Reklama

Z różnych stron

2017-07-12 10:07


Niedziela Ogólnopolska 29/2017, str. 5

wikimedia.org

Modlitwa „Anioł Pański”

Pocieszenie utrudzonych i obciążonych

Do ufnego zawierzenia Panu swych codziennych trosk i lęków zachęcił papież Franciszek 9 lipca br. podczas spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański”. W swoim rozważaniu nawiązał do czytanego w tym dniu fragmentu Ewangelii wg św. Jana, w którym Jezus wzywa wszystkich „utrudzonych i obciążonych”, aby przychodzili do Niego, a On ich pocieszy.

Po odmówieniu modlitwy maryjnej Ojciec Święty udzielił błogosławieństwa apostolskiego, a następnie pozdrowił wiernych przybyłych z całego świata, również z Polski. Powiedział m.in.: – W szczególności pozdrawiam Polaków przybyłych na rowerach z Chełma w archidiecezji lubelskiej, pamiętam też o wielkiej pielgrzymce, w której przybyła dziś polska Rodzina Radia Maryja do sanktuarium w Częstochowie. Towarzyszymy wszyscy tej pielgrzymce modlitwą „Zdrowaś Mario...” (Ojciec Święty poprowadził na głos tę modlitwę).

RV

Zmarł kard. Joachim Meisner

Przeszedł z jednej do drugiej ręki Boga

Głęboki smutek wyraził papież Franciszek na wieść o „nagłej i niespodziewanej śmierci” arcybiskupa seniora Kolonii – kard. Joachima Meisnera. W telegramie przesłanym na ręce jego następcy kard. Rainera Woelkiego czytamy: „Z głębokim wzruszeniem przyjąłem wiadomość, że Pan Miłosierdzia odwołał z tej ziemi nagle i niespodziewanie kard. Joachima Meisnera”. Ojciec Święty zapewnił, że łączy się w modlitwie „za zmarłego pasterza” z kard. Woelkim i z całą archidiecezją kolońską. Przypomniał, że oddawał się on głoszeniu Dobrej Nowiny „z głęboką wiarą i szczerym umiłowaniem Kościoła. Niech Chrystus Pan odpłaci mu za jego wierne i mężne zaangażowanie dla dobra wiernych na Wschodzie i Zachodzie oraz uczyni go uczestnikiem wspólnoty świętych w niebie” – czytamy w telegramie.

Reklama

Kard. Joachim Meisner, arcybiskup senior Kolonii, zmarł 5 lipca br. w wieku 83 lat. Zgon nastąpił w miejscowości Bad Füssing w Dolnej Bawarii, gdzie chorujący od dłuższego czasu kardynał przebywał na urlopie.

Jak poinformował kard. Rainer Maria Woelki, metropolita Kolonii, zmarłego znalazł jeden z przyjaciół w pokoju pensjonatu w Bad Füssing. – Kard. Meisner siedział pogodny w fotelu z brewiarzem w dłoniach. Musiał tak zasnąć – stwierdził kard. Woelki. Przypomniał, że kard. Meisner rozumiał śmierć jako „przejście z jednej do drugiej ręki Boga”. Widział ją jedynie jako przejście przez drzwi do innej rzeczywistości życia. „Teraz po prostu wypełnił swoje życie” – powiedział kard. Woelki.

Na wieść o śmierci urodzonego we Wrocławiu kard. Meisnera kard. Stanisław Dziwisz wyznał: – Niewątpliwie to wyjątkowa postać Kościoła. Nazwałbym go człowiekiem przełomu. Znał dwa światy – ten komunistyczny w krajach wschodnich i ten zachodni. Był człowiekiem, który nie dał się zniewolić. Nigdy się nie poddał. Nie było mu łatwo. Z czasem stał się w Kościele powszechnym człowiekiem symbolem. Był wielkim przyjacielem Jana Pawła II. To były pokrewne dusze. Poznali się w Erfurcie, dokąd kard. Karol Wojtyła pojechał na zaproszenie. Tam usłyszał 10-minutowe kazanie przyszłego kardynała Joachima i tę homilię zapamiętał, i zapamiętał osobę. Kard. Joachim był też wielkim przyjacielem Polski. Miał nas odwiedzić, spędzić kilka dni w naszym kraju. Już kupił bilet, ale, niestety, odszedł do Pana. Polacy zapewne zachowają go w pamięci jako człowieka wielkiego formatu i wielkiej przyjaźni.

Po śmierci kard. Meisnera Kolegium Kardynalskie liczy 224 członków: 121 elektorów i 94 niemających już praw wyborczych.

KAI/MFS

Krótko

• Dekrety beatyfikacyjne dotyczące 8 sług Bożych zatwierdził 7 lipca br. papież Franciszek. 2 z nich dotyczą świeckich sług Bożych z Polski: Hanny Chrzanowskiej i tercjarza franciszkańskiego Alojzego Kosiby.

• W Hamburgu w cieniu rozruchów towarzyszących szczytowi G20 przedstawiciele Kościołów modlili się o sprawiedliwy świat podczas specjalnego nabożeństwa ekumenicznego. – Musimy się nauczyć marzyć o innym świecie – powiedział katolicki biskup stolicy Barbadosu – Bridgetown, Charles Jason Gordon, podczas modłów 8 lipca br. w kościele św. Katarzyny. – Ta ziemia kryje w sobie wystarczająco dużo surowców, żeby nikt nie żył w nędzy, a mimo to pozwalamy działać systemowi „produkującemu” nieustannie bogactwo dla niewielu i ubóstwo dla mas – stwierdził.

• Katalonia ogłosi natychmiast niepodległość, jeśli opowie się za tym większość uczestników referendum – zapowiedzieli przedstawiciele separatystycznej koalicji rządzącej w tym regionie Hiszpanii. Referendum odbędzie się w październiku br. Władze w Madrycie uważają je za nielegalne.

• Z danych SAPO – szwedzkiego kontrwywiadu wynika, że spośród 3 tys. ekstremistów przebywających w Szwecji 2 tys. to radykalni islamiści. Pozostałe osoby wywodzą się ze skrajnej lewicy lub prawicy. Islamistów jest dziś 10 razy więcej niż w 2010 r.

• Korea Płn. znowu prowokuje. Reżim Kim Dzong Una wystrzelił kolejną rakietę i chwali się, że może ona przenosić ładunki jądrowe i jest w stanie dolecieć do USA.

• Południowo-wschodnią Japonię nawiedziła powódź, w wyniku której co najmniej 15 osób, w tym 1 dziecko, uznano za zaginione. Powódź wywołały ulewne deszcze, które spowodowały podtopienia oraz osuwiska na wyspie Kiusiu. Ewakuowano 400 tys. osób.

Chile: abp Ch. Scicluna ujawnił, jak będzie działało Biuro ds. Nadużyć

2018-06-20 14:53

kg (KAI/ilsismografo) / Santiago

Wymiar sprawiedliwości i Kościół mają obowiązek badania i wyjaśniania przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich w Chile, aby w ten sposób poznać prawdę. Oznajmił o tym specjalny wysłannik papieża abp Charles Scicluna na zakończenie swej drugiej wizyty w tym kraju 19 czerwca w Santiago. Ujawnił również kilka szczegółów Biura ds. Nadużyć, która ma tam powstać przede wszystkim w celu słuchania ofiar i ściśle współpracować z władzami państwowymi i kościelnymi.

Bożena Sztajner/Niedziela

Arcybiskup podziękował wszystkim, z którymi spotkał się w czasie tego pobytu w Chile, łącznie z przedstawicielami ofiar, duchowieństwa i środków przekazu. Mówiąc o przyszłym Biurze, zaznaczył, że ma ono kontynuować to, co zrobiła delegacja watykańska podczas swych dwóch podróży do tego kraju (pierwsza była w lutym br.). Nowy organ będzie podlegał Krajowej Radzie Zapobiegania Nadużyciom i komisji ds. Towarzyszeniu Ofiarom w łonie tamtejszego episkopatu.

Towarzyszący arcybiskupowi prał. Jordi Bertomeu z Kongregacji Nauki Wiary potwierdził i zapewnił, że wszystkie stwierdzone przypadki seksualnego wykorzystywania nieletnich zostaną przekazane bezpośrednio do Watykanu.

Abp Scicluna odmówił podania nazwisk członków nowo powołanego Biura, zastrzegając, że jest to tajemnica i nie może udzielać szerszych informacji. Podkreślił jedynie, że „będą to świeccy z dużym doświadczeniem”, dodając, że „ufa profesjonalizmowi tych osób”. Zwrócił również uwagę, że powierzone im zadanie ma charakter przejściowy, bo „nie jesteśmy w stanie wysłuchać wszystkich”. „Jest to proces zgodny z naszą misją duszpasterską, jest to służba na rzecz osób, które kontaktowały się z nami, ale z czysto ludzkiego punktu widzenia nie można było ich wysłuchać” – wyjaśnił wysłannik Ojca Świętego.

W odróżnieniu od swego pierwszego pobytu w Chile w lutym br., gdy delegaci watykańscy odwiedzili kilka miast w tym kraju, a nawet Nowy Jork, gdzie także rozmawiali z jedną z ofiar nadużyć, tym razem przebywali oni niemal wyłącznie w Osorno na południu kraju. Biskupem tego miasta jeszcze do niedawna był Juan Barros, najbardziej krytykowany hierarcha chilijski, oskarżany o ukrywanie przypadków pedofilii, których dopuszczał się ksiądz jego diecezji Fernando Karadima.

Abp Scicluna oświadczył, że obecna jego wizyta ma rozpocząć proces pojednania oraz poprosił ofiary nadużyć o wybaczenie tego grzechu Kościołowi. Przekazał też miejscowym wiernym od papieża wyrazy solidarności i nadziei o przyszłość Kościoła w tym kraju południowoamerykańskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: rozpoczynają się centralne obchody jubileuszu najstarszego biskupstwa

2018-06-20 20:09

msz / Poznań (KAI)

Eucharystia z udziałem legata papieskiego kard. Dominika Duki, podczas której zostanie odczytane specjalne przesłanie papieża Franciszka i koncert światowej sławy kwartetu Il Divo złożą się na obchody jubileuszu 1050-lecia pierwszej polskiej diecezji. „Chcemy w tych dniach wspólnie świętować i pokazać różne oblicza Kościoła oraz podkreślić wartość rodziny i podjąć to wielowiekowe dziedzictwo” – powiedział podczas konferencji prasowej bp Damian Bryl.

Adrian Grycuk/pl.wikipedia.org

Jak tłumaczy KAI bp Bryl, jednym z ważnych znaków obchodów będzie koronowany 50 lat temu wizerunek Matki Bożej w Cudy Wielmożnej. Uroczystej Mszy św. jubileuszowej 23 czerwca z udziałem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio oraz kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów będzie przewodniczył legat papieski kard. Dominik Duka, prymas Czech.

Z okazji jubileuszu w sąsiedztwie najstarszej polskiej katedry odbędzie się koncert kwartetu Il Divo, specjalizującego się w gatunku muzycznym zwanym classical crossover, znakomicie łącząc operę i muzykę klasyczną, i prezentując ją w nieco lżejszym wydaniu, dostępnym nie tylko dla koneserów.

Janusz Stefański z agencji Prestige MJM podkreśla, że będzie to „niezapomniane wydarzenie”, dlatego, że koncerty w plenerze rzadko odbywają się w Polsce. Zespół zaprezentuje przeboje od standardów o miłości Elvisa Presley’a czy Franka Sinatry, po utwory Richarda Marxa, Adel, Robbiego Williamsa. „Publiczność usłyszy wielkie hity oraz utwory operowe” – zaznacza Stefański.

Występ zespołu Il Divo poprzedzi koncert „Śpiewanki Wielkopolskie”, przygotowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu we współpracy z Teatrem Polskim w Poznaniu. Wydarzenie to upamiętni 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Podczas koncertu artyści wykonają dwanaście utworów w nowych aranżacjach, związanych z powstaniem wielkopolskim, uwzględniając tradycję niepodległościową zakorzenioną w Wielkopolsce” – mówi Przemysław Kieliszewski. Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu zaznacza, że koncert ma przywrócić z pamięci historycznej utwory często zapomniane jak „Marsylianka wielkopolska” czy „Gdy szedłem raz od Warty”.

Na scenie wystąpią soliści Teatru Muzycznego, Chór Akademicki Uniwersytetu im A. Mickiewicza w Poznaniu raz orkiestra Teatru Muzycznego pod batutą Piotra Deptucha. Gościem specjalnym będzie Jacek Kowalski, poeta, pieśniarz i historyk sztuk. Do wspólnego śpiewania zostanie zaproszona publiczność, która otrzyma bezpłatne śpiewniki.

W ramach jubileuszu w różnych kościołach Poznania odbędą się spotkania wspólnot i stowarzyszeń katolickich archidiecezji, m.in. Akcji Katolickiej, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., KSM, Ruchu Światło-Życie czy wspólnoty neokatechumenalnej.

W niedzielę 24 czerwca na Ostrowie Tumskim odbędzie się Ogólnopolski Festyn Rodzinny, organizowany przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej i miasto Poznań, pod hasłem „Poznań dla zdrowia i rodziny – Bądźmy razem”. Rodzinne świętowanie poprzedzi Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego.

„Festyn rozpocznie widowisko teatralne pt. „Madagaskar” przygotowane przez Teatr Muzyczny w Poznaniu, wystąpią też grupa Małe TGD oraz zespół Punto Latino” – mówi Jan Montowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Wśród atrakcji dla najmłodszych znajdą się m.in. place gier i zabaw, ścianki wspinaczkowe, dmuchane zamki, trampoliny. Nie zabraknie też pokazów wozów strażackich, jednostek ratowniczych oraz policji.

Rodzinne świętowanie zakończy finał loterii charytatywnej, w której można wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Dochód z loterii zostanie przeznaczony na pomoc osobom potrzebującym.

W ramach miasteczka prozdrowotnego podczas festynu będzie można skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy, badań profilaktycznych oraz badania wideodermatoskopem.

Obchody jubileuszowe odbywają się pod hasłem „Poznań. Chrystus i my”. Ich celem jest ukazanie natury i misji Kościoła, lepsze poznanie jego historii i zaangażowanie wiernych w działalność ewangelizacyjną. 

Biskupstwo poznańskie powstało w 968 r. i do roku 1000 obejmowało całe państwo polskie. Biskup Jordan, ustanowiony przez papieża Jana XIII, zapoczątkował historię polskiej hierarchii kościelnej, a książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich. Do 1798 r. do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa. W latach 1821-1946 w Poznaniu znajdowała się rezydencja prymasów Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem