Reklama

Króluj nam, Chryste!

17 września w parafii pw. św. Antoniego na toruńskich Wrzosach odbył się Diecezjalny Dzień Wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza. W spotkaniu uczestniczyły wraz z kapłanami 634 osoby

Niedziela toruńska 40/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zjazd rozpoczął się od rejestracji wspólnot. Skrupulatnie zbierał wszystkie dane kleryk dr Dominik Jan Domin i odnotowywał przybyłych. Spotkanie w kościele otworzył ks. kan. Wojciech Miszewski, proboszcz parafii pw. św. Antoniego na toruńskich Wrzosach, wyrażając radość z obecności tak wielu ministrantów i lektorów wraz z opiekunami. Następnie przemówił bp Józef Szamocki, który ofiarował relikwie św. Jana Berchmansa, patrona ministrantów, parafii pw. św. Antoniego w Toruniu. Relikwie peregrynują po poszczególnych parafiach diecezji; pozostaną w każdej parafii od soboty do soboty. Pierwszą wspólnotą, do której św. Jan Berchmans zawitał, jest parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu w dekanacie Toruń I. Relikwie odebrał ks. Zdzisław Szauer wraz z delegacją ministrantów. Ksiądz Biskup podziękował ministrantom i lektorom za ich posługę w parafiach. Wręczył również wyróżnienia za gorliwą służbę przy ołtarzu ministrantom i lektorom wytypowanym przez parafialne wspólnoty LSO. Podziękowania otrzymali również rodzice wyróżnionych za wychowanie synów w duchu służby Kościołowi.
Centralnym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Wojciech Niedźwiecki. Kaznodzieja podkreślił rolę, rangę i znaczenie Liturgicznej Służby Ołtarza jako posługi wobec Eucharystii i dla Eucharystii. Zwrócił też uwagę, że pośród wielu atrakcji dzisiejszego świata służba przy ołtarzu jest wielkim dobrem, które ma siłę przezwyciężać wiele zła i nieczytelnych propozycji ukrytych pod pozorem dobra. Zachęcał do trwania w powołaniu ministranckim nie tylko do ukończenia szkoły średniej, lecz także w życiu dorosłym.
Następnie miało miejsce błogosławieństwo do posługi ceremoniarza. Do tego momentu kandydaci przygotowywali się uczestnicząc w kursie, podczas którego zdobywali wiedzę na temat liturgii, jej organizacji i przebiegu. Takie błogosławieństwo odbyło się po raz drugi w historii diecezji. Do zadań ceremoniarza należy odpowiednie przygotowanie liturgii, tak aby wierni, jak również sam ceremoniarz, mogli ją odpowiednio przeżyć.
Po Mszy św. nastąpiło spotkanie formacyjne w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Ministranci i lektorzy uczestniczyli w programie „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”. Stąd każdy otrzymał kamizelkę odblaskową, w której przechodził przez ruchliwą ulicę do sali koncertowej. Ks. prał. Daniel Adamowicz - dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej zapoznał ministrantów z ideą programu, który jest realizowany przez Caritas we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, Komendą Miejską Policji, Strażą Miejską w Toruniu, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Toruńską Grupą Ratownictwa PCK oraz toruńskim Hufcem Związku Harcerstwa Polskiego. Akcja ta jest w tym roku współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Gościem specjalnym był Tomasz Zubilewicz, dziennikarz. Jest on człowiekiem pogodnego, radosnego ducha i usposobienia. W swoim wystąpieniu motywował ministrantów i lektorów do entuzjazmu, mówił o zaufaniu Panu Bogu, o tym, że trzeba swoje życie przeżywać z radością w sercu. Ta radość była zauważalna na twarzy p. Tomasza, tym bardziej, że swoje wystąpienie rozpoczął od modlitwy z Pismem Świętym w ręku. Dla młodych ludzi znany człowiek ze szklanego ekranu z Pismem Świętym w ręku budzi poważanie; słyszałem bowiem, jak jeden z uczestników mówił: „Szacun”. Był czas na pytania, np. Ile Pan zarabia? Jaki ma Pan samochód? Czy ma Pan rodzinę? Czy jest Pan lektorem? Odpowiedź na to ostatnie była pozytywna i motywująca wszystkich do trwania w swojej służbie. Wystąpienie Zubilewicza ministranci i lektorzy przyjęli z aprobatą i uznaniem, o czym świadczyły gromkie oklaski na zakończenie spotkania. Nie zabrakło czasu na autografy, których pan Tomasz złożył sporo.
Prezentacji miesięcznika KNC dokonał redaktor naczelny Michał Bondyra. KNC - Króluj Nam Chryste to ogólnopolski i jeden z trzech w Europie (obok Niemiec i Włoch) miesięczników dla ministrantów i lektorów. Jest wydawany co miesiąc, by integrować Służbę Liturgiczną Ołtarza w Polsce, jest pomocny w formacji duchowej i intelektualnej.
Spotkanie formacyjne przeżywali również dorośli zainteresowani posługą lektora i akolity. Tematem przewodnim było: Wprowadzenie w życie parafii posług lektora i akolity w oparciu o Dyrektorium Duszpasterstwa Służby Liturgicznej. Spotkanie to prowadził ks. dr Jacek Pietruszka, koordynator Diecezjalnej Szkoły Lektora w Krakowie.
Na zakończenie ks. prał. Daniel Adamowicz poczęstował zebranych kiełbasą oraz cynamonowymi płatkami. Każdy uczestnik otrzymał również czapeczkę z nadrukiem: „Caritas jest okej”, co chyba jest wspaniałym podsumowaniem dnia wspólnoty, że miłość jest zawsze okej.
Dziękuję księżom proboszczom, kapłanom, rodzicom, ministrantom, lektorom i tym wszystkim, którzy uczestniczyli w diecezjalnym zjeździe. Szczególne podziękowania składam ks. kan. Wojciechowi Miszewskiemu - proboszczowi parafii pw. św. Antoniego w Toruniu oraz ks. prał. Danielowi Adamowiczowi - dyrektorowi Caritas Diecezji Toruńskiej za szczególną pomoc i zaangażowanie w organizacji spotkania.
Jeżeli chciałbyś się podzielić wrażeniami z tego dnia, napisz: knc-torun@o2.pl. Opublikujemy je na stronie: www.knc-torun.pl.

Reklama

www.knc-torun.pl

* * *

Nagrogrodzeni

Mateusz Archita, św. Katarzyny w Łasinie
Karol Brozda, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomnie
Adrian Figurski, Ducha Świętego w Grudziądzu
Patryk Fryza, św. Wojciecha w Lidzbarku Welskim
Dawid Gogolewski, św. Marcina w Sarnowie
Mateusz Hińczewski, św. Antoniego w Toruniu
Patryk Kowalski, NMP Częstochowskiej w Toruniu
Klaudiusz Ludwikowski, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie
Maciej Łazarski, św. Bartłomieja w Szembruku
Rafał Makowski, parafia pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Toruniu
Paweł Miotk, św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu
Radosław Młodziński, pw. Narodzenia NMP w Kiełbasinie
Mateusz Mrowca, św. Bartłomieja w Unisławiu
Michał Nowak, św. Wojciecha w Jabłonowie Pomorskim
Piotr Skiżyński, św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Działdowie
Kamil Tracki, Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu
Maciej Winiarski, św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu
Michał Wudarski, Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu

* * *

Ceremoniarze 2011

Dominik Bartulewicz, MB Królowej Polski w Toruniu
Szymon Boborycki, Świętych Piotra i Pawła w Toruniu
Karol Chojnacki, Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie
Radosław Gargul, św. Maksymiliana Marii Kolbego w Toruniu
Michał Główczewski, pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu
Rafał Jabłoński, św. Maksymiliana Marii Kolbego w Toruniu
Dominik Kabaczyński, MB Królowej Polski w Toruniu
Paweł Lewandowski, Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu
Tomasz Łapkiewicz, św. Marcina w Grążawach
Marek Milewski, św. Marcina w Grążawach
Tomasz Piątek, św. Stanisława w Grudziądzu
Wojciech Rosenthal, Świętych Piotra i Pawła w Toruniu
Mateusz Wiśniewski, św. Stanisława Biskupa w Grudziądzu
Kamil Zawadzki, Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję