Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 51/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Święto Niepodległości w Grudziądzu

11 listopada w grudziądzkiej kolegiacie św. Mikołaja odświętny charakter miały obchody 86. rocznicy odzyskania niepodległości. O godz. 10.15 uroczystości zainaugurowała Msza św., którą w asyście miejscowego duchowieństwa odprawił ks. inf. Tadeusz Nowicki. Świątynię wypełniły poczty sztandarowe kombatantów, którzy zawsze pamiętają o bohaterach narodowych i własnych kolegach poległych na polach bitwy o wolną Polskę. We Mszy św. uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, Kompania Honorowa Wojska Polskiego oraz chór męski „Echo”, który uświetnił swym śpiewem Eucharystię. Dalszy ciąg uroczystości z zachowaniem pełnego ceremoniału wojskowego odbył się na Rynku Głównym, gdzie u stóp pomnika Żołnierza Polskiego liczne delegacje samorządowe, społeczne, polityczne, kombatanckie i młodzieżowe złożyły kwiaty. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Grudziądza Andrzej Wiśniewski, natomiast Kompania Reprezentacyjna WP oddała salwy honorowe.

Zenon Zaremba

Dekanat Unisław

Dzień Dumy Narodowej

Tradycyjnie, 11 listopada obchodzono Święto Niepodległości w Dąbrowie Chełmińskiej. Rozpoczęła je Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele filialnym pw. Najświętszej Maryi Panny, celebrowana przez wicedziekana ks. Tadeusza Myszk i wikariusza Daniela Milewskiego z parafii Boluminek. 11 listopada to dla Polaków dzień szczególny, stanowiący powód naszej narodowej dumy. Odzyskanie niepodległości było prawdziwym zwycięstwem całego narodu, który nigdy nie pogodził się z utratą państwa - podkreślił w swej homilii ks. Daniel Milewski. Był to patriotyzm najwyższej próby, a mocne państwo trzeba budować na fundamencie lokalnego dziedzictwa, naszych małych Ojczyzn.
Po nabożeństwie w kościele z udziałem kombatantów i młodzieży szkolnej z nauczycielem historii Markiem Krzywdzińskim uformował się pochód, który przemaszerował pod pomnik pomordowanych z 1939 r. Każdego roku w tym miejscu mieszkańcy Dąbrowy Chełmińskiej składają wiązanki kwiatów i zapalają znicze. Historyczne uwarunkowania odzyskania przez Polskę niepodległości stanowiły główny wątek przemówienia prezesa kombatantów Jana Wielgosza, który podkreślił rolę Józefa Piłsudskiego jako człowieka obdarzonego wielkimi zdolnościami przywódczymi i niebywałą charyzmą. Koniec uroczystości, będącej lekcją wychowawczą tak dla młodzieży, jak i dla starszych, uwieńczył poczęstunek w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej. W dobie globalizacji i wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej bardzo ważne jest zachowanie tożsamości narodowej i pamięci o dziedzictwie przodków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Aleksander Fałczyk

Dekanaty toruńskie

„Ojczyzna to ziemia i groby”

11 listopada w kaplicy wznoszonego kościoła bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego odbyła się uroczysta wieczornica religijno-patriotyczna. Program słowno-muzyczny pt. Ojczyzna to ziemia i groby dedykowany był wszystkim poległym w obronie Ojczyzny. Scenografię stanowił brzozowy krzyż, na ramionach którego spoczywała biało-czerwona flaga. Wokół krzyża rozgrywała się poruszająca lekcja historii „o rycerzach bezdomnych na ziemi matce, o brzozach, co krzyży białych użyczają na powstańczą mogiłę”. Rozważano postawy umiłowania Ojczyzny aż po ofiarę z własnego, często młodego życia.
Centralnym punktem programu było przedstawienie Legendy o garści ziemi polskiej, przeniesienie urny z ziemią pod brzozowy krzyż i pochylenie nad symbolicznymi grobami poległych żołnierzy. Był też bukiet czerwonych kwiatów, które „wzrosły z polskiej krwi” i płonące znicze dla bohaterów polskiej historii, były łzy wzruszenia oraz myśli towarzyszące tęsknocie za Polską silną wiarą i nadzieją, za postawami przepojonymi miłością do Ojczyzny. Był apel o obronę „skąpanej we krwi” wolności, o życie duchem Narodu i dziejami jego kultury wypracowanej życiem praojców, o wierność Bogu, który otaczał Polskę „tarczą swej opieki, blaskiem potęgi i chwały”. Było gorące wyznanie: „Kocham te góry, lasy i gaje, potężne rzeki, ciche ruczaje; Bo w tych potokach, w wodzie u zdroja, Ty się przeglądasz, Ojczyzno moja, krwią użyźniona, we łzach skąpana, tak dla nas droga i tak kochana!”. Odnosząc się do współczesności, do aktualnych zagrożeń, w obliczu których znajduje się nasza Ojczyzna, przypomniano przestrogę Ojca Świętego: „Jeżeli chcecie zachować tę wolność, zachowujcie przykazania... One jedynie ukierunkowują wolność, by ludzie i narody nigdy nie zeszli na bezdroża. Prawdziwa wolność wymaga moralnego ładu”.
Na zakończenie uczestnicy, wsłuchani w potężne wołanie ich przodków, modlili się słowami: „Święty Boże! O sprawiedliwą bijemy się rzecz: o naszą wolną wolę; o naszą ziemię i morze; o matki krzyż na czole; o dolę daleką i bliską; o prawa ludzkie i Boskie, o wszystko”. Wezwanie do Maryi Matki Aniołów i odśpiewanie Roty było dopełnieniem pięknych chwil wspólnego świętowania niepodległości Ojczyzny. W programie przywołano utwory: W. Bełzy, C. K. Norwida i K. Wierzyńskiego. Z recytacjami przeplatały się podniosłe pieśni, związane z walką o niepodległość. Wzruszający i budujący był fakt, że program przedstawiły dzieci oraz młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania. Zaangażowanie i wysiłek artystyczny wykonawców został nagrodzony gromkimi brawami. Proboszcz ks. Ryszard Domin, któremu udało się zdobyć młodych aktorów dla sprawy krzewienia tradycji i czynnej miłości Ojczyzny, może być dumny z tego występu. Wyrażamy mu naszą wdzięczność za posługę sprawie: Bóg, Honor, Ojczyzna. Kolejny raz mogliśmy otworzyć skarbiec naszej historii i jak ze źródła czerpać wiarę, nadzieję i miłość.

Reklama

Aleksandra Turostowska

„Nie depczcie przeszłości ołtarzy…”

„Nie depczcie przeszłości ołtarzy, /Choć macie sami doskonalsze wznieść [...] /miłość ludzka stoi tam na straży...” - te słowa poety Adama Asnyka stały się hasłem uroczystości patriotycznych, które odbyły się 11 listopada br. w parafii św. Antoniego w Toruniu. Wybór tego cytatu nie jest przypadkowy, bowiem wydarzenia z historii Polski odcisnęły swe wyraźne piętno na losach kościoła na toruńskich Wrzosach. „Ołtarzem przeszłości” jest postać ks. Leona Dzienisza, pierwszego proboszcza tej erygowanej 1 kwietnia 1937 r. parafii. To dzięki niemu i gorliwej postawie współodpowiedzialności wiernych w ciągu dwóch lat udało się wznieść mury świątyni. Jednak czas II wojny światowej nie tylko uniemożliwił kontynuację jej budowy, ale dokonał znacznych zniszczeń, natomiast ks. L. Dzienisz w wieku niespełna 34 lat został stracony w obozie koncentracyjnym. „Świadectwem historii” jest także Fort VII, gdzie od października 1939 r. przetrzymywano toruńską inteligencję, w tym również beatyfikowanego w 1999 r. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.
Aby pamięć dziejów nie zanikła, należy ją podtrzymywać zwłaszcza wśród młodych. Dlatego też wspólnota młodzieżowa „Oaza” przygotowała patriotyczne zamyślenia, związane z rocznicą odzyskania niepodległości. Wieczór poetycko-muzyczny adresowany był do wszystkich parafian, zaproszono także inne wspólnoty młodzieżowe dekanatu Toruń II. Scenariusz spotkania opracował ks. Andrzej Kusiński - opiekun „Oazy” oraz jej liderka - Joanna Kruczyńska. Ukazano losy Polski, począwszy od czasu odzyskania niepodległości w 1918 r., poprzez okres II wojny światowej i lata komunizmu, kończąc na współczesności. Główny nurt rozmyślań stanowiły fragmenty homilii Jana Pawła II, który żyjąc poza Ojczyzną i szerząc na świecie orędzie miłości i pokoju, nigdy nie zapomniał o Polsce. Zajmuje ona szczególne miejsce w jego sercu, czemu Ojciec Święty daje wyraz w swoim nauczaniu i poezji.
Podczas spotkania recytowano wiersze polskich poetów, m.in.: J. Lechonia, K. K. Baczyńskiego, J. Iwaszkiewicza. Tło muzyczne stanowiły pieśni patriotyczne, zaczerpnięte z widowiska Dziś do ciebie przyjść nie mogę…, piosenki J. Kaczmarskiego oraz utwory F. Chopina. Ponadto parafialny, młodzieżowy zespół muzyczny „Alabare” wykonał kilka pieśni religijno-patriotycznych, m.in. Boże, coś Polskę, która była jednocześnie modlitwą wszystkich zebranych w kaplicy i zakończyła wieczór.
Podsumowania spotkania dokonał proboszcz parafii - ks. Wojciech Miszewski, który przywołał niektóre z recytowanych tego wieczoru słów, podkreślając postawę patriotyczną, oraz wyraził swoją wdzięczność dla organizatorów wieczoru i osób zaangażowanych w jego przygotowanie. Jego słowa stanowią wyraz troski o młode pokolenie, a tym samym o losy Ojczyzny. Podziękowanie należy się także wszystkim parafianom uczestniczącym w tym wieczorze oraz wspólnotom młodzieżowym dekanatu Toruń II.

Reklama

Ks. Andrzej Kusiński

Wkrótce

„Darem serca ozdabiamy Święta”

„Toruńska Kropla” - pod takim hasłem Fundacja na rzecz Hematologii organizuje III przedświąteczną zbiórkę funduszy na badania, które umożliwią włączenie ochotników z naszego regionu do rejestru potencjalnych dawców szpiku. Akcja zostanie przeprowadzona 18 i 19 grudnia br. w Państwowym Domu Towarowym na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Każdy ofiarodawca otrzyma w podziękowaniu piękną, artystyczną bombkę choinkową, ozdobioną przez dzieci i młodzież z toruńskich pracowni plastycznych i wybitnych toruńskich artystów profesjonalnych. „Darem serca ozdabiamy Święta” - tym hasłem serdecznie zapraszamy Czytelników „Niedzieli” do włączenia się w tę akcję.

AR

Koncert kolęd

29 grudnia br. o godz. 17.30 w kościele Ojców Jezuitów pw. Świętego Ducha odbędzie się koncert kolęd różnych narodów w wykonaniu Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Thorunienses” pod dyrekcją Romana Gruczy, akompaniament na nowych organach Aleksandra Grucza-Rogalska. Jest to wkład Chóru Katedralnego w ich budowę. Wstęp wolny, podczas koncertu będzie okazja do ofiary na rzecz budowy nowych organów.

Roman Grucza

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Family News Service

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Cud słońca, którego świadkami były dziesiątki tysięcy ludzi. Małe dzieci, którym w odległej portugalskiej wiosce objawiała się Maryja. Matka Boża przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Dwie z nich zostały upublicznione w 1941 roku, trzecia zaś na ujawnienie czekała aż do 2000 roku. Te fakty są powszechnie znane. Ale co właściwie wydarzyło się na wzgórzach w środkowej Portugalii 105 lat temu? I jakie znaczenie ma to dla Kościoła w XXI wieku? Mija właśnie 105 lat odkąd trojgu pastuszkom ukazała się Matka Boża.

CZYTAJ DALEJ

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Św. Maciej

Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk/pl.wikipedia.org

Święty Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie.

Historia nie przekazuje nam zbyt wielu faktów z życia św. Macieja Apostoła. Po jego wybraniu w miejsce Judasza udzielono mu święceń biskupich i władzy apostolskiej przez nałożenie rąk. Hebrajskie imię: Mattatyah oznacza „dar Jahwe” i wskazuje na żydowskie pochodzenie Macieja.

CZYTAJ DALEJ

George Weigel: Polacy muszą przestać patrzeć na Jana Pawła II "wstecz" i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość

2024-05-14 14:40

[ TEMATY ]

George Weigel

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

George Weigel

Polscy katolicy powinni przestać patrzeć wstecz na tego wielkiego człowieka, jakim był Jan Paweł II, i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość. Trzeba poważnie przyjąć wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji, w której każdy postrzega siebie jako ucznia-misjonarza - powiedział we wtorek goszczący w Polsce George Weigel. Amerykański teolog i pisarz, autor bestsellerowej biografii o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II, uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

George`a Weigela, autora bestsellerów o życiu i pontyfikacie św. Jana Pawła II, gości w Polsce dominikańskie Wydawnictwo "W drodze". Do 17 maja zaplanowano cykl spotkań autorskich, ponadto liczne debaty i wywiady, a także wręczenie amerykańskiemu gościowi Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Współorganizatorem debaty w Warszawie i spotkania autorskiego w Krakowie jest Instytut Tertio Millennio.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję