Reklama

Trzebnica: zamknięcie Roku Jadwiżańskiego w archidiecezji wrocławskiej

2017-10-15 14:22

xrk / Trzebnica

Ks. Cezary Chwilczyński
Procesja z relikwiami św. Jadwigi

Eucharystią pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza oraz procesją z relikwiami św. Jadwigi ulicami Trzebnicy zakończyły się w archidiecezji wrocławskiej obchody Roku Jadwiżańskiego związane z 750. rocznicą kanonizacji księżnej Jadwigi. W uroczystościach poza pielgrzymami z Dolnego i Górnego Śląska oraz biskupami z kilku polskich diecezji uczestniczyła kilkudziesięcioosobowa grupa wiernych z Niemiec, którym towarzyszyli kapłani i biskupi.

W homilii metropolita senior archidiecezji krakowskiej zauważył, że w życiu Kościoła często wraca się myślą do wydarzeń odległych w czasie, które pozornie wydają się mieć niewiele wspólnego z aktualną sytuacją ludzi wierzących. Pytając o powód odwoływania się do przeszłości kard. Dziwisz stwierdził: „Kościół jest wspólnotą pamięci, dlatego nieustannie powraca do wydarzeń związanych z życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. One – mimo, że odległe w czasie – określają naszą teraźniejszość i zapowiadają zbawczą przyszłość”.

Kardynał przypomniał, że w ciągu 2 tys. lat chrześcijanie do wydarzeń z życia Jezusa dopisywali i dopisują kolejne karty, które są odpowiedzią na pytanie, jak żyć Ewangelią. – Cała historia Kościoła leży u fundamentów naszej chrześcijańskiej tożsamości, świadomości tego kim jesteśmy i kim powinniśmy się stawać – zaznaczył hierarcha.

W tym kontekście wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II przywołał postać św. Jadwigi ukazując ją jaką tę, która otwarła przed Jezusem drzwi swojego serca. – W różnych zmieniających się okolicznościach życia, trwała przy Bogu, słuchała Bożego słowa, rozeznawała wolę Bożą w konkretnych niejednokrotnie bolesnych wydarzeniach – mówił kard Dziwisz. Zwrócił przy tym uwagę, iż życie blisko Boga i życie na co dzień słowami Jezusa sprawiły, że Patrona Śląska była zawsze blisko drugiego człowieka. – W przeoranych cierpieniem i chorobą twarzach bliźnich dostrzegała twarz Jezusa – podkreślił hierarcha z Krakowa.

Reklama

W dalszej części homilii wspomniał, iż święta z Trzebnicy wpisała się w pontyfikat św. Jana Pawła II, stając się patronką jego wyboru na Stolicę Piotrową. – Papież przez cały pontyfikat był świadomy szczególnej więzi ze św. Jadwigą – mówił kard. Dziwisz, przywołując wydarzenie, które miało miejsce 5 czerwca 1979 r. na Jasnej Górze. Ojciec Święty przekazał wówczas trzebnickiemu sanktuarium świecę paschalną i kielich mszalny, mówiąc: "Mam szczególne powody do przekazania tego wotum". Miał to powiedzieć, wspominając decyzję konklawe, która zapadła rok wcześniej.

Na zakończenie kard. Dziwisz wskazał na św. Jadwigę jako na patronkę pojednania, pokoju oraz miłości – jak to określił – „niewykluczającej nikogo, wznoszącej się ponad barierami i granicami, wzniesionymi przez człowieka”. – Ona zbliża Niemców i Polaków i przypomina, że na ziemi wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga, braćmi i siostrami – tłumaczył hierarcha.

Dodał, że często tę fundamentalną prawdę podważają ciasne nacjonalizmy, które nie mają nic wspólnego z Ewangelią i chrześcijańskim ideałem życia. Kardynał przywołał także wpis umieszczony w księdze pamiątkowej trzebnickiego sanktuarium przez śp. kard. Joachima Meisnera: „święta Jadwiga, jako współtwórczyni chrześcijańskiej Europy, niech nam pomoże zbudować nową chrześcijańską Europę”. – Oto zadanie, jakie staje dziś przed nami wszystkimi – podkreślił kard. Dziwisz.

Po Mszy św. kilka tysięcy wiernych wyruszyło w uroczystej procesji z relikwiami świętej ulicami Trzebnicy.

Na prośbę abp. Józefa Kupnego w łączności z sanktuarium w Trzebnicy, uroczystości zakończenia Roku Jadwiżańskiego odbyły się dziś we wszystkich parafiach archidiecezji wrocławskiej.

Tagi:
św. Jadwiga Śląska Trzebnica

Koncert patriotyczno-noworoczny w Trzebnicy!

2018-12-28 10:52

Anna Majowicz

Już jutro (29.12) o godz. 19.30 w Bazylice św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy odbędzie się koncert patriotyczno – noworoczny w ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

mat.prasowe

W Trzebnicy wystąpią: Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski wraz z kwartetem smyczkowym PRIMUZ.

Na wydarzenie serdecznie zaprasza kustosz sanktuarium, ks. Jerzy Olszówka SDS.

Wstęp wolny!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sri Lanka: do 290 wzrosła liczba ofiar po niedzielnych zamachach

2019-04-21 16:42

ts, pb, mip (KAI) / Kolombo

Do 290 osób zabitych i ponad 500 rannych wzrósł bilans po niedzielnej serii eksplozji w Sri Lance – poinformowała w poniedziałek rano lankijska policja. Do wybuchów doszło podczas Mszy św. w trzech kościołach oraz w kilku hotelach, w sumie w ośmiu miejscach w kraju. Najwięcej ofiar było w kościele św. Antoniego w stołecznym Kolombo. Stan wielu rannych nadal jest krytyczny.

AP Photo

Dotychczas żadna organizacja nie przyznała się do przeprowadzenia ataków. Prawdopodobnie były to samobójcze zamachy islamskich fundamentalistów religijnych. Według doniesień medialnych 10 dni wcześniej lankijska policja ostrzegana była o możliwości tego typu ataków na kościoły.

Katolicy stanowią około sześciu procent w liczącej około 20 milionów mieszkańców Sri Lance. Mająca 1,2 mln wyznawców wspólnota katolicka skupia się głównie wokół stołecznej archidiecezji Kolombo oraz w 11 dalszych diecezjach na terenie tego wyspiarskiego kraju. Mniej więcej połowa z nich żyje pośród większości syngaleskiej, a druga - wśród Tamilów stanowiących mniejszość społeczeństwa. Katolicy stanowią tylko 4 procent wśród 15 mln Syngalezów i ponad 15 procent wśród niemal 4 mln Tamilów.

Kościół katolicki jest jedną z nielicznych instytucji mających trwałe miejsce w obu grupach ludności, a tym samym może się przyczyniać do pojednania po krwawej wojnie domowej lat 1982-2009. Widocznym tego znakiem jest odbywana w sierpniu każdego roku pielgrzymka do Madhu, gdzie czczona jest licząca 400 lat figura Matki Bożej. W tych pielgrzymkach uczestniczy zazwyczaj kilkaset tysięcy osób, nie tylko katolicy i inni chrześcijanie, lecz także buddyści i hinduiści.

Podczas wizyty w Madhu w styczniu 2015 r. papież Franciszek kanonizował pierwszego świętego Sri Lanki, „apostoła Cejlonu”, o. Józefa Vaza (1651-1711). Ten pochodzący z Indii misjonarz głosił Ewangelię i pełnił posługę kapłańską na ówczesnym Cejlonie od 1686 r. aż do swej śmierci.

Pierwsi misjonarze chrześcijańscy przybyli na wyspy już w V wieku z Persji. Jednak systematyczne misje rozpoczęły się dopiero wraz z przybyciem Portugalczyków w XVI wieku i były prowadzone przez franciszkanów, jezuitów, dominikanów oraz augustianów. W czasach kolonizacji holenderskiej od XVII wieku religia katolicka została zabroniona, natomiast przywileje otrzymali kaznodzieje protestanccy.

W 1796 r. Brytyjczycy przywrócili wolność religijną i umożliwili misjonarzom zakonnym z różnych krajów europejskich dostęp na ówczesny Cejlon. W 1834 r. została utworzona pierwsza diecezja katolicka. Kościół szybko spotkał się z uznaniem w społeczeństwie, a to za sprawą szkół, szpitali i obiektów socjalnych, które są dostępne nie tylko dla katolików. Wrogo natomiast nastawieni są ekstremiści buddyjscy, którzy uważają, że Sri Lanka musi być krajem w pełni buddyjskim. Chrześcijanie od lat cierpią z powodu panującego wyobrażenia, że są religią zaszczepioną przez władców kolonialnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Paryż: rektor bazyliki Notre-Dame złoży skargę w związku z pożarem

2019-04-22 20:59

st (KAI) / Paryż

Ks. prał. Patrick Chauvet, rektor-archiprezbiter bazyliki Notre-Dame w Paryżu powiedział dzisiaj w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” tej świątyni.

Corriere Della Sera/twitter

„Katedra należy do państwa, ale wewnątrz są meble, krzesła, nagłośnienie, projektory ... Konieczne jest złożenie wraz z władzami państwowymi skargi do prokuratury, aby firmy ubezpieczeniowe podjęły działania, a jednocześnie bym dokładnie wiedział, co się stało ”- stwierdził.

Rektor zapewnił, że skarga zostanie złożona w związku z „nieumyślnym zniszczeniem”, ponieważ nie sądzi, by był ktoś, kto chciałby podpalić świątynię. Jego zdaniem przyczynami pożaru mogły być „albo nieroztropność, albo zwarcie”. Jednocześnie podkreślił, że szybko docierają dary finansowe, a ich wartość osiągnęła już sumę około miliarda euro. Zapewnił, że te pieniądze zostaną wykorzystane najpierw na prace, które „będą ogromne” i zaangażują około „tysiąca osób”.

Ks. Chauvet wyznał, że nie jest sobie w stanie wyobrazić, ile będą kosztować te prace. Przypomniał, że bazylika zatrudnia także osoby, którym w obecnej sytuacji musi zapewnić środki do życia, aż do chwili, kiedy będą mogli na nowo podjąć swą pracę w paryskiej katedrze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem