który jako ksiądz ukończył Drogę Neokatechumenalną. W latach 1982-86 był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Wykładał teologię biblijną i misjologię na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim w Rzymie oraz teologię biblijną i etykę na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza – „Angelicum”. 28 marca 2002 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji siedleckiej. Święcenia biskupie otrzymał 20 maja 2002 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk kard. Angelo Sodano, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Evangelio oboedientia – Eucharistia” (Posłuszeństwo Ewangelii – Eucharystia). W 2007 r. objął swą jurysdykcją wiernych parafii obrządku neounickiego w Kostomłotach. W Konferencji Episkopatu Polski został przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji, członkiem Komisji Duszpasterstwa oraz Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 r. Dwukrotnie, w 2005 i 2008 r., brał udział w Synodzie Biskupów w Rzymie. W 2013 r. konsekrował biskupa pomocniczego siedleckiego Piotra Sawczuka. Od kilkunastu lat łączy pracę naukowo-dydaktyczną z urzędem rektora Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Kazimierz Gurda urodził się w 1953 r. w Książnicach Wielkich. Pochodzi z tej samej rodziny, co zmarły w 1993 r. biskup pomocniczy kielecki Jan Gurda oraz ks. inf. Józef Gurda.

Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach. Święcenia prezbiteratu przyjął 11 czerwca 1978 r. Kontynuował studia w Instytucie Patrystycznym „Augustinianum” przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W 1988 r. uzyskał tytuł doktora. W 1989 r. rozpoczął wykłady z patrologii i języka łacińskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, będąc jednocześnie ojcem duchownym alumnów. W 1994 r. został obrońcą węzła małżeńskiego w trybunale diecezjalnym. W 1996 r. został proboszczem parafii św. Józefa w Zagnańsku, a w czerwcu 1998 r. – rektorem kieleckiego seminarium. W grudniu 2004 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej. Sakrę biskupią przyjął 5 lutego 2005 r. w bazylice katedralnej w Kielcach. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: „Iesu, in Te confido” (Jezu, ufam Tobie). W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jest także członkiem Komisji Mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni.

Reklama

Kościół w Jasienicy zamknięty

Sprawa ks. Lemańskiego

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska poinformowała, że „w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy, kościół parafialny pozostanie zamknięty od dnia dzisiejszego, tj. 15 kwietnia 2014 r., do odwołania. Decyzja ta została podjęta w trosce o bezpieczeństwo wiernych uczestniczących w liturgii oraz w celu uchronienia przed profanacją sakramentów świętych i świątyni”. Istniało realne zagrożenie profanacji świątyni – tłumaczył administrator jasienickiej parafii Narodzenia Pańskiego ks. Grzegorz Chojnicki. W Niedzielę Palmową 13 kwietnia br. zwolennicy poprzedniego proboszcza – ks. Wojciecha Lemańskiego na wieść o zakazie odprawiania przez niego Mszy św. w tym kościele zablokowali drzwi świątyni i nie wpuścili do środka wiernych, którzy przyszli na Mszę św.

Cudzysłów

Polsce potrzeba takich ogni, które by płonęły, a nikogo nie spalały, lecz ogrzewały i były światłością. Potrzeba Polsce dzisiaj młodzieży płonącej!

Reklama

Mamy prawo bronić się przed krzywdą, ale nie wolno płacić krzywdą za krzywdę, złem za zło, policzkiem za policzek.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

W wieku 94 lat i w 70. roku kapłaństwa 16 kwietnia zmarł we Włocławku wybitny polski teolog moralista ks. inf. prof. dr hab. Stanisław Olejnik, zasłużony dla odnowy teologii moralnej w Polsce po Soborze Watykańskim II, cieszący się przyjaźnią bł. Jana Pawła II.

CBA podjęło współpracę z FBI. Polscy i amerykańscy śledczy będą badać zagraniczne koncerny działające w Polsce. Obecnie toczy się śledztwo w sprawie korumpowania łódzkich lekarzy przez koncern GlaxoSmithKline (GSK).

Skandal wokół igrzysk olimpijskich w Krakowie. Dziennikarze nagrali rozmowę z mężem szefowej Komitetu Konkursowego Kraków 2022, posłanki PO Jagny Marczułajtis-Walczak. Andrzej Walczak proponował dziennikarzom pieniądze za przychylne pisanie o kandydaturze Krakowa. Promotorzy igrzysk w tym mieście byli krytykowani za szastanie publicznymi pieniędzmi.

Polska gospodarka w tym roku wzrośnie o 3,3 proc., a w 2015 r. – o 3,8 proc. – poinformował na konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek. Jego zdaniem, w 2015 r. Polska powinna spełnić kryteria wyjścia z procedury nadmiernego deficytu.

Sprawy kraju idą w złym kierunku – uważają dwie trzecie Polaków. Tylko co piąty Polak jest przeciwnego zdania.

Głośna sprawa dotycząca kardiochirurga – dr. Mirosława G. ma dalszy ciąg. Sąd uchylił uniewinnienie lekarza z części zarzutów korupcyjnych, natomiast prawomocnie uniewinnił go z zarzutów mobbingu. Dr G. będzie miał teraz kolejny proces za 9 zarzutów korupcyjnych.

Kłopoty Twojego Ruchu. Policjanci prowadzący sprawę mafii paliwowej w Olsztynie zabezpieczyli telefon należący do kandydatki Twojego Ruchu Europy Plus w wyborach do PE Mai Antosik oraz auto, którego użyczał jej domniemany założyciel grupy.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-04-22 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję