Reklama

Z wizytą w parafii

Kościół budowany z pokolenia na pokolenie

19 czerwca, w święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, wizytację kanoniczną przeżywała parafia pw. św. Wojciecha w Szreńsku. Parafia korzeniami sięga głęboko w historię: Szreńsk wymieniany jest już w dokumencie dla Mogilna z 1065 r., w XI w. istniał tu kościół grodowy. W 1383 r. Szreńsk otrzymał prawa miejskie, nadane przez jego właściciela Stanisława Grada, późniejszego wojewodę płockiego, za pozwoleniem księcia. Kościół parafialny wybudował prawdopodobnie dworzanin króla Jana Kazimierza Jan ze Szreńska ok. 1470 r.

Niedziela płocka 37/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Wojciecha w Szreńsku

Patron parafii: św. Wojciech
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: mławski
Miejscowości: Bońkowo Podleśne, Garkowo Nowe, Garkowo Stare, Kobuszyn, Krzywki Bośki, Krzywki Piaski, Kunki, Liberadz, Ługi, Małocin, Miączyn Duży, Miączyn Mały, Miłotki, Mostowo, Nadratowo, Ostrów, Paczkowo, Proszkowo, Przychód, Rochnia, Sławkowo, Szreńsk, Trzaski, Wola Proszkowska, Złotowo
Proboszcz: ks. kan. Stefan Czarnecki
Wikariusz: ks. mgr Krzysztof Adam Leonarczyk (do 21 czerwca), ks. mgr Jacek Darmofalski (od 21 czerwca)
Katecheci: Beata Dwurznik, Ewa Królikowska, Jolanta Sparzak, Grażyna Szpejna
Organista: Henryk Dobrzyński
Zakrystian: Kazimierz Fiuk
W parafii działają: Akcja Katolicka, parafialna rada duszpasterska, parafialna rada gospodarcza, zespół charytatywny, chór parafialny, koła Żywego Różańca, Trzeci Zakon św. Franciszka, asysta procesyjna, Parafialno-Szkolny Klub Sportowy „Wojciech”, ministranci, schola dziecięco-młodzieżowa „Genezaret”, koło liturgiczne, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, koło biblijne, Ruch Światło-Życie.
Współpracują z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna, młodzieżowa orkiestra OSP w Szreńsku
Kaplica: pw. św. Barbary (cmentarna)
Msze św. w niedzielę: 9.00, 10.45, 12.15, 16.00
Odpusty: św. Wojciecha (23 kwietnia), św. Barbary (4 grudnia)

Parafianie troszczą się o pamiątki historyczne. „Sięgamy prawie czasów św. Wojciecha. Na terenie naszej parafii, niedaleko stąd jest duży kamień. Opowiadania przekazywane z pokolenia na pokolenie (nie wiadomo, czy prawdziwe, ale budujące) mówi, że z niego przemawiał św. Wojciech. Według opinii ks. prof. Żebrowskiego, stała tam rotunda św. Wojciecha. Ta działka o powierzchni 10 arów niedawno została zakupiona przez parafię i wpisana do księgi wieczystej” - mówi proboszcz parafii ks. kan. Stefan Czarnecki.

Dokonania materialne

„Świątynia, która nas gromadzi, zbudowana została w 1470 r.
Wiele pokoleń przeszło przez tę świątynię. Wszystkie pokolenia troszczyły się o nią i o parafię. Czynimy to samo” - mówił w swoim sprawozdaniu wizytacyjnym Ksiądz Proboszcz. Duszpasterzuje on w parafii 15 rok. W tym czasie przeprowadzony został remont dachu na kościele (zdjęto dachówkę, wymieniono deski, położono papę, potem łaty i dachówkę jako ozdobę). Wnętrze kościoła parafialnego malowane było dwukrotnie (po pierwszym malowaniu pojawiły się zacieki). Założono żyrandole i kinkiety, niedawno zainstalowano również dodatkowe reflektory, wstawione zostały 3 brakujące witraże, przeprowadzono gruntowny remont organów, wyremontowane zostało również prezbiterium. Wokół kościoła położony został chodnik i przeprowadzono renowację parkanu. Na Wielki Jubileusz ufundowana została figura Matki Bożej Nazaretańskiej, zaprojektowana przez prof. Stanisława Słoninę. Na cmentarzu parafialnym położone zostały chodniki z polbruku, zaś kaplica cmentarna została wyremontowana na zewnątrz i wewnątrz. W miarę potrzeb remontowana jest plebania i budynki gospodarcze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszpasterstwo

Parafia to jednak nie tylko - i nie przede wszystkim - troska o budynki. To przede wszystkim troska duszpasterska: 4 Msze św. odprawiane w każdą niedzielę, 2 w dni powszednie, w Adwencie i Wielkim Poście - rekolekcje, nabożeństwo majowe, czerwcowe, w październiku - nabożeństwo różańcowe, systematyczna katecheza dzieci i młodzieży (2 godziny tygodniowo w szkole i wprowadzana katecheza przy parafii - głównie dla dzieci komunijnych i przygotowujących się do bierzmowania). Organizowane są pielgrzymki do Częstochowy, Lichenia, Żuromina, Obór.
„Pan Jezus kiedyś pytał: »Piotrze, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?« (J 21, 15) - mówił w swoim sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz. - I w naszej parafii są wierni, którzy kochają Boga więcej, kochają mocno, ale są i tacy, którzy kochają mniej. Są tacy, którzy kochają może tylko troszeczkę, ale na pewno nie ma takich, którzy by wcale nie kochali. Powiedział św. Jakub: »Wiara bez uczynków jest martwa« (2, 26). Im większa wiara, to i miłości jest więcej, i uczynków świadczących o tej miłości jest więcej”.
W parafii działa wiele ruchów i stowarzyszeń: Akcja Katolicka, rada duszpasterska, rada gospodarcza, zespół charytatywny, 23 kółka różańcowe, Trzeci Zakon św. Franciszka. „Nasza działalność zazębia się i uzupełnia, dlatego występuję w imieniu wymienionych grup - mówiła podczas spotkania z grupami ich przedstawicielka. - W Adwencie rozprowadzamy świece wigilijne, przed Wielkanocą „chleb miłości”, zbieramy do puszek na rozmaite cele: dwa razy na operację na przeszczep szpiku, dwa razy na lekarstwa dla chorych dzieci, rozprowadzamy przyniesioną odzież, modlimy się, co miesiąc mamy nabożeństwo różańcowe, Msze św. w różnych intencjach”. W życiu parafii uczestniczy młodzieżowa orkiestra strażacka, biorąc udział w procesji rezurekcyjnej i procesji Bożego Ciała, na Pasterce i przy adoracji grobu Chrystusa, a kiedy potrzeba, chętnie biorą udział w uroczystościach w parafii i poza parafią.
W Szreńsku działa wiele grup dziecięcych i młodzieżowych. Działalności Parafialno-Szkolnego Klubu Sportowego „Wojciech” przyświecają takie cele, jak: propagowanie różnorodnych form aktywności ruchowej, rozwijanie zainteresowań sportowych, kształtowanie pozytywnych cech charakteru i osobowości.
Przy ołtarzu służy 37 ministrantów podzielonych na 3 grupy oraz 21 ministrantów starszych. Każda grupa regularnie spotyka się, aby pod opieką księdza prefekta zagłębiać się w tajniki liturgii oraz kształtować w sobie postawę i duchowość dojrzałego chrześcijanina. 5 ministrantów ukończyło kurs lektora w Mławie. Poza służbą pełnioną w kościele ministranci rozwijają też kondycję fizyczną: z czynnym udziałem opiekuna rozegrali wiele meczów w piłkę nożną oraz brali udział w kilku turniejach dekanalnych. W czasie wakacji i w ciągu roku poznają również różne zakątki Polski, uczestnicząc w wielu wyprawach i wycieczkach.
Działająca od 5 lat schola dziecięco-młodzieżowa „Genezaret” liczy ponad 30 dziewcząt ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Szreńsku. Spotykając się 2 razy w tygodniu, ćwiczą śpiewy na Mszę św. oraz na uroczystości szkolne i kościelne. Biorą udział w konkursach i przeglądach piosenki religijnej, wyjeżdżają na wycieczki, uczestniczą w pielgrzymkach i często spędzają wspólnie czas. Obok scholi działa koło liturgiczne, które troszczy się o piękno Liturgii poprzez przygotowanie czytań, psalmów i komentarzy.
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci i Koło Biblijne to wspólnoty, które również zaznaczyły swoją obecność w życiu parafii. Koło misyjne skupia dzieci, które wspierają misyjną pracę kościoła. Jego cel to kształtowanie autentycznej świadomości misyjnej dzieci i zachęcanie od najmłodszych lat do modlitwy i drobnych wyrzeczeń na rzecz misji. Aktywność dzieci z koła wyraża się również w przygotowaniu nabożeństw, gazetek szkolnych i parafialnych, organizowaniu uroczystości, zbieraniu ofiar pieniężnych na rzecz misji. Z działalnością tej wspólnoty i innych grup dziecięcych łączy się koło biblijne, które przybliża wszystkim dzieciom Słowo Boże, i uczy, jak naśladować Chrystusa.
Ruch Światło-Życie liczy w parafii 15 osób, skupionych w 2 grupach. Oprócz systematycznych spotkań formacyjnych co roku przygotowują czuwanie modlitewne przy grobie Pańskim, program słowno-muzyczny na Boże Narodzenie i wspólny Różaniec na cmentarzu w dniu Wszystkich Świętych. Do swoich osiągnięć mogą zaliczyć zorganizowanie koncertu ewangelizacyjnego pod hasłem Głoś Ewangelię na dachach, w którym wystąpili zespół „Ruah” i Tomek Kamiński, a także zorganizowaną rok temu bożonarodzeniową akcję, której celem była pomoc dzieciom z rodzin najuboższych. Co roku organizują też triduum ku czci patrona młodzieży św. Stanisława Kostki.

Przebieg wizytacji

Wizyta Biskupa Płockiego rozpoczęła się o godz. 9.00 spotkaniem z pracownikami parafialnymi. Godzinę później Ksiądz Biskup udał się na cmentarz parafialny, by wraz z parafianami polecać Bogu ich bliskich zmarłych.
Uroczysta Msza ingresowa rozpoczęła się o godz. 11.00. „Ogromnie się cieszę, że rozumiecie tak bardzo dobrze, czym jest Kościół dla chrześcijanina, że Kościół to przecież jest nasza matka, która przez sakrament chrztu rodzi nas do życia wiecznego, matka która poprzez sakrament pokuty pozwala nam pojednać się z Bogiem, która karmi nas Ciałem Zbawiciela, byśmy nie upadli na drodze życia najeżonego trudnościami i problemami - mówił w homilii Biskup Stanisław. - Kościół to matka, która błogosławi nasze związki małżeńskie, nasze rodziny, która jest przy nas także w tym najtrudniejszym momencie, kiedy musimy żegnać naszych bliskich, kiedy modlimy się w ich intencji, polecając ich dusze Bożemu miłosierdziu. Kościół przez całe życie towarzyszy każdemu chrześcijaninowi swoją modlitwą, swoją opieką duszpasterską. […]
Kościół katolicki zatroskany jest o przeszłość, z której czerpie soki żywotne, zajmuje się rzeczywistością obecną i jest źródłem nadziei na przyszłość. Ze sprawozdania Proboszcza zorientowałem się, że jesteście wspólnotą parafialną bardzo na serio traktującą sprawy wiary, waszych dusz; że jesteście blisko Chrystusa, że bierzecie udział we Mszy św. niedzielnej, że troszczycie się o wychowanie waszych dzieci, waszych wnuków - to jest ogromnie pocieszające”.
Po Mszy św. Ksiądz Biskup spotkał się z przedstawicielami ruchów i stowarzyszeń działających przy parafii. Wizytacja zakończyła się o godz. 16.00 Mszą św., podczas której Ksiądz Biskup udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 12.): Przyznałbyś się?

2024-05-11 21:20

[ TEMATY ]

#PodcastUmajony

Materiał prasowy

Przed czym ks. Jan Twardowski padał w proch? Czy w obecnych czasach da się w ogóle jeszcze przyznawać do księży? I kto, patrząc na Jezusa, może powiedzieć: „To jest ciało moje”? Zapraszamy na dwunasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o Maryi i kapłanach.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

43. rocznica zamachu na Jana Pawła II

2024-05-12 22:59

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

43 lata temu, 13 maja 1981 roku, miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19 uzbrojony napastnik Mehmet Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały.

Wybuchła panika, a papieża, ciężko ranionego w brzuch i w rękę natychmiast przewieziono do kliniki w Gemelli, gdzie rozpoczęła się kilkugodzinna dramatyczna walka o jego życie. Cały świat w ogromnym napięciu śledził napływające doniesienia. Wszyscy zadawali sobie pytanie, czy Jan Paweł II przeżyje. Dziś miejsce zamachu na papieża upamiętnia płytka w bruku po prawej stronie przy kolumnadzie Placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Polichna. Niebo otwarte dla wszystkich

2024-05-13 05:41

Małgorzata Kowalik

W niedzielę 12 maja, w kościele w Polichnie obchodzono odpust ku czci św. Izydora. Sumę odpustową odprawił i homilię wygłosił ks. Krzysztof Ciupak ( Puławy).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję