Reklama

Jednym zdaniem


Edycja zielonogórsko-gorzowska 36/2003

W dniach 15-21 sierpnia w Lesznie Dolnym w Domu Wspólnoty „Pustynia w Mieście” odbyły się rekolekcje formacyjne dla stałych członków wspólnoty, które poprowadził Pasterz „Pustyni w Mieście - ks. Zygmunt Zapaśnik. W ramach rekolekcji wspólnota poprowadziła uroczyste Nieszpory Zmartwychwstania w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lesznie Górnym.

22 sierpnia w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze odbyło się Muzyczne misterium przy blasku świec. W programie znalazły się arcydzieła religijnej muzyki kameralnej, m.in. Chorały J. S. Bacha, Adiago Albinioniego i fragmenty Mesjasza J. F. Haendla w wykonaniu Ensemble Viadrina oraz Romana Peruckiego (organy). Koncert w zielonogórskim kościele jest kolejnym z cyklu VI Festiwalu Muzyki Kameralnej Lubuska Camerata.

24 sierpnia w Biedrzychowicach, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bieniowie, odbyły się II Dożynki Parafialne.

W dniach 25-26 sierpnia bp Adam Dyczkowski uczestniczył w sesji Konferencji Episkopatu Polski w Częstochowie.

28 sierpnia Mszą św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze rozpoczęły się uroczystości upamiętniające powstanie „Solidarności”. Po Eucharystii przy pomniku Robotników na ul. Ułańskiej odbyło się spotkanie, złożenie kwiatów oraz modlitwa w intencji walczących o wolną Polskę.

28 sierpnia rozpoczęły się w Zielonej Górze warsztaty charyzmatyczne, które poprowadzi szkoła posługi charyzmatycznej Wspólnoty Cor et Lumen Christi z Anglii.

Od początku września Ośrodek Duszpasterstwa Głuchoniemych w Gorzowie Wlkp. zmienił swoją siedzibę. Obecnie będzie działał przy parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Żeromskiego 22.

Trzech księży zabitych w ciągu kilku dni na świecie

2019-02-19 15:08

pb (KAI/Il Sismografo) / Rzym

W ciągu kilku dni zamordowano na świecie trzech księży katolickich: jednego na Madagaskarze, jednego w Burkina Faso i jednego w Kolumbii.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Malgaski duchowny, ks. Nicolas Ratodisoa zmarł 14 lutego w wyniku ran zadanych mu podczas napadu rabunkowego, do którego doszło pięć dni wcześniej. Zaatakowali go uzbrojeni mężczyźni, którzy zatrzymali go na drodze, gdy jechał na motorze w miejscowości Mahitsy, 30 km od stolicy kraju Tananarywy. Sprawcy zażądali od niego pieniędzy, których jednak nie miał przy sobie, więc zaczęli do niego strzelać.

Dzień później w Burkina Faso w zamachu terrorystycznym zginął hiszpański misjonarz, o. Antonio César Fernández. 72-letni salezjanin został zabity, gdy dosięgły go co najmniej trzy strzały z pistoletu. Wraz z duchownym zginęło czterech celników z mobilnego punktu kontroli na granicy między Burkina Faso i Togo. Zbrodnia przypisywana jest miejscowym dżihadystom.

Trzeci duchowny, 65-letni ks. Carlos Ernesto Jaramillo został zamordowany ciosami noża 18 lutego w Kolumbii. Do zdarzenia doszło na przedmieściach Bogoty. Mordercą był nastolatek pochodzący z Wenezueli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik KEP: Będzie odpowiedź na raport

2019-02-20 14:15

BP KEP / Warszawa (KAI)

Będzie odpowiedź na raport na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych przekazany w środę, 20 lutego 2019 r. Ojcu Świętemu Franciszkowi. „Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź” – pisze w komunikacie ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat

Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

20 lutego br. po audiencji generalnej w Rzymie w auli Pawła VI posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, Agata Diduszko i Marek Lisiński podchodząc do papieża Franciszka wręczyli mu przygotowany przez Fundację "Nie Lękajcie się" raport o wykorzystywaniu małoletnich w Kościele w Polsce.

Jak poinformowała na twitterze posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, "Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem".

Na zdjęciach opublikowanych przez prezesa Fundacji "Nie Lękajcie się", Marka Lisińskiego, który sam jest ofiarą księdza pedofila, widać, że podczas spotkania papież Franciszek ucałował jego dłoń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem