Reklama

Kalendarium

Skorowidz 2005 roku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

A - „Ad limina Apostolorum”, czyli wizyta biskupów w Wiecznym Mieście zawsze ma na celu złożenie Ojcu Świętemu sprawozdania ze stanu swoich diecezji. Dla abp. Stanisława Nowaka i bp. Jana Wątroby nawiedzenie „progów apostolskich” (od 28 listopada do 3 grudnia) było także czasem doświadczenia prawdy o Kościele - jednym, świętym, powszechnym i apostolskim.

B - Benedykt XVI - takie imię wybrał dla siebie kard. Józef Ratzinger wybrany 19 kwietnia na 265. papieża w historii Kościoła. „Po wielkim Papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie - prostego i skromnego pracownika winnicy Pana” - mówił bezpośrednio po zakończonym konklawe nowy Ojciec Święty. Po ogłoszeniu wyników w wywiadzie dla Niedzieli abp Stanisław Nowak powiedział: „Mądrość, wierność i pokora Benedykta XVI dają nadzieję i radość”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

C - Caritas nieustannie świadczy pomoc, dzięki której potrzebujący mogą przetrwać najtrudniejsze momenty życia (dożywianie dzieci, akcja chleb, pomoc bezdomnym). W ubiegłorocznej działalności archidiecezjalnej Caritas wymienić należy m. in.: posiłek wielkanocny na placu katedralnym (w którym uczestniczyło ok. 1800 osób), letni wypoczynek (dla prawie 700 młodych) i Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

D - Diecezjalny Kongres Eucharystyczny odbył się w ogłoszonym przez Jana Pawła II Roku Eucharystii. Hasłem Kongresu było błaganie: Panie, zostań z Ludem Bożym Archidiecezji Częstochowskiej. W historii naszego Kościoła partykularnego już po raz ósmy w tak uroczystej formie pogłębiano wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie przez wykłady, dyskusje, a przede wszystkim adoracje, procesje eucharystyczne i Msze św. W Roku Eucharystii na terenie archidiecezji utworzono kilka nowych kaplic z całodziennym wystawieniem Najświętszego Sakramentu.

F - Festiwale, konkursy piosenek, koncerty - są modlitwą, dziełem charytatywnym, promocją wartości chrześcijańskich i wzbogacaniem życia kulturalnego regionu. Zorganizowano ich wiele, były to m.in.: IX Archidiecezjalny Konkurs Kolęd - Stajenka 2005, koncert „2TM2,3” (parafia pw. św. Józefa w Częstochowie), koncerty charytatywne Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” (na potrzeby Caritas), „Gangu Marcela” i Haliny Frąckowiak (dla Domu dla Chłopców Sióstr Obliczanek), Agaty Marcewicz-Szymańskiej z orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej (akcja Hospicjum to też życie).

Reklama

I - „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody” (Mk 16,15) - wypełnienia tego polecenia Chrystusa podjął się ks. Dariusz Chałupczyński, który w październiku wyjechał do pracy duszpasterskiej w Kamerunie w Afryce. Uroczystościom posłania misyjnego w rodzinnej parafii ks. Dariusza w Szczytach przewodniczył abp Stanisław Nowak. Obecnie na misjach pracuje 8 kapłanów i 3 osoby świeckie z naszej archidiecezji.

J - Jubileusz 80-lecia diecezji częstochowskiej przeżywany był w październiku i wraz z VIII Archidiecezjalnym Kongresem Eucharystycznym wpisany był w obchody zakończenia Roku Eucharystii. „Dziś w 80. rocznicę istnienia diecezji częstochowskiej zawierzamy się Tobie, Maryjo - modlił się przed wizerunkiem Czarnej Madonny w godzinie Apelu Jasnogórskiego abp Stanisław Nowak. Diecezja Częstochowska od początku była diecezją maryjną, a o rozwój kultu maryjnego troszczył się już pierwszy jej pasterz bp Teodor Kubina, jak i jego następcy. Również ja przybyłem, aby powiedzieć, że jesteśmy przy Tobie, pamiętamy i czuwamy”.

K - Koronacji obrazu Pajęczańskiej Matki Kościoła 28 maja dokonał kard. Stanisław Nagy, jako urzeczywistnienie dekretu Jana Pawła II z grudnia 2003 r. Przez obrzęd koronacji wspólnota Ludu Bożego uznaje Najświętszą Maryję Pannę za Królową i wzywa Jej wstawiennictwa. Służebnica Pańska uczestniczy w królowaniu Syna, a Jej wyniesieniem królewskim nie przestaje być chwała służenia. „Ta koronacja to wielki dar Ojca Świętego Jana Pawła II. Papież jakby testamentalnie poleca nam drogę zdrowej i mocnej maryjności prowadzącej nas zawsze do Chrystusa” - napisał abp Stanisław Nowak.

Reklama

L - Listy Pasterskie Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego towarzyszą wiernym w duchowym przeżywaniu drogi Kościoła. W tym roku Pasterz napisał: o adoracjach eucharystycznych (z racji Roku Eucharystii), o obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w niedziele i święta nakazane (na Wielki Post), po odejściu umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II (6 kwietnia), o pielgrzymowaniu i przyjmowaniu pielgrzymów (na sierpień 2005 r.), przed rozpoczęciem katechezy przygotowującej do życia w rodzinie (15 września), na 80-lecie diecezji częstochowskiej i VIII Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny (20 października), o chrześcijańskim obowiązku przywracania nadziei oraz zapowiadający rok 2006 czasem odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu (na Adwent 2005 r.).

M - „Mater Verbi” jest nagrodą uznającą wkład osób lub instytucji w apostolat Słowa Bożego przez propagowanie czytelnictwa Tygodnika Katolickiego Niedziela i jego kolportaż. Medale „Mater Verbi” wręcza redaktor naczelny - ks. inf. Ireneusz Skubiś podczas Pielgrzymki Czytelników i Pracowników Niedzieli na Jasną Górę. 17 września nagrodzone zostały 54 osoby.

N - Neoprezbiterzy sakrament święceń w stopniu prezbiteratu przyjęli z rąk abp. Stanisława Nowaka 14 maja. W tym roku było ich 8. Patronem rocznika jest św. o. Pio. Z jego modlitwą w sercach młodzi księża poszli służyć ludowi: „Jezu, (...) obym wraz z Tobą był dla świata drogą i prawdą, i życiem, a dla Ciebie był świętym kapłanem, doskonałą ofiarą”. Kościół częstochowski liczył wówczas 682 kapłanów diecezjalnych.

O - Obrona Jasnej Góry miała miejsce 350 lat temu. 26 grudnia zakończyły się trwające przez cały rok obchody jubileuszowe. Z tej racji organizowane były sympozja, konkursy, wystawy.

Reklama

P - Pielgrzymka stanowi rekolekcje w drodze. Jak każdego roku było ich bardzo wiele. Na 26 sierpnia przybywa do swojej Matki prawie cała archidiecezja. Ponadto wymienić należy: pielgrzymkę z Pajęczna do Rzymu w ramach przygotowań do koronacji obrazu Pajęczańskiej Matki Kościoła (15-24 kwietnia), do Grecji - śladami św. Pawła zorganizowaną przez Centrum Duchowości „Święta Puszcza” i Wydział Duszpasterstwa Rodzin (27 kwietnia - 7 maja), do Grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela (14-29 września), kapłanów na Jasną Górę (5 listopada).

R - Rodzina jako wspólnota życia i miłości powołana jest do przyjęcia daru nowego życia i wychowania dzieci, czyli zapewnienia im pełnego rozwoju zarówno fizycznego, jak i duchowego. Refleksji nad rodziną oraz rozważaniu tajemnicy Bożej obecności pod postaciami eucharystycznymi służyły IV Dni Rodziny w Częstochowie, odbywające się w dniach 12-18 września. Dni Rodziny oraz festyny odbywały się również w Radomsku i Myszkowie oraz w wielu szkołach. W organizację spotkań zaangażowali się: Domowy Kościół, słuchacze Studium Życia Rodzinnego i Specjalistyczne Poradnie Rodzinne.

S - Spotkanie Młodych w Kolonii, któremu przewodniczył Benedykt XVI, jak zawsze cieszyło się dużym zainteresowaniem Polaków. Wzięło w nim udział ok. 20 tys. pielgrzymów z Polski, w tym z archidiecezji częstochowskiej. Młodzi Kościoła częstochowskiego uczestniczyli także w Europejskim Spotkaniu Młodych w Mediolanie. Dzięki takim spotkaniom jego uczestnicy doświadczają Kościoła, który jest ciągle młody i żywy. To szkoła wiary, w której młodzi uczą się powiedzieć „tak” zarówno Bogu, jak i Kościołowi.

Ś - Śmierć dwóch wielkich autorytetów duchowych - Jana Pawła II i brata Rogera bez wątpienia przejdzie do historii Kościoła. Obaj kochali młodych i cieszyli się ich miłością. Zarówno w Światowych Dniach Młodzieży zainicjowanych przez Papieża Polaka, jak i Europejskich Spotkaniach Młodych, zwanych Pielgrzymką Zaufania przez Ziemię licznie uczestniczyła młodzież naszej archidiecezji.

Reklama

T - Towarzystwo Teologiczne przyznało abp. Stanisławowi Nowakowi medal „Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Teologicznego”. Podczas uroczystości (15 lutego w Krakowie), w której uczestniczyli m.in. kard. Franciszek Macharski oraz biskupi pomocniczy archidiecezji krakowskiej i częstochowskiej, podkreślono bogactwo twórczości teologicznej Nagrodzonego i jego wkład w działalność częstochowskiego oddziału PTT.

W - Wakacje to dla dzieci i młodzieży czas odpoczynku od nauki szkolnej. W lipcu i sierpniu na koloniach letnich zorganizowanych przez Akcję Katolicką odpoczywało 720 dzieci i młodzieży (wśród nich wiele z rodzin z trudnościami materialnymi). „Kolonie Akcji Katolickiej oparte są na programie ewangelizacyjnym, sprzyjają rozwijaniu zdolności, pracy nad wadami oraz umożliwiają doświadczenie ciepła i akceptacji” - zapewnia ks. prał. Jarosław Sroka.

Z - „Z ufnością i miłością kroczyć za Jezusem” - pod takim hasłem archidiecezja częstochowska przeżywała w czerwcu peregrynację relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Święta żyjąca w II połowie XIX w. zapewniała, że pobyt w niebie poświęci na pomoc ludziom na ziemi. Miejsca modlitwy, gdzie dotarły relikwie (w Zawierciu, Wieluniu, Radomsku i Częstochowie) tłumnie wypełnione były wiernymi. Za wstawiennictwem pokornej Karmelitanki błagali oni o łaski, o których wyproszeniu u Boga zapewniała, nazywając „deszczem róż”.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski: Trzeba wprowadzić „zarys” Bożej prawdy do naszego czasu

2024-05-12 09:45

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Jeśli do naszego czasu i do naszej drogi wprowadzimy „zarys” Bożej prawdy, to dojdziemy do życia wiecznego. Nawet jeśli ten „zarys” Bożej prawdy będzie wymagał od nas niełatwego, osobistego świadectwa - mówił abp Marek Jędraszewski 11 maja w czasie uroczystości odpustowych w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

Uroczystości odpustowe w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie rozpoczęły się procesją z kaplicy narodzenia św. Stanisława do szczepanowskiej bazyliki. W procesji niesiono relikwie św. Stanisława BM, św. Jana Pawła II oraz świętych i błogosławionych z terenu diecezji tarnowskiej. Dziś wprowadzono do sanktuarium relikwie św. Kingi, które ofiarowały siostry klaryski ze Starego Sącza.

CZYTAJ DALEJ

Po pomoc do św. Andrzeja Boboli

2024-05-13 20:41

Archiwum parafii

W parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci patrona. Doroczne święto, obchodzone 16 maja, poprzedza modlitewne triduum w intencji pokoju i jedności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję