Reklama

Jak wakacje - to z KSM!

Nie masz pomysłu na wakacje, przeraża Cię myśl, że dwa miesiące wolnego spędzisz we Wrocławiu?! Jeśli jesteś gimnazjalistą lub licealistą - ta oferta jest właśnie dla Ciebie. W Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży diecezji wrocławskiej znajdziesz osoby, z którymi porozmawiasz o sobie, ludziach, świecie i o Bogu, a poza tym z pewnością dobrze spędzisz czas!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla kogo jest KSM?

W naszej diecezji Stowarzyszenie ukierunkowane jest zwłaszcza na młodzież licealną, choć może do niego należeć każdy, począwszy od gimnazjum aż do 30. roku życia. Licealiści nie bez powodu są solą w oku duszpasterzy. Z ich doświadczenia wynika bowiem, że to grupa najsłabiej otoczona opieką Kościoła, a bierzmowanie, które samo w sobie jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, w praktyce staje się niejednokrotnie początkiem pożegnania młodego człowieka z Kościołem. Dlaczego tak się dzieje? Niestety, po gimnazjum często powstaje niebezpieczna duchowa pustka, w której młody człowiek pozostaje bez wsparcia. Owszem, kolejne lata - studia na wyższych uczelniach - dają możliwość zaangażowania się w dość prężnie działające duszpasterstwa akademickie. Ale wcześniej trzeba przejść przez wzburzone morze młodzieńczych buntów i uniesień. A to nie jest łatwe bez pomocy. Propozycja KSM-u diecezji wrocławskiej ma być odpowiedzią na tę pustkę. Stąd do Stowarzyszenia należą przede wszystkim gimnazjaliści, którzy z reguły pozostają w nim aż do matury. Ale i to nie jest łatwe. Według ks. Arkadiusza Kriżoka - diecezjalnego asystenta KSM-u diecezji wrocławskiej - wśród młodych osób istnieje ogromna rotacja. Z jego obliczeń wynika, że na przestrzeni ostatniego roku tylko przez parafię katedralną przewinęło się ok. 250 osób, choć na cotygodniowe spotkania przychodziło ok. 30 osób. Kim są ci młodzi ludzie? - Do Stowarzyszenia trafiłem przez parafię św. Agnieszki na Maśnicach - mówi Michał Kot, szef biura KSM-u diecezji wrocławskiej. - Powodowała mną zwykła ciekawość i chęć zaangażowania się w działalność parafii. Obecność na niedzielnej Eucharystii mi nie wystarczała. Poszukiwałem czegoś dla młodych i taką ciekawą ofertę znalazłem w KSM-ie.
Obecnie w diecezji wrocławskiej bardziej lub mniej prężnie działa kilkadziesiąt oddziałów Stowarzyszenia. Zrzeszona w nich młodzież uczestniczy w rozbudowanym programie formacyjnym obejmującym 7-letni cykl. W jego trakcie młodzi kształtują się duchowo, ale tak, aby umieli przekładać swoją formację na działanie. Przykładem diecezjalnej praktyki są cieszące się dużą popularnością comiesięczne Dni Orłów, które integrują KSM-owiczów z całej diecezji.

Reklama

Majówka na dobry początek

Od kilku już lat sezon wakacyjny wrocławski KSM zaczyna majówką w jednej z pięknie położonych parafii naszej diecezji. W tym roku ok. 100-osobowa grupa pojechała do Wińska do ks. Czesława Krochmala. Wizyta rozpoczęła się Eucharystią, która stanowi zawsze centrum każdego spotkania, a po niej odbyły się rozgrywki sportowe. Siatkówka, kosz, piłka nożna - do wyboru było kilka dyscyplin i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pobyt w Wińsku zakończył się wspólnym ogniskiem i przejażdżką bryczką. W poprzednich latach młodzież bawiła się m.in. w Górze Śląskiej, Jugowicach i we wrocławskim ogrodzie Sióstr de Notre Dame.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobaczyć Europę

Tradycyjnie też na początek wakacji KSM naszej diecezji organizuje kilkudniowe wycieczki zagraniczne. Podróże po Europie cieszą się ogromnym wzięciem, a wolnych miejsc nie ma już na kilka miesięcy przed wyjazdem! W poprzednich latach ok. 50-osobowa grupa wraz z opiekunami zwiedziła m.in. Rzym, podróżowała także szlakiem cudów eucharystycznych po słonecznej Italii. W tym roku młodzi zawitali do Hiszpanii, zahaczając przy okazji o Ars we Francji, gdzie w związku z zakończeniem Roku Kapłańskiego dziękowali za kapłanów zaangażowanych w pracę na rzecz KSM-u i prosili o liczne powołania kapłańskie. Później mieszkając niedaleko Barcelony zwiedzili miasto, byli też m.in. w sanktuarium maryjnym w Montserrat.

Henryków - formacja przez wolontariat

Po tak atrakcyjnym otwarciu wakacji trudno ich nie zakończyć w sposób równie ciekawy i pożyteczny. Pod koniec sierpnia tego roku w Henrykowie młodzi ludzie przez trzy dni będą uczestniczyć w dniach skupienia, które podsumują dwumiesięczny wypoczynek i pozwolą lepiej rozpocząć nowy rok szkolny. Pierwszy dzień zjazdu będzie typowym czasem skupienia i formacji duchowej, czyli spowiedzi, adoracji, modlitwy i konferencji, drugi tzw. dzień wolontariatu przeznaczony jest na tzw. formację ludzką, a trzeci to wspólne dziękczynienie. Każdy uczestnik zobowiązany jest wziąć ze sobą jedynie śpiwór i… dużo uśmiechu. Organizatorzy zadbali bowiem, by wyżywienie i nocleg były za darmo. Wszyscy otrzymają też gratis okolicznościową koszulkę, czapkę oraz smycz z identyfikatorem. I co ważne, w spotkaniu mogą brać udział nie tylko KSM-owicze (szczegóły - patrz program w ramce).
Dodatkowo 28 sierpnia, podczas drugiego dnia zjazdu odbędzie się I Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Wrocławskiej, w której KSM-owicze jako wolontariusze pomogą niepełnosprawnym pątnikom. - Chcemy w ten sposób symbolicznie oddać to, co zabieramy w ciągu roku - mówi Michał Kot. - Już teraz bardzo jestem ciekaw, czego się tam nauczę. Na pewno będzie to okazja, aby zaobserwować z bliska problemy osób niepełnosprawnych, pobyć i porozmawiać z nimi, a przede wszystkim im pomóc. - Ogromnie się cieszę, że nasza młodzież będzie miała okazję się sprawdzić - mówi ks. Arkadiusz. - Ale kontakt z niepełnosprawnymi nie jest dla niej nowością - dodaje. - Od kilku lat raz w miesiącu jeździmy z parafii katedralnej do Wierzbic, podobnie robią też inne oddziały KSM-u.
Wcześniej jednak, nim młodzież trafi do Henrykowa, będzie mogła uczestniczyć w „złazisku po górach”. Jak zapewniają moi rozmówcy, kilka dni w Tatrach na górskim i modlitewnym zarazem szlaku potrafi zmienić każdego! W ten sposób osoby z zarządu diecezjalnego, łącząc formację z wypoczynkiem, nabierają sił i przygotowują się do kolejnego roku.

Reklama

Szkoła językowa, rekolekcje w Śnieżnicy i miasteczko modlitewne w Zabawie

W każde wakacje KSM diecezji wrocławskiej obok własnych inicjatyw włącza się w prowadzone przez poszczególne diecezje akcje ogólnopolskie. Jedną z nich jest funkcjonująca od wielu już lat przez lipiec i sierpień szkoła języków obcych eMKa. To propozycja skierowana do dzieci i młodzieży mająca charakter kolonii i obozów językowych organizowanych w atrakcyjnych miejscowościach, m.in. w Białym Dunajcu, w Berezce koło Soliny czy w Krakowie. Dużą atrakcją szkoły, obok nauki języka, jest możliwość zdobycia praktycznych umiejętności, np. tańca, dobrego wychowania i etykiety, nauki jazdy na koniach, pływania kajakiem, etc. I co ważne, na każdym z obozów obecny jest zawsze ksiądz, są Msze św., możliwość spowiedzi czy zwykłej rozmowy. Więcej informacji o konkretnych turnusach można znaleźć pod adresem: www.emka.ksm.org.pl
Chętni mogą też wziąć udział w ogólnopolskich dniach formacyjnych na Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym. W ośrodku prowadzonym przez KSM dla kleryków i młodzieży świeckiej przez kilka wakacyjnych tygodni organizowane są szczególne KSM-owe rekolekcje. To profesjonalne szkolenie z pełnym zapleczem merytorycznym i atrakcyjnym odpoczynkiem. - W tym roku z naszego koła KSM-u w Seminarium uczestniczyć w nich będzie pięciu kleryków - mówi ks. Arkadiusz. W Śnieżnicy można też wziąć udział w warsztatach dziennikarskich uczących konkretnych umiejętności związanych z tym zawodem. Zajęcia poprowadzi szefowa „Wzrastania” Jolanta Niewińska. W ośrodku w Beskidzie Wyspowym odbędą się również dla wszystkich członków KSM-u i jego sympatyków rekolekcje formacji apostolskiej, a w połowie sierpnia szkolenia liderskie, których celem będzie zapoznanie młodzieży z tematyką zarządzania, public relations i marketingiem. Więcej szczegółów na: www.ksm.org.pl
Z KSM-em wolny czas można spędzić nie tylko w górach. Od trzech lat w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie organizowane jest na wzór spotkań w Taizé miasteczko modlitewne. Od 25 lipca do 2 sierpnia, można przyjechać, rozbić swój namiot i wziąć udział w całodniowych i całonocnych czuwaniach, śpiewach, modlitwach i konferencjach. Finał imprezy 2 sierpnia w rocznicę urodzin Błogosławionej.
Zapraszamy!
Michał Kot: - Jeśli Bóg jest w Twoim sercu tematem, nieważne czy odległym czy bliskim, ale masz pragnienie głębszego poznania Jego osoby, to warto wejść w wakacyjne, i nie tylko, dzieła naszego KSM-u! Zapraszamy każdego z Was serdecznie!

Reklama

Program zjazdu formacyjnego młodzieży KSM
Henryków
27-29 sierpnia 2010 r.

„Przez modlitwę i pracę - służyć Bogu i drugiemu człowiekowi!”

Reklama

PIĄTEK 27 sierpnia - Dzień Skupienia - formacja duchowa - przez modlitwę
12.00 - 14.00 przyjazd, zakwaterowanie
15.00 Koronka ku czci Bożego Miłosierdzia
15.30 Spotkanie z Rektorem Seminarium
16.00 Zwiedzanie klasztoru
18.15 Nieszpory
18.30 Kolacja
19.30 Konferencja. Modlitwa i jej znaczenie w przyjaźni z Chrystusem.
20.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu - okazja do spowiedzi i osobistej modlitwy
21.30 Kompleta i zakończenie adoracji
23.00 Cisza nocna

SOBOTA - 28 sierpnia - Dzień Wolontariatu - formacja ludzka - przez pracę
6.00 Jutrznia i Msza św.
7.00 Śniadanie
8.00 -18.00 Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych (program pielgrzymki na stronie KSM-u)
18.30 Nieszpory
19.30 Ognisko - kolacja
Kompleta
23.00 Cisza nocna

NIEDZIELA - 29 sierpnia - Dzień Pański - dziękczynienie
8.00 Jutrznia i Msza św.
9.00 Śniadanie
10.00 -11.00 Kawa czy herbata... w KSM-ie
11.15 Modlitwa Anioł Pański.
Błogosławieństwo
Rozesłanie
12.00 Zakończenie Zjazdu Formacyjnego

Zgłoszenia można kierować do szefa zjazdu MICHAŁA BRZEZICKIEGO - tel. 506 331 490, brzezicki89@gmail.com lub do BIURA KSM, tel. 71 722 02 93, ksm@archidiecezja.wroc.pl

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską 30 kwietnia 2000 roku.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: Porwanie biskupa słynącego z prób mediacji między kartelami narkotykowi

2024-04-30 09:24

[ TEMATY ]

Meksyk

Episkopat Flickr

Emerytowany biskup rzymskokatolicki, który zasłynął z prób mediacji między kartelami narkotykowymi w Meksyku, został porwany – poinformowała w poniedziałek Meksykańska Rada Biskupów.

Przywódcy kościoła w Meksyku powiedzieli, że ks. Salvador Rangel zaginął w sobotę i w oświadczeniu wezwali porywaczy do jego uwolnienia.

CZYTAJ DALEJ

Projekt nowelizacji "uelastyczniającej" organizację lekcji religii lub etyki

2024-04-30 12:22

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia, który "uelastycznia" możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Treść projektu opublikowano we wtorek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję