Reklama

Z wizytą w parafii

Pod opieką Matki Bożej Różańcowej

10 kwietnia bp Roman Marcinkowski wizytował parafię Wyszyny w dekanacie mławskim. Parafia została erygowana pod koniec XIV w. pw. Najświętszej Maryi Panny, choć pod koniec XV w. nosiła wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obecnie parafia nosi wezwanie Matki Bożej Różańcowej.

Niedziela płocka 18/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Wyszynach

Patron parafii: Matka Boża Różańcowa
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Matki Bożej Różańcowej
Kaplice: Dąbek - Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Chorych na SM; Otocznia Nowa (prowizoryczna)
Dekanat: mławski
Miejscowości: Dąbek, Otocznia Nowa, Otocznia Stara, Trzcianka, Wiśniewo, Wola Szydłowska, Wyszyny, Zdroje
Proboszcz: ks. Stanisław Gąsiorowski
Katecheci: Anna Dębek, Anna Dębowska, Anna Pankowska
Organista i zakrystian: Jacek Kruszyński
W parafii działają: rada parafialna, asysta procesyjna, ministranci, lektorzy, Koła Żywego Różańca
Współpracują z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna, drużyna harcerska „Stokrotki”
Msze św. w niedzielę: w kościele parafialnym - 9.00, 11.30; w kaplicy w Otoczni - 14.00

Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1407 r. Kolejne cztery drewniane świątynie nie miały długiego żywota. Obecny murowany kościół zbudowany według projektu Józefa Górskiego i Stefana Szyllera w stylu neogotyckim został konsekrowany przez bp. Apolinarego Wnukowskiego w 1905 r. Odbudowany po zniszczeniach wojennych otrzymał nową polichromię, 12-głosowe organy i 4 ołtarze. Obecnie stanowi dumę parafian, przyciągając wzrok piękną sylwetką.

Charakterystyka parafii

Wyszyńska parafia liczy sobie ponad 2,5 tys. wiernych; zamieszkuje ją 600 rodzin, z których trzy należą do Świadków Jehowy, zaś jedna rodzina jest wyznania ewangelicko-augsburskiego.
Trzon parafii stanowią ludzie wierzący, szlachetni i bogobojni; ludzie aktywnie włączający się w życie duszpasterskie. Dają świadectwo swej wiary poprzez tłumne gromadzenie się na niedzielnych i świątecznych Mszach św. i uczestniczenie w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych. Wierni ci chętnie przystępują do sakramentów pokuty i Eucharystii. Systematycznie także spełniają praktyki religijne. „Ich domy i rodziny tchną Bożym prawem” - jak podkreślił Ksiądz Proboszcz w swoim sprawozdaniu.
Nie wszystkie małżeństwa połączone są sakramentalnym węzłem: pięć z nich nie zawarło związku w kościele, przy czym w przypadku trzech par nie ma żadnych przeszkód formalnych do zawarcia go. Innym bolesnym faktem dla duszpasterza tej parafii jest to, że troje dzieci w parafii jest wciąż nieochrzczonych, pomimo wielu napomnień i próśb skierowanych w stronę ich rodziców.
Napomnienia kieruje proboszcz także ku rodzinom, które żyją w swoim wewnętrznym skłóconym środowisku, rodzinom nadużywającym alkoholu (problem ten dotyka nie tylko mężczyzn, ale i co gorsza kobiety). Wewnętrzny spokój i ład w parafii naruszają także nieliczne osoby, które w jakiś sposób przeciwstawiają się wszystkim dobrym inicjatywom rodzącym się w tej wspólnocie. Nierzadko towarzyszą temu plotki i pomówienia, które - jak przyznał duszpasterz ks. Stanisław Gąsiorowski - bywają bolesne i zniechęcają do dalszej pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania duszpasterskie i materialne

Nad parafią w Wyszynach ks. Stanisław Gąsiorowski ma pieczę duszpasterską od 5 lat. Jak zostało to podkreślone zarówno w jego sprawozdaniu, jak i w relacji z działalności rady duszpasterskiej, najważniejszym i długo, bo 15 lat wyczekiwanym wydarzeniem były misje święte, przeprowadzone w 2001 r. Zewnętrznym znakiem i pamiątką misji pozostał dla wszystkich krzyż misyjny. W parafii odbywała się także peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego. Ten 5-letni czas zrodził także nowe powołania zakonne; w służbę Bogu wstąpiły dwie osoby z parafii.
Najbardziej widocznym dowodem włączania się parafian w życie duszpasterskie i materialne swej wspólnoty są poszczególne grupy duszpasterskie i modlitewne. W służbie liturgicznej w kościele wyszyńskim pozostają lektorzy i asysta procesyjna. „Z szacunkiem i powagą czytamy Słowo Boże w naszej parafialnej świątyni” - zapewniali Biskupa Romana podczas wizytacji lektorzy. Za szczególne wyróżnienie i świadectwo wiary uważają swoją służbę członkowie asysty procesyjnej. Niesione przez nich proporce, chorągwie, poduszeczki, obrazy i różaniec mają dodawać blasku i chwały Matce Bożej i Jezusowi Chrystusowi. Od wielu lat działają w parafii w Wyszynach Koła Żywego Różańca. Poprzez tę modlitwę maryjną polecają Bogu Kościół i ojczyznę, a także swoją parafię i jej mieszkańców. W planowaniu istotnych inwestycji w parafii wspierają Księdza Proboszcza członkowie rady parafialnej. Najbliższa planowana inwestycja to długotrwałe i kosztowne malowanie świątyni.
W życie wspólnoty parafialnej włącza się także harcerska drużyna „Stokrotki”, działająca przy Szkole Podstawowej w Wyszynach. W Wigilię rozprowadzają „światełko nadziei”, zaś w Wielką Sobotę czuwają przy grobie Pana Jezusa. Opiekują się także pomnikiem poległych, znajdującym się na wyszyńskim cmentarzu, a w dzień Wszystkich Świętych pełnią przy nim wartę. „Stokrotek” nie zabrakło też na uroczystościach związanych ze śmiercią i pogrzebem Ojca Świętego: 5 kwietnia ich przedstawiciele pełnili „białą służbę” podczas Mszy narodowej w stolicy.
„Bogu i ludziom” - jak zapewniali - służą druhowie z OSP. W ciągu roku biorą udział w różnych uroczystościach liturgicznych, uświetniając je. Piękną tradycją podtrzymywaną przez wyszyńskich strażaków jest gest skrzyżowania toporków podczas Podniesienia w czasie Eucharystii. Za gest ten podczas Mszy św. podziękował im Ksiądz Biskup, zachęcając ich do jego dalszego praktykowania.
Pomimo trudności w parafii w Wyszynach udało się przeprowadzić także kilka ważnych prac remontowo-budowlanych. W kościele została położona posadzka z marmuru, ustawiono nowe dębowe ławki. Wykonany został granitowy ołtarz i ambonka, zamontowane nowe nagłośnienie, na wieży kościoła został założony nowy elektroniczny zegar sterowany radiowo, ponadto wykonano wiele drobniejszych prac. Jak przyznał Ksiądz Proboszcz, parafianie chętnie uczestniczyli w tych pracach i służyli swą radą.

Przebieg wizytacji

Wyszyńscy parafianie spotkali się z Księdzem Biskupem podczas Mszy św. o godz. 9.00, przed którą grupy parafialne i stowarzyszenia religijne dzieliły się swoimi osiągnięciami. W trakcie swego kazania wygłoszonego podczas pierwszej z Mszy św. Biskup Roman powiedział: „Gdy ustalaliśmy z Księdzem Proboszczem termin tej wizytacji, nie przypuszczaliśmy, że będziemy pogrążeni w żałobie po odejściu Ojca Świętego Jana Pawła II. Cały świat, a cóż dopiero mówić o Polakach, okryty jest żałobą. Polska w tych ostatnich dniach stała się całkiem inna, taka bardzo rodzinna. Jesteśmy zatroskani jedni o drugich, lepiej siebie rozumiejący, bardziej sobie współczujący, bardziej otwarci jeden na drugiego, zauważający siebie, skorzy do większej miłości. Nie chciałbym, by te dni tak szybko z naszej pamięci minęły. Chociaż ta śmierć zostawiła niemało bólu i żałoby, to jednak wyzwala w nas jakieś ogromne pokłady dobra, których może przedtem nawet nie widzieliśmy, one były gdzieś w nas złożone, niedostrzegalne. Nie wierzyliśmy, że możemy być inni. Jest to dla nas duma, że należymy do takiej wielkiej rodziny, której na imię Kościół święty. A skoro jesteśmy w rodzinie, każdy zatem powinien czuć się za nią odpowiedzialny” - mówił Ksiądz Biskup.
Po Eucharystii Biskup Roman wraz z parafianami udał się na cmentarz, by modlić się za zmarłych parafian. O 11.30 podczas Mszy św. Ksiądz Biskup udzielił bierzmowania przygotowanej do tego sakramentu młodzieży gimnazjalnej. W homilii skierowanej do młodych powiedział: „Mądrze zagospodarować swoje życie, zrobić z tego życia jakiś piękny owoc, wspaniały dar to jest sztuka. Młodzi ludzie z całego świata, nie tylko z Polski, w ostatnich dniach po śmierci Ojca Świętego; ci młodzi ludzie, których Ojciec Święty przez te ponad 26 lat na różne sposoby szukał, zwoływał ich do Rzymu i do innych miast na Światowe Dni Młodzieży, spotykał się z nimi w czasie pielgrzymek, poszukiwał ich, chciał być z nimi, chciał do nich mówić, chciał im wskazywać drogi życia; i oto gdy umarł, okazało się, że tych młodych ludzi zgromadziło się więcej przy Ojcu Świętym niż za życia, na całym świecie dawali różnego rodzaju wyrazy miłości do zmarłego Papieża. Tak było w Polsce, dzięki środkom społecznego przekazu, ileż było takich wzruszających chwil - mówił Biskup Roman. - Wy wyruszacie w drogę w szczególnym momencie, bierzmowanie przyjmujecie w szczególnej chwili. Nikt z nas nie pamięta wszystkiego ze swojego życia, ale są takie wydarzenia w życiu każdego człowieka, które idą z nim przez całe życie. Człowiek do nich przez całe życie wraca dlatego, że te wydarzenia wywarły jakieś piętno na jego życiu, stały się czymś przełomowym. Jestem przekonany, że bierzmowanie, które teraz tu, w Wyszynach przyjmujecie, w 2 dni po pogrzebie Papieża, będziecie bardziej pamiętać niż wszyscy inni, którzy przed wami bierzmowanie przyjmowali”.
Wizytę Księdza Biskupa w parafii Matki Bożej Różańcowej w Wyszynach zakończyły odwiedziny chorych parafian w ich domach.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Zasadniczym celem tego forum współpracy konferencji biskupich państw członkowskich UE jest przedstawianie w strukturach UE głosu Kościoła katolickiego na aktualne tematy, którymi się one akurat zajmują. Komisja nieustannie przypomina też o duchowym wymiarze jednoczącej się Europy, który był istotny dla jej katolickich ojców-założycieli: Roberta Schumana, Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera.

CZYTAJ DALEJ

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

złoty Krzyż Zasługi

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Manuela Tulli i ks. Paweł Rytel-Andrianik są autorami książki o rodzinie Ulmów „Zabili nawet dzieci” opublikowanej po włosku i angielsku. Wersje polska, hiszpańska, portugalska i chińska są w przygotowaniu. Pozycja spotkała się z uznaniem odbiorców w różnych krajach. Jest ona wspólnym spojrzeniem Włoszki i Polaka na historię rodziny Ulmów w kontekście historycznym. Powstała i została wydana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję