Reklama

Studia Ignatianum

Rozkwitnąć przy krzyżu

2017-03-16 08:02

Grzegorz Jacek Pelica
Edycja lubelska 12/2017, str. 6

Grzegorz Jacek Pelica
Poświęcenie pamiątkowych krzyży

Bierzmowanie 27-osobowej grupy gimnazjalistów i zakończenie peregrynacji relikwii krzyża Chrystusowego zgromadziły rzeszę wiernych w kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Brzeźnicy Bychawskiej. Z apostolską posługą w pierwszą sobotę Wielkiego Postu przybył bp Józef Wróbel, którego powitał proboszcz ks. Henryk Zdybel. Słowa Ewangelii proklamował dziekan czemiernicki ks. Jerzy Latawiec, który także sprawował Mszę św. i asystował w obrzędzie bierzmowania.

Z niezachwianą wiarą

– Zgromadziliśmy się w świątyni z gorącą prośbą o błogosławieństwo i udzielenie sakramentu bierzmowania. Sięgając pamięcią do sakramentu chrztu, z radością patrzymy na nasze dzieci, jak na rozkwitające przepiękne kwiaty. Przez lata dokładaliśmy starań, aby je przygotować do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Pragniemy, by nasze córki i synowie, umocnieni darami Ducha Świętego, odważnie i z niezachwianą wiarą wkraczali w dorosłe życie. Bardzo pragniemy, aby byli oni godnymi świadkami krzyża Chrystusowego w świecie. Jako rodzice postaramy się nadal czynić wszystko, co w naszej mocy, aby wzrastały w wierze i miłości do Chrystusa. Dlatego także nam, rodzicom, świadkom bierzmowania oraz wszystkim zgromadzonym, potrzeba darów Ducha Świętego, aby móc wyznawać wiarę słowem i czynem – mówili rodzice kandydatów do bierzmowania.

Pasterz odpowiedział im słowami: – Jeżeli rodzice ziemscy wyrażają tyle troski i pragnienia tego, co dla człowieka dobre, to czyż nie o wiele bardziej Ojciec Niebieski w swoim Synu? W Bożym Synu, który nie tylko widzi pomyślność ziemską i to, co radością napełnia ludzkie serce, aż po zbawienie wieczne.

Reklama

Mądrość Bożej miłości

W homilii bp Józef Wróbel mówił, że rekolekcje ewangelizacyjne wprowadziły wiernych w tajemnicę Wielkiego Postu, który jest podążaniem od krzyża do zmartwychwstania. – Przez minione dni patrzyliśmy na ten święty krzyż, żywy krzyż. Mądrość ludzka nie potrafi zrozumieć tajemnicy krzyża; tylko ci, którzy z otwartym sercem, nie przedkładając rozumu nad serce i otwarci na tchnienie Ducha Świętego, mogą przyjąć głęboką wiarą prawdę o miłości Syna Bożego, który za nas oddał życie. To mądrość Boga, przekraczająca ludzką mądrość, bo formowaną przez miłość Boga – podkreślał. Pasterz zachęcał do skorzystania z wielkopostnego czasu łaski, aby odrodzić w sobie godność człowieka odkupionego, wolnego i wyzwolonego od grzechu; do skorzystania z Wielkiego Tygodnia, który uwagę wierzących koncentruje na Odkupicielu, wprowadzając nie tylko w klimat zbawczej męki, lecz także w podeptaną miłość Boga, poprzez którą Chrystus podnosi nas ku radości, życiu w łasce. Przypomniał, że Pan Bóg jest „uparty w szukaniu zgubionego człowieka”, oferując mu wręcz macierzyńskie miłosierdzie.

Święto młodości

Do wielkiej chwili, jaką było przyjęcie darów Ducha Świętego przez młodzież i odnowienie Jego mistycznej tajemnicy w dorosłych, przygotowały parafian rekolekcje. Ewangelizatorzy (Dorota Pawlak, Agata Klimek, Ewa Kowalczyk, Zbigniew Malinowski) pod kierunkiem ks. Michała Zybały swoimi świadectwami i refleksją nad słowem Bożym, starali się pokazać bogactwo darów Kościoła.

Młodzież szkolna pod kierunkiem Księdza Proboszcza i katechetki z Brzeźnicy z wielkim przejęciem przystępowała do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Wraz z organistą przygotowała oprawę liturgiczną wielkiego święta młodości. Obecność i słowa rodziców, świadków i wychowawców potwierdzały, że źródłem tych postaw są domy rodzinne. W nieodległej historii głęboko wpisała się postać proboszcza ks. Jana Szczepańskiego, który został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Kapłan, zwany Popiełuszką czasów bierutowskich, uprowadzony w nocy z 22 na 23 sierpnia 1948 r. pochodził z Ostrówka w parafii Łańcuchów. Inicjatywę gromadzenia informacji o proboszczu – męczenniku, zabitym i utopionym w Wieprzu przez rodzimych fanatyków totalitaryzmu, podjął niegdyś ks. Władysław Poździk. Wcześniej świadkowie wydarzeń i potencjalni świadkowie procesu beatyfikacyjnego byli zastraszani i zniechęcani rzekomą bezsensownością oraz „wiecznotrwałością nowego systemu władzy”.

* * *

Projekt „Źródło” w najbliższym czasie:

Suchowola Radzyńska: peregrynacja krzyża 18-25 marca

Czemierniki: rekolekcje 23-26 marca, peregrynacja krzyża 25 marca – 1 kwietnia

Tagi:
krzyż relikwie bierzmowanie

Małe niebo na Kruczej

2018-05-14 17:26

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

Błękitna Trzynastka, trójka dzieci przebranych za Pastuszków, dziewczynka w bieli – symbolizująca Anioła z Fatimy – niosąca w procesji koronę Maryi i chłopiec z różańcem na poduszce – tak wyglądała procesja w czasie Nabożeństwa Fatimskiego w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin na Kruczej.

Tradycja Nabożeństw Fatimskich w kościele na Kruczej sięga 2012 r., ale to, które odprawiono w niedzielę 13 maja w kościele św. Karola Boromeusza we Wrocławiu (Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin) było szczególne.

Zobacz zdjęcia: Relikwie na Kruczej we Wrocławiu

Po pierwsze rozpoczęło zaplanowany w tym roku cykl Nabożeństw Fatimskich w intencji Ojczyzny z racji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - Sprawy Ojczyzny są dla nas w tym roku na pierwszym planie. Wszystkie relikwie polskich świętych i błogosławionych, które znajdują się w naszym sanktuarium, w czasie Nabożeństw Fatimskich będziemy szczególnie eksponować i zapraszamy, na Kruczą, do wspólnej modlitwy – mówi proboszcz parafii, o. Marek Augustyn. We wprowadzeniu do Nabożeństwa podkreślił, że w sposób szczególny modlitwą będą otoczeni Polacy, ci mieszkający w kraju i zagranicą. Modlitwa będzie zanoszona przez wstawiennictwo świętych patronów – Polaków, którzy już osiągnęli chwałę i radość Nieba

Po drugie do grona świętych i błogosławionych, tak chętnie zapraszanych i czczonych w parafii w relikwiach, dołączyli błogosławieni Karolina Kózkówna i Jerzy Popiełuszko. W uroczystej procesji relikwiarze wnieśli do świątyni parafianie.

O. Marek Augustyn, proboszcz parafii mówił w rozmowie z wrocławską Niedzielą, że relikwie Błogosławionych zostały przywiezione z kurii w Białymstoku – ks. Jerzego – i z Sanktuarium w Zabawie – Karoliny Kózkówny. Podkreślał, że biskup tarnowski z radością odpowiedział na wystosowaną przez parafię prośbę o relikwie Karoliny. – Mamy św. Joannę Berettę Mollę w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin, nie mogło zabraknąć Dziewczyny, która tak pięknie, choć w dramatycznych okolicznościach udowodniła, że czystość jest prawdziwą cnotą i trzeba o nią walczyć – mówił o. Augustyn.

Nabożeństwo rozpoczął Różaniec z odczytaniem próśb parafian, po nim wniesiono relikwiarze Błogosławionych, a następnie modlono się we wspólnej Eucharystii. Mszę św. sprawował ks. prał. Jan Suchecki, dziekan dekanatu Wrocław- Śródmieście. W homilii przypomniał historie objawień Matki Bożej w Fatimie i poprowadził słuchaczy śladami Pastuszków. Przypomniał spotkania Dzieci z Maryją, cytując fragmenty ich rozmów, zadawane pytania i sprawy, które z Nią omawiali. - Jak będzie w Niebie? – takie pytanie dzieci zadały Matce Bożej, ale myślę, że ono koresponduje także z dzisiejszą uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego – mówił ks. Suchecki. Maryja w taki sposób udzieliła dzieciom odpowiedzi, że rozmowa przekształciła się w ważną katechezę. Dzieci dopytywały kto będzie w Niebie, kto już tam dotarł i czy one mają szansę tam trafić. To pytanie, które i my w jakiś sposób, sobie zadajmy – mówił kaznodzieja.

Nabożeństwo i świętowanie rocznicy objawień fatimskich zakończyła procesja wokół kościoła.

Więcej o relikwiarzach na Kruczej pisaliśmy tutaj:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Komisja Maryjna o roli mediów w szerzeniu kultu Matki Bożej

2018-05-22 16:51

mir / Jasna Góra (KAI)

Na Jasnej Górze obradowała dziś Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in. przygotowania do synodu biskupów o młodzieży i związane z tym wyzwania oraz rola mediów w kształtowaniu kultu Matki Bożej.

Artur Dąbrowski

Obrady prowadził przewodniczący komisji metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Obecny był także bp Łukasz Buzun z Kalisza. Biskup pomocniczy kaliski podkreślił znaczenie odpowiedzialności za przekaz medialny. Na media jako szansę w docieraniu z przekazem ewangelizacyjnym zwłaszcza do młodego pokolenia zwrócił uwagę o. prof. Grzegorz Bartosik z UKSW. – Trzeba – zaznaczył mariolog – by i Kościół znalazł się w tym nurcie rewolucji technologicznej.

Zdaniem ks. Michała Drożdża, dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, media są elementem integralnym całości duszpasterstwa. – Dziś kult maryjny bez mediów nie byłby taki, jaki mamy. Transmisje z Jasnej Góry, radiowe czy telewizyjne, a także z innych sanktuariów przyciągają najwięcej odbiorców.

- Dzisiaj nie można planować duszpasterstwa, planować ewangelizacji poprzez ducha Maryjnego, jeżeli nie uwzględnimy wykorzystania wielorakich mediów – podkreślił wykładowca Uniwersytetu Papieskiego.

Ks. Drożdż zwrócił też uwagę, że w środkach społecznego przekazu tkwi ogromny potencjał, który można wykorzystać dla dobra człowieka. Ten potencjał trzeba tez uwzględniać w kształtowaniu kultu Maryjnego i jest to znak czasu – zauważył medioznawca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dekalog w obrazach -zaproszenie do Muzeum Monet i Medali

2018-05-22 19:48


Wernisaż wystawy 26 maj 2018 r. (sobota) godz. 18.00
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II
ul. Jagiellońska 67/71 Częstochowa

W programie m.in.:
projekcja filmu „Iskra Dekalogu”
przypomnienie o muzycznym projekcie „Dekalog”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem