Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Oprac. ks. Bogusław Przeklasa
Edycja rzeszowska 28/2003

Rowerem na Jasną Górę

Od 21 do 26 czerwca odbyła się X Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa z Rzeszowa na Jasną Górę. Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. Józefa w Rzeszowie, której przewodniczył bp Edward Białogłowski. W wyprawie wzięła udział ponad 100-osobowa grupa rowerzystów z całej Polski, m.in. z Bydgoszczy, Wrocławia, Legnicy, Kielc, Lublina i Rzeszowa. Najmłodszy uczestnik miał 17 lat, najstarszy - 67. W ciągu 6 dni pielgrzymi pokonali ok. 600 km. Trasa wiodła przez Tuchów, Krościenko n. Dunajcem, Ludźmierz, Zakopane, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską. Pielgrzymi dotarli na Jasną Górę 26 czerwca. Tam w Kaplicy Cudownego Obrazu została odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego. "Wyprawa miała charakter religijno-turystyczny" - mówi ks. Mariusz Nowak, organizator i pomysłodawca rowerowego pielgrzymowania. Kolarze uczestniczyli w codziennej Eucharystii, ważnym punktem dnia był też Apel Jasnogórski. Organizatorem pielgrzymki był Katolicki Klub Sportowy "Alpin", wspomagany przez parafię św. Jana Chrzciciela w Sokołowie Młp., Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sokołowie Młp. i Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie.

Poświęcenie kaplicy w Brzezówce

29 czerwca w Brzezówce, należącej do parafii Domatków, bp Edward Białogłowski poświęcił nowo wybudowaną kaplicę pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W kazaniu Ksiądz Biskup nawiązał do listu biskupów polskich pt. Sumienie drogowskazem człowieka. "(...) Świątynie są budowane jako dar dla Boga, a Bóg ten dar oddaje człowiekowi, aby ten mógł pielęgnować swoje sumienie" - mówił Ksiądz Biskup.
Szczególne podziękowanie sufragan rzeszowski złożył ks. Władysławowi Jemioło, który ufundował kaplicę. W uroczystości wzięli udział księża z dekanatu oraz przedstawiciele władz gminnych. Liturgię uświetnił chór młodzieżowy z Trzciany k. Bochni.

Jubileusz strażacki w Palikówce

29 czerwca mieszkańcy Palikówki obchodzili 80. rocznicę powstania w swojej miejscowości Ochotniczej Straży Pożarnej. W uroczystościach uczestniczył bp Kazimierz Górny. Dostojnego Gościa powitał Jerzy Bojda, prezes zarządu OSP w Palikówce. "Straż jest symbolem wierności wierze, tradycjom i służby dla drugiego człowieka. 80 lat to długi okres, to praca wielu ludzi, którzy przed nami służyli bliźnim" - mówił Jerzy Bojda. Ordynariusz rzeszowski podziękował strażakom za ich pracę przy budowie nowego kościoła parafialnego. W uroczystościach w Palikówce uczestniczył kapelan strażaków ks. Jan Krynicki, a także delegacje strażaków z sąsiednich gmin oraz licznie zgromadzeni wierni.

Reklama

Rzemieślnicy na Jasnej Górze

Pod hasłem Chrystus Miłosierny drogowskazem dla polskiego rzemiosła 29 czerwca odbyła się 22. Ogólnopolska Pielgrzymka Polskiego Rzemiosła na Jasną Górę. Naszą diecezję reprezentowała grupa rzemieślników z ks. Władysławem Jagustynem, duszpasterzem ludzi rzemiosła. Na wałach jasnogórskich została odprawiona Msza św., w czasie której złożono dary dla Sanktuarium Jasnogórskiego. Rzemieślnicy pokłonili się Matce i Królowej w Kaplicy Cudownego Obrazu. Prosili też Maryję o dalsze błogosławieństwo w swojej pracy. W drodze powrotnej pielgrzymi nawiedzili również sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Pielgrzymka nauczycieli na Jasną Górę

1 i 2 lipca odbyła się 66. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. Wzięli w niej udział pedagodzy z naszej diecezji wraz ze swoim duszpasterzem ks. Januszem Podlaszczakiem. W programie znalazły się m.in. wykłady i konferencje (Co Polacy mają do zaoferowania Europejczykom; Św. Urszula Ledóchowska - przewodnik współczesnych wychowawców). Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu, Apel Jasnogórski, całonocne czuwanie. Centralnym punktem dwudniowej pielgrzymki była uroczysta Suma, której przewodniczył bp Edward Dańczak, krajowy duszpasterz nauczycieli.

Zapowiedzi

W tym tygodniu:

16 lipca (środa) -
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel i dzień szczególnej modlitwy w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II i Ojczyzny oraz Synodu Diecezjalnego;

18 lipca (piątek) -
Trzeci piątek miesiąca - Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego;

19 lipca (sobota) -
Comiesięczny dzień Nowenny do św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Karoliny Kózkówny.

Watykan: ogłoszono dekret o heroiczności cnót matki Anny Kaworek

2019-01-15 16:30

pb (KAI/vaticannews.va) / Watykan

Dekret o heroiczności cnót matki Anny Kaworek ogłosiła dziś Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych z zgodą papieża Franciszka. Żyjąca w latach 1872-1936 służebnica Boża była współzałożycielką Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła (michalitek). Aby doszło do jej beatyfikacji, potrzebne jest jeszcze uznanie cudu przypisywanego jej wstawiennictwu.

wikipedia.org

Drugi wydany dziś dekret o heroiczności cnót dotyczy Portorykanki, s. Marii Soledad Sanjurjo Santos (1892-1973) ze Zgromadzenia Sług Maryi Posługujących Chorym.

Kongregacja ogłosiła także dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem bł. Małgorzaty Bays, Szwajcarki z III Zakonu św. Franciszka (1815-1879), co otwiera drogę do jej kanonizacji.

Wydano również dekret o męczeństwie 14 hiszpańskich sióstr koncepcjonistek, zmordowanych z nienawiści do wiary w czasie wojny domowej w Hiszpanii 1936 r. Umożliwia to ich rychłą beatyfikację.

Matka Anna Kaworek urodziła się 18 czerwca 1872 r. w Biedrzychowicach, w dzisiejszej diecezji opolskiej. W wieku 22 lat przyjechała do Miejsca Piastowego, oddając swoje życie służbie najuboższym. Od 1898 r. stanęła na czele tworzącego się zgromadzenia żeńskiego. Jako "służąca dzieci opuszczonych", nie dysponując prawie żadnymi środkami materialnymi – zdana wyłącznie na Opatrzność Bożą – spalała swoje życie w służbie dla najbiedniejszych. W dniu zatwierdzenia Zgromadzenia 21 sierpnia 1928 r. wybrana została pierwszą przełożoną generalną i funkcję tę pełniła aż do śmierci. Zmarła 30 grudnia 1936 r. w opinii świętości. Proces kanonizacyjny rozpoczęto 02 grudnia 1993 r. w Przemyślu. Od 15 marca 1997 r. matka Kaworek spoczywa w Krypcie Domu Macierzystego Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym.

Była jedną z pierwszych współpracownic bł. Bronisława Markiewicza. - Ks. Markiewicz kierował się taką ideą, którą przekazywał swoim współpracownikom: "chciałbym zebrać miliony dzieci i za darmo je żywić i ubierać na duszy i na ciele" - mówi s. Maksymiliana Ciepała, rzecznik zgromadzenia sióstr michalitek. - Anna Kaworek staje przed współczesnymi jako czytelny świadek miłosierdzia, który głosi to orędzie uczynkami; uczynkami co do duszy i co do ciała wobec sierot i ubogich tego środowiska, w którym żyła i pracowała. Czyniła to bez wielkich słów, właśnie w sposób prosty i zwyczajny, od rana do wieczora służąc najbiedniejszym. Staje także wobec nas jako wzór takiego hartu ducha, cierpliwego czekania na błogosławione owoce życiowych trudów. W tej dzisiejszej dobie, kiedy często nasze wnętrze, wnętrze człowieka zagłuszane jest przez wirtualny świat i taką obojętność na drugiego człowieka, to Matka Anna jako kobieta modlitwy i milczenia inspiruje wielu swoją pokorną i twórczą ciszą do budowania więzi z Panem Bogiem i z ludźmi, do szukania relacji z ludźmi. Była taką kobietą o klarownej tożsamości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezentacja książki Heleny z Broel-Plater Mycielskiej

2019-01-16 07:25

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koncert kolęd 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem