Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Brat naszego Boga" w Ameryce

Amerykańska publiczność ma okazję zobaczenia sztuki Karola Wojtyły pt. Brat naszego Boga, którą przygotował Wydział Teatru i Tańca, wspólnie z Centrum Sztuki w Mayer Theatre na Uniwersytecie Santa Clara. Honorowy patronat nad premierą, która odbyła się 12 listopada br., sprawował bp Patrick J. McGrath. Data premiery zbiegła się z 10. rocznicą kanonizacji br. Alberta Chmielowskiego, któremu ta sztuka jest poświęcona.
Reżyserem przedstawienia jest Jagienka Zych-Drwęska, która przez kilkanaście lat związana była z polskimi scenami jako aktorka i reżyser. Od 1969 r. mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie była reżyserem i wykładowcą amerykańskich uniwersytatów, zaś od 1984 r. jest profesorem w Santa Clara University.
Przygotowując się do wystawienia tej sztuki, pojechała do Rzymu, gdzie uzyskała błogosławieństwo Ojca Świętego, a także odwiedziła Zgromadzenia Braci Albertynów i Sióstr Albertynek w Polsce.

Wystawa w Goteborgu

W drugiej połowie października br. w Goateborgu, w gmachu Stowarzyszenia Polskich Katolików, prezentowana była wystawa plastyczna, której tematem były zabytkowe kościoły Podbeskidzia. Ekspozycja obejmowała około 100 prac: akwarele, rysunki, grafiki i fotografie, a także rzeźby. Autorami prac są: Antoni Liszka i Jerzy Wójcik (akwarele), Mieczysław Peterka, Janusz Mazurkiewicz, Karol Gryszczyk (fotografie), Mariusz Godek (rysunki), Zbigniew Poraniewski (grafika) oraz Jacek Kogutek (rzeźby).
Patronami tego przedsięwzięcia byli: biskup diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego Tadeusz Rakoczy, biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Paweł Anweiler oraz Tygodnik Katolicki Niedziela.
Wystawa cieszyła się zainteresowaniem nie tylko środowisk polonijnych, ale również szwedzkich miłośników architektury, którzy zaproponowali zorganizowanie wycieczki szlakiem zabytkowych kościołów Podbeskidzia. Biuro Współpracy Kulturalnej i
Artystycznej z Polonią Świata w Bielsku-Białej, które zorganizowało tę wystawę, otrzymało propozycję zaprezentowania jej w najbliższym czasie również w Sztokholmie i Kopenhadze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Cudowne uzdrowienie za przyczyną Matki Teresy

Brytyjski lekarz Joseph Chandy oświadczył, że jego pacjent, cierpiący od lat na schizofrenię, doznał cudownego uzdrowienia po osobistym spotkaniu z Matką Teresą. Jak poinformował 14 listopada br. brytyjski dziennik Sunday Telegraph, 58-letni dr Chandy z Peterlee stwierdził, że chory na schizofrenię Normann spotkał się w Rzymie w maju 1997 r. z Założycielką Zgromadzenia Misjonarek Miłości i powrócił do domu zdrowy. Dodał, że jego pacjent był leczony psychiatrycznie od 25 lat, ale nie przynosiło to rezultatów. Dlatego też obecny stan jego zdrowia można przypisywać jedynie cudowi, uważa brytyjski lekarz. Poinformował on jednocześnie, że przypadek jego pacjenta jest obecnie badany przez odpowiednie organa watykańskie.
Od lipca br. trwa w Kalkucie proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym zmarłej w 1997 r. Założycielki Misjonarek Miłości i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla.

Jezuici uczcili pamięć zamordowanych współbraci

W 10. rocznicę zamordowania w Salwadorze sześciu jezuitów przełożony generalny Zakonu - Peter-Hans Kolvenbach powiedział, że męczeństwo współbraci w dniu 16 listopada 1989 r. przyspieszyło proces pokoju i pojednania w tym kraju.
Zdaniem monachijskiego jezuity Martina Maiera, eksperta ds. Ameryki Łacińskiej, w dalszym ciągu sytuacja w Salwadorze budzi niepokój. W ostatnim okresie ofiarą morderstw i zabójstw pada równie wiele osób, jak w czasie wojny domowej. Główną tego przyczyną są nierówności społeczne i powtarzające się systematycznie naruszanie praw człowieka przez policję.
O. Maier przypomniał o czci oddawanej w Salwadorze jezuickim męczennikom. Nazwiskami zamordowanych nazwano niektóre miasta, a ich grób w kaplicy uniwersyteckiej, jak też i miejsce, w którym znaleziono ich po śmierci, stały się celem pielgrzymek miejscowej ludności.

Reklama

Plan rozbicia Kościoła wiernego Papieżowi

Chiny chcą zaostrzyć kontrolę nad katolikami, w razie gdyby doszło do nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Tajny dokument, omawiany przez watykańską agencję "Fides", stwierdza, że polegałoby to na wzmocnieniu Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich i rozbiciu wiernego Rzymowi Kościoła podziemnego, gdyby ten nie chciał się "nawrócić".
Podstawową tezą dokumentu jest to, "aby Watykan nie mieszał się w nasze wewnętrzne sprawy pod pozorem ochrony autonomii swojego Kościoła". Pekin obawia się, że Stolica Apostolska skorzysta na nawiązaniu stosunków dyplomatycznych i "będzie odmawiała nam prawa do niezależności, suwerenności i autonomii naszego Kościoła oraz będzie chciała rozciągnąć swoją władzę na cały Kościół katolicki w Chinach".
Oblicza się, że w Chinach żyje ok. 4-5 mln katolików wiernych Rzymowi i mniej więcej tyle samo członków Kościoła "patriotycznego".

Troska o przekazywanie wiary przyszłym pokoleniom przez rodziny, rola współczesnych mediów w krzewieniu wiary oraz umacnianie świadomości europejskiej w Kościołach lokalnych były głównymi tematami zakończonego w Atenach 29. Zgromadzenia Plenarnego Rady Europejskich Konferencji Biskupów (CCEE). Doroczne spotkanie Rady CCEE, w skład której wchodzi 34 przewodniczących Konferencji Biskupów, obradowało w dniach 11-14 listopada br. pod przewodnictwem kard. Miloslava Vlka z Pragi.

W Krasnodarze na Kaukazie 14 listopada br. został poświęcony kościół, wybudowany przez pracującego tam śląskiego kapłana - ks. Andrzeja Morawskiego. Aktu tego dokonał nuncjusz apostolski w Moskwie - abp John Bukovsky.
Krasnodarska parafia jest jedyną w mieście parafią mającą milion mieszkańców. Tamtejsza wspólnota parafialna liczy ok. 800 wiernych i - jak mówi ks. Morawski - nie ma tygodnia, żeby nie przybywał ktoś nowy. Patronem nowej świątyni, wybudowanej w ciągu ostatniego roku, jest św. Liboriusz - czczony szczególnie w niemieckiej diecezji Paderborn, która - wraz z katolikami amerykańskimi oraz archidiecezją katowicką - wspomaga finansowo parafię w Krasnodarze.

Reklama

Izraelski minister bezpieczeństwa wewnętrznego złożył 14 listopada br. wizytę w Bazylice Grobu Pańskiego, w związku z planem przebicia w bazylice nowego wejścia. Ma ono usprawnić i uczynić bezpiecznym zwiedzanie świątyni przez rzesze pielgrzymów, przybywających w okresie obchodów milenijnych Roku 2000.
Problem ten od dłuższego czasu jest przedmiotem wspólnych rozmów między trzema Kościołami - współgospodarzami bazyliki: Patriarchatem grecko-prawosławnym w Jerozolimie, Patriarchatem ormiańskim w Jerozolimie i Kustodią Ziemi Świętej, reprezentującą Kościół rzymskokatolicki. Dotąd jednak nie osiągnięto w tej sprawie porozumienia.

8. rocznica kanonizacji św. Rafała Kalinowskiego była obchodzona uroczyście 17 listopada br. w Usolu Syberyjskim k. Irkucka, miejscu katorgi Patrona Sybiraków. Uroczystej Eucharystii ku czci Świętego w kaplicy pod jego wezwaniem przewodniczył bp Jerzy Mazur - administrator apostolski dla katolików Wschodniej Syberii. Na zaproszenie bp. Mazura do Usolu przybyli prowincjałowie Karmelitów Bosych: o. dr Mariusz Jaszczyszyn z Warszawy i o. dr Szczepan Praśkiewicz z Krakowa, a także o. Arkadiusz Kulacha - delegat prowincjalny Karmelitów na Białorusi. Karmelici Bosi planują w najbliższym czasie założyć placówkę na Syberii.
W Usolu, który liczy obecnie 106 tys. mieszkańców, św. Rafał Kalinowski rozpoczął swoje dziesięcioletnie wygnanie syberyjskie, pracując w latach 1865-69 w warzelniach soli nad Angarą. Potem osiedlił się w Irkucku, gdzie zasłynął jako wychowawca i opiekun polskiej młodzieży.

Arcybiskup Waszyngtonu, kard. James A. Hickey, wprowadził zakaz korzystania z telefonów komórkowych w kościołach. Jednocześnie Ksiądz Kardynał podkreślił, że został zmuszony do podjęcia takiej decyzji ze względu na liczne skargi wiernych, którym dźwięk "komórek" przeszkadza w modlitwie. Swoją decyzję uznał za właściwą, gdyż zakaz używania telefonów komórkowych wprowadza coraz więcej instytucji i ośrodków życia publicznego.

JEDNYM ZDANIEM

Po raz pierwszy biskupi katoliccy - przedstawiciele obradującej w Atenach Rady Europejskich Konferencji Biskupów - złożyli oficjalną wizytę grecko prawosławnemu arcybiskupowi Aten, Christodoulosowi.

Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan wziął na siebie i całą Organizację odpowiedzialność za tragedię Srebrenicy, gdzie w 1995 r. wojska serbskie, przy całkowitej bierności sił międzynarodowych, dokonały masakry ludności cywilnej.

W 10. rocznicę przyjęcia przez ONZ Konwencji Praw Dziecka UNICEF stwierdził, że każdego roku 2 mln dzieci na świecie ginie w wyniku wojen, a tyle samo umiera na skutek chorób, które łatwo można było wyleczyć; dziesiątki milionów dzieci dotyka głód.

W Waszyngtonie podpisano umowę o przyjęciu Chin do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Prezydent USA Bill Clinton zwrócił się do Unii Europejskiej o przyjęcie Turcji do UE.

W Hawanie odbył się szczyt 21 państw iberoamerykańskich oraz Hiszpanii i Portugalii - potępiono tu zarówno sankcje przeciwko Kubie, jak i reżim komunistyczny. Szczyt poprzedziło spotkanie zagranicznych delegacji z kubańską opozycją.

Javier Solana, były szef NATO, stanął na czele Unii Zachodnioeuropejskiej.

We Francji skazano za oszustwa, na 2 lata więzienia i wysoką grzywnę, Xaviera Delamarea, szefa sekty scjentologów w Marsylii i Nicei.

W Bonn rozpoczęła się kolejna runda negocjacji w sprawie odszkodowań za pracę przymusową w III Rzeszy. Niemcy podwyższyły do 8 mld DM proponowaną sumę wypłat.

30 tys. manifestantów demonstrowało w Wiedniu przeciwko możliwości dopuszczenia do władzy skrajnie prawicowej Partii Wolności.

W Stambule odbył się szczyt OBWE, na który przyjechali przywódcy 54 państw. Głównym tematem był problem Czeczenii.

Prezydent Jelcyn bronił stanowczo prawa Rosji do rzezi " czeczeńskich terrorystów".

Turcję nawiedziło po raz drugi w tym roku silne trzęsienie ziemi - zginęło ponad 450 osób, a ponad 3 tys. jest rannych. W akcji pomocy ofiarom tragedii wzięły udział ekipy ratownicze z Polski.

Wybory prezydenckie w Macedonii wygrał nieoczekiwanie Borys Trajkovski. Przewagę zapewniły mu głosy mniejszości albańskiej.

Czesi i Słowacy obchodzili 10. rocznicę "aksamitnej rewolucji", która zapoczątkowała demokratyczne przemiany w Czechosłowacji. Prezydent Vaclav Havel zaprosił na uroczystości do Pragi Lecha Wałęsę, Georga Busha, Michaiła Gorbaczowa, Helmuta Kohla i Margaret Thatcher.

Ambasada Polska w Wilnie wystosowała notę protestacyjną w związku z zatrzymaniem przez tamtejszą policję samochodu, w którym jechali polscy dyplomaci.

W drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie zwyciężył dotychczasowy prezydent Leonid Kuczma.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zezwolił opozycji na zamieszczanie każdego dnia w głównym wydaniu dziennika telewizyjnego 90-sekundowego wystąpienia.

Rosyjskie wojska w Czeczenii zdobyły silnie ufortyfikowane miasta Gudermes i Bamut.

Rosyjska Duma zobowiązała rząd do zerwania stosunków handlowych z Łotwą. Jest to kara za wprowadzenie przez Łotwę ograniczenia w zakresie posługiwania się językiem rosyjskim.

Indonezyjskie siły zbrojne zażądały od prezydenta Abdurrahmana Wahida wprowadzenia stanu wyjątkowego w prowincji Aceh, która domaga się referendum w sprawie niepodległości. Wojskowych poparł parlament.

W Islamabadzie (Pakistan) eksplodowało w pobliżu siedzib misji ONZ oraz ambasady USA 7 ładunków wybuchowych - są ranni. Akt terroru był prawdopodobnie dziełem afgańskich Talibów.

1999-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Geneza, śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

CZYTAJ DALEJ

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

4 maja o godz. 19:00 rusza cykl koncertów organowych „Franciszkańskie Wieczory Muzyczne: Mater Familiae” w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Kruczej we Wrocławiu. Jest to okazja do promocji muzyki sakralnej, a także kultu maryjnego. Pierwszy koncert zagra Tadeusz Barylski, który przez wiele lat posługiwał jako organista w kościele na Kruczej, a także w sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Podczas koncertu zagra m.in utwory: Johanna Sebastiana Bacha – Fantazja G-dur, Improwizację: Fantazja Regina Coeli czy Bogurodzicę. Koncert rozpocznie obchody odpustu ku czci Matki Bożej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję