Reklama

Polscy Pallotyni

Niedziela Ogólnopolska 5/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Św. Wincenty Pallotti

Pallotti żył w Rzymie w pierwszej połowie XIX w. (1795-1850). Chciał doprowadzić do Boga cały świat.
Marzył o zaangażowaniu wszystkich chrześcijan w ewangelizację świata i zjednoczeniu ich wysiłków dla pełniejszego wykonania apostolskich zadań Kościoła. Był przekonany, że wszyscy członkowie ludu Bożego są powołani do apostolstwa na mocy zobowiązania, wynikającego z przykazania miłości. W 1835 r. założył dzieło niepowtarzalne - Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego, stawiając mu jako zadanie budzenie u wszystkich katolików głębokiej świadomości ich apostolskiego powołania i ożywianie w nich miłości. Był to zwrotny punkt w historii zakonów i religijnych wspólnot. " Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego - jak określiło je ostatnie Zebranie Generalne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - jako dar Ducha Świętego, jest komunią osób i wspólnot, które żyjąc według charyzmatu św. Wincentego Pallottiego, wzbudzają współodpowiedzialność wszystkich ochrzczonych za ożywienie wiary i za rozpalenie miłości w świecie i Kościele, i w ten sposób prowadzą wszystkich do jedności w Chrystusie". Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego jest otwarte na różne kultury i na wszystkich członków ludu Bożego. Skupia duchowieństwo, instytuty życia konsekrowanego i laikat. W tym wielkim dziele rolę wspólnoty animującej i integrującej - zdaniem Pallottiego - winno spełniać Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni - księża i bracia oraz siostry), zatwierdzone przez Stolicę Apostolską 24 września 1846 r.
To, czego dokonał Wincenty Pallotti w ciągu 32 lat swojej kapłańskiej działalności, wydaje się nie do wiary. Był duszpasterzem, profesorem, opiekunem żołnierzy, więźniów i chorych, przyjacielem biednych, autorem książek i artykułów, niezmordowanym promotorem misji, organizatorem szkół wieczorowych i założycielem wspólnot zakonnych. Wincenty Pallotti zafascynowany był Bogiem Nieskończenie Miłosiernym. Powtarzał nieustannie: "Zachwyca mnie mój Bóg!". Słowa św. Pawła: " Miłość Chrystusa przynagla nas" zapaliły w nim wewnętrzny ogień. Miłość kazała mu wezwać wszystkich do apostolskiej odpowiedzialności za obecność Chrystusa w sercach bliźnich i wołać: "Każdy apostołem". Papież Paweł VI podkreślił wielkość Pallottiego jako "zwiastuna przyszłości w dziele apostolstwa ludzi świeckich", pisząc w liście do Generała Stowarzyszenia takie słowa: "... najwyższy autorytet Soboru Kościoła zatwierdził to, co z całych sił starał się urzeczywistnić wasz Prawodawca i Ojciec". Wincenty Pallotti rozbudził apostolską świadomość wszystkich członków Kościoła, ale szczególnie ludzi świeckich, prowadząc w ten sposób do wielkiej karty laikatu, jakim jest Dekret Soboru Watykańskiego II o apostolstwie świeckich.

Reklama

Główne cele i zadania Pallotynów

Główne zadania Pallotynów, zawarte w wewnętrznym prawie Stowarzyszenia, są następujące:

Apostolstwo ludzi świeckich. W trosce o rozwój apostolskiego posłannictwa ludzi świeckich Pallotyni winni starać się o takie ich pobudzanie i formowanie, aby ich wkład w życie Kościoła był bardziej owocny na wszystkich szczeblach: parafialnym, diecezjalnym i krajowym, oraz aby przez świadectwo własnego życia przepajali świat duchem Chrystusowym. Mają także starać się o apostolskie formowanie grup już istniejących oraz o tworzenie - gdzie to jest możliwe - nowych zrzeszeń wchodzących w skład Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Realizacji tego celu służy zarówno praca parafialna, jak i prowadzone domy rekolekcyjne, praca misjonarzy ludowych, wydawnictwa "Pallottinum", " Apostolicum" oraz wszelkie formy pracy pallotyńskiej. Pracę nad Zjednoczeniem Apostolstwa Katolickiego koordynuje Krajowa Rada Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego i Zespół Koordynacyjny Zjednoczenia.

Działalność misyjna. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego pragnie służyć misyjnym zadaniom Kościoła i nieść Ewangelię ludziom, którzy jeszcze jej nie znają. Mają też dążyć do tego, aby nowi chrześcijanie jak najszybciej zrozumieli apostolski charakter chrześcijańskiego powołania i włączyli się do współpracy w apostolstwie. Dwie prowincje Pallotynów w Polsce oraz Siostry Pallotynki prowadzą prace misyjne w wielu krajach na wielu kontynentach. Prace te koordynuje Sekretariat ds. Misji przy każdym z zarządów prowincjalnych.

Troska o niewierzących. W duchu żywej wiary Pallotyni starają się nawiązywać łączność z tymi ludźmi, którzy albo utracili wrażliwość na Boga, albo jej zgoła nie mieli. Biorąc udział w ich życiu i pracy, starają się utrzymywać z nimi więzy solidarności i wspólnie dążyć do budowania bardziej sprawiedliwego świata. Ciekawe doświadczenia powstały w pracy z ludźmi z pogranicza.

Apostolstwo społeczne. Pallotyni włączają się w działalność na rzecz rozwoju sprawiedliwości społecznej w świetle Ewangelii. Są otwarci na potrzeby grup społecznie zaniedbanych, jakimi są: ludzie ubodzy, chorzy, starzy oraz ci wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób stają się przedmiotem społecznej dyskryminacji. Równocześnie starają się tak wpływać na ludzi świeckich, aby podejmowali oni odnowę porządku społecznego jako właściwe sobie zadanie. Od wielu lat Pallotyni w Polsce posługują ludziom chorym. Prowadzą także hospicja, ośrodki dla ludzi uzależnionych od narkotyków i służą na rzecz obrony życia nienarodzonych.

Inicjatywy ekumeniczne. Wypełniając pragnienie Chrystusa: " aby wszyscy byli jedno", tak bliskie sercu Pallottiego, Pallotyni podejmują inicjatywy w dziedzinie ekumenizmu: starają się - z wielkim szacunkiem dla działania Ducha Świętego w innych wspólnotach chrześcijańskich - popierać wszelkie wysiłki zmierzające do zjednoczenia chrześcijan, zachęcać wiernych do modlitwy o jedność i skłaniać ich do tego, aby podchodzili do chrześcijan innych wyznań w duchu braterskiej miłości.

Apostolstwo przez mass media. Na miarę swych możliwości, Pallotyni popierają i stosują środki społecznego przekazu oraz wszystkie inne pomoce, jakie mogą służyć rozszerzaniu Ewangelii i chrześcijńskich wartości.

Czym Pallotyni zajmują się obecnie?

Pallotyni polscy mają obecnie dwie prowincje z siedzibami w Warszawie i w Poznaniu. Pallotyni w Polsce liczą 731 członków - 598 w kraju i 133 za granicą. Poza pracą parafialną Pallotyni prowadzą:
- Dzieło Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, na czele którego stoi Krajowa Rada Zjednoczenia, a wspiera ją Zespół Koordynacyjny Zjednoczenia. Zjednoczenie uczestniczy w Krajowej Radzie Ruchów Katolickich i ściśle współpracuje z centrami regionalnymi Zjednoczenia w kraju oraz z Międzynarodowym Centrum Zjednoczenia w Rzymie.
- Działalność naukową i dydaktyczną z dwoma centrami: w Ołtarzewie pod Warszawą, gdzie znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne (wspólne dla obydwu prowincji), Instytut Teologii Apostolstwa, którego profesorowie pracują w Uniwersytecie SKW, w Instytucie Studiów nad Rodziną w Łomiankach i w Prymasowskim Studium Życia Wewnętrznego oraz w Lublinie, gdzie nasi profesorowie pracują w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
- Formację duchownych i świeckich w Instytucie Teologii Apostolstwa oraz w wielu domach rekolekcyjnych. Tę działalność wspiera Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Ośrodek Sondaży Społecznych "Opinia" z siedzibą w Warszawie przy ul. Skaryszewskiej.
- Wydawnictwa: "Pallottinum" w Poznaniu, "Apostolicum" w Ząbkach pod Warszawą. Służą one apostolstwu słowa drukowanego i rozprowadzaniu książek i czasopism religijnych: dla dzieci - Mały Apostoł, dla młodzieży - Być sobą, dla dorosłych - Królowa Apostołów - Miejsca Święte, Apostoł Miłosierdzia i Posyłam Was (o charakterze misyjnym) czy Karan (wydawany przez Ruch Antynarkotyczny "Karan").
- Duszpasterstwo pielgrzymkowe. Ma ono już swoją historię i przez pielgrzymowanie do miejsc świętych służy formacji apostolskiej pielgrzymów.
- Sanktuaria maryjne w Czarnej, Hodyszewie i Zakopanem oraz sanktuaria Miłosierdzia Bożego w Częstochowie i Ożarowie Mazowieckim. Sanktuaria to szczególne miejsce formacji i budzenia ducha apostolskiego.
Ponadto Pallotyni pracują na misjach zagranicznych w wielu krajach Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej, Azji. Pomagają w pracy duszpasterskiej na Białorusi, Słowacji, Ukrainie i w innych krajach Europy.
Inną dziedziną pracy Pallotynów jest głoszenie rekolekcji i misji ludowych, zmierzających do ożywienia i pogłębienia wiary. Prowadzą też wiele domów rekolekcyjnych: w Czarnej i Wrzosowie (diecezja radomska), w Częstochowie, Hodyszewie, Konstancinie pod Warszawą, w Otwocku, Ołtarzewie, Świętej Katarzynie, Wadowicach i Zakopanem. Angażują się w prowadzenie wspólnot apostolskich, hospicjów, pracę dla chorych w szpitalach i służbie zdrowia, w pracę na rzecz obrony życia, w ruch antynarkotyczny itp.
Przeróżne dziedziny pracy pallotyńskiej wspierają takie instytucje, jak: Sekretariat ds. Apostolstwa, Sekretariat Fatimski, Sekretariat ds. Misji, Sekretariat ds. Miłosierdzia Bożego; komisje, rady czy zespoły ekspertów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gospodyni Śląska z Piekar, módl się za nami...

2024-05-10 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Droga maryjnej pobożności przyprowadziła nas dzisiaj do Śląskiego Zagłębia Górniczego, gdzie położone jest miasto Piekary Śląskie. Tutaj znajduje się ukochane przez ludność śląską sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej, nazywanej Matką Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Rozważanie 11

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Nowy diakon w Archidiecezji Wrocławskiej

2024-05-11 12:25

ks. Łukasz romańczuk

diakon Eryk Cichocki

diakon Eryk Cichocki

Eryk Cichocki przyjął dziś w katedrze wrocławskiej święcenia diakonatu. Pochodzący z parafii pw. Narodzenia NMP w Kiełczynie [diecezja świdnicka] przyjął je z rąk bp. Jacka Kicińskiego CMF.

Podczas homilii biskup Jacek zaznaczył, jaka postawa powinna towarzyszyć uczniowi Pana Jezusa. - Bycie uczniem Jezusa to budowanie jedności z Nim na drodze wiary. To codzienne słuchanie Jego słowa i naśladowanie Jego życia. To postawa gotowości pójścia tam, gdzie nas posyła. To wszystko zawarte jest w strukturze powołania, bo Jezus powołał uczniów, aby z Nim byli, słuchali Go i potem ich posyłał - nauczał biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję