Reklama

Niedziela plus

Sosnowiec

„Betlejem” w Jaworznie

Miejsce, gdzie nieproste ludzkie historie rozwiązują się, a czasem nawet ratują życie. Zapraszamy do domu przemiany i spotkania.

Niedziela Plus 52/2023, str. II-III

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Zdjęcia: archiwum Wspólnoty „Betlejem”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z bezdomności wychodzi się do kogoś, a nie gdzieś” – te słowa ks. Mirosława Toszy stały się faktem dla mieszkańców Wspólnoty „Betlejem” w Jaworznie. Tworzą ją osoby po przejściach, które doświadczyły bezdomności, uzależnienia, rozpadu małżeństwa, utraty wolności, odrzucenia. Razem z przyjaciółmi i wolontariuszami zaczynają zmieniać swoje życie i zauważają potrzeby innych. We wspólnocie wspierają się wzajemnie, ponieważ jednoczy ich nadrzędny, wspólny cel, którym jest odzyskanie nadziei, odnalezienie sensu życia i usamodzielnienie się. Dlatego są tu, w miejscu spotkania, a spotkanie inspiruje, umacnia i zmienia. Nie jest to tylko dom schronienia dla bezdomnych czy noclegownia, ale to dom wspólnoty. Obecnie tworzy ją piętnaście osób.

Dom wspólnoty

Mieszkają w budynku wybudowanym w 1913 r., w którym przez ponad 80 lat znajdowała się szkoła. Po tym, jak placówka zmieniła siedzibę, budynek przez kilka lat stał pusty i niemal obrócił się w ruinę. Stowarzyszenie „Dobroczynność” za symboliczną złotówkę odkupiło go (w 1995 r.) od miasta na potrzeby ubogich. Rok później ks. Józef Lenda i ks. Mirosław Tosza zaproponowali przekazanie domu na rzecz bezdomnych. Ksiądz Mirosław podjął się realizacji tego pomysłu, ponieważ wraz z przyjaciółmi z Ruchu „Wiara i Światło” pragnął żyć we wspólnocie z ubogimi. W 1998 r. bp Adam Śmigielski wyraził zgodę na utworzenie wspólnoty. Staraniem osób ze Stowarzyszenia „Dobroczynność” oraz ks. Lendy udało się pozyskać środki na wymianę dachu i okien. Po remoncie ks. Tosza – założyciel i duszpasterz Wspólnoty „Betlejem” w Jaworznie – zamieszkał tu wraz z bezdomnymi. Dzieło to odpowiada na potrzeby jego mieszkańców, osób ubogich i środowiska doceniającego wartość spotkania, architektury, filmu i sztuki oraz... smak pysznej kawy i herbaty. Dlatego przy ul. Długiej 12 powstaje drugi dom – Dom Gości „Nie-prosta historia”. Parter i ogród to przestrzeń dla społecznej kawiarni. Na pierwszym i drugim piętrze będą mieszkania gościnne dla uczestników rekolekcji, warsztatów, sesji i gości. Na dachu – tarasie, obok drzew i krzewów, będzie wybudowane przeszklone patio – ogród zimowy. Całość realizowana jest w stylu Hundertwassera – wiedeńskiego malarza i „doktora architektury”, którego twórczością inspirują się mieszkańcy domu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak znajdują wspólny język i żyją pod jednym dachem mężczyźni z własnymi przyzwyczajeniami i trudną przeszłością? Klucz do sukcesu tkwi w jasnych zasadach obowiązujących domowników. Żyją oni we wspólnocie i dzielą się z innymi. Honorową sprawą dla nich – dorosłych, zdrowych mężczyzn – jest to, że utrzymują się z pracy swoich rąk, czyli pracują zawodowo albo na rzecz domu. Biorą odpowiedzialność za swoje życie i nie uchylają się np. od płacenia alimentów. Zachowują abstynencję. Jeżeli ktoś złamie tę zasadę, ponosi konsekwencje: opuszcza dom.

Wszyscy szukają sposobu na nowe życie, a pobyt w tym miejscu traktują jako okazję do rozwoju, usamodzielnienia się, poznania kogoś. Ten, kto już jest gotowy i stoi na własnych nogach, rozpoczyna własne życie na zewnątrz albo pozostaje we wspólnocie jako lokator, w duchu służby dla innych; ma swój pokój.

Spotkanie zmienia

O tym, co zmienia człowieka w święta, opowiada ks. Tosza: – Biblijne Betlejem to miejsce spotkania, które zmienia pasterzy. Po złożeniu darów wrócili oni pełni radości nie dlatego, że dostali paczki na święta, ale dlatego, że spotkali Jezusa i zostali uważnie wysłuchani. Mędrcy ze Wschodu również ofiarowali swoje dary i „inną drogą wrócili do siebie”. Dalej duszpasterz wyjaśnia: – Bóg nie rozpoczyna zmiany świata od rozdawnictwa, ale wchodzi we wzajemność. Istotą Ewangelii są słowa: „Miłujcie się wzajemnie tak, jak Ja was umiłowałem”, czyli ideą jest wzajemność. Bezdomni potrzebują dodać to, co niezbędne, i ofiarować komuś swoje życie. Ten drugi element jest bardzo istotny. To znaczy, że Betlejem zmienia nasz sposób patrzenia, nasz sposób myślenia o ubogich i nasz sposób dawania i przyjmowania. Taka jest funkcja świętowania Betlejem – aby ci, którym się wydaje, że niewiele mogą, że się nie nadają, że są ubodzy, po spotkaniu z Chrystusem, Maryją i Józefem oraz wspólnotą nabrali przekonania, iż są dziećmi Bożymi, że jest w nich coś więcej niż to, co sami o sobie myślą.

Reklama

Życie w „Betlejem”

„Betlejem” tętni życiem. Spotkania z ciekawymi ludźmi, filmy, koncerty, Pracownia Rękodzieła „Tabga”, w której powstają ceramika i mozaika, pracownia pisania ikon – to jedynie wybrane propozycje ożywiające to miejsce. Dodatkowo dzieci uczestniczą w spotkaniach biblijnych w każdy piątek, a młodzież – w warsztatach ceramicznych w każdy czwartek. – Mieszkamy razem z ubogimi i tworzymy wspólnotę, można więc powiedzieć, że tworzymy Kościół i odkrywamy centralną rolę Eucharystii w naszych spotkaniach – zauważa ks. Tosza. – To wszystko pokazuje, że człowiek musi znaleźć miejsce, w którym tak jak w rodzinie będzie się czuł bezpiecznie, miejsce, które pozwoli mu odnaleźć drogę do Boga. W każdą niedzielę Msza św. dla ubogich o godz. 11, połączona z obiadem, i Msza św. o godz. 15 dla osób z diecezji gromadzą ok. 300 osób.

Boże Narodzenie w „Betlejem”

Mieszkańcy przeżywają Wigilię i święta w domu, a ci, którzy mają taką możliwość, wyjeżdżają do rodziny czy przyjaciół. Nie przygotowują potraw na ten czas, ponieważ pochodzą one z darów przyjaciół, którzy napełniają wigilijny pusty talerz i dzielą się z ubogimi. W „Betlejem” Pasterka ze św. Franciszkiem jest celebrowana o godz. 24 i nawiązuje do tego świętego, który pragnął unaocznić uczestnikom Liturgii w Greccio aktualność przyjścia na świat Zbawiciela i sprawował ją w towarzystwie wołu i osła, co miało miejsce 800 lat temu. Wcześniej, o godz. 22, będzie mieć miejsce Pasterka dla dzieci i rodzin i nastąpi uroczyste otwarcie żywej szopki.

Te inicjatywy mają jeden cel: aby mieszkańcy domu i wszyscy ludzie odkryli, że świętowanie narodzenia Jezusa to coś więcej niż szopka – że to wydarzenie ma moc zmienić ludzkie serce. Od każdego z nas zależy, czy na to pozwolimy...

2023-12-19 17:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na zgliszczach świątyni

Niedziela sosnowiecka 32/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Archiwum Wspólnoty Betlejem

Stan kościoła po rozbiórce spalonego dachu

Stan kościoła po rozbiórce spalonego dachu

Po tragicznym pożarze kościoła św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu trwają wciąż prace przy sprzątaniu świątyni. Zakończyła się rozbiórka dachu i trwają prace porządkowe.

W czasie prac rozbiórkowych przy użyciu dźwigów zdemontowano pozostałość spalonego dachu. Plac za kościołem był wypełniony blachą zdjętą z dachu budynku i to z kawałkami spalonych desek oraz fragmentami membrany z tworzywa sztucznego. Blacha ta została oddzielona od zanieczyszczeń i w większości umieszczona w kontenerze, a pozostałe odpady trafiły do kontenera na śmieci. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu 10 parafian oraz 5 osadzonych z Zakładu Karnego w Wojkowicach, którzy pod opieką strażnika przyjechali do pomocy. Swą pomoc zaoferowało także dwóch druhów Ochotniczej Straży Pożarnej z Tąpkowic. Nie zabrakło także mieszkańców Wspólnoty Betlejem z Jaworzna. – Przez dwa dni pracowaliśmy przy spalonym kościele. Widok, jaki zastaliśmy, bardzo nas poruszył. Z plątaniny zwęglonych elementów, stali i desek udało nam się wydobyć i oczyścić kilkadziesiąt belek. Zabraliśmy je do naszego Betlejem i wykonamy z nich 50 ikon, które chcemy przekazać w prezencie księdzu proboszczowi. Będą one przeznaczone na podziękowanie darczyńcom i osobom, które w szczególny sposób wspierają parafię św. Floriana w tym ciężkim doświadczeniu – opowiada ks. Mirosław Tosza ze Wspólnoty Betlejem.

CZYTAJ DALEJ

Papież: wojna jest oszustwem, umieśćmy braterstwo w centrum naszego życia

2024-05-11 13:58

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIAN

Do odważnego wzrastania w sztuce pokojowego współistnienia wezwał Papież uczestników Światowego Spotkania nt. Ludzkiego Braterstwa, które drugi rok z rzędu odbywa się w Watykanie. Franciszek podkreślił, że to wydarzenie jest pokłosiem encykliki Fratelli tutti i zachęca do „tworzenia wokół Bazyliki św. Piotra inicjatyw związanych z duchowością i sztuką dla budowania dialogu w świecie”.

Ojciec Święty zauważył, że uczestnicy szczytu na rzecz pokoju i braterstwa przybyli do Watykanu w czasie, kiedy „świat jest w ogniu”, by powtórzyć swoje „nie” wojnie i „tak” pokojowi, świadcząc o humanizmie, który łączy nas jako braci. Franciszek nawiązał do słów Martina Luthera Kinga o tym, iż „nauczyliśmy się latać, jak ptaki; pływać jak ryby, ale wciąż nie nauczyliśmy się prostej sztuki życia razem jako bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Papież Franciszek odwiedzi Kapitol

2024-05-11 13:55

[ TEMATY ]

Rzym

Papież Franciszek odwiedzi Wzgórze Kapitolińskie w Rzymie 10 czerwca o godzinie 9:00. Wiadomość, która została ogłoszona przez kapelana lokalnej policji Roma Capitale, ks. Massimo Cocci, podczas inauguracji nowego posterunku policji drogowej na Piazza del Campidoglio, została teraz potwierdzona przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 marca 2019 r., dokładnie dziesięć lat po ostatniej wizycie papieża na Kapitolu, papież Franciszek odwiedził Campidoglio - Kapitol. Ówczesna burmistrz Rzymu, Virginia Raggi (dziś burmistrzem jest Roberto Gualtieri), przyjęła papieża w Palazzo Senatorio, a następnie towarzyszyła mu w prywatnym spotkaniu w swoim gabinecie. Była także u jego boku podczas innych etapów wizyty, w tym ostatnim w Sali Juliusza Cezara, skąd papież zaapelował do Rzymu i Rzymian: "Niech Rzym, zapłodniony krwią męczenników umie czerpać ze swej kultury, ukształtowanej przez wiarę w Chrystusa zasoby kreatywności i miłości niezbędne do przezwyciężenia obaw, które grożą zablokowaniem inicjatyw i możliwych dróg. Mogą one sprawić, że miasto rozkwitnie, stanie się bardziej braterskie i stworzy możliwości rozwoju, zarówno obywatelskiego jak i kulturowego, gospodarczego i społecznego. Niech Rzym będzie miastem mostów, a nie murów!".

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję