Reklama

Z wizytą w parafii

Pobożni i pracowici

26 czerwca br. Biskup Płocki wizytował parafię pw. Wszystkich Świętych w Krzynowłodze Wielkiej. Pięknie odnowiony kościół, zadbany cmentarz parafialny i harmonijnie zagospodarowane otoczenie plebanii przyciągają wzrok przyjeżdżających. Proboszcz mówi o parafianach, że są pobożni i pracowici - i to samo parafianie mogą powiedzieć o Proboszczu.

Niedziela płocka 31/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Krzynowłodze Wielkiej

Patroni parafii: Wszyscy Święci
Tytuł kościoła: Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych
Dekanat: dzierzgowski
Miejscowości: Aleksandrowo, Bobry, Bogdany Małe, Bogdany Wielkie, Bystre Chrzany, Czaplice Bąki, Czaplice Furmany, Czaplice Kurki, Czaplice Miłki, Czaplice Wielkie, Czarzaste Błotki, Czarzaste Małe, Czarzaste Wielkie, Dąbrowa, Dąbrówka, Gadomiec Chrzczany, Gadomiec Jebieńki, Gadomiec Jędryki, Gadomiec Miłocięta, Gadomiec Peronie, Gadomiec Trojany, Gadomiec Wyraki, Golanki, Grabowo Grondy, Grabowo Padaki, Grabowo Rżańce, Grabowo Skorupki, Grabowo Wykno, Grabowo Zawady, Grządki, Krzynowłoga Wielka, Kwiatkowo, Lipowiec, Liwki, Łazy, Niskie Wielkie, Plewnik, Rapaty Sulimy, Rembielin Nowy, Rembielin Stary, Romany Karcze, Romany Sędzięta, Rycice, Ślubowo, Świniary, Ulatowo Rumunek, Zalesie
Proboszcz: ks. kan. Franciszek Kuć
Katechetka: Barbara Czaplicka
Organista: Adam Wysocki
Zakrystian: Sławomir Kwiatkowski
W parafii działają: schola dziecięca, schola młodzieżowa, ministranci, lektorzy, Koła Żywego Różańca, chór parafialny, parafialna orkiestra dęta, asysta procesyjna, rada parafialna
Współpracują z parafią: jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej
Msze św. w niedzielę: 8.15, 10.15, 12.00

Charakterystyka parafii

Parafia została utworzona prawdopodobnie pod koniec XIV w. z fundacji księcia Janusza, choć pierwsze wzmianki pochodzą z 1443 r. Drewniany kościół został zniszczony w 1691 r., a odbudowany uległ spaleniu w 1709 r. Nowa świątynia, wzniesiona w 1721 r., również spłonęła w pożarze w 1817 r. Obecnie istniejący kościół, wybudowany w latach 1854-59, okazał się za mały, dlatego w latach 1886-89 powiększono go, dobudowując zakrystię i kruchtę, a także powiększając prezbiterium.
Jak wiele wiejskich parafii, również Krzynowłoga Wielka maleje: pod koniec XIX w. liczyła ok. 5 600 wiernych, 30 lat temu ok. 3 600, obecnie - ok. 2 230 wiernych (czyli ok. 500 rodzin). Trudność dla duszpasterza stanowi fakt, że parafia jest także rozległa pod względem terytorialnym: najdalej mieszkająca rodzina ma do kościoła 19,3 km. Z niektórych wiosek wierni mają bliżej do kościołów sąsiednich parafii takich jak: Chorzele, Duczymin, Jednorożec, Krzynowłoga Mała, Połoń czy Skierkowizna.
Wszystko to wpływa na fakt, że udział w niedzielnej Mszy św. bardzo mocno zależy od pogody. W 2003 r. w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia do Komunii św. przystąpiło 1120 osób, a w czasie pierwszego dnia Wielkanocy - 1240. W czasie rekolekcji kapłan odwiedza ok. 25 chorych.
„Jeśli chodzi o nasze wady, to nie odbiegamy od normy wad narodowych” - mówił w sprawozdaniu proboszcz ks. kan. Franciszek Kuć. Wolał jednak skoncentrować się na zjawiskach pozytywnych, często nietypowych, a może i wyjątkowych, świadczących o pobożności i przywiązaniu parafian do Kościoła. Mówił np. o osobie, która po 40 latach choroby dziękuje Bogu za łaskę cierpienia, (od 35 lat kapłan w każdą niedzielę zawozi jej Komunię św.); o kilkunastoletniej, chorej dziewczynce, która codziennie odmawia Różaniec; o 68-letniej kobiecie, która w jedną stronę do kościoła przemierza pieszo 11km. „Na moją chęć odwiezienia jej po Mszy św. do domu odpowiedziała, że to nie jest ani daleko, ani blisko: »to jest moja droga do kościoła przez całe moje życie«” - opowiadał Ksiądz Proboszcz, dodając, że podobnych przykładów jest znacznie więcej. Nie dziwi więc wiele powołań kapłańskich i zakonnych: od II wojny światowej z parafii wyszło 11 kapłanów, a także siostry zakonne.
Ks. Kuć docenia współpracę ze szkołą, m.in. od kilku lat szkolne spotkanie opłatkowe jest organizowane w kościele, którego dekoracja jest na ten czas wykonywana przez nauczycieli i uczniów. Młodzież chętnie uczestniczy w uroczystościach ku czci św. Stanisława Kostki: bywało, że z parafii wyjeżdżały do Przasnysza i Rostkowa 3 autokary młodzieży pod opieką nauczycieli. Ok. 120 osób, co roku udaje się pieszo do Duczymina na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Również w pieszej pielgrzymce z Płocka do Częstochowy uczestniczy co roku grupa parafian.
W związku ze śmiercią Jana Pawła II w każdą l sobotę miesiąca o godz. 20.00 organizowane jest modlitewne czuwanie, zakończone Apelem Jasnogórskim. W intencji Papieża Polaka ofiarowana jest również wtedy Msza św. Data pogrzebu Ojca Świętego wpisała się na stałe w parafialny kalendarz, przypadła bowiem podczas dorocznego nabożeństwa eucharystycznego.

Reklama

Parafialne grupy duszpasterskie

Najbardziej widocznym znakiem żywej wiary parafian są działające w niej ruchy, stowarzyszenia i grupy duszpasterskie. O Krzynowłodze Wielkiej można powiedzieć, że różnego rodzaju grupy działają w niej „śpiewająco”, na co pewnie niebagatelny wpływ ma muzyczny talent i wykształcenie Księdza Proboszcza: w parafii działają 2 schole, czterogłosowy chór i parafialna orkiestra.
Schola dziecięca działa od 1994 r. i obecnie śpiewa w niej 25 dziewcząt ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum pod przewodnictwem organisty oraz Księdza Proboszcza. Schola śpiewa podczas niedzielnych Mszy św. i innych uroczystości. Bierze też udział w organizowaniu spotkań opłatkowych przy ścisłej współpracy ze szkołą, przedstawiając razem z innymi uczniami akademie słowno-muzyczne. Podczas czuwań upamiętniających Jana Pawła II scholantki śpiewają też pieśni i recytują poezję Papieża Polaka. W czuwaniach bierze też udział schola młodzieżowa. W jej skład wchodzą dziewczęta ze szkół ponagimnazjalnych i ponadlicealnych. Co 2 tygodnie schola przygotowuje oprawę muzyczną Mszy św. o godz. 10.15.
Grupa ministrantów liczy ok. 60 chłopców. Najmłodsi z nich to uczniowie II klasy szkoły podstawowej, najstarsi to ci, którzy ukończyli 24 lata. Lektorów jest 12. Kół Żywego Różańca działa w parafii 8. Należy do nich ok. 140 osób. Członkowie Żywego Różańca troszczą się również o materialny wymiar parafii, np. przez zakupienie dywanów do kościoła. Czterogłosowy chór parafialny liczy 19 osób. Zdarza się, że podczas niektórych uroczystości chórem dyryguje sam Ksiądz Kanonik.
W wielu parafiach można spotkać współdziałające z parafią orkiestry strażackie, w Krzynowłodze Wielkiej zaś działa orkiestra parafialna. Liczy obecnie 15 osób, zaangażowanych w czterech partiach instrumentalne: trąbki, alty, tenory, basy oraz w sekcji perkusyjna.
W Krzynowłodze Wielkiej, jak w każdej parafii, działa asysta procesyjna, uświetniając uroczystości, choć - jak zauważył Ksiądz Proboszcz, apelując do parafian o zaangażowanie się w działalność asysty - jest to grupa, która najbardziej potrzebuje pewnej reorganizacji, gdyż brakuje nowych członków, którzy mogliby zastąpić tych, którzy się z niej z wiekiem wykruszają.
Rada parafialna zajmuje się zarówno zadaniami gospodarczymi, jak i duszpasterskimi. Każda inwestycja w parafii jest konsultowana z radą, do której należy ok. 30 osób. Rada wspiera Księdza Proboszcza zwłaszcza w organizacji prac materialnych, z których bardzo wiele było wykonanych w czynie społecznym.
Na terenie parafii działają 2 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Współpracują one z parafią, uczestnicząc w uroczystościach, jak np. czuwanie przy Grobie Pańskim czy podczas procesji Bożego Ciała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia materialne

W ciągu 6 lat od ostatniej wizytacji udało się w Krzynowłodze Wielkiej przeprowadzić wiele prac remontowo-budowlanych. Wszelkie inicjatywy, jak przyznał Ksiądz Proboszcz, możliwe były dzięki parafianom, bo to właśnie ich ofiary materialne były jedynymi środkami inwestycyjnymi. Przeprowadzono zatem niezbędne prace w zewnętrznej części budynku kościoła: osuszono fundamenty, zrobiono odpływy, wykonano elewację, wyremontowano wieżę, wymieniono rynny i rury spustowe, dokonano konserwacji drzwi i odnowiono krzyż. Na nowym cmentarzu, do którego prowadzi od pewnego czasu asfaltowa droga, uporządkowano teren i wymalowano elementy metalowe.
Prace remontowe objęły swym zasięgiem także plebanię i budynki parafialne. W pierwszej z wymienionych wstawiono 5 nowych okien i parę drzwi, zamontowano nowy piec i zmodernizowano sieć centralnego ogrzewania. Posesja plebanii została ogrodzona wzdłuż drogi, prowadzącej do cmentarza. Kapitalnego remontu doczekał się także drewniany budynek parafialny.
Z pozostałych, istotnych działań należy wymienić renowację groty Matki Bożej i uporządkowanie terenu przy grocie oraz montaż nowego nagłośnienia w kościele, po awarii na skutek wyładowań atmosferycznych.
Parafia w Krzynowłodze Wielkiej nie zamierza jednak spocząć na laurach i planuje już kolejne prace. W najbliższej przyszłości ma powstać mur oporowy na cmentarzu, parking i specjalnie wydzielone miejsce na śmietnik. Konserwacji wymaga blacha na kościele i budynku parafialnym (wikariat); to kolejna inwestycja, czekająca tę parafię. Planowane jest ponadto zamontowanie alarmu w kościele i wymiana otworów drzwiowych i okiennych na plebanii.

Przebieg wizytacji

„Zawsze tak było i tak jest we wszystkich społecznościach, że jest pewien aktyw, pewna grupa ludzi szczególnie uwrażliwionych na dobro wspólne, którzy są swego rodzaju lokomotywą, która ciągnie wszystkich innych. Pan Jezus to doskonale rozumiał i dlatego wezwał Apostołów, uczniów i oni tworzyli Kościół. Wzywał też ludzi szczególnie gorliwych, których nazywał »kwasem ewangelicznym, zakwaszającym całe ciasto«. Ogromnie się cieszę, że w Waszej parafii jest wiele takich osób głęboko zaangażowanych w sprawy parafii i Kościoła” - powiedział Biskup Stanisław do przedstawicieli grup parafialnych, podczas osobnego z nimi spotkania, które rozpoczęło wizytację w Krzynowłodze Wielkiej. Ksiądz Biskup kierując słowa do poszczególnych grup, zwrócił uwagę m.in. na fakt zaangażowania parafian w śpiewy liturgiczne. Podkreślił też, że to przede wszystkim dzięki Księdzu Proboszczowi ta wspólnota jest tak bardzo rozśpiewana i zainteresowana muzyką.
Po spotkaniu z parafianami skupionymi w grupach Ksiądz Biskup nawiedził cmentarz, gdzie przewodniczył modlitwie za zmarłych kapłanów tej parafii oraz mieszkańców. W południe na Mszy św. ingresowej kościół w Krzynowłodze Wielkiej zgromadził przede wszystkim młodzież gimnazjalną, która miała przyjąć sakrament bierzmowania, oraz ich bliskich. Kończąc swą wizytację Biskup Stanisław odwiedził Eugenię Sałkowską od blisko 40 lat przykutą do łóżka na skutek choroby.

2005-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Irlandczycy bronią matek i nie chcą zmiany definicji rodziny

2024-03-27 17:17

[ TEMATY ]

rodzina

Adobe Stock

Zdecydowana większość Irlandczyków opowiedziała się przeciw poszerzeniu definicji rodziny i usunięciu z irlandzkiej konstytucji istotnego zapisu o powadze macierzyństwa. Tamtejsi katolicy mówią o „wielkim zwycięstwie zdrowego rozsądku”.

Blisko 68 procent Irlandczyków odrzuciło w niedawnym referendum rządowy plan poszerzenia definicji rodziny o tzw. „trwałe związki”. Druga poprawka proponowała usunięcie z konstytucji zapisu, że kobiety, które nie podejmują zatrudnienia z uwagi na wychowywanie dzieci, nie powinny być zmuszane do podjęcia pracy. Decyzje zaskoczyły tak polityków, jak i lewicowe organizacje, bowiem sondaże pokazywały poparcie dla obu tych zmian.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny2024

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

W każdą środę Wielkiego Postu chcemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za dzieci zagrożone aborcją oraz ich matki, a także za nienarodzonych i ofiary aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Śp. bp Ryszard Karpiński. Tablica nagrobna i portret

2024-03-28 11:13

Katarzyna Artymiak

W kryptach kościoła św. Piotra w Lublinie umieszczono tablicę grobową i portret śp. bp. Ryszarda Karpińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję