Reklama

Podwójna radość w parafii Komarów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ubiegłym roku parafia Świętej Trójcy w Komarowie przeżywała setną rocznicę poświęcenia swojego kościoła. Rok jubileuszowy obfitował nie tylko we wspaniałe uroczystości religijne i dzieła duchowe, o których informowaliśmy na łamach naszego tygodnika, ale także w działania remontowo-konserwatorskie, których ukoronowanie stanowił akt poświęcenia ołtarza głównego po zakończeniu prac restauracyjnych. Wydarzenie to miało miejsce 18 grudnia 2011 r., a połączone było z obłóczynami kanonickimi komarowskiego proboszcza ks. Tomasza Bomby. Na tę doniosłą okoliczność przybył do parafii Pasterz diecezji, bp Wacław Depo, który najpierw poświęcił szaty kanonickie przyszłego kanonika - ks. Tomasza, potem ołtarz, a wreszcie przewodniczył Eucharystii w intencji jego wykonawców, ofiarodawców i wszystkich parafian.
Witając ks. Biskupa wspólnota parafialna w osobach dzieci, przedstawicieli Rady Parafialnej i władz samorządowych, a wreszcie ks. Proboszcza, poprosiła o poświęcenie pieczołowicie odnowionego ołtarza, sięgającego swoją historią 1699 r. Ks. Tomasz Bomba opowiedział o dziełach i pracach podejmowanych w parafii na przestrzeni ostatniego roku. Jak mówił - dzięki pomocy dobrych ludzi i wstawiennictwu Pani Fatimskiej, która doznaje w Komarowie szczególnej czci, udało się m.in. zamontować w kościele nowe nagłośnienie, zainstalować łącze internetowe i kamerę, pozłocić wszystkie naczynia i sprzęty liturgiczne, monstrancję z 1830 r., wieczną lampkę oraz tabernakulum, a także odrestaurować kapliczkę przy szkole. - Istotą posługiwania kapłańskiego w Komarowie są dwie płaszczyzny - mówił ks. Proboszcz. - Najpierw ta duchowa: intensywna modlitwa, codzienny różaniec, modlitewne spotkania z wiernymi, posługa wobec chorych. A z tego wynika druga płaszczyzna: dbałość o dobra materialne i nasza intensywna praca. Zwieńczeniem prac podjętych w minionym roku jest ten - przepięknie odnowiony przez pracownię konserwatorską pana Macieja Filipa - ołtarz z 1699 r. (...) Proszę o pobłogosławienie tego ołtarza i wszystkich, którzy przyczynili się do jego restauracji.
- Ołtarz zawsze jest tym centrum, które nas skupia. I ten, w który się wpatrujemy i ten, na którym sprawuje się Najświętsza Ofiara za zbawienie każdego z nas - podkreślił ks. Biskup. Nim jednak dokonał aktu poświęcenia i pobłogosławienia komarowskiego ołtarza został odczytany Akt nominacji kanonickiej, na mocy której Proboszcz parafii Świętej Trójcy w Komarowie, został zaliczony w poczet Kanoników Honorowych Prześwietnej Kapituły Katedralnej w Zamościu. Akt ten odczytał dziekan dekanatu Tyszowce ks. Grzegorz Chabros, który - po poświęceniu przez Pasterza diecezji szat kanonickich - pomógł je przywdziać ks. kan. Tomaszowi Bombie. Była to chwila ogromnego wzruszenia i dla obecnych na uroczystości wiernych i dla ks. Proboszcza, który dziękując ks. Biskupowi za tak wielkie wyróżnienie, zadedykował godność kanonika swoim parafianom i tym, którzy wspierali go w posłudze kapłańskiej, bo - jak mówił - bez nich nie dostąpiłby tego zaszczytu.
Chwilę później rozpoczęła się Eucharystia, podczas której bp Wacław Depo poświęcił odrestaurowany ołtarz. W stosownej modlitwie prosił Boga, aby ołtarz ten zawsze był miejscem świętym, by wierni zgromadzeni wokół niego sprawowali pamiątkę Paschy i posilali się przy stole Słowa i Ciała Pańskiego, a „głos ludzi złączony ze śpiewem aniołów” rozbrzmiewał w nieustannej modlitwie za zbawienie świata.
W okolicznościowej homilii Pasterz diecezji zwrócił uwagę na obowiązek pielęgnowania w sobie tej świadomości, że Bóg stale jest obecny w naszym życiu, że towarzyszy nam nieustannie Jego łaska, podkreślił także znaczenie dawania świadectwa w swoim środowisku. - Przyzwyczailiśmy się - i dobrze - żeby na łaskę Boga odpowiadać we wspólnocie Kościoła, w tej przestrzeni, która nas teraz tutaj gromadzi, ale jednocześnie wiemy, że dla Boga nie istnieje żadna przestrzeń, która będzie zamknięta. Dlatego mamy prawo i obowiązek wyznawać Boga w świecie, tam, gdzie jesteśmy, w szkołach, w zakładach pracy, na ulicach. Wszędzie mamy prawo do znaków Bożych, które nam przypominają o Jego obecności i Jego działaniu. Wiara chrześcijańska bowiem, nie jest jakimś rodzajem pobożności, który można zepchnąć na margines i wepchnąć tylko, jak niektórzy tego pragną, do tzw. prywatnej i milczącej kapliczki. Wiara w Chrystusa domaga się od nas odwagi, ażebyśmy umieli przeciwstawić się złu i wszelkiego rodzaju zamętom prawdy, by odnowić oblicze naszych sumień i oblicze naszych serc. I życie - nauczał ks. Biskup.
Dziękczynienie złożone Bogu podczas Eucharystii zostało dopełnione podziękowaniami dla konkretnych osób i wspólnot. Wypowiedział je komarowski proboszcz ks. kan. Tomasz Bomba. Pasterzowi diecezji podziękował on za obecność i ojcowską troskę; za pobłogosławienie ołtarza i godność kanonicką. Na ręce dr Marii Dudek, fundatorki witraża z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, wspierającej nieustannie wszelkie prace parafialne, złożył wyrazy wdzięczności wszystkim tym, którzy modlitwą i ofiarą wspomagali dzieło prac remontowo-konserwatorskich. Na ręce wójta gminy Komarów, Wiesławy Sieńkowskiej, złożył podziękowania wszystkim instytucjom świeckim. Na ręce Grażyny Żurawickiej, kierownika Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zamościu i ks. kan. Marka Dobosza, diecezjalnego konserwatora zabytków, złożył wyrazy wdzięczności za wsparcie, pomoc, wszelkie życzliwe rady. Wreszcie na ręce pana Macieja Filipa z Pracowni Konserwacji Zabytków Filip F&F - dla wszystkich pracowników, którzy podjęli się żmudnych prac konserwatorskich przy ołtarzu głównym. Po Mszy św. przyszedł czas na gratulacje i życzenia dla ks. Kanonika. Wśród składających je osób prywatnych, ruchów i wspólnot nie mogło zabraknąć „Białej Armii”, która obdarowała swojego Proboszcza i Twórcę koszem róż i serdecznymi uściskami.

Reklama

O komarowskim ołtarzu i pracach konserwatorskich

BGRAŻYNA ŻURAWICKA, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zamościu:
- Podstawowym celem prac konserwatorskich każdego dzieła sztuki jest przywrócenie pierwotnych walorów artystyczno-estetycznych. Macie Państwo teraz przed swoimi oczami ołtarz, któremu zostały przywrócone XVII-wieczne wartości artystyczno-estetyczne. Komisja konserwatorska w trakcie dokonanych przez wykonawców odkryć, musiała podejmować trudne decyzje. Dlaczego? Otóż spod przemalowań, spod wtórnych nawarstwień odsłonięto pierwotną kolorystykę ołtarza; nie wszystko, co zostało odkryte, mogło być pokazane. Ołtarz jest dziełem żyjącym; w swojej historii ma dużo różnych nawarstwień, które trzeba uporządkować. Dla poprawy estetyki uznaliśmy, że należy przesłonić podłoże, które jest w retabulum za krucyfiksem, za rzeźbą Chrystusa ukrzyżowanego; są to przedstawienia Matki Bożej i św. Jana o miernej wartości artystycznej, nie pasujące estetycznie do walorów ołtarza. Stąd decyzja konserwatorska, aby przesłonić - nie niszcząc - tkaniną współczesną i zaakcentować rzeźbę Chrystusa ukrzyżowanego. Jest to rzeźba o wysokich wartościach artystycznych. Ideą naszych rozważań komisyjnych z ks. Proboszczem było wyeksponowanie tej XVIII-wiecznej rzeźby. (...) Myślę, że ten ołtarz po pracach konserwatorskich, stanowi jedno z najciekawszych dzieł i jeden z najlepszych ołtarzy na naszym terenie.

MACIEJ FILIP, Pracownia Konserwacji Zabytków Filip F&F:
- Od momentu powstania ołtarz był wielokrotnie przemalowywany; złocenia wykonano imitacją. To, co widzieliśmy przed konserwacją, co wyglądało jak złoto, było stopem miedzi z cynkiem. Nasza praca polegała na odsłonięciu pierwotnej kolorystyki ołtarza, na wykonaniu nowych złoceń, konserwacji wszystkich zabytkowych elementów ołtarza. Jest to bardzo żmudna praca, wymagająca wielkiego nakładu finansowego, drogich materiałów. Każdy decymetr był precyzyjnie usuwany skalpelikiem. Złocenia wykonano złotem 23-karatowym. Kolumny srebrne, to prawdziwe srebro. Myślę, że efekt jest zadowalający. Ta konserwacja była dla nas wyjątkowa.

Wysłuchała Anna Litwin

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19

[ TEMATY ]

Watykan

Ogrody Watykańskie

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

„Maj z Maryją - mówi s. Emanuela - to specjalna wizyta w Ogrodach Watykańskich. Na trasie znajduje się 10 najważniejszych wizerunków maryjnych. W tym czasie, kiedy jest na świecie tak wiele napięć i konfliktów, będziemy się modlić o pokój przed wizerunkami Matki Bożej. W Ogrodach Watykańskich jest w sumie 27 wizerunków Maryi. Mamy więc prawo twierdzić, że są to ogrody maryjne. (…) Wielu papieży dostrzegało ten duchowy wymiar ogrodów. Łączy się w nim piękno natury, fontann, starożytnych zabytków, wizerunków Maryi i świętych, tworząc harmonijną oazę spokoju, w których papieże mogli znaleźć przestrzeń na modlitwę i kontemplację. I rzeczywiście niektórzy papieże, jak Jan Paweł II czy Benedykt XVI, codziennie przychodzili tu na spacer, aby się pomodlić i odpocząć”.

CZYTAJ DALEJ

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

[ TEMATY ]

Jasna Góra

3 Maja

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Sumę odpustową z udziałem Prymasa, przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebrował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję