Reklama

My zawsze z Matką Bożą

Niedziela przemyska 10/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeworska parafia pw. Ducha Świętego będzie przeżywać w bieżącym roku jedno z najważniejszych wydarzeń w swojej 610-letniej historii - Nawiedzenie Matki Bożej w Jej Jasnogórskim Wizerunku. 15 marca Matka Boża będzie gościć w naszej bazylice.
Trzeba przypomnieć podobne wydarzenie, choć miało ono miejsce w innych czasach i jak wiemy peregrynowały wtedy tylko wymowne symbole - świeca, rama, gdyż obraz Matki Bożej ówcześnie rządzący Polską uwięzili. Było to w dniach 17 i 18 października 1970 r. Pod taką postacią Matka Boża nawiedziła wtedy lud Boży Przeworska, w 500-lecie istnienia świątyni parafialnej. Od tych odległych uroczystości i niezapomnianych dni upłynęły już 32 lata i wielu naszych młodszych parafian nie zna tych wydarzeń. Chór Męski "Echo" uczestniczył w tamtych uroczystościach, bowiem od wielu lat jest trwale związany z tą świątynią. W 2003 r. zespół rozpoczyna 105 rok swojej działalności. Pragnieniem naszym jest uczestniczenie w nadchodzących uroczystościach Nawiedzenia Matki Bożej. W tych okolicznościach chciałbym Czytelnikom Niedzieli nieco przybliżyć dotychczasową działalność - pokazać osiągnięcia, poinformować, że trwamy jako jeden z ostatnich chórów męskich, nawiązujący do dawnej lokalnej tradycji, bowiem w czasach Bożogrobców tylko mężczyźni mogli śpiewać w chórach kościelnych.
O fakcie, że chórów męskich jest z roku na rok coraz mniej przekonaliśmy się uczestnicząc 5 stycznia br. w kościele św. Brata Alberta w Kolbuszowej w koncercie, w którym śpiewało 12 chórów, lecz tylko jeden, nasz zespół, był chórem męskim.
Chór Męski "Echo" został założony w 1898 r. przy Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół" w Przeworsku. W chóralnej działalności przetrwał dwie wojny światowe, okres niemieckiej okupacji i trudne lata PRL, bowiem w wyniku presji władz administracyjnych, żądających usunięcia z repertuaru pieśni religijnych i wielu patriotycznych, nie chcąc przerwać działalności, przeszedł w 1963 r. pod patronat Kościoła - przeworskiej fary, od 1982 r. bazyliki, gdzie pracuje do chwili obecnej.
Dyrygent mgr Andrzej Olchawa - organista Bazyliki, prowadzi zespół od 23 lat. Chór od 1983 r. należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie. W 1998 r. obchodził 100-lecie swojej działalności, śpiewał podczas Mszy św. odprawianej w tej intencji w miejscowej bazylice przez abp. Józefa Michalika, który poświęcił pamiątkową tablicę, ufundowaną z tej okazji i wmurowaną w przedsionku świątyni. Jubileuszowy koncert odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku, był nagrywany i transmitowany przez Polskie Radio.
Chór występował podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny: w 1991 r. w Rzeszowie i w 1997 r. w Krośnie. W 1987 r. śpiewał podczas Mszy św. radiowej w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. W 1992 r. występował w Rzeszowskiej Filharmonii, w 1993 r. śpiewał wśród połączonych chórów i orkiestr w Przemyślu z okazji zjazdu Episkopatu. W 1994 r. uczestnicząc w pielgrzymce PZCHiO do Ojca Świętego, dał koncerty w Rzymie, na Monte Cassino, w Asyżu i Padwie. W 1999 r. śpiewał ze Szczytu Jasnej Góry podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia i w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. W styczniu 2000 r. uczestniczył w Finale VI Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W maju 2001 r. śpiewał podczas Mszy św. we lwowskiej katedrze, po Mszy dając koncert pieśni maryjnych i patriotycznych. W czerwcu występował na I Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznych w Lubaczowie, zaś w lipcu 2001 r. śpiewał na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej i w Radiu Maryja w Toruniu. 13 grudnia 2001 r. podczas występu w Tuchowie zmarł długoletni solista Marian Mączka - śpiewający kiedyś w lubelskiej operetce.
Z udziałem naszego chóru kilkakrotnie nagrano audycje dla 2 Programu TV. Chór wielokrotnie uczestniczył w koncertach, festiwalach i międzynarodowych spotkaniach chórów organizowanych przez PZCHiO oddział w Rzeszowie oraz Archidiecezjalny Instytut Muzyki Sakralnej w Przemyślu (Słowiańskie Gody, Diecezjalne Przeglądy Chórów, Cantate Deo, Magnificat) otrzymując nagrody i wyróżnienia. Chór co roku śpiewa w miejscowej bazylice i kościołach sąsiednich uczestnicząc w ponad 20 Mszach św. i nabożeństwach. Jest często zapraszany, by śpiewać w święta narodowe i na lokalnych imprezach artystycznych. Współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury i z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Przeworsku (koncerty w czytelni), rokrocznie występując ponad trzydziestokrotnie.
Za działalność artystyczną chór otrzymał: w roku 1996 - medal od ZG PZCHiO w Warszawie - "Za zasługi dla Społecznego Ruchu Muzycznego"; w 1998 r. - od Ojca Świętego Jana Pawła II Apostolskie Błogosławieństwo; od Ministra Kultury i Sztuki dyplom za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej; złotą odznakę PZCHiO z laurem od Zarządu Głównego w Warszawie; nagrodę "Zasłużony dla miasta Przeworska" - statuetkę Ratusz ´98; wielu członków otrzymało odznaczenia za swoją działalność od PZCHiO oddział w Rzeszowie; w 1999 r. pięciu długoletnich członków chóru i dyrygent otrzymało od Ministra Kultury i Sztuki odznaczenia "Zasłużony Działacz Kultury"; w 2000 r. - od abp. Józefa Michalika dyplom za udział w diecezjalnych uroczystościach Jubileuszowego 2000 Roku; w listopadzie 2000 r. - nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego "Za osiągnięcia w Dziedzinie Kultury i Sztuki".
Informacje na temat przeworskiego Chóru Męskiego "Echo" można było uzyskać już w bardzo odległych czasach. Wspomnę, iż w czasopiśmie muzycznym Stowarzyszenia Chórów Kościelnych Diecezji Przemyskiej pt. Chór Parafialny zeszyt nr 1 z października 1936 r. zanotowano: "Z Przeworska. Na pogrzebie śp. Ks. proboszcza Gondelowskiego wykonał chór parafialny męski: Requiem Wygrzewalskiego oraz kilka pieśni żałobnych. Chórem kierował P. Smyka, nauczyciel tamtejszej szkoły. W skupieniu wysłuchali tłumnie zebrani parafianie tej żałobnej Sumy, celebrowanej przez N. Ks. Biskupa Ordynariusza. Chór pięknie odśpiewał utwory, znać było inteligencje chóru w pięknych pianach i crescendach. Dodać należy, że Kierownik tamtejszego Chóry jest członkiem naszego Zarządu...". Obecnie informacje na temat przeworskiego Chóru Męskiego "Echo" można uzyskać w Internecie na stronie Przeworska - www.przeworsk.um.gov.pl - kultura. Można też uzyskać dokładną informację o działalności Chóru "Echo" sięgając do kroniki prowadzonej od kilkudziesięciu lat.
Korzystając z okazji chcielibyśmy pozdrowić wszystkie zespoły chóralne i dyrygentów, z którymi dane nam było wspólnie spotkać się i śpiewać. Pozdrawiamy również tych wszystkich, którzy chcieli nas słuchać i także tych, którzy wspierali nas finansowo, dzięki czemu mogliśmy zrealizować nasze zamierzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

2024-05-09 18:32

[ TEMATY ]

bulla papieska

nadzieja zawieść nie może

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Umorzenie długów krajów najuboższych, ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w tym zniesienie kary śmierci, wartość spowiedzi, przyjmowanie migrantów, ochrona środowiska, ekumenizm i rola dyplomacji w osiągnięciu pokoju – to niektóre z tematów poruszanych w bulli jubileuszowej zwołującej Rok Święty 2025. Nosi ona tytuł „Spes non confundit” (nadzieja zawieść nie może). Papież ogłosił bullę podczas Nieszporów 9 maja w Bazylice św. Piotra.

twitter.com/Cindy_Wooden

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

2024-05-09 21:07

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Czy trzeba się dobijać z powodu przeszłości? Czy moje rany mnie szpecą? W czym Matka Boża z częstochowskiego obrazu jest podobna do Jezusa? Zapraszamy na dziesiąty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi jest miejsce na ślady przeszłości.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję