Reklama

Papież pobłogosławił figurki Dzieciątka Jezus

2017-12-17 19:08

Włodzimierz Rędzioch

Włodzimierz Rędzioch

Od kiedy w nocy 24 grudnia 1223 r. we włoskiej miejscowości Greccio w regionie Lacjum św. Franciszek z Asyżu zorganizował pierwszy w historii żłóbek, tradycja ich urządzania rozprzestrzeniała się po całym świecie. Kościół zawsze ją popierał – żłóbki urządzano w kościołach ale przede wszystkim w prywatnych domach, co stało się powszechnym przejawem pobożności ludowej. Przygotowywanie żłóbka w gronie rodzinnym zawsze pomagało w odkryciu i zrozumieniu prawdziwego znaczenia świąt Bożego Narodzenia.

Również papieże zachęcali do stawiania żłóbków w domu. Paweł VI zaczął zapraszać dzieci na modlitwę Anioł Pański w trzecią niedzielę Adwentu, aby pobłogosławić figurki Dzieciątka Jezus przygotowane do umieszczenia w domowych i parafialnych żłóbkach – po włosku zwane są one „Bambinelli”. Tradycję tą kultywowali również następni papieże, również Franciszek.

W niedzielę 17 grudnia na placu św. Piotra pojawiło się ponad 20 tys. wiernych, wśród których znaczną część stanowiły dzieci i młodzież z rzymskich oratoriów. Przed pobłogosławieniem figurek Dzieciątka Jezus Papież skierował do nich krótkie przemówienie: „Drogie dzieci, dziękuję wam za waszą radosną obecność i życzę wam dobrego Bożego Narodzenia! Kiedy będziecie modliły się w domu, przed żłóbkiem z waszą rodziną, dajcie się pociągnąć czułości Dzieciątka Jezus, zrodzonego jako ubogie i kruche pośród nas, aby nas obdarzyć swoją miłością. To są prawdziwe Święta Bożego Narodzenia”. Zakończył znaczącymi słowami: „Jeśli usuniemy Jezusa, co pozostanie z Bożego Narodzenia? Puste święto”.

Tagi:
Franciszek żłobek

Maluch+ w Stalowej Woli

2017-02-08 14:25

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 7/2017, str. 1, 7

Ks. Adam Stachowicz
Premier Beata Szydło otworzyła w Stalowej Woli Miejski Żłobek Integracyjny

Premier Beata Szydło 30 stycznia otworzyła w Stalowej Woli Miejski Żłobek Integracyjny. Był to start kolejnego pomysłu rządu z cyklu „plus”: Maluch+. – Jest to jedna z przyjemniejszych uroczystości, w których mogę uczestniczyć. Chcę pogratulować mieszkańcom Stalowej Woli, w tym rodzicom i prezydentowi Lucjuszowi Nadbereżnemu, tak pięknego obiektu. Widać, iż Stalowa Wola bardzo dba o rozwój prorodzinnej polityki – podkreślała premier polskiego rządu, gdy inaugurowała działalność nowego żłobka. W nowym budynku, który został wybudowany w ramach realizacji programu Maluch+, obecnie przebywa ponad 60 dzieci w kilku grupach wiekowych. Jak podkreślali przybyli na spotkanie rodzice, taki obiekt był od dawna potrzebny w ich mieście. – Kiedy rozpoczynaliśmy rządy Prawa i Sprawiedliwości, stwierdziłyśmy z panią minister Elżbietą Rafalską, iż słowo „rodzina” winno być szczególnie zaakcentowane, a sprawy rodziny realizowane jak najszybciej. Mówiłyśmy więc o programie Rodzina 500+, Mieszkaniu+. Minister Rafalska szybko przystąpiła do ich realizacji. W 2016 r. blisko 4 mln dzieci skorzystało z programu Rodzina 500+, z tego ponad 1 mln na Podkarpaciu. Blisko 65 proc. dzieci z terenów wiejskich na Podkarpaciu jest objętych tym programem. W tym roku oprócz tych programów realizujemy też Maluch+. To ponad 500 mln zł, które przeznaczymy na takie właśnie żłobki – mówiła pani premier. – Wszystkie programy, które realizowaliśmy w ubiegłym roku, które w tej chwili zaczynają przynosić tak dobre owoce, począwszy od Rodziny 500+, poprzez wspieranie rynku pracy, po podnoszenie minimalnych wynagrodzeń, poprzez właśnie takie projekty, jak wspieranie inwestycji dla dzieci, wszystko to ma służyć jednemu: w Polsce najważniejsza ma być rodzina. Dzieci to jest nasza przyszłość. Czy może być coś piękniejszego i wspanialszego, niż mali obywatele, którzy tutaj za nami się znajdują? – dodała premier Beata Szydło, wskazując na bawiące się maluchy.

Obecna na otwarciu żłobka razem szefową rządu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że w programie rządowym jest planowane powstanie 12 tys. nowych, publicznych żłobków. W sumie w nowo powstających żłobkach i tych już istniejących rząd dofinansuje ponad 53 tys. miejsc. – Realizacja rządowego programu 500+ przynosi spodziewane efekty. Mamy ten efekt, na który bardzo długo, bo ponad dziewięć miesięcy, czekaliśmy. W listopadzie 2016 r., w porównaniu do listopada 2015 r., urodziło się ponad 5 tys. dzieci więcej. Jestem przekonana, że będzie to trwały efekt. Mamy już optymistyczne informacje z NFZ oraz porodówek. Skoro rodzi się więcej dzieci i mija termin, kiedy rodzice mogą być na urlopach macierzyńskich i trzeba wracać do pracy, to takie miejsce jak to – przyjazny dzieciom i nowoczesny żłobek – muszą powstawać. Rząd Beaty Szydło partycypuje w kosztach utrzymania i powstawania takich miejsc. Po wielu latach, kiedy samorządy inwestowały głównie w infrastrukturę drogową, nastał czas inwestowania w dobrej jakości usługi społeczne – mówiła minister Elżbieta Rafalska. – Rodzina ma być bezpieczna, rodzina ma się czuć w swoim państwie bezpiecznie, ma mieć poczucie, że państwo ją wspiera, pomaga, że może ona godnie żyć – podkreśliła premier Beata Szydło. – Ten żłobek to realizacja naszej przyjaznej polityki dla rodziny, tworzenia dobrego klimatu dla niej, to także niezbędne wsparcie dla rodzin, aby mogły się rozwijać i aby rodzice mogli wracać na rynek pracy. W Stalowej Woli bardzo brakowało takiej instytucji. W tym żłobku będzie mogło przebywać 65 dzieci, i jest to żłobek z funkcją integracyjną, czyli przystosowany zarówno dla dzieci niepełnosprawnych, jak i rodziców borykających się z niepełnosprawnością. To całkowicie nowy standard opieki profesjonalnej nad dziećmi – powiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Nowy żłobek integracyjny poświęcił obecny na spotkaniu bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup ordynariusz życzył, aby najmłodsi czuli się w nim dobrze, szczęśliwie i bezpiecznie. Na koniec premier Beata Szydło wraz z minister Elżbietą Rafalską odwiedziły poszczególne sale budynku i spotkały się z najmłodszymi podopiecznymi placówki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Ryś: piękny Kościół tutaj mamy!

2018-03-21 20:12

xpk / Łódź (KAI)

W łódzkiej Atlas Arenie zakończyło się dziś dwudniowe spotkanie ewangelizacyjne, którego pomysłodawcą był arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś. Podczas wydarzenia przez jedną z największy hal sportowych w mieście przewinęło się blisko 15 tys. uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. "Mogę powiedzieć tylko jedno: piękny Kościół tutaj mamy!" – podkreślił metropolia łódzki na zakończenie spotkania.

Piotr Drzewiecki
Abp Grzegorz Ryś

- Oba spotkania były równie ważne – podsumowuje abp Ryś. - Pod pewnymi względami, dzisiejsze spotkanie było łatwiejsze, dlatego że młodzież ponadgimnazjalna jest poważniejsza, jest gdzieś na progu życiowych decyzji. Natomiast wiek gimnazjalny to czas, kiedy w życiu młodych wszystko się rozstrzyga. Wiek gimnazjalny jest szalenie ważny i istotny! Mogę powiedzieć tylko jedno: piękny Kościół tutaj mamy! – podkreślił metropolia łódzki.

Pytając młodych o ich odczucia dotyczące spotkania na arenie można było usłyszeć same pozytywne opinie związane z osobą abp. Rysia, dużą ilością młodych obecnych na hali oraz muzyką, która dodawała wyjątkowego klimatu całemu wydarzeniu.

Zobacz zdjęcia: Arena Młodych w Łodzi

- Największe wrażenie wywarł na nas ksiądz biskup Ryś, a szczególnie to, co mówił o garbie emocjonalnym czy doświadczeniach życiowych. To jest dla mnie poruszające i daje dużo do myślenia – tłumaczy Mikołaj Gajek. - Dla mnie czymś wyjątkowym było poczucie wspólnoty, jakiej doświadczyłem na Arenie Młodych – mówi Mateusz Milewski. Kiedy siedziałem przy ambonie, przy której mówił arcybiskup to było niesamowite, nie mogłem pojąć, że to się dzieje, że jesteśmy wszyscy razem, że słuchamy tego słowa głoszonego do nas – dodaje.

To pierwsze tego typu spotkanie dla młodych z Łodzi zorganizowane w okresie wielkiego postu. Wpisuje się ono w czas rekolekcji szkolnych. Tuż przed rozpoczęciem okresu pasyjnego metropolita łódzki zaapelował do duszpasterzy w łódzkich parafiach, aby w tym roku jednym z dni rekolekcji dla młodzieży było spotkanie w Atlas Arenie, a drugi by zjednoczył uczniów w parafii na wspólnej Eucharystii.

Pytani o to czy powinno odbyć się kolejne tego typu spotkanie, młodzi bez wahania odpowiadali twierdząco. - Takie spotkania jak to powinny być częściej organizowane, gdyż podczas nich możemy poznać Boga, jakby tak bardziej Go poczuć niż w kościele i w normalnym życiu. To jest bardzo potrzebne! – mówi Monika Szwanke. - To spotkanie pokazuje stronę Kościoła, który jest dla ludzi, do ludzi i z ludźmi – podkreśla Krzysztof Galewski. – Ono pozwala młodzieży się spotkać w większej grupie, dowiedzieć się więcej o wierze nie będąc wykluczonym przez innych, nie obawiając się krytyki ze strony niewierzących – dodaje Mateusz Juszczykowski.

Wśród obecnych na spotkaniu, byli także nauczyciele i wychowawcy z łódzkich szkół. Nauczyciel języka angielskiego z I Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi prof. Bogumiła Matera dzieląc się swoimi wrażeniami zważyła, że takie spotkania prawdziwie poruszają duchowo. – Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie i głębokiego, i wesołego. Sama postać arcybiskupa – człowieka, który jest blisko nas. To bardzo, ale to bardzo przyciąga młodzież – tłumaczy.

Na uwagę zasługuje fakt, że w drugim dniu spotkania na Atlas Arenę przyjechali także młodzi z Kielc, którzy zachęceni propozycją siostry Pauli Drożdż - nazaretanki postanowili wyruszyć w drogę do Łodzi. – Jest nas tutaj grupa 60 uczniów z zespołu szkół prowadzonych przez zgromadzenie ss. Nazaretanek w Kielcach. Kiedy zaproponowałam młodym wyjazd do Łodzi myślałam, że nie będzie odzewu, a tu okazało się, że musiałam jeszcze domówić biletów, bo wcześniej zarezerwowałam tylko 50 sztuk – tłumaczy z uśmiechem siostra Drożdż.

W jednym z wywiadów na temat Areny Młodych, metropolita łódzki podkreślił, że to wydarzenie ma być początkiem spotkania młodych z Chrystusem. Oni mają Go spotkać i wraz z Nim iść dalej. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku Arena Młodych odbędzie się po raz kolejny, a na zaproszenie pasterza łódzkiej diecezji odpowie jeszcze więcej młodych, do których skierowane jest to wyjątkowe i niezapomniane wydarzenie ewangelizacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Warszawa: 2 kwietnia – wieczorne czuwanie w 13. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

2018-03-22 20:11

CMJPII, lk / Warszawa (KAI)

„Nie lękajcie się!” – słowa wypowiedziane podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat papieża są hasłem 13. rocznicy śmierci Jana Pawła II przypadającej w drugi dzień Wielkanocy. Tegoroczne wspomnienie będzie także początkiem obchodów 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Tomasz Lewandowski

2 kwietnia od godz. 21.00 Centrum Myśli Jana Pawła II będzie obecne na placu Piłsudskiego w Warszawie, aby towarzyszyć warszawiakom w tradycyjnym w tym dniu wieczornym czuwaniu. Wezmą w nim udział także kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i ks. Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Zgromadzonym na placu towarzyszyć będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

„Spotkamy się tego dnia, aby przywołać atmosferę sprzed 13 lat. Wtedy byliśmy razem w poczuciu wspólnoty i odpowiedzialności za jej budowanie. Dziś wspólnie odwołujemy się do tamtych przeżyć. Chcemy też na nowo zrozumieć zobowiązania, które wówczas podjęliśmy” – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Po zmierzchu na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa usytuowanym przy placu Piłsudskiego, zostanie wyświetlona specjalna animacja z wizerunkiem Papieża. Zgromadzeni usłyszą także jego głos dzięki przygotowanym fragmentom z papieskich przemówień.

Centrum Myśli Jana Pawła II cytat ze słowami „Nie lękajcie się!” uczyniło hasłem obchodów 2 kwietnia nie przez przypadek. Tymi słowami instytucja przypomina jeden z filarów pontyfikatu swojego patrona – dawanie nadziei, która szczególnie mocno wybrzmiewa w Święta wielkanocne.

„2 kwietnia to dla nas nie tylko wspomnienie, ale także początek obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża” - wyjaśnia Michał Senk. - Słowami «Nie lękajcie się» Jan Paweł II otworzył swój pontyfikat i wielokrotnie do nich wracał. Właśnie ten aspekt nauczania Papieża chcemy przypominać podczas obchodów jubileuszu Jego wyboru w roku, w którym równolegle świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości - dodaje.

Dla Jana Pawła II wolność wspólnoty jest połączona z wolnością osoby. Jednym z największych zniewoleń człowieka może być lęk, który zamyka go w jego egoizmie i nie pozwala wyjść na spotkanie z drugim człowiekiem. A to właśnie takie spotkanie jest jednym z fundamentów budowania solidarności - tłumaczą organizatorzy czuwania.

„W 100. rocznicę odzyskania niepodległości, Centrum Myśli Jana Pawła II przypomina, że wolność ma swój głębszy wymiar. I do tego głębokiego wymiaru wolności będziemy wracać przy okazji kolejnych wydarzeń związanych z rocznicą wyboru Wojtyły na papieża” – podsumowuje Michał Senk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem