Reklama

Życie chrześcijańskie przemienione miłością

Niedziela łomżyńska 21/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Moi Bracia i Moje Siostry!

I. Zbliża się dzień poświęcony w sposób szczególny czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w naszym tradycyjnym języku nazywany Bożym Ciałem. Wychodzimy na ulice miast i wsi w uroczystej procesji, niesiemy Jezusa Eucharystię między naszymi domami, urzędami i zakładami pracy. Uroczystość ta niech stanie się czasem do przypomnienia najważniejszego przesłania, które zostawił nam Ojciec Święty ogłaszając Rok Eucharystii. Mówił Jan Paweł II: „Niech Rok Eucharystii będzie dla wszystkich cenną okazją do uświadomienia sobie na nowo tego, jaki niezrównany skarb Chrystus powierzył swemu Kościołowi. Niech pobudza do celebrowania jej w sposób żywszy i bardziej świadomy, a z tego niech wypływa życie chrześcijańskie przemienione miłością” (MND, 29).
Wśród wielu form kultu eucharystycznego szczególną uwagę zwracamy na kongresy, których celem jest publiczne zamanifestowanie wiary w Eucharystię oraz umocnienie więzi osobowej z Chrystusem poprzez zgłębianie Tajemnicy Miłości Zbawiciela. Na program kongresów składają się wykłady, dyskusje, katechezy, adoracje. Jednakże kulminacyjnym punktem jest zawsze Msza św. oraz procesja eucharystyczna.
W diecezji łomżyńskiej, do tej pory, odbyły się dwa kongresy eucharystyczne: w 1936 r. pod hasłem: Pójdźmy, pokłońmy się Panu i w 1992 r. z myślą przewodnią: Abyśmy byli świadkami Chrystusa. Trzeci diecezjalny kongres eucharystyczny przeżyjemy rozważając prawdę, że: Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Program tego kongresu rozpisany został na wszystkie dekanaty. W miastach, gdzie są dwa dekanaty, kongres organizuje całe miasto. Zostały też przygotowane specjalne czytanki na miesiąc maj, abyśmy mogli przybliżyć sobie tematykę kongresową, zrozumieć szczegóły tej formy kultu, sięgnąć do historii i popatrzeć na zadania naszych czasów. Maryja, Niewiasta Eucharystii, jest naszą przewodniczką; niech nam rozpali serca, byśmy mogli wrażliwiej spojrzeć i wnikliwiej kontemplować Oblicze Jej Syna, Chrystusa Zbawiciela.
Uroczystości kongresowe rozpoczęły się w Ostrowi Mazowieckiej, w dniach 16-17 kwietnia i trwać będą w różnych terminach, aż do zakończenia Roku Eucharystii. Już teraz, po kilku dekanatach, możemy radować się błogosławionymi owocami modlitwy i społecznego zaangażowania wszystkich instytucji i środowisk. Życie chrześcijańskie doznaje w tych spotkaniach nowego wyrazu, ukazuje się jako wzór wspólnego rozwiązywania zadań, które niesie nam chwila obecna.

Reklama

II. Kongres Eucharystyczny w mieście biskupim, w Łomży, pragnę złączyć z uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Po konsultacji z księżmi proboszczami Miasta ustaliliśmy, że w tym dniu, 26 maja, we wszystkich kościołach parafialnych, o wyznaczonej porze będzie odprawiona Msza św. z homilią, po czym wyruszy uroczysta procesja, z zatrzymaniem się przy czterech ołtarzach, do sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Trasy tych procesji będą szczegółowo podane w ogłoszeniach parafialnych i na osobnych plakatach.
Ok. godz. 12.30, przy ołtarzu papieskim, na błoniach Miłosierdzia Bożego odbędzie się uroczyste nabożeństwo eucharystyczne połączone z adoracją, homilią, dziękczynnym hymnem: Ciebie Boga wysławiamy i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Spotkamy się znów na tym świętym miejscu, łącząc się w sposób szczególny z osobą odwołanego do wieczności Ojca Świętego tak, jak modliliśmy się razem 8 kwietnia br., gdy na Placu św. Piotra cały świat zgromadził się zjednoczony w modlitwie, wielbiąc Boga za wielki pontyfikat Jana Pawła II.
Wszystkich mieszkańców Łomży serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym wyjątkowym nabożeństwie eucharystycznym. Najpierw do swoich kościołów parafialnych, a potem na procesję i uroczyste błogosławieństwo. Kościół uczy nas, że „kult eucharystyczny stanowi jak gdyby duszę całego życia chrześcijańskiego. Jeżeli bowiem życie chrześcijańskie wyraża się w spełnieniu największego przykazania, czyli miłości Boga i bliźniego, to miłość ta znajduje swoje źródło właśnie w tym sakramencie, który powszechnie nazywany bywa Sakramentem Miłości... Jeżeli praktykujemy autentycznie kult eucharystyczny, w oczach naszych musi rosnąć godność każdego człowieka. A poczucie tej godności staje się najgłębszym motywem naszego odniesienia do bliźnich” (List do wszystkich biskupów Kościoła o tajemnicy i kulcie Eucharystii).

III. Chciałbym też przypomnieć o szczególnych darach, które ustanowił Ojciec Święty Jan Paweł II ogłaszając Rok Eucharystii. Jest to możliwość uzyskania odpustu dla wszystkich, którzy włączą się w program Roku Eucharystii.
1. Udziela się odpustu zupełnego wszystkim i poszczególnym wiernym, pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego, z sercem całkowicie wolnym od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu), ilekroć z powagą i pobożnie uczestniczą w świętym obrzędzie lub w nabożeństwie ku czci Najświętszego Sakramentu, wystawionego uroczyście lub przechowywanego w tabernakulum.
2. Ponadto, na warunkach wyżej wspomnianych, zostaje udzielony odpust zupełny duchowieństwu, członkom Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz innym wiernym zobowiązanym przez prawo do odmawiania Liturgii Godzin, a także tym, którzy zwykli odmawiać Divinum Officium z czystej pobożności, za każdym razem, gdy u schyłku dnia wspólnie lub indywidualnie odmówią Nieszpory i Kompletę przed Najświętszym Sakramentem, wystawionym do adoracji wiernych lub przechowywanym w tabernakulum.
Wierni, którzy z powodu choroby lub innych słusznych powodów nie mogą nawiedzić Najświętszego Sakramentu Eucharystii w kościele lub oratorium, mogą uzyskać odpust zupełny w swoim domu lub gdziekolwiek się znajdują i z wiarą w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Sakramencie Ołtarza odbędą duchowe nawiedzenie Najświętszego Sakramentu oraz odmówią Modlitwę Pańską i Skład Apostolski, dodając pobożne wezwanie do Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie (np. „Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen”).
Gdyby i tego nie mogli uczynić, uzyskają odpust zupełny, jeśli duchowo zjednoczą się z tymi, którzy spełniają w zwyczajny sposób przepisane praktyki w celu uzyskania odpustu, i ofiarują Miłosiernemu Bogu choroby i trudy swego życia, postanawiając, że i oni spełnią przepisane warunki, gdy tylko będzie to możliwe.
Kapłani pełniący posługę duszpasterską, zwłaszcza proboszczowie, winni informować w najwłaściwszy sposób wiernych o tych zbawiennych rozporządzeniach Kościoła, gorliwie i ofiarnie słuchać ich spowiedzi, a w dniach, które zostały ustalone dla pożytku wiernych przewodzić w sposób uroczysty publicznym modlitwom zanoszonym do Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Niech wreszcie, głosząc katechezy, zachęcają wiernych, by często dawali otwarte świadectwo wiary i czci dla Najświętszego Sakramentu, przy okazji adoracji i procesji eucharystycznej, Mszy św. prymicyjnej nowo wyświęconych kapłanów, a także obchodów jubileuszu święceń kapłańskich i biskupich.
3. Odpust zupełny mogą uzyskać wierni, którzy przynajmniej przez pół godziny będą adorować Najświętszy Sakrament.
4. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało) wezmą udział w uroczystej procesji eucharystycznej.
5. Przystąpią do Komunii świętej i innych doprowadzą do Komunii świętej.
6. Prymicjant i wszyscy, którzy uczestniczą we Mszy św. prymicyjnej, a także księża jubilaci obchodzący 25., 50., 60. i 70. rocznicę święceń kapłańskich i biskupi świętujący 25., 40., 50. rocznicę święceń biskupich oraz wierni uczestniczący we Mszy św. jubileuszowej.
Niech powyższe akty kultu Najświętszego Sakramentu i związane z nimi odpusty pomogą wiernym w tym Roku Eucharystii jeszcze bardziej zbliżyć się do Eucharystii i żyć Eucharystią, która jest źródłem i szczytem całego życia chrześcijańskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Święta na trudne czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. dXVII

[ TEMATY ]

beatyfikacja

cud

Matka Elżbieta Czacka

Archiwum FSK

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

O cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem m. Elżbiety Róży Czackiej, jej duchowości oraz podejściu
do krzyża i cierpienia z s. Radosławą Podgórską, franciszkanką służebnicą Krzyża, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Beatyfikacja m. Elżbiety Róży Czackiej to wielka radość dla sióstr franciszkanek i całego Kościoła. A kim dla Siostry osobiście jest nowa błogosławiona?

S. Radosława Podgórska: Przede wszystkim wzorem, jak mam kochać Boga, przykładem niesamowitego oddania się drugiemu człowiekowi, a także zwyczajnie – matką. Czuję jej bliskość, to, że wstawia się za mną i ukazuje mi drogę poprzez swoje życie i pisma. Razem z moją rodzoną mamą jest osobą, która przez cały czas prowadzi mnie w życiu i ukazuje mi szczególną bliskość Boga kochającego i miłosiernego, który nie pozwala błądzić, ale pokazuje drogę i wychowuje.

CZYTAJ DALEJ

Noc Muzeów w Twierdzy Zmartwychwstanek

2024-05-19 17:18

[ TEMATY ]

Twierdza Zmartwychwstanek

Archiwum sióstr zmartwychwstanek

Gmach prowadzonych przez siostry zmartwychwstanki Szkoły Podstawowej i Liceum na stołecznym Żoliborzu otworzył wczoraj swoje wnętrze dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów.

Twierdzę Zmartwychwstanek, która w czasie II wojny światowej pełniła rolę szpitala i silnego punktu obrony podczas powstania warszawskiego, można było poznać dzięki zaangażowaniu pracujących w szkołach sióstr, nauczycieli oraz uczniów. Jak co roku, przygotowano ciekawe inscenizacje, w których uczestniczyli przebrani w stroje z czasów powstania warszawskiego uczniowie. W poruszających przedstawieniach oddane zostały realia walczącej Warszawy i szczególne zaangażowanie sióstr oraz mieszkańców Żoliborza w obronę twierdzy przy ul. Krasińskiego 31.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję