Reklama

CHINY

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaostrzenie kontroli Kościoła

Władze chińskie zapowiedziały zaostrzenie kontroli działalności Kościołów i wspólnot religijnych w tym kraju w celu "zapewnienia stabilizacji politycznej". Głównym powodem tych decyzji jest m.in. nieposłuszeństwo części katolików, którzy odmówili udziału w sakrze 5 biskupów - "patriotów". "Wszystkie osoby odpowiedzialne, zwłaszcza dyrektorzy, muszą poznawać aktywnie marksowską koncepcję religii i działając zgodnie z prawem, muszą umacniać zarządzanie sprawami religijnymi" - powiedział jeden z chińskich ministrów. Inny minister stwierdził, iż "wrogie siły zachodnie i miejscowe wykorzystują religię do przenikania do Chin".

Muzułmanie atakują chrześcijan

Chrześcijanie w Kosowie czują się coraz bardziej zagrożeni przez agresywną większość muzułmańską w tej krainie - powiedział watykańskiej agencji Fides ks. Mato Jaković, jezuita. Koordynuje on pomoc udzielaną uchodźcom w Macedonii i Kosowie przez Służbę Pomocy Towarzystwa Jezusowego.
Fala przemocy rozpoczęła się - zdaniem jezuity - 6 grudnia ub.r. od ataków islamistów na cmentarze katolickie w Prizrenie i Peciu. Najpierw sprofanowano tam groby bp. Nikoli Preli i ks. Nikoli Miniego, po czym napastnicy spalili domy rodziców dwóch miejscowych franciszkanów. O. Jaković powiedział, że tamtejsi księża katoliccy i ich krewni są coraz bardziej szykanowani.
Nadal trwa agresja przeciw prawosławnym Serbom, na których muzułmanie "napadają zbrojnie i często podpalają ich domy" - podał chorwacki jezuita.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prymicje biskupie

15 stycznia br. w katolickiej katedrze pw. Opatrzności Bożej w Kiszyniowie administrator apostolski Mołdawii - bp Anton CosWa odprawił swą pierwszą Mszę św. po otrzymaniu sakry z rąk Jana Pawła II. W uroczystej Liturgii uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Mołdawii - abp Karl Josef Rauber i abp Tadeusz Kondrusiewicz. Tego dnia pierwszemu w dziejach katolickiemu biskupowi mołdawskiemu złożył życzenia prezydent Republiki Mołdawii - Petru Lucinschi.
28 listopada 1993 r. Jan Paweł II ustanowił administraturę apostolską Mołdawii, mianując ks. CosWę jej pierwszym administratorem apostolskim. 30 października ub.r. podniósł go do godności biskupa tytularnego i udzielił mu sakry biskupiej 6 stycznia br. w Watykanie, wraz z 11 innymi biskupami.
Na terenie administratury apostolskiej Mołdawii mieszka ok. 20 tys. katolików należących do różnych narodowości.

Reklama

Spotkanie opłatkowe w Ambasadzie RP w Wiedniu

W Ambasadzie RP w Wiedniu odbyło się 17 stycznia br. tradycyjne spotkanie opłatkowe. Zaproszeni goście podzielili się opłatkiem, obejrzeli jasełka oraz wspólnie śpiewali polskie kolędy przy tradycyjnych potrawach wigilijnych. Do udziału w spotkaniu zaproszony został dziecięcy zespół "Małe Podhale" z Jabłonki Orawskiej (który kilkakrotnie koncertował też w Watykanie na zaproszenie Jana Pawła II) oraz grupa katolików indyjskich z jednej z wiedeńskich parafii, wykonująca tańce liturgiczne. W salach reprezentacyjnych ambasady przygotowana została wystawa szopek ludowych oraz wystawa ikon krakowskiej artystki.
"Naszym gościom pragnęliśmy ukazać przy tej okazji polską tradycję, ale także uniwersalny charakter tradycji chrześcijańskiej" - powiedział chargeM d´affaires Marek Rzeszotarski.

Wykupujemy dzieci-żołnierzy w Sierra Leone

300 tys. dzieci w 25 państwach świata zamiast zabawek nosi broń. Jak wcześniej informowaliśmy, w Sierra Leone kampanię na rzecz wykupienia dzieci-żołnierzy prowadzi biskup Makeni George Biguzzi. Hierarcha przywiózł 2 stycznia br. na Jubileusz Dzieci do Wiecznego Miasta 10 uratowanych dzieci. Najmłodsze miało 7 lat. Zaapelował wtedy do świata o pomoc w wyzwoleniu najmłodszych z Sierra Leone. Na wykup jednego dziecka potrzeba 100 dolarów. Z powodu dużego zainteresowania naszych Czytelników tą inicjatywą, podajemy numer konta bankowego Komisji Episkopatu ds. Misji. Tą drogą pieniądze zostaną przekazane misjonarzom w Sierra Leone prowadzącym akcję wykupu.
Konto: PKO SA I/O Warszawa,
nr 12401037-20006598-2700-401112-001-0000, Komisja Episkopatu ds. Misji, ul. Byszewska 1, skr. poczt. 112, 03-729 Warszawa 4, z dopiskiem: "Na wykupienie dzieci-żołnierzy w Sierra Leone".

Reklama

Konferencja Biskupów USA zaproponowała uznanie zamordowanego przed ponad 30 laty przywódcy murzyńskiego Martina Luthera Kinga za jednego z męczenników XX w.
Zgłoszona przez Watykan w ramach obchodów 2000-lecia chrześcijaństwa lista męczenników za wiarę i wolność sumienia ma obejmować imiona i nazwiska zarówno katolików, jak i członków innych Kościołów i wyznań chrześcijańskich. Opracowany przez specjalną komisję watykańską wstępny wykaz zgłoszonych postaci został przedstawiony na specjalnej uroczystości pod koniec ub.r. Janowi Pawłowi II i zyskał jego aprobatę.

Biskup pomocniczy archidiecezji madryckiej Eugenio Romero Pose zamknął proces diecezjalny 23 męczenników wojny domowej w Hiszpanii z 1936 r. W liczbie tej jest 22 zakonników ze Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej i jeden świecki katolik Candido Casthn San Jose.
Jan Paweł II wyniósł dotychczas na ołtarze 226 męczenników wojny domowej, która toczyła się w Hiszpanii w latach 1936-39 między siłami lewicowego, w znacznym stopniu skomunizowanego Frontu Ludowego a prawicą, skupioną wokół gen. Franco. Ocenia się, że z rąk lewicy zginęło w tym kraju 5-7 tys. księży, zakonników i sióstr zakonnych. Spośród wspomnianych ponad 200 błogosławionych Ojciec Święty ogłosił świętymi 29 listopada ub.r. 10 męczenników, beatyfikowanych w 1990 r.

Na znak zmiany sposobu myślenia w stosunkach chrześcijańsko-żydowskich 17 stycznia br. w Austrii obchodzono po raz pierwszy Dzień Judaizmu. Austria, obok Włoch i Polski, jest trzecim krajem, w którym Kościoły chrześcijańskie obchodzą taką uroczystość. Decyzję o corocznych obchodach Dnia Judaizmu podjęła Ekumeniczna Rada Kościołów w Austrii, odpowiadając na zalecenie Drugiego Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego w Grazu w 1997 r.
Centralne nabożeństwo w wiedeńskim kościele św. Ruprechta prowadzone było wspólnie przez katolickiego biskupa pomocniczego Wiednia Helmuta Kraatzla, starokatolickiego biskupa Bernharda Heitza, ewangelickiego superintendenta Wernera Horna i metodystycznego superintendenta Helmuta Nausnera.

16 stycznia br. odbyły się wykłady w Polskiej Misji Katolickiej w Bielefeld-Paderborn. Ich temat, sformułowany prowokacyjnie: Wejście Polski do Unii Europejskiej - za lub przeciw, wywołał wiele emocji i dyskusji wśród słuchaczy. Do licznie zgromadzonego audytorium przemawiał prof. Arkadiusz Robaczewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prelegent zwrócił uwagę na znaczenie polskiego dziedzictwa kulturowego i religijnego, które - jak powiedział - "za wszelką cenę powinno być zachowane". Poddano także ostrej krytyce sformułowanie unijne: " obywatelstwo świata". W zakończeniu dyskusji stwierdzono, że problem Unii Europejskiej jest przedstawiany jako pewnego rodzaju ideologia-koncepcja na życie ludzi w świecie po upadku ideologii marksistowskiej.

JEDNYM ZDANIEM

18-25 stycznia br. w całym świecie chrześcijańskim obchodzono Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem: Niech będzie błogosławiony Bóg, który napełnił nas wszelkim błogosławieństwem w Chrystusie.

W Indonezji, na Molukach, Lombok i Aceh islamscy bojówkarze przypuścili atak na chrześcijan - jest wiele ofiar śmiertelnych. Muzułmanie są zdecydowani zniszczyć katolicyzm i wprowadzić prawo islamskie.

W Nigerii wzrosło napięcie między chrześcijanami a muzułmanami po tym, jak w kolejnych stanach w tym kraju wprowadzono surowe przepisy islamskiego prawa szariatu. Spośród 110 mln mieszkańców Nigerii ok. 45% stanowią chrześcijanie.

W Hongkongu (Chiny) wprowadzono prawo do dokonywania tzw. biernej eutanazji (zaniechania leczenia beznadziejnych przypadków), za zgodą rodziny chorego, lekarza i administracji szpitala.

Eksperci ONZ zaalarmowali, że jeśli w ciągu najbliższych 25 lat Europa nie przyjmie ok. 150 mln emigrantów - grozi jej zahamowanie wzrostu gospodarczego oraz systemu świadczeń emerytalnych.

Trybunał ONZ ds. Zbrodni Wojennych w b. Jugosławii skazał pięciu bośniackich Chorwatów za dokonanie masakry w muzułmańskiej wiosce Ahmici w Bośni w 1993 r. Wezwał też NATO do większego zaangażowania w łapanie zbrodniarzy.

Plan zreformowania Komisji Europejskiej w celu ukrócenia korupcji przedstawił w Brukseli wiceprzewodniczący KE, Neil Kinnock.

Komisja Europejska sporządziła listę krajów, których obywatele będą musieli starać się o nową wizę europejską, by przekroczyć granice krajów UE (na liście tej nie ma Polski).

Helmut Kohl odmówił ujawnienia szczegółów związanych z tajnymi kontami CDU i zrezygnował z funkcji honorowego przewodniczącego partii. Tymczasem premier krajowego rządu Hesji przyznał, że finansując kampanie wyborcze w tym landzie, CDU korzystała z tajnego konta w Szwajcarii.

Żeljko Rażnatović "Arkan" - najokrutniejszy zbrodniarz serbski, symbol okropności wojny na Bałkanach - został zastrzelony przez nieznanych sprawców.

Przywódcy serbskiej opozycji zawarli z przedstawicielami Unii Europejskiej porozumienie o rozszerzeniu pomocy humanitarnej dla objętej sankcjami Serbii.

Prezydent Ukrainy Leonid Kuczma podpisał dekret w sprawie przeprowadzenia w kwietniu br. referendum ustrojowego. Ma ono umożliwić prezydentowi rozwiązanie nieprzychylnego mu parlamentu.

Rosja i Chiny zadeklarowały chęć zacieśnienia wzajemnej współpracy w obliczu "amerykańskiej dominacji w świecie".

Moskwa ogłosiła nową koncepcję bezpieczeństwa narodowego, w której zastrzegła sobie prawo użycia broni atomowej w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa Rosji.

Przebywająca w Czeczenii delegacja Rady Europy nie zebrała wystarczających dowodów, które świadczyłyby jednoznacznie o złamaniu przez Rosję międzynarodowych konwencji.

Komitet Matek Żołnierzy obliczył, że w Czeczenii zginęło już 3 tys. rosyjskich wojskowych - 6-krotnie więcej niż twierdzi Kreml. Tymczasem Moskwa - mimo dużych strat własnych - kontynuuje rzeź Czeczeńców. l Afganistan zakomunikował o oficjalnym uznaniu dyplomatycznym Czeczenii i rządu prezydenta Asłana Maschadowa. Talibowie wezwali też wszystkie kraje muzułmańskie do uznania niepodległości Czeczenii.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Kościół świdnicki ma czterech nowych diakonów

2024-05-11 15:00

[ TEMATY ]

Świdnica

święcenia diakonatu

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, w sobotę 11 maja, w katedrze świdnickiej odbyła się uroczysta liturgia, podczas której bp Adam Bałabuch udzielił święceń diakonatu czterem świdnickim alumnom.

W gronie wybranych przez Kościół do posługi diakona znaleźli się: Jakub Dominas z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu, Marcin Dudek z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielawie, Aksel Mizera z parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim, Piotr Kaczmarek z parafii Św. Jakuba Apostoła w Małujowicach z archidiecezji wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież: wojna jest oszustwem, umieśćmy braterstwo w centrum naszego życia

2024-05-11 13:58

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIAN

Do odważnego wzrastania w sztuce pokojowego współistnienia wezwał Papież uczestników Światowego Spotkania nt. Ludzkiego Braterstwa, które drugi rok z rzędu odbywa się w Watykanie. Franciszek podkreślił, że to wydarzenie jest pokłosiem encykliki Fratelli tutti i zachęca do „tworzenia wokół Bazyliki św. Piotra inicjatyw związanych z duchowością i sztuką dla budowania dialogu w świecie”.

Ojciec Święty zauważył, że uczestnicy szczytu na rzecz pokoju i braterstwa przybyli do Watykanu w czasie, kiedy „świat jest w ogniu”, by powtórzyć swoje „nie” wojnie i „tak” pokojowi, świadcząc o humanizmie, który łączy nas jako braci. Franciszek nawiązał do słów Martina Luthera Kinga o tym, iż „nauczyliśmy się latać, jak ptaki; pływać jak ryby, ale wciąż nie nauczyliśmy się prostej sztuki życia razem jako bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję