Reklama

Prezentacja parafii katedralnej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie

Serce Rzeszowa (cz.II)

Niedziela rzeszowska 26/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Specyfika parafii katedralnej polega na tym, że życie duszpasterskie toczy się tu jakby na dwóch płaszczyznach: diecezjalnej i parafialnej. Koordynacja obu tych sfer działania wymaga zaangażowania i pracowitości Księdza Proboszcza, pozostałych duszpasterzy, sióstr zakonnych i wielu osób świeckich działających dla dobra parafii . serca Rzeszowa i całej diecezji.

Wszyscy patrzą na katedrę

Katedra jest punktem głównym, miejscem gdzie wszyscy kształtują sobie opinię o całej diecezji. Stąd nieustanna i szczególna troska wielu osób duchownych i świeckich o świątynię, a przez to i całą parafię katedralną, w ich wewnętrznych i zewnętrznych aspektach działania.

W katedrze odbywają się główne nabożeństwa diecezjalne, które często są znaczącymi wydarzeniami, a ponadto inspirują inne parafie w diecezji do pracy duszpasterskiej. To najczęściej w katedrze Biskup Ordynariusz inspiruje myśli, które potem przenikają do wszystkich parafii.

Z duszpasterstwem diecezjalnym związane są najrozmaitsze spotkania organizacji i stowarzyszeń działających w diecezji. Z ponadparafialnego zaangażowania księży pracujących w parafii katedralnej trzeba wymienić m.in. pomoc Księdza Prałata w Sądzie Biskupim, jego uczestnictwo w pracach rad diecezjalnych, a także w Duszpasterstwie Sybiraków. Ks. Mieczysław Lignowski od lat pełni funkcję redaktora naczelnego Źródła Diecezji Rzeszowskiej i Zwiastowania. Ks. Tomasz Nowak troszczy się o świetlicę "Wzrastania". Ks. Tomasz Kozicki prowadzi duszpasterstwo dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

W trosce o sprawy między Bogiem a człowiekiem

Na 13,5 tys. parafian ok. 7 tys. uczestniczy w niedzielnej Mszy św., a trzeba pamiętać, że część wiernych uczęszcza do parafii ościennych, choć z drugiej strony na nabożeństwa przybywa sporo osób spoza parafii katedralnej. Do obsługi jest również jeden kościół dojazdowy . na Drabiniance. Znaczna część parafian jest doskonale wyrobiona pod względem religijnym, nie tylko starsi ludzie, ale także młode małżeństwa i młodzież. Parafia jest niezmiernie wrażliwa na potrzeby innych i bardzo ofiarna. Wierni bez jakiegokolwiek przynaglania troszczą się o obiekty parafii, składając ofiary na miarę potrzeb i możliwości.

Ilość uczestników niedzielnej Mszy św., a także wielość rozmaitych stowarzyszeń i ruchów, wytyczają szeroki wymiar pracy duszpasterskiej i potrzebę zaangażowania wszystkich księży i sióstr tu pracujących. Ks. prał. Mac zwrócił uwagę m. in. na znaczenie codziennego, a szczególnie coniedzielnego głoszenia słowa Bożego. Dzisiaj nie może być ono zbywane, nie może omijać problemów codzienności człowieka. Ludzie przychodzą do Kościoła, by usłyszeć słowo Boże i jakiś sensowny komentarz, który byłby drogowskazem na najbliższy tydzień. Bardzo cenny wymiar duszpasterski ma praca w konfesjonale, bo to jednak przede wszystkim tam . w konfesjonale i w życiu sakramentalnym, rozgrywa się sprawa między Bogiem a człowiekiem. Wielość nabożeństw, w tym także nabożeństwa fatimskie i silnie rozwinięty kult maryjny, sprawiają, że do parafii katedralnej przybywają nie tylko miejscowi, ale także wierni z całego Rzeszowa. W ważną pracę katechetyczną w szkole podstawowej i gimnazjum zaangażowani są księża i siostry zakonne oraz katechetka świecka. Jeden z księży jest odpowiedzialny za duszpasterstwo akademickie grupy kilkudziesięciu studentów i studentek.

Niezmiernie wyczerpujące jest prowadzenie poszczególnych grup duszpasterskich. Spotkania z nimi zajmują prawie wszystkie wieczory. Blisko 100 osób należy do młodzieży oazowej . podzielonej na grupy. Konieczna jest jej stała formacja duszpasterska, stąd odbywają się spotkania ogólne i grupowe. Gromada ponad 100 ministrantów i lektorów również podzielona jest na grupy. Prężnie działa KSM.

Znaczący wysiłek podejmuje Komisja Charytatywna, stanowiąc przykład i punkt odniesienia dla innych parafii, na co zawsze zwraca uwagę ks. prał. Stanisław Słowik, dyrektor diecezjalnej Caritas. Już od dawna, ale ciągle wspaniale działa Koło Misyjne. Jego pracę zawsze dominowała osoba bp. Jana Ozgi, niegdysiejszego wikariusza w parafii (to była jego pierwsza placówka, stąd ten emocjonalny związek . ludzie pamiętają, że to była taka oddana i gorliwa dusza). W roku 2000 zorganizowano wielki transport dla Kościoła w Kamerunie, a dokładnie dla diecezji bp. Ozgi. Mocno rozwinięta jest Oaza Rodzin (6 lub 7 kręgów). Przy parafii działa poradnia rodzinna. Ze względu na bardzo dużą liczbę chętnych spotkania dla narzeczonych odbywają się co tydzień. Bardzo solidnie funkcjonuje Akcja Katolicka pod przewodnictwem Wł. Kniewskiego, wiele znacząca w parafii i inspirująca do różnorakiego działania. Staraniem Akcji wprowadzono cieszące się znaczną frekwencją wykłady Instytutu Edukacji Narodowej.

Koniecznie trzeba odnotować aktywną działalność Stowarzyszenia Przyjaciół WSD oraz chóru chłopięco-męskiego "Pueri Cantores Resovienses" . Samorzutnie zorganizowała się Rodzina Radia Maryja, kultywująca nabożeństwo do Matki Bożej w pierwsze soboty miesiąca. Doskonale uzupełnia modlitwę Róż Różańcowych, do których należy ok. 450 osób. Ogółem ponad 1000 osób jest żywo zaangażowanych w życie parafii.

Być chrześcijaninem prawdziwym

Uroczystości 10. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Rzeszowie, oprócz tego, że przypominały to wspaniałe wydarzenie, służyły pogłębieniu życia religijnego wiernych. Podczas nabożeństw, w kazaniach i na spotkaniach . z młodzieżą, z dziećmi, przypominano wypowiedzi Papieża z homilii wygłoszonej na rzeszowskich błoniach, zwłaszcza słowa, by być chrześcijaninem prawdziwym.

W parafii będącej sercem Rzeszowa wielu wiernych wzięło sobie słowa Piotra naszych czasów naprawdę do serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś bulla o Roku Świętym, najbardziej uroczysty spośród dokumentów papieskich

2024-05-09 16:52

[ TEMATY ]

Watykan

bulla papieska

Rok Święty 2025

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Dziś wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Jubileusz lub Rok Święty jest obchodzony co 25 lat. Po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 r. bullą Bonifacego VIII, która do dziś jest przechowywana w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. Bulla papieska to dokument z pieczęcią papieża, a zatem po przywileju najbardziej autorytatywny i uroczysty spośród dokumentów biskupa Rzymu. Termin ten wywodzi się od łacińskiego bulla, który oznaczał ołowianą pieczęć zawieszoną na dokumencie, a dopiero od około XIV wieku był stosowany do dokumentów opatrzonych taką pieczęcią. Użycie ołowianej pieczęci jest udokumentowane w przypadku papieży od VI wieku. W przypadku dokumentów o szczególnym znaczeniu zamiast ołowiu stosowano złoto.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Dziś bulla o Roku Świętym, najbardziej uroczysty spośród dokumentów papieskich

2024-05-09 16:52

[ TEMATY ]

Watykan

bulla papieska

Rok Święty 2025

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Dziś wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Jubileusz lub Rok Święty jest obchodzony co 25 lat. Po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 r. bullą Bonifacego VIII, która do dziś jest przechowywana w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. Bulla papieska to dokument z pieczęcią papieża, a zatem po przywileju najbardziej autorytatywny i uroczysty spośród dokumentów biskupa Rzymu. Termin ten wywodzi się od łacińskiego bulla, który oznaczał ołowianą pieczęć zawieszoną na dokumencie, a dopiero od około XIV wieku był stosowany do dokumentów opatrzonych taką pieczęcią. Użycie ołowianej pieczęci jest udokumentowane w przypadku papieży od VI wieku. W przypadku dokumentów o szczególnym znaczeniu zamiast ołowiu stosowano złoto.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję