Reklama

Neoprezbiterzy 2015

2015-05-28 10:39

Zebrała Adrianna Sierocińska
Edycja wrocławska 22/2015, str. 6-7

Tomasz Lewandowski
Neoprezbiterzy na wieży widokowej Sky Tower we Wrocławiu

Łukasz Romańczuk

Milicz
Zawołanie prymicyjne
„A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,5)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

– Kapłan to człowiek, który cały czas jest z ludźmi i przy ludziach. Poza tym niesamowite jest to, że ksiądz posiada możliwość sprawowania Eucharystii i innych sakramentów.

– Twój ulubiony święty?

– Św. Franciszek z Asyżu. Człowiek, który zostawił wszystko i poszedł za Chrystusem. Cenię go za miłość do bliźniego, prostotę, poświęcenie, zdolność do odrzucenia dóbr tego świata.

– Najchętniej modlę się…

– Modlitwą różańcową o różnych porach i w różnych miejscach.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– Być blisko Chrystusa i Jego Kościoła. Być z ludźmi i dla ludzi.* * *

Paweł Samuel

Brożec
Zawołanie prymicyjne
„Tego chcę, o to proszę, to pragnę czynić całym sercem!” (Św. Franciszek)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

– Możliwość prowadzenia ludzi do Boga przez głoszenie Słowa Bożego i sprawowanie sakramentów.

– Twój ulubiony święty?

–Święty Albert Chmielowski, ponieważ był w stanie zostawić wszystko, życie prywatne, swoje pasje i zainteresowania, po to aby pomagać ludziom najbiedniejszym.

– Najchętniej modlę się…

– Moja ulubiona forma modlitwy to Liturgia Godzin oraz modlitwa w ciszy.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– W przyszłości chciałbym zostać proboszczem małej parafii.* * *

Wojciech Buźniak

Stary Węgliniec (diecezja legnicka)
Zawołanie prymicyjne
„Pocieszam się faktem, że Pan potrafi posługiwać się i działać przy pomocy niedoskonałych narzędzi” (Benedykt XVI)

Reklama

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

– Ksiądz przyprowadza ludzi do Boga, jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi. Kapłan jednoczy ludzi z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania, można powiedzieć, że jest szafarzem Bożego miłosierdzia. Nie ma chyba nic wspanialszego. Dawać ludziom Boga. Praca dla ludzi i z ludźmi

– Twój ulubiony święty?

– Błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty i św. Jan Paweł II. Tych dwoje świętych towarzyszy mi na mojej drodze ku kapłaństwu. Oni zawsze w człowieku potrafili dostrzec przede wszystkim człowieka. Nie liczył się dla nich status majątkowy, pozycja, pochodzenie, religia, człowiek był zawsze człowiekiem, obrazem samego Boga. Chciałbym w mojej pracy kapłańskiej widzieć w drugim człowieku zawsze człowieka, nie pełnioną funkcję, czy urząd, nie jego poziom religijności, zaangażowania na rzecz Kościoła, ale przede wszystkim człowieka.

– Najchętniej modlę się...

- Medytacja Pisma Świętego, Liturgia Godzin i Różaniec, ostatnio zacząłem praktykować formę modlitwy, jaką jest nowenna pompejańska.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– Kardynał Gulbinowicz opowiada, że w młodości dziadek powiedział mu: „pamiętaj, abyś tak żył, aby nikt przez ciebie nie płakał”. Moje marzenie związane z kapłaństwem to również marzenie związane z całym moim życiem. Chciałbym tak żyć i takim być księdzem, żeby nikt nigdy przeze mnie nie płakał.* * *

Tomasz Latawiec

Wrocław – Kozanów
Zawołanie prymicyjne
„Pan mój i Bóg mój” (J 20,28)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

– Sprawowanie sakramentów, praca z ludźmi.

– Twój ulubiony święty?

– Oczywiście św. Jan Bosko. Poznałem go będąc w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu i od razu zafascynowała mnie jego osoba. Podoba mi się w nim najbardziej to, jak pracował z młodzieżą, że często mimo wielu przeszkód nie poddawał się i walczył do końca o każdego młodego człowieka.

– Najchętniej modlę się...

– Przed Najświętszym Sakramentem, kiedy wiem, że jestem sam na sam z Panem Jezusem.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– Zostawiam to Panu Bogu.* * *

Mateusz Wojciechowski

Dobrzyń
Zawołanie prymicyjne
„W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie” (Ef 1,3-4)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

– Możliwość pracy z ludźmi, z różnymi ludźmi przy różnych okolicznościach. A także to, że spełnią się moje marzenia.

– Twój ulubiony święty?

– Ojciec Pio. Cenię go za jego charyzmę w konfesjonale.

– Najchętniej modlę się...

– Pismem Świętym.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– Do końca pozostać człowiekiem, tego człowieczeństwa się uczyć i być przy drugim człowieku w porę i nie w porę.* * *

Piotr Rozpędowski

Strzelin
Zawołanie prymicyjne
„Człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków aniżeli nauczycieli; a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami” (Bł. Paweł VI)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

– Fascynuje mnie, że przez moją posługę będę mógł: przez chrzest otwierać ludziom drzwi chrześcijaństwa, przez Eucharystię karmić świat Ciałem Chrystusa, przez spowiedź wspierać tych, którzy chcą być silni, przez sakrament chorych umacniać tych, którzy cierpią, a przez sakrament małżeństwa łączyć serca na zawsze.

– Twój ulubiony święty?

–Św. Jan Nepomucen. Jest wrośnięty w naszą śląską religijność. Był kapłanem, który oddał życie za wierność kapłaństwu. To dla mnie wzór milczenia i utrzymywania tajemnicy, co jest niezbędne w kapłaństwie.

– Najchętniej modlę się...

– Wieczorem, w półmroku, samotnie w seminaryjnej kaplicy na II piętrze. Spacerując lub jeżdżąc rowerem, odmawiam Różaniec.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– Kiedyś pewien ksiądz złożył mi życzenia, abym „umarł w sutannie”. Nie chodzi o strój, ale o styl życia – nigdy nie zeświecczyć, nie zgorzknieć, nie popaść w rutynę i zobojętnienie. Do końca być księdzem, który będzie głosił Chrystusa, Zmartwychwstałego Chrystusa! To będzie moim największym sukcesem.

Tagi:
święcenia

Reklama

Abp Pennacchio: 20 lat temu otrzymałem święcenia biskupie z rąk św. Jana Pawła II

2019-01-06 11:35

BP KEP / Warszawa (KAI)

To wielka radość dla mnie móc świętować 20-lecie moich święceń biskupich w tym miejscu świętym, gdzie został wyświęcony na kapłana św. Jan Paweł II – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce z okazji 20. rocznicy swoich święceń biskupich.

Krzysztof Świertok

„To wielka radość dla mnie móc świętować 20-lecie moich święceń biskupich w tym miejscu świętym, jakim jest kaplica w Domu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie został wyświęcony na kapłana św. Jan Paweł II” – powiedział abp Pennacchio.

Nuncjusz apostolski podkreślił, że bardzo cieszy się, iż może świętować właśnie w tej Kaplicy, gdyż dwadzieścia lat temu otrzymał święcenia biskupie z rąk św. Jana Pawła II.

„Dziękuję Panu za dary, jakimi obdarzył mnie w ciągu tych dwudziestu lat posługi biskupiej i proszę o wsparcie za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, abym mógł kontynuować z tymi samymi siłami i radością moją posługę reprezentowania papieża Franciszka i być apostołem Pana za wstawiennictwem Maryi” – stwierdził nuncjusz apostolski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzów: Wigilia Paschalna - fotogaleria

2019-04-22 20:42

Agata Zawadzka

Bp Paweł Socha przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Agata Zawadzka

Przytaczamy wybrane myśli z homilii Księdza Biskupa:

„Dzisiejsza liturgia zaczęła się od światła. (…) Światłem jest Bóg ze swoim boskim prawem”.

„Chrystus jest Źródłem życia. Zmartwychwstanie to przyjęcie śmierci, aby ją zwyciężyć. I przez to zwycięstwo nad śmiercią zasiadać po prawicy Ojca w człowieczeństwie. Życie wieczne przywraca nam Jezus Chrystus”.

„Jezus uobecnia swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie w Eucharystii. Dzieło zbawienia aktualizuje się w każdej Mszy świętej”.

„Życie wieczne w Bogu. To jest istota dzisiejszego święta. I dlatego taka wielka radość, że w Chrystusie mamy dar życia wiecznego”.

Zobacz zdjęcia: Gorzów - Wigilia Paschalna w parafii Pierwszych Męczenników Polski 2019
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Warszawa: watykański minister spraw zagranicznych przyjeżdża do Polski

2019-04-23 14:53

mp / Warszawa (KAI)

Abp Paul Gallagher, Sekretarz ds. Relacji z Państwami Stolicy Apostolskiej, uczestniczyć będzie w uroczystej sesji naukowej z okazji setnej rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską, która odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim 20 maja br.

wikipedia.org

W konferencji organizowanej 20 maja (godz. 10 – 13) w gmachu starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego wezmą udział przedstawiciele polskich władz i korpusu dyplomatycznego, nuncjusz Salvatore Pannaccio, biskupi, świat nauki i kultury.

W imieniu polskich władz o znaczeniu relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską mówić będzie prof. Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych RP a ze strony watykańskiej abp Paul Gallagher, Sekretarz ds. Relacji z Państwami Stolicy Apostolskiej. Natomiast misję Achillesa Rattiego, pierwszego nuncjusza apostolskiego w odrodzonej Polsce przedstawi ks. prof. Stanisław Wilk z KUL. Bp Jan Kopiec zaprezentuje wykład nt. „Kościół i społeczeństwo polskie wobec wyzwań odzyskanej niepodległości (1919 – 1939), a prof. Marek Kornat z PAN mówić będzie o stosunku do sprawy polskiej papieży Leona XIII i Piusa X.

W 1919 r. zostały wznowione stosunki dyplomatyczne między Polską a Stolicą Apostolską po ponad 120 latach przerwy. Ich oficjalne przywrócenie poprzedził przyjazd o rok wcześniej do Warszawy (29 maja 2018) wizytatora apostolskiego w osobie prał. Achillesa Rattiego. Jesienią 1918 r. - już po uzyskaniu przez Polskę niepodległości - wizytator Ratti nawiązał pierwsze kontakty dyplomatyczne z rządem polskim. A bezpośrednim powodem była obsada biskupstwa polowego.

Trudno jest wskazać precyzyjną datę odnowienia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. W kilka miesięcy później, 30 marca 1919 r. Stolica Apostolska w sposób formalny uznała istnienie państwa polskiego. 6 czerwca 1919 r. prałat Ratti został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Polsce i podniesiony do godności arcybiskupa tytularnego. Listy uwierzytelniające złożył na ręce Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego 19 lipca. 28 października w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie w otoczeniu całego Episkopatu Polski, Achilles Ratti przyjął sakrę biskupią z rąk abp. Aleksandra Kakowskiego.

Kolejnymi Nuncjuszami Apostolskimi w Polsce byli: abp Lorenzo Lauri (1921 – 1928), Francesco Marmaggi (1928 – 1936), abp Filippo Cortesi (1937 – 1939), abp Jozef Kowalczyk (1991 – 2009), abp Celestino Migliore (2010 – 2016) i abp Salvatore Pennaccio (od 2016).

Odpowiedzią ze strony polskiej na mianowanie nuncjusza w Warszawie było mianowanie 1 lipca 1919 r. posłem nadzwyczajnym i ministrem pełnomocnym przy Stolicy Apostolskiej prof. Józefa Wierusza-Kowalskiego, wybitnego fizyka. Funkcję tę pełnił on do 30 sierpnia 1921 r. Jego następcą został Władysław Skrzyński (do 1937 r.), który był wiceministrem spraw zagranicznych w latach 1919-1920. 27 listopada 1924 r. poselstwo polskie przy Stolicy Apostolskiej zostało podniesione do rangi Ambasady I klasy.

Kolejnymi ambasadorami RP przy Stolicy Apostolskiej byli: Kazimierz Papée (1939 – 1978), Henryk Kupiszewski (1990–1994 ), Stefan Frankiewicz (1995–2001 ), Hanna Suchocka (2001 – 2013), Piotr Nowina-Konopka (2013 – 2016) i Janusz Kotański (od 2016).

***

Paul Richard Gallagher, ur. 23 stycznia 1954 w Liverpoolu – arcybiskup, sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

31 lipca 1977 otrzymał święcenia kapłańskie i został inkardynowany do archidiecezji Liverpoolu. W 1980 rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej. 22 stycznia 2004 został mianowany przez Jana Pawła II nuncjuszem apostolskim w Burundi oraz arcybiskupem tytularnym Hodelm. Sakry biskupiej udzielił mu 13 marca 2004 sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej Angelo Sodano.

19 lutego 2009 został przeniesiony do nuncjatury w Gwatemali. 11 grudnia 2012 mianowany nuncjuszem w Australii.

8 listopada 2014 papież Franciszek mianował go sekretarzem ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem