Reklama

Człowiek wielkiej wiedzy i głębokiej wiary

Ks. Antoni Just
Edycja łódzka 51/2006

Dnia 2 grudnia br. minęła 20. rocznica śmierci ks. prał. Zygmunta Skowrońskiego, zasłużonego profesora i wychowawcy wielu pokoleń kapłanów naszej archidiecezji. Ks. Skowroński urodził się 14 listopada 1909 r. w Pułtusku. W 1927 r. zdał egzamin maturalny i został przyjęty w poczet alumnów WSD w Łodzi. Już po 3 latach studiowania został skierowany na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Warszawskiego.
Uzyskawszy dyspensę od wieku, 17 lipca 1932 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Tumie k. Łęczycy. W 1933 r. uzyskał magisterium z teologii dogmatycznej i apologetyki. Ale już w następnym roku bp Tymieniecki mianował ks. Skowrońskiego notariuszem Kurii Biskupiej w Łodzi oraz profesorem miejscowego Seminarium Duchownego. Objął wykłady z homiletyki i łaciny oraz z teologii moralnej ogólnej. Równocześnie z pracą dydaktyczną w łódzkim seminarium kontynuował kurs doktorancki na Wydziale Teologicznym w Warszawie, uwieńczony 15 czerwca 1936 r. doktoratem. Tego roku został prefektem Seminarium Duchownego w Łodzi. Od 1937 r. objął wykłady z teologii dogmatycznej, zaś od 1938 r. z apologetyki. Równolegle przez kilka lat pełnił obowiązki kapelana chorych w szpitalu św. Teresy i spowiednika Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. Po wybuchu wojny i zamknięciu seminarium otrzymał nominację wikariuszowską do parafii w Buczku, gdzie obowiązki proboszczowskie pełnił jego stryj ks. Stefan Skowroński. Obydwaj zostali aresztowani i wywiezieni do Dachau. Ksiądz Zygmunt spędził tam prawie 4 lata. Pod koniec pobytu w obozie zapadł na tyfus, którego fatalne następstwa zdrowotne odczuwał długo. O swoim pobycie w obozie napisał do bp. Jasińskiego: „Będąc w Dachau, nie miałem żadnej nadziei na przetrwanie tych ciężkich czasów”. Do kraju wrócił 23 czerwca 1946 r.
Bp Jasiński mianował ks. Skowrońskiego dyrektorem Diecezjalnej Unii Apostolskiej, zaś w styczniu 1947 r. cenzorem ksiąg o treści religijnej, dyrektorem Związku Misyjnego Duchowieństwa oraz posynodalnym egzaminatorem duchowieństwa i wicerektorem Seminarium Duchownego w Łodzi. Tę ostatnią funkcję pełnił przez 37 lat i wraz z ks. inf. Antonim Woronieckim, rektorem seminarium, stanowili nadzwyczaj udany zespół kierownictwa uczelni.
Nowy ordynariusz bp Michał Klepacz, dostrzegając wielkie walory intelektu i ducha kapłańskiego ks. Zygmunta Skowrońskiego, mianował go w 1947 r. wykładowcą w Studium Wyższej Wiedzy Religijnej, zaś w1948 r. - promotorem sprawiedliwości. W późniejszych latach proszono go o wygłaszanie konferencji religijnych dla Sióstr Urszulanek i Służebniczek Najświętszej Maryi Panny.
14 czerwca 1984 r. ks. Skowroński poprosił o zwolnienie z funkcji wicerektora i dyrektora Unii Apstolskiej Kleru. Kontynuował wykłady z teologii dogmatycznej i patrologii. I te przedmioty wykładał aż do śmierci.
Zmarł 2 grudnia 1986 r., przeżywszy 77 lat - w kapłaństwie 54 lata. Wśród swoich wychowanków ks. prał. Zygmunt Skowroński cieszył się wielkim uznaniem. Był niezwykle uzdolnionym człowiekiem. Imponująca rozpiętość wykładanych przez niego przedmiotów dowodziła wielości zainteresowań.
Zajęcia dydaktyczne w seminarium prowadził przez ponad pół wieku. Był wymagającym profesorem i zarazem bardzo sprawiedliwie oceniał wiedzę alumnów. Z uznaniem przyjmowaliśmy taką postawę. Z wielką niecierpliwością czekaliśmy na ostatni wykład każdego semestru, jako że „ultima lectio” poświęcona była przez Księdza Profesora różnorakim ciekawym zjawiskom w świecie astronomii, meteorologii czy fizyki. I w tych dziedzinach nauk imponował nam niezwykłą wiedzą.
W sobotnie popołudnia wprowadzał nas w arkana wielkiej klasycznej muzyki symfonicznej. Przynosił na salę teologiczną płyty z nagraniami symfonii Beethovena i wyjaśniał nam jej strukturę. Po takim wprowadzeniu pełniej się odbierało owe wielkie dzieła muzyczne. Podziwialiśmy nie tylko rozległą wiedzę Księdza Wicerektora, również jego postawa jako wychowawcy i kapłana wzbudzała w nas wielki szacunek. Po systematycznym przerabieniu z nami traktatu o Eucharystii, na zakończenie wykładów prowadził nas do kaplicy, byśmy w cichej adoracji nie tylko przyjęli umysłem tę prawdę, ale i sercem starali się ją przeżyć. Był człowiekiem wielkiej wiedzy i głębokiej wiary. Jako wychowawca nie kierował się emocjami, zmiennymi nastrojami chwili, ale ustalonymi zasadami, których sam przestrzegał i uczył nas je respektować.
Sądzę, że dziś, mimo upływu 20 lat od śmierci Księdza Profesora, liczne grono jego wychowanków wspomina go z wielką wdzięcznością. A za pracę i trudy poniesione dla dobra naszej archidiecezji niech Pan sowicie go nagrodzi.

Watykan: uczestnicy szczytu wysłuchali pięciu świadectw

2019-02-21 13:11

st (KAI) / Watykan

O ranach doświadczanych przez ofiary wykorzystywania seksualnego przez duchownych mowa była w świadectwach przedstawionych w formie video podczas odbywającego się w Auli Nowej Synodu w Watykanie spotkania przewodniczących episkopatów na temat ochrony małoletnich w Kościele.

Krzysztof Hawro

W pierwszym świadectwie mężczyzny z Chile mowa była o trudnościach w przekazaniu biskupom informacji o doznanym molestowaniu ze strony duchownego, potraktowaniu go jako kłamcy i wroga Kościoła. Zaapelowano o zaufanie do zeznań ofiar, okazanie im szacunku jako koniecznego warunku ich uzdrowienia a także położenie kresu ukrywania tych przestępstw.

Kolejne dramatyczne świadectwo złożyła po francusku – kobieta wykorzystywana seksualnie od 15 do 28 roku życia przez kapłana. Podkreśliła ona, że kapłani mogą bardzo pomóc, ale mogę też wyrządzić wiele szkód. Dlatego powinni zachowywać się odpowiedzialnie.

Trzecie świadectwo złożył po włosku 53-letni zakonnik. Wyznał, że po swoim nawróceniu był wykorzystywany seksualnie przez kapłana. Jako osoba dorosła doniósł o tym biskupowi, a po braku reakcji nuncjuszowi. O ile nuncjusz okazał zrozumienie, to biskup na niego napadł, nie usiłując go zrozumieć. Zaapelował do biskupów, by wysłuchiwali ofiary wykorzystywania.

Kolejne świadectwo – po angielsku przedstawił mężczyzna z USA, molestowany w młodości przez duchownego. Wskazał na przykład wyrazistej postawy wobec pedofilii zmarłego przed niemal czterema laty kard. Francisa Georga i zaapelował do biskupów o stanowcze przewodzenie ludowi Bożemu.

Ostatnie świadectwo – po angielsku złożył także mężczyzna z kontynentu azjatyckiego, wielokrotnie molestowany przez zakonnika. Wskazał on na zmowę milczenia, z jaką spotkał się wśród przełożonych zakonnych. Podkreślił konieczność jasnego wskazania i ukarania sprawców przestępstw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czy Ośrodek dla niepełnosprawnych przetrwa?

2019-02-23 01:26

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała
Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk w rozmowie z rodzicami i nauczycielami Ośrodka

W piątek (22.02) trzy godziny trwało spotkanie rodziców, dyrekcji i nauczycieli z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty Romanem Kowalczykiem, dyrektorem Departamentu Edukacji Jarosławem Delewskim i ks. Robertem Sitarkiem szefem Fundacji Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. Ks. M. Lutra. Do zainteresowanych o los Ośrodka dołączyli radni Piotr Uhle z Nowoczesnej i Piotr Pieńkowski z PiS.

Uhle podkreślał, że przyszedł, bo chciał wysłuchać, o co walczą rodzice i nauczyciele, chciał zrozumieć ich stanowisko. W krótkim wystąpieniu podkreślił, że wrocławscy radni mieli za mało czasu i za mało danych przed sesją Rady Miasta (odbyła się 21.02. – przyp. red.), na której przegłosowano likwidację Ośrodka, aby odnieść się właściwie do sytuacji.

(Piotr Uhle nie oddał głosu w czasie głosowania, pozostali radni Nowoczesnej zgodnie głosowali za likwidacją)

– Teraz jestem mądrzejszy, dziękuję, że mogłem Państwa wysłuchać – mówił.

Robert Pieńkowski apelował o wypracowanie stanowiska, z którym zgodzą się obydwie strony – miasto i walczący o placówkę rodzice i nauczyciele.

Spotkanie zostało zorganizowane na prośbę Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, który – przed wydaniem opinii na temat decyzji podjętej przez Radę Miasta – chciał zapoznać się z sytuacją w miejscu, którego ona dotyczy.

Pełna relacja ze spotkania już wkrótce.

Fotorelacja ze spotkania tutaj: http://wroclaw.niedziela.pl/zdjecia/2710/Czy-Osrodek-dla-niepelnosprawnych


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem