Reklama

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”

2015-02-26 13:20

Krystyna Smerd
Edycja świdnicka 9/2015, str. 2

Ryszard Wyszyński

Polacy chcą trwałej pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”. Dowodem tego jest wielkie zainteresowanie Biegiem ich pamięci „Tropem Wilczym” – zainicjowanym 3 lata temu, którego ideą jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia, a który w tym roku odbędzie się w 81 miastach. Bieg jest organizowany z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który został ustanowiony – w nawiązaniu do dnia 1 marca 1951 r. – kiedy w warszawskim wiezieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Jego hasło – „Tropem Wilczym” – to odniesienie do schronienia Żołnierzy Wyklętych, jakie stanowiły dla nich lasy. Pomysłodawcą formy uczczenia tych bohaterów – Biegiem Pamięci jest Fundacja „Wolność i Demokracja”.

Wałbrzych

W Wałbrzychu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” odbędzie się na terenie Parku im. Sobieskiego. Początek godz. 12, start i meta przy Hali Lekkoatletycznej, a o godz. 13 pobiegną dzieci. O godz. 18 okolicznościowa Msza św.w kościele Świętych Aniołów Stróżów sprawowana w intencji pomordowanych i żyjących żołnierzy Polskiego Państwa Antykomunistycznego po 1944 r., godz.19 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Niepodległości i Apel Poległych, godz. 20.30 – okolicznościowy koncert hip-hopu, rejon ul. Wańkowicza. Na uroczystości zapraszają: Fundacja „Wolność i Demokracja”, Narodowy Wałbrzych, Górnik Wałbrzych, Solidarność Dolny Śląsk, biegaj-zapobiegaj.pl, Ludzie Jana Pawła II oraz sprawujący patronat honorowy – prezydent miasta Roman Szełemej. Organizatorzy apelują o przynoszenie na uroczystości zdjęć żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Świebodzice

W Świebodzicach Bieg Pamięci „Tropem Wilczym” będzie jednym z największych w regionie dolnośląskim. Zaplanowano trzy dystanse, których trasy przebiegać będą na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Początek imprezy już o godz. 10. Start i meta biegu za pętlą autobusową w dzielnicy Pełcznica przy ul. Długiej. Dystanse: bieg główny na dystansie 1963 m oraz 5 km i 10 km. Start do biegu honorowego – jak wszędzie o godz. 12. Obok miejsca startu i mety – na pobliskim placu w rejonie Długiej i Solnej – przeprowadzane będą quizy historyczne i konkurencje o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym. Głównym organizatorem tego wydarzenia jest stowarzyszenie Obywatelskie Świebodzice, które na swojej stronie internetowej przyjmuje zgłoszenia do Biegu. Dla 150 uczestników Biegu przygotowano pakiety startowe z numerami i koszulkami, z nadrukiem fotografii bohatera polskiego niepodległościowego z lat 1944-63.

Reklama

Świdnica

W Świdnicy Bieg Pamięci „Tropem Wilczym” zorganizowany będzie na stadionie OSiR. Tu także obok biegaczy zapraszani są mieszkańcy do kibicowania i udziału w imprezach towarzyszących o charakterze patriotyczno-edukacyjnym. W Kłodzku i Dzierżoniowie uczestnicy Biegów pobiegną głównymi ulicami miasta.

W wielu miejscowościach patriotycznym obchodom Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” będą towarzyszyć uroczystości religijne oraz spotkania, na których będzie się mówiło o bohaterach polskiego podziemia antysowieckiego i antykomunistycznego i przypomni się ich losy w rekonstrukcjach historycznych.

Tagi:
żołnierze wyklęci

Reklama

Kudowscy Skauci Króla pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

2019-04-10 10:28

Marek Zygmunt
Edycja świdnicka 15/2019, str. III

Marek Zygmunt
Złożenie kwiatów przy tablicy poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

Jednym z ośmiu praw Skautów Króla jest to, które mówi: „Skaut Króla jest wierny Bogu, Kościołowi, rodzinie, przyjaciołom, Ojczyźnie”. Członkowie tej organizacji na pytanie, „Kto jest Twoim królem?”, z dumą odpowiadają: „Moim królem jest Jezus Chrystus”. Istnieją od 2015 r., w naszym kraju należy do nich już ok. 650 osób. Ich formacja prowadzona jest tylko w oparciu o chrześcijański system wartości, wypływający z Pisma Świętego, Katechizmu oraz nauczania Kościoła katolickiego. Działają jedynie przy wspólnotach parafialnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Dzięga: Szatan nie da nam odpocząć

2019-04-22 14:20

pk / Szczecin (KAI)

Wojna ideologiczna zaczęła się w raju, a szatan ma jeden cel. Chce walczyć z człowiekiem - mówił abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński był gościem audycji katolickiej "Religia na fali" w Radiu Szczecin.

M. Paszun

Hierarcha odpowiedziała na pytanie o to, czy Europa i Polska staje dziś na skraju wojny ideologicznej i czy mamy do czynienia z frontalnym atakiem na Kościół. - Szatan nie chce walczyć z Bogiem, bo wie, że nie jest w stanie z nim walczyć. Jest zainteresowany pozyskaniem każdej ludzkiej duszy - dodał arcybiskup.

Metropolita szczecińsko-kamieński przyznał, że "doświadczamy kolejnego etapu zmagania duchowego w dziejach świata".

- Jest to zmaganie o każdą ludzką duszę. Szatan nie ustanie w tym zmaganiu. On nam nie da odpocząć. Co najwyżej będzie szukał innych metod. Zmieni metody i nam się będzie wydawało, że mamy więcej odpoczynku, a to już jest atak prowadzony z innej strony, subtelnie, ale często skutecznie. I żebyśmy wiedzieli, że nie jesteśmy w stanie z nim po ludzku wygrać i dlatego modlimy się przez przyczynę Michała Archanioła, żeby pomógł nam, byśmy mocą Bożą w tej walce mogli być zwycięzcami - mówi abp Dzięga.

Metropolita dodaje, że "zawołanie Michała Archanioła „Któż jak Bóg” w dzisiejszych kontekstach językowych znaczyłoby tylko Bóg, tylko po Bożemu, tylko z Bogiem".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

List otwarty do Prezydenta Rzeszowa w sprawie Marszu Równości

2019-04-23 13:58

ADAM RAK

Szanowny Panie Prezydencie,
Kolejny już raz wyraził Pan zgodę na odbycie w naszym mieście Marszu Równości, który organizują środowiska lewicowe. W ubiegłym roku doszło do zamieszek podczas tej demonstracji , a zarazem afirmacji odmienności seksualnej, co daje podstawę prawną do nieudzielenia zgody na tę imprezę w tym roku. Zgody takiej nie udzielił między innymi prezydent Gniezna, w obawie o bezpieczeństwo i mienie mieszkańców.

Wiemy już z doświadczenia że nie ma u nas takich środowisk. Dlatego też planowany jest zjazd przedstawicieli LGBT z całego kraju i świata. Stanowczo przeciwstawiamy się organizacji w Rzeszowie tego rodzaju manifestacji, które godzą w podstawowe wartości chrześcijańskie i promują zachowania niezgodne z nauką Kościoła. Każdemu człowiekowi należy się szacunek. Nie zamierzamy nikogo potępiać, jednak ich czyny można i należy napiętnować. Pan Prezydent wyrażając swoją zgodę na to wydarzenie zdecydowanie je promuje.

W Dzienniczku Siostry Faustyny znajdziemy słowa, które usłyszała podczas modlitwy z ust Pan Jezusa: Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. (Dz. 1732). Chcemy być wierni i do tego wzywamy również Pana Prezydenta.

Pismo Święte nie pozostawia wątpliwości. Czyny homoseksualne są sprzeczne z naturą. Co więcej, już w Księdze Rodzaju czytamy o wydarzeniach w Sodomie i Gomorze. Pośród „bardzo ciężkich występków” tamtejszych mieszkańców to właśnie ich czyny homoseksualne były dla Boga najbardziej odrażające (por. Rdz 18, 20). Stąd nazywamy je „grzechem sodomskim”. W Księdze Kapłańskiej czyny homoseksualne także są surowo zakazane: „Nie będziesz obcował z mężczyzną tak, jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość!” (18, 22). Ich potępienie jest powtórzone również na kartach Nowego Testamentu. Św. Paweł wprost stwierdza, iż homoseksualiści czynni, podobnie jak inni grzesznicy, którzy nie chcą się nawrócić, ryzykują wieczne potępienie: „Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwiąźli, ani mężczyźni współżyjący ze sobą (...) nie odziedziczą królestwa Bożego” (1 Kor 6, 9-10). Jako Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej zdecydowanie przeciwstawiamy się zorganizowaniu Marszu Równości w Rzeszowie i wzywamy Pana Prezydenta do wycofania zgody na tę manifestację i promocję zła.

Rzeszów, dnia 1.04.2019r.

Ks. Daniel Drozd, Asystent Kościelny
Halina Szydełko, Przewodnicząca Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem