Reklama

Znak i świadectwo służby Bogu i ludziom

2015-05-28 10:38

Agnieszka Raczyńska-Lorek
Edycja sosnowiecka 22/2015, str. 1

Agnieszka Raczyńska-Lorek
Nowo wyświęceni diakoni z biskupem ks. Konradem Kościkiem

Podczas uroczystej Eucharystii w parafii św. Katarzyny w Wolbromiu biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak udzielił święceń diakonatu 6 alumnom Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji. W tym gronie znaleźli się: dk. Paweł Cicirko, dk. Przemysław Lech, dk. Tomasz Sroczyński, dk. Paweł Stec, dk. Mateusz Wróbel i dk. Tomasz Zaleśny. Uroczystość odbyła się 16 maja w obecności licznie przybyłych kapłanów, wiernych oraz wychowawców, rodzin i przyjaciół nowo wyświęconych diakonów.

Biskup Ordynariusz podkreślił w homilii, że diakoni, zgodnie z Pismem Świętym, powinni wyróżniać się mądrością. – To coś więcej niż wiedza. Mądrość wyprasza się często na kolanach przed Bogiem. (…) Dzięki temu nawet najprostsze dzieła przyniosą prawdziwy pożytek i będą służyć dobru człowieka, Kościoła i świata. Biskup zwrócił uwagę na rodziców nowo wyświęconych diakonów. – Oni nie tylko przekazali życie, ale także w trudzie, trosce i pocie czoła zapewnili im wychowanie. (...) Dziś, patrząc na waszych synów, możemy powiedzieć, że było warto. (...) Możecie dzisiaj być z nich dumni – powiedział bp Grzegorz Kaszak. Prosił także o modlitwę, aby nigdy nie zeszli z drogi wierności Chrystusowi, ku pożytkowi swojemu i całego Kościoła.

Nowo wyświęceni diakoni wyrazili wdzięczność za dar powołania Trójjedynemu Bogu, który jest źródłem wszystkiego i doprowadził ich do tego dnia. Podziękowania skierowali także do rodziców, rodzeństwa, pasterzy diecezji – bp. Grzegorza Kaszaka i bp. Piotra Skuchy oraz do przełożonych, za wkład w wychowanie i cenne rady.

Reklama

Diakoni otrzymali dekrety, kierujące ich na roczną praktykę w parafiach. Rozpoczyna się ona we wrześniu i odbywa równocześnie z ostatnim etapem kształcenia w seminarium. Dk. Paweł Cicirko będzie odbywał praktykę w parafii katedralnej w Sosnowcu; dk. Przemysław Lech – w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi; dk. Tomasz Sroczyński – w parafii św. Barbary w Sosnowcu; dk. Paweł Stec – w parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu; dk. Mateusz Wróbel – w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu, a dk. Tomasz Zaleśny – w parafii św. Andrzeja w Olkuszu.

Dzień święceń zapisał się w życiu diakonów w sposób szczególny – od tej chwili zaistnieli w świecie jako znak i świadectwo służby Bogu i ludziom.

Tagi:
diakonat

Reklama

Nowi diakoni

2019-03-13 10:57

Al. Łukasz Knapkiewicz
Edycja szczecińsko-kamieńska 11/2019, str. I

Al. Łukasz Knapkiewicz
Podczas Litanii do Wszystkich Świętych

W sobotę 2 marca br. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Ap. w Szczecinie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. prof. Henryka Wejmana, podczas której trzech alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie otrzymało pierwszy stopień sakramentu święceń – diakonat.

Nowo wyświęceni diakoni: Maciej Czaczyk z parafii pw. św. Ojca Pio w Pniewie k. Gryfina, Piotr Łosiewski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie i Paweł Szeloch z parafii pw. św. Stanisława BM w Szczecinie, podjęli posługę słowa, Ołtarza i miłości w trzech parafiach naszej archidiecezji, gdzie przede wszystkim podczas Eucharystii będą czytali Ewangelię, głosili słowo Boże, podawali intencje modlitwy powszechnej, usługiwali prezbiterom w celebracji i rozdzielali Komunię św. dla wiernych, a poza Mszą św. będą udzielali chrztu św., asystowali przy zawieraniu małżeństw, odwiedzali chorych z Wiatykiem oraz przewodniczyli obrzędom pogrzebu.

To ich bezpośrednie przygotowanie przed sakramentem święceń prezbiteratu – okres, kiedy w sposób szczególny winni wpatrywać się w Chrystusa, który nie przyszedł, aby Mu służono, ale po to, aby służyć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. P. Poupard: we Francji coś się dzieje, Bóg powraca z mocą

2019-04-17 18:07

(KAI/VaticanNews) / Watykan

We Francji coś się ruszyło. W świecie, w którym wiara wydawała się już martwa, Bóg powraca z wielką mocą. Jak dawniej przemawia przez kamienie katedry Notre Dame – uważa kard. Paul Poupard, wieloletni przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.

Włodzimierz Rędzioch
kard. Paul Poupard

Rozważając tragedię, która rozegrała się w Paryżu, francuski purpurat przyznaje, że nieodparcie nasuwają mu się słowa św. Augustyna, który uważał, że Bóg jest w stanie wyciągnąć ze zła większe dobro. "Pod wpływem tego wydarzenia w wielu Francuzach budzi się przygasły już płomień wiary" – powiedział kardynał w Radiu Watykańskim.

"Myślimy niekiedy, że wszystko już w ludziach wygasło, ale to nieprawda. Pozostała mała iskra, z której wszystko może się rozpalić. Bóg, który wydawał się niemal nieobecny w tej postmodernistycznej kulturze, powraca z wielką mocą. I nie da się już wymazać z pamięci milionów ludzi tego obrazu płonącej katedry Notre Dame. Wszyscy zostali tym dotknięci, również niewierzący. I w sercu każdego człowieka coś się przebudziło, jakiś płomień" – jest przekonany były kardynał kurialny.

Podkreślił, że wstrząs z tego powodu "jest tak głęboki, że choć tak wiele nas różni, wszyscy nagle powracają do tego, co najistotniejsze". Jego zdaniem "Notre Dame to Biblia wybita w kamieniu, w której to, co niewidzialne, staje się dostępne dla naszych oczu. A ci, którzy na to patrzą, choć dalecy od Kościoła, powracają do tego, co najważniejsze. I jest to cud katedry Notre Dame".

89-letni hierarcha przyznał, że to, co teraz dzieje się we Francji, może porównać tylko z tym, co widział w Paryżu podczas II wojny światowej. Wtedy również wszyscy Francuzi spieszyli do katedry Notre Dame, nawet niewierzący i antykatoliccy socjaliści. "W chwili próby wszyscy szukali pomocy u Naszej Pani" – wspomina były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Mary Wagner znów w areszcie

2019-04-19 11:28

azr (KAI) / Vancouver

Jak informuje portal pro-life lifenews.com, obrończyni życia Mary Wagner została aresztowana w Wielki Czwartek na terenie kliniki aborcyjnej Everywoman’s Health Center w Vancouver.

Artur Stelmasiak

Mary Wagner, wraz z towarzyszącą jej osobą przedstawiającą się jako Baby Jane Doe, rozdawała na terenie placówki róże, z kopią cudownego medalika oraz krótką wiadomością dla matek. Próbowały też rozmawiać z kobietami oczekującymi w klinice i proponować im alternatywę dla aborcji.

Jeszcze przed przyjazdem policji, ochrona kliniki siłą próbowała usunąć obie kobiety z centrum aborcyjnego i groziła aresztem, jednak Mary Wagner miała powiedzieć, że zostanie razem z nienarodzonymi dziećmi i uklęknąć. 43-letnia obrończyni życia została zatrzymana ostatecznie przez policję, siłą wyniesiona i przewieziona do aresztu zaledwie godzinę po tym, jak weszła na teren klinik aborcyjnej Everywoman’s Health Center w Vanvouver. Oskarżono ją o utrudnianie korzystania z mienia zgodnie z jego przeznaczeniem i pozostawiona w areszcie.

Wagner odmówiła wyjścia za kaucją i deklaracji, że nie będzie się zbliżać do klinik aborcyjnych. Pozostanie w areszcie co najmniej do czasu rozprawy zaplanowanej na 1 maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem