Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Oprac. ks. Bogusław Przeklasa
Edycja rzeszowska 28/2003

Rowerem na Jasną Górę

Od 21 do 26 czerwca odbyła się X Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa z Rzeszowa na Jasną Górę. Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. Józefa w Rzeszowie, której przewodniczył bp Edward Białogłowski. W wyprawie wzięła udział ponad 100-osobowa grupa rowerzystów z całej Polski, m.in. z Bydgoszczy, Wrocławia, Legnicy, Kielc, Lublina i Rzeszowa. Najmłodszy uczestnik miał 17 lat, najstarszy - 67. W ciągu 6 dni pielgrzymi pokonali ok. 600 km. Trasa wiodła przez Tuchów, Krościenko n. Dunajcem, Ludźmierz, Zakopane, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską. Pielgrzymi dotarli na Jasną Górę 26 czerwca. Tam w Kaplicy Cudownego Obrazu została odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego. "Wyprawa miała charakter religijno-turystyczny" - mówi ks. Mariusz Nowak, organizator i pomysłodawca rowerowego pielgrzymowania. Kolarze uczestniczyli w codziennej Eucharystii, ważnym punktem dnia był też Apel Jasnogórski. Organizatorem pielgrzymki był Katolicki Klub Sportowy "Alpin", wspomagany przez parafię św. Jana Chrzciciela w Sokołowie Młp., Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sokołowie Młp. i Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie.

Poświęcenie kaplicy w Brzezówce

29 czerwca w Brzezówce, należącej do parafii Domatków, bp Edward Białogłowski poświęcił nowo wybudowaną kaplicę pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W kazaniu Ksiądz Biskup nawiązał do listu biskupów polskich pt. Sumienie drogowskazem człowieka. "(...) Świątynie są budowane jako dar dla Boga, a Bóg ten dar oddaje człowiekowi, aby ten mógł pielęgnować swoje sumienie" - mówił Ksiądz Biskup.
Szczególne podziękowanie sufragan rzeszowski złożył ks. Władysławowi Jemioło, który ufundował kaplicę. W uroczystości wzięli udział księża z dekanatu oraz przedstawiciele władz gminnych. Liturgię uświetnił chór młodzieżowy z Trzciany k. Bochni.

Jubileusz strażacki w Palikówce

29 czerwca mieszkańcy Palikówki obchodzili 80. rocznicę powstania w swojej miejscowości Ochotniczej Straży Pożarnej. W uroczystościach uczestniczył bp Kazimierz Górny. Dostojnego Gościa powitał Jerzy Bojda, prezes zarządu OSP w Palikówce. "Straż jest symbolem wierności wierze, tradycjom i służby dla drugiego człowieka. 80 lat to długi okres, to praca wielu ludzi, którzy przed nami służyli bliźnim" - mówił Jerzy Bojda. Ordynariusz rzeszowski podziękował strażakom za ich pracę przy budowie nowego kościoła parafialnego. W uroczystościach w Palikówce uczestniczył kapelan strażaków ks. Jan Krynicki, a także delegacje strażaków z sąsiednich gmin oraz licznie zgromadzeni wierni.

Reklama

Rzemieślnicy na Jasnej Górze

Pod hasłem Chrystus Miłosierny drogowskazem dla polskiego rzemiosła 29 czerwca odbyła się 22. Ogólnopolska Pielgrzymka Polskiego Rzemiosła na Jasną Górę. Naszą diecezję reprezentowała grupa rzemieślników z ks. Władysławem Jagustynem, duszpasterzem ludzi rzemiosła. Na wałach jasnogórskich została odprawiona Msza św., w czasie której złożono dary dla Sanktuarium Jasnogórskiego. Rzemieślnicy pokłonili się Matce i Królowej w Kaplicy Cudownego Obrazu. Prosili też Maryję o dalsze błogosławieństwo w swojej pracy. W drodze powrotnej pielgrzymi nawiedzili również sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Pielgrzymka nauczycieli na Jasną Górę

1 i 2 lipca odbyła się 66. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. Wzięli w niej udział pedagodzy z naszej diecezji wraz ze swoim duszpasterzem ks. Januszem Podlaszczakiem. W programie znalazły się m.in. wykłady i konferencje (Co Polacy mają do zaoferowania Europejczykom; Św. Urszula Ledóchowska - przewodnik współczesnych wychowawców). Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu, Apel Jasnogórski, całonocne czuwanie. Centralnym punktem dwudniowej pielgrzymki była uroczysta Suma, której przewodniczył bp Edward Dańczak, krajowy duszpasterz nauczycieli.

Zapowiedzi

W tym tygodniu:

16 lipca (środa) -
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel i dzień szczególnej modlitwy w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II i Ojczyzny oraz Synodu Diecezjalnego;

18 lipca (piątek) -
Trzeci piątek miesiąca - Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego;

19 lipca (sobota) -
Comiesięczny dzień Nowenny do św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Karoliny Kózkówny.

Trzy rady na Wielki Post: nie osądzać, nie potępiać, przebaczać

2019-03-18 12:50

st (KAI) / Watykan

Na konieczność naśladowania Pana Jezusa i Jego miłosierdzia każdego dnia wskazał Papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swojej homilii Ojciec Święty odniósł się do wskazań czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Łk 6,36-38), gdzie mowa między innymi: „Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone”. Podkreślił, że Boże miłosierdzie może nam przebaczyć nawet najokropniejsze czyny.

Grzegorz Gałązka

Franciszek przypomniał historię wdowy, która przyszła oskarżać się do św. Jana Marii Vianneya, bo jej mąż popełnił samobójstwo rzucając się z mostu. Proboszcz z Ars przypomniał jej, że między mostem, a rzeką jest Boże miłosierdzie, aż do ostatniej chwili. Podkreślił, że Pan Jezus daje nam trzy rady, zwłaszcza na Wielki Post: po pierwsze nie sądzić. Przypomniał, że bardzo często grzeszymy obmową. Druga rada Jezusa to potępiać i wreszcie przebaczać, chociaż jest to tak trudne. Papież przypomniał w tym kontekście, że od tego, jak przebaczamy zależy, jak nam będą wybaczone nasze grzechy przez Boga.

Ojciec Święty zachęcił by uczyć się mądrości wielkoduszności, będącej sposobem na wyrzeczenie się „paplaniny”, w której „nieustannie osądzamy, nieustannie potępiamy i niemal nigdy nie wybaczamy”.

„Pan nas naucza: dawajcie. Dawajcie, a będzie wam dane: bądźcie szczodrzy w dawaniu. Nie bądźcie ludźmi o «wężu w kieszeni»; bądźcie hojni w dawaniu ubogim, potrzebującym, a także dawaniu wielu rzeczy: dawaniu rad, dawaniu ludziom uśmiechów. Zawsze dawajcie. «Dawajcie, a będzie wam dane: miarą dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrze wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie», bo Pan będzie hojny: my damy jedno, a On nam odpłaci stokrotnie więcej, niż to, co dajemy. Taka postawa umacnia wyrzeczenie się sądzenia, potępiania a także wybaczanie. Ważna jest jałmużna, ale nie tylko jałmużna materialna, lecz także jałmużna duchowa; spędzanie czasu z kimś potrzebującym, odwiedzanie osoby niepełnosprawnej, uśmiechanie się”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Ryś na KUL: Źródłem każdej siły jest miłość

2019-03-19 19:38

dab / Lublin (KAI)

Mamy w sobie tylko zadatek Ducha Świętego, dlatego jesteśmy słabi. Siła bierze się z miłości - powiedział abp Grzegorz Ryś w kościele akademickim KUL. Metropolita łódzki przez trzy dni przewodniczył wielkopostnym rekolekcjom dla studentów i pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Piotr Drzewiecki
Abp Grzegorz Ryś

W swojej trzeciej i ostatniej nauce rekolekcyjnej abp Ryś mówił o pojęciach siły i słabości w kontekście działania Ducha Świętego.

Zwrócił uwagę, że Bóg umieścił w sercach swoich przybranych dzieci zadatek Parakleta. – Zadatek daje ten, kto płaci, ale jeszcze nie daje całej sumy. Pan Bóg płaci za nas zadatek Ducha Świętego, kupuje nas samych. Nie tyle daje nam coś, ale udziela siebie – mówił rekolekcjonista.

Metropolita łódzki zaznaczył, że otrzymanie zadatku Ducha Świętego, zmusza do postawienia sobie pytania o swoją kondycję. - Mamy w sobie, początek udzielania się Boga. Biada temu, kto tę część chciałby wziąć za całość. Brakuje nam siły, tkwimy w niemocy. Są w nas dary Ducha, ale jest i słabość - powiedział.

Hierarcha zauważył, że brak siły nie jest spowodowany tym, że czegoś jeszcze nie wiemy albo coś Bóg przed nami zataił. – Jezus nam wystarczająco dużo powiedział o sobie i Ojcu. To nam brakuje siły, by to wszystko wypełnić.

Abp Ryś przytoczył historię jednego z krakowskich księży, który podczas wojny został uratowany przez swoją matkę. Ta ukryła go w piwnicy, do której wejście zagrodziła ciężką szafą. – Ten ksiądz ciągle był pod zdumieniem, skąd wzięła się w niej ta siła. Siła bierze się z miłości. Kiedy kochasz, to możesz przesuwać rzeczy, które są nie do ruszenia – tłumaczył.

Jako miejsce, w którym człowiek doświadcza zarówno obecności Ducha, jak i swojej słabości, kaznodzieja wskazał ludzkie serce. – Nasze najgłębsze wnętrze, to tam jesteśmy z sobą tożsami i podejmowane są nasze decyzje. To, czym, a raczej kim jest człowiek, pochodzi z jego serca – mówił podczas ostatniej nauki rekolekcyjnej abp Ryś.

Podczas Eucharystii zbierano tacę, która została przekazana na powstanie łódzkiego „Domu Arki”, wspólnoty stworzonej przez Jeana Vaniera dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. W domach L’Arche asystenci mieszkają razem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem