Reklama

Niedziela Łódzka

Słuchać i pomagać

Przesłanie papieża Polaka jest wciąż aktualne, a w codziennej posłudze duszpasterskiej stanowi dla nas inspirację do budowy wspólnoty skupionej wokół Jezusa Chrystusa, Pana i Zbawiciela – podkreśla z uśmiechem ks. Jacek Tyluś, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim.

Niedziela łódzka 43/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archiwum parafii

Przy ołtarzu możemy zobaczyć liczne grono ministrantów i lektorów

Przy ołtarzu możemy zobaczyć liczne grono ministrantów i lektorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

historia jednej z najmłodszych parafii archidiecezji łódzkiej rozpoczyna się 27 listopada 2011 r., kiedy ówczesny metropolita – abp Władysław Ziółek – wydał dekret powołujący do istnienia nową wspólnotę parafialną.

Początki wspólnoty

Parafia powstała z wydzielenia części terenu parafii Najświętszego Serca Jezusowego oraz Miłosierdzia Bożego zamieszkałego przez ok. 6 tys. wiernych. Jako patron została wskazana osoba św. Jana Pawła II, którego beatyfikacja odbyła się zaledwie kilka miesięcy wcześniej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednym z najważniejszych zadań, przed którymi stanął pierwszy proboszcz – ks. Tomasz Bartczak – było wybudowanie tymczasowej kaplicy oraz rozpoczęcie budowy kościoła wraz z zapleczem duszpasterskim i mieszkalnym. Projekt nowych obiektów przygotował architekt mgr inż. Jan Gorgul. Całość inwestycji udało się doprowadzić do stanu surowego. Zakończono już układanie instalacji elektrycznej na plebanii, wkrótce prace przeniosą się do budynku kościoła. – Znaczny wzrost cen materiałów budowlanych, spowodowanych trwającą wojną na Ukrainie oraz wcześniejszą pandemią sprawił, iż tempo prac nieco spadło, ale z Boża pomocą i dzięki życzliwości ludzi postępuje do przodu – zaznacza ksiądz proboszcz. Nie ma jeszcze daty odprawienia Mszy św. w nowym kościele, ale patrząc, jak wiele prac zostało już wykonanych, nie będzie to odległy czas.

Duszpasterska codzienność

W październiku w kaplicy rozbrzmiewa modlitwa różańcowa, tak szczególnie umiłowana przez świętego papieża, który nie rozstawał się z różańcem i swoją postawą dawał przykład zanurzenia w modlitwie. Poza miesiącem różańcowym, gdzie do modlitwy są zaproszeni wszyscy parafianie, istnieją liczne wspólnoty zrzeszające osoby odbywające systematyczną formację modlitewną jak: Żywy Różaniec, Różaniec Rodziców za Dzieci oraz Różaniec Mężczyzn. Przy ołtarzu możemy zobaczyć liczne grono ministrantów i lektorów, a przy większych uroczystościach parafialnych także asystę. Podczas Mszy św. wierni mogą usłyszeć scholę, a rodziny chcące pogłębić swoją duchowość w duchu oazowym tworzą kolejne kręgi Domowego Kościoła. – W każdy czwartek gromadzimy się w kaplicy na Eucharystii i nowennie do św. Jana Pawła II. Staramy się tworzyć parafię oraz poszczególne wspólnoty, czerpiąc obficie z nauk naszego rodaka – podkreśla ks. Tyluś.

Reklama

Pomoc potrzebującym

Ważnym rysem działalności duszpasterskiej jest niesienie pomocy charytatywnej tym, którzy potrzebują wsparcia do codziennego funkcjonowania. Dzięki współpracy z łódzką Caritas parafia pomaga dwunastu osobom w ramach programu „Na codzienne zakupy”. – Przeprowadzamy zbiórki artykułów spożywczych i chemicznych w ramach Tygodnia Miłosierdzia i przed uroczystościami Zmartwychwstania Pańskiego i Bożego Narodzenia, a następnie rozdzielamy je dla najbardziej potrzebujących. Na terenie parafii jest lodówka społeczna użyczona od Stowarzyszenia „Chleba naszego”. Kiedy parafianom dzieje się krzywda, staramy się przychodzić im z pomocą. Tak pomogliśmy pogorzelcom, zbierając pieniądze na odbudowę, ale także, gdy potrzebne są pieniądze na rehabilitację, jak to miało miejsce w kilku przypadkach. Wtedy przeprowadzaliśmy zbiórki pieniędzy wspólnie ze szkołą podstawową, jako organizatorem festynu charytatywnego. Osobom doświadczonym bólem i chorobom przychodzimy z pomocą, organizując łóżka rehabilitacyjne, balkoniki do chodzenia i wózki inwalidzkie – mówi dumny ze swoich parafian ksiądz proboszcz. Miejscowa wspólnota pomaga nie tylko potrzebującym mieszkańcom, ale również jest aktywna poza granicami Polski. Dzięki hojności i wrażliwym sercom ludzkim trzydzieścioro dzieci w syryjskim Aleppo otrzymuje comiesięczne wsparcie, pozwalające im przeżyć ten dramatyczny czas wojny. Parafia nie jest też obojętna na wojnę, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą – przygotowano setki świec okopowych, które zostały przesłane walczącej Ukrainie. Nikt, kto przyjdzie poprosić o pomoc, nie zostanie odesłany „z kwitkiem”.

Reklama

W obronie świętości

Kiedy w marcu br. pojawiły się bezpodstawne oskarżenia odnośnie do patrona parafii było jasne, że parafianie nie będą tylko czekać aż z biegiem czasu sprawa ucichnie. Zapadła decyzja, by przybliżać życie i nauczanie świętego papieża. W pierwsze niedziele miesiąca (poza wakacjami) parafianie otrzymują teksty św. Jana Pawła II (m.in. Testament, List do kobiet, homilię wygłoszoną w Łodzi 13 czerwca 1987 r.). W rocznicę urodzin Karola Wojtyły został zorganizowany festyn rodzinny, podczas którego odbył się m.in.: bieg parafialny „Totus Tuus”, pokazy sprzętu ratownictwa medycznego oraz kurs pierwszej pomocy.

Ważną inicjatywą był także „Marsz Pamięci”, który miał miejsce w rocznicę przejścia papieża do Domu Ojca i ma stać się corocznym wydarzeniem gromadzącym wiernych z Piotrkowa. – Cel, który sobie założyliśmy to przede wszystkim spotkanie ludzi, dla których nauczanie Jana Pawła II jest nadal żywe, kierują się nim w swoim życiu i chcą się spotkać, aby wzajemnie się tym umocnić. Deszczowa i zimna pogoda mogła nam mocno przeszkodzić, ale mimo takiej aury przyszło bardzo dużo ludzi z całego miasta. Marsz przebiegł w duchu modlitwy i refleksji nauczania Jana Pawła II – podkreśla ks. Tyluś. Podczas marszu wolontariusze zbierali pieniądze na leczenie niespełna dwuletniego Jasia, dzięki zaangażowaniu uczestników zebrano ponad 8 tys. zł.

Plany na przyszłość

W pracy duszpasterskiej niezwykle ważne jest dla miejscowych duchownych zwiększenie świadomości życia sakramentalnego oraz zachęta do lektury i medytacji Pisma Świętego. – Poprzez przygotowywanie do I Komunii św. i bierzmowania chcemy prowadzić rodziny do Boga. Otaczanie wsparciem ludzi chorych, cierpiących i uzależnionych oraz osób, które przeżywają żałobę po śmierci bliskich, to także dla nas priorytet. Widzę, że w pracy duszpasterskiej trzeba być ludźmi, czy to na kolędzie, czy w konfesjonale, czy w kancelarii, czy przy innych okazjach i słuchać, co jest im potrzebne, by byli bliżej Boga. Słuchać i pomagać – kończy z uśmiechem ksiądz proboszcz.

2023-10-17 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 153. Piesza Pielgrzymka Piotrkowska już u celu

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Piotrków Trybunalski

Karol Porwich/Niedziela

„Wspólna droga” z Piotrkowa Tryb. na Jasną Górę już za nimi. Przez 4 dni uświadamiali sobie, że jesteśmy Kościołem i że wszyscy jesteśmy za ten Kościół odpowiedzialni. Na odpust Matki Bożej Szkaplerznej, wierni tradycji, przychodzą od 153 lat. W trzech grupach dotarło 463 pątników.

- Pielgrzymka to dobry sposób, by doświadczyć wspólnoty Kościoła - zauważył ks. Paweł Słabaszewski, kierownik 153. Pieszej Pielgrzymki Piotrkowskiej, która odbywała się pod hasłem „Wspólna droga”, to w nawiązaniu do trwającego w Kościele synodu.

CZYTAJ DALEJ

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Spotkanie na Jasnej Górze rozpocznie się o godz. 12 modlitwą Anioł Pański - poinformowało w niedzielę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję