Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II - Małopolaninem XX wieku

Jan Paweł II został wybrany Małopolaninem XX wieku. Ojciec Święty otrzymał najwięcej głosów w plebiscycie zorganizowanym przez Gazetę Krakowską i Radio Plus.
W pierwszej trójce Małopolan, którzy wywarli wpływ na dzieje regionu, był także Józef Piłsudski oraz św. Brat Albert. Dużą ilość głosów zdobyła bł. s. Faustyna Kowalska oraz kard. Adam Sapieha.
Ks. Kazimierz Sowa, dyrektor Radia Plus, podkreślił, iż wielcy Małopolanie wywarli decydujący wpływ nie tylko na dzieje regionu, ale również na dzieje Polski czy nawet świata. "Przykład Ojca Świętego jest tu oczywisty. Nasz tytuł jest - rzecz jasna -
mało znaczący w obliczu tego, co zrobił dla całego świata" - powiedział ks. Sowa.

Przygotowanie do Dnia Świętości Życia

Polscy obrońcy życia apelują o włączanie się w obchody Dnia Świętości Życia, który przypada 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym dniu odbędą się specjalne nabożeństwa, Msze św. i adoracje. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego obrońcy życia będą także tradycyjnie pielgrzymować na Jasną Górę.
Polscy obrońcy życia już od lat świętują 25 marca jako Dzień Świętości Życia przez modlitwę, apostolstwo i ofiarę na rzecz obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Propagują także dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Obrońcy życia wzywają do organizowania pomocy samotnym matkom, rodzinom wielodzietnym i ludziom potrzebującym. Dzieło obrony życia propagują w Polsce: Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, Diakonia Obrony Życia Ruchu Domowego Kościoła, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia oraz Forum Kobiet Polskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szpital św. Jana Bożego w Łodzi

1 stycznia 2000 r., po długich negocjacjach z władzami miasta, powrócił do Zakonu Bonifratrów Szpital św. Jana Bożego w Łodzi na Chojnach. Obecnie jest to drugi szpital, po krakowskim, prowadzony przez ten Zakon i jedna z nielicznych w Polsce katolicka placówka lecznictwa zamkniętego. Szpital świadczy usługi medyczne dla mieszkańców Łodzi nieodpłatnie, na podstawie kontraktu zawartego z Łódzką Kasą Chorych.
Uroczystego otwarcia szpitala i poświęcenia przychodni podstawowej opieki zdrowotnej dokonał bp Adam Lepa w obecności prowincjała Zakonu - o. Ambrożego Pietrzkiewicza i przeora - o. Franciszka Chmiela oraz licznie przybyłych gości.
Bracia Bonifratrzy rozpoczęli budowę szpitala w 1928 r. Pierwsze skrzydło powstałego obiektu miało być poświęcone 1 września 1939 r. Niestety, II wojna światowa, a następnie polityka komunistycznych władz stanęły na przeszkodzie w zrealizowaniu przez bonifratrów ich misji. W okresie powojennym, pragnąc nadal być wiernymi swemu charyzmatowi służby chorym, niejako z konieczności w łódzkim klasztorze bonifratrzy rozwinęli działalność ziołoleczniczą, z której zasłynęli nie tylko w kraju. Dopiero ostatnie lata negocjacji z władzami miasta w sprawie przejęcia na powrót szpitala zostały uwieńczone powodzeniem. We wrześniu 1999 r. zapadła decyzja wojewody łódzkiego o wpisaniu z dniem 1 stycznia 2000 r. Szpitala Zakonu Bonifratrów w rejestr niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Dzięki staraniom braci i współpracowników świeckich szpitala, wsparciu ze strony założonej Fundacji oraz nawiązanej już współpracy z podobnymi placówkami Zakonu na Zachodzie przed szpitalem, będącym do tej pory w złym stanie technicznym, otwierają się nowe perspektywy.
Przede wszystkim jednak bonifratrzy pragną, za przykładem swojego założyciela - św. Jana Bożego, aby w szpitalu coraz bardziej wcielać w życie ducha ewangelicznej miłości wobec tych chorych i cierpiących, którzy do niego trafią.

Reklama

Szkoła Formatorek Zakonnych

Rozpoczął się drugi rok zajęć w 2-letniej Szkole Formatorek Zakonnych. Tegoroczny program formacyjny poświęcony jest podstawom wychowania do życia konsekrowanego. W dniach 10-14 stycznia br. odbyła się szósta z kolei sesja, której tematem głównym było wychowywanie do modlitwy. Wykłady głosili: ks. Krzysztof Wons SDS, o. Tomasz Kwiecień OP, o. Andrzej Ruszała OCD oraz o. Wojciech Szuliński OFM Cap. W ramach ćwiczeń warsztatowych prowadzonych w sześciu grupach podjęto pracę nad zagadnieniem Aktywne słuchanie. Dzień Modlitwy Słowem Bożym, który tradycyjnie zamyka każdą sesję, prowadził ks. Łukasz Kleczka SDS.
2-letnia Szkoła Formatorek Zakonnych została zorganizowana przez Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie, gdzie odbywają się regularnie wszystkie zajęcia. Podobnie jak w pierwszym roku przewidziane jest pięć sesji pięciodniowych oraz odbędą się ośmiodniowe rekolekcje na zakończenie Szkoły. W zajęciach bierze udział 85 sióstr zakonnych po ślubach wieczystych z kilkudziesięciu zgromadzeń czynnych i klauzurowych Polski i krajów Europy Wschodniej.

Reklama

W intencji Kościoła w Chinach

Z okazji święta patronalnego bł. Józefa z Szantungu, misjonarza werbisty w Chinach, 29 stycznia 2000 r. o godz. 12.00 w Kaplicy Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego w Krynicy Morskiej przy ul. Gdańskiej 141 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. odpustowa w intencji Kościoła w Chinach oraz odpoczywających i pracujących w tym Domu osób.
Po Mszy św. nastąpi prezentacja sztuki chińskiej, promocja książki Edwarda Kajdańskiego: Michał Boym - ambasador Państwa Środka, wygłoszone zostaną referaty o. dr. Bernarda Wodeckiego - Najnowsze dokumenty Stolicy Apostolskiej dotyczące Chin i Natalii Kajdańskiej - 70 lat Liceum Urszulanek w Harbinie, a także będzie miała miejsce recytacja poezji chińskiej w tłumaczeniu polskim.
Proponujemy również dania kuchni chińskiej.

O. Eugeniusz Śliwka - prowincjał
Dyrektor Fundacji Misyjno-Charytatywnej im. bł. Józefa z Szantungu

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Pawełkowe dni

Z przybyciem Paulinów z Węgier do Polski w 1382 r. wiąże się nie tylko założenie klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie i początek maryjnego sanktuarium, ale także rozpowszechnienie kultu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, żyjącego w Egipcie w latach 228-341. Powstały w XIII w. na Węgrzech Zakon obrał go za swego patriarchę. Paweł, który ponad 90 lat spędził na pustyni "sam na sam z Bogiem", stał się wzorem dla ludzi, dla których kontemplacja Boga jest źródłem szczęścia, a zarazem świadectwem wiary. Powstała stąd dewiza: "contemplare et contemplata aliis tradere" (kontemplować i przekazywać to innym) jest do dzisiaj aktualna w Zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika (Paulinów) i stanowi wyraz duchowości Zakonu określonej w Konstytucjach. Paulini związani duchowo ze swoim świętym Patriarchą starali się i starają ukazywać również wiernym św. Pawła. Przykładem jest Jasna Góra. Niemal na każdym kroku widzimy herb Zakonu nawiązujący do św. Pawła żyjącego w przyjaźni z lwami, krukiem, który przynosił mu chleb, i do palmy dostarczającej owoców i liści na szatę dla Pustelnika. Kaplica św. Pawła znajdująca się w Bazylice Jasnogórskiej należy do najpiękniejszych w kraju.

Reklama

Dzień przejścia Pawła do nieba

obchodzony był w Zakonie najpierw 10 stycznia, później obchody przeniesiono na 15 stycznia. Natomiast uroczystość tzw. zewnętrzna przypada na niedzielę po 15 stycznia. I tę właśnie niedzielę poprzedza Nowenna zwana "Pawełkami".
Jasnogórskie "Pawełki" nie mają sobie równych. Każdego dnia o godz. 18.00 blisko stu paulinów procesjonalnie przechodzi przez Bazylikę do kaplicy św. Pawła, odświętnie udekorowanej i oświetlonej. Po okadzeniu relikwii Świętego przez celebransa rozpoczyna się śpiew na przemian jednego lub drugiego hymnu pawełkowego. Hymny opiewają życie św. Pawła w oparciu o żywot napisany przez św. Hieronima, Doktora Kościoła (+420). Śpiewom towarzyszą organy i akompaniament dętej orkiestry pod dyrekcją konfratra Zakonu Alfreda Stępniewskiego, w której grają również ojcowie i bracia paulini.
Słowo Boże na tegorocznych "Pawełkach" głosił o. Jan Pach. Kaznodzieja nawiązywał do listu Ojca Świętego Jana Pawła II o pielgrzymowaniu do miejsc świętych związanych z historią zbawienia, które Papież pragnie odwiedzić w Roku Jubileuszowym. Każdego dnia o. Jan Pach łączył etapy papieskiego pielgrzymowania z życiem św. Pawła na pustyni egipskiej oraz z mądrością ojców pustyni.
Ucałowanie świętych relikwii przez zakonników i wiernych oraz śpiew kolęd kończyły nowennowe nabożeństwa.
Wigilia patronalnej uroczystości była dla jasnogórskiej wspólnoty zakonnej dniem skupienia. Ascetyczne konferencje, nawiązujące do tradycji, głosił o. August Bojakowski. Nadto każdy paulin zobowiązany był do zachowania postu ścisłego, bez nabiału. W dniu św. Pawła Pierwszego Pustelnika odczytano rano w chórze zakonnym list Generała Zakonu - o. Stanisława Turka, poświęcony zagadnieniu samotności. Najważniejszym wydarzeniem była koncelebrowana Liturgia. Przewodniczył jej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej sam Ojciec Generał. Po wygłoszonej przez niego homilii wszyscy zakonnicy ponowili profesję ślubów: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Po uroczystości św. Pawła Zakon Paulinów obchodzi również święto Królowej Pustelników, Matki i Opiekunki Zakonu. W tym dniu każda paulińska wspólnota odnawia zawierzenie się Maryi. Jest to wyraz podziękowania i oddania się całkowicie dalszej z Nią współpracy w służbie Kościoła. Poranną Liturgię, połączoną z ponowieniem przymierza z Maryją - Matką i Opiekunką Zakonu, odprawił w koncelebrze współbraci przeor Jasnej Góry - o. Izydor Matuszewski.
Odpustową Sumę w Bazylice w niedzielę 16 stycznia odprawił bp Adam Śmigielski - ordynariusz diecezji sosnowieckiej i konfrater Zakonu. Celebransa i biorących udział w Świętej Ofierze na wstępie powitał Ojciec Przeor.
Biskup Celebrans w kazaniu zauważył, że św. Paweł Pierwszy Pustelnik promieniuje przez wieki przykładem swego życia związanego z prawdziwym umiłowaniem Jezusa Chrystusa.
Ostatnie nowennowe "Pawełki" rozpoczęły się 16 stycznia o godz. 16.00. Przewodniczył im bp Antoni Długosz. W słowie Bożym - nawiązując do słów Ojca Świętego, że "dzieci są nadzieją Trzeciego Tysiąclecia" - Ksiądz Biskup przypomniał, iż największym błogosławieństwem i darem Bożym dla rodziny jest dziecko. Naród, który boi się dzieci, musi zginąć. Chrystus stał się człowiekiem - dzieckiem, by zobowiązać rodziców do przyjęcia dziecka na wzór Józefa i Maryi. Po odśpiewaniu Ciebie, Boże, wysławiamy i po ucałowaniu relikwii Ksiądz Biskup przez ponad dwie godziny błogosławił indywidualnie każde dziecko, a było ich około tysiąca. Po błogosławieństwie dzieci otrzymały pamiątki, słodycze i owoce pustyni (figi, daktyle).

JEDNYM ZDANIEM

16 stycznia br. w Kościele katolickim w Polsce odbyły się uroczystości III Dnia Judaizmu. Dzień Judaizmu jest równocześnie obchodzony w Polsce, we Włoszech i Austrii.

Zmarł ks. prał. Hilary Jastak - duszpasterz protestujących robotników Grudnia ´70, doktor teologii moralnej, nazywany przez wiernych "królem Kaszub".

Polski wiceminister rolnictwa został wezwany do Brukseli w związku z podnoszeniem przez nasz kraj ceł. Unia chce "pouczyć", że państwu chcącemu wejść do UE nie wolno tego robić.

W Polsce przebywał Szimon Peres, b. premier Izraela, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, oraz prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, który odbył rozmowy nt. polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie gospodarki, obronności i kultury.

Polska wydaliła 9 rosyjskich szpiegów - dyplomatów.

Prasa podała, że polski oficer ranny podczas pełnienia misji pokojowej w Kosowie nie może liczyć na bezpłatne leczenie.

Polska rozważa wystąpienie do władz Syrii o ekstradycję hitlerowskiego zbrodniarza Aloisa Brunnera. Syria nie chce go wydać władzom izraelskim.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało modyfikację kodeksu karnego. Najważniejsze zmiany dotyczą obrony koniecznej oraz zaostrzenia kar dla pijanych kierowców.

Wiceminister skarbu Alicja Kornasiewicz ujawniła, że PKO BP i BGŻ będą prywatyzowane bez udziału kapitału zagranicznego.

Senat uchwalił projekt budżetu 2000 r. ze swoimi poprawkami. Najważniejsze zmiany dotyczą: zwiększenia o 100 mln zł rezerwy na wsparcie reformy oświaty oraz 50 mln zł na wynagrodzenia dla policjantów.

Senat zakazał rozpowszechniania pornografii. Poprawka wprowadzająca ten zapis przeszła zaledwie jednym głosem.

W trakcie debaty budżetowej w Senacie Komisja Gospodarki Narodowej zaproponowała przeznaczenie 5 mln zł na promocję Unii Europejskiej.

Sejm zdecydował, że b. premier Mieczysław Rakowski nie będzie odpowiadał przed Trybunałem Stanu za postawienie w stan likwidacji Stoczni Gdańskiej w 1988 r.

Posłowie opowiedzieli się zgodnie za ustawą limitującą zarobki w samorządach, kasach chorych oraz firmach państwowych.

Dwie sejmowe komisje poparły poprawkę do projektu ustawy o ochronie miejsc pamięci, nakazującą likwidację symboli upamiętniających okres komunistycznej dyktatury.

Sejmowa Komisja ds. Ordynacji Wyborczych przyjęła projekt ordynacji prezydenckiej, który przewiduje udział Polaków za granicą w II turze wyborów prezydenckich.

Sejmowa Komisja Obrony skrytykowała MON-owski plan rozwoju sił zbrojnych. Zdaniem Komisji, z planu nie wynika, czy zmniejszenie liczebności armii przyczyni się do jej ulepszenia.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie można łączyć mandatu senatora ze stanowiskiem prezydenta miasta na prawach powiatu.

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją przepis ustawy o tzw. czynszach regulowanych w domach prywatnych. Częściowe uwolnienie czynszów nastąpi w połowie 2001 r.

Blok Ludowo-Narodowy założyli Andrzej Lepper z "Samoobrony", Daniel Podrzycki z "Sierpnia ´80" i gen. Tadeusz Wilecki z Frontu Polskiego.

Warszawski sąd zawiesił bezterminowo sprawę procesu generałów SB (W. Ciastonia i Z. Płatka), oskarżonych o kierowanie zabójstwem ks. Jerzego Popiełuszki.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: Wniebowstąpienie wyraźnie pokazuje, że nasza Ojczyzna jest w Niebie

2024-05-10 20:51

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

12 maja 2024, Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, rok B

CZYTAJ DALEJ

Dwaj polscy misjonarze oblaci zatrzymani przez władze Białorusi

2024-05-11 11:43

[ TEMATY ]

Białoruś

Karol Porwich/Niedziela

Władze Białorusi zatrzymały wczoraj dwóch polskich duchownych, misjonarzy oblatów, posługujących w tym kraju. Władze zakonne proszą o modlitwę w intencji swoich współbraci, którzy są duszpasterzami w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie. Podstawą zatrzymania miała być rzekoma dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa.

W specjalnym komunikacie Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, do której jurysdykcji należy oblacka Misja na Białorusi, potwierdziła informacje o zatrzymaniu przez władze dwóch misjonarzy oblatów w diecezji witebskiej. Są ojcowie Andrzej Juchniewicz OMI i Paweł Lemekh OMI.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Zanieczyszczenie wód głównym problemem po pożarze w Siemianowicach Śląskich

2024-05-11 14:10

PAP/Katarzyna Zaremba

Zanieczyszczenie cieków wodnych chemikaliami to obecnie główny problem po gaszeniu pożaru nielegalnego składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Jakość powietrza nie budzi żadnych zastrzeżeń i przebywanie na otwartej przestrzeni nie stanowi zagrożenia – poinformował wojewoda śląski Marek Wójcik.

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska zapowiedziała zmiany w prawie, które ułatwią ściganie przestępców i zapobieganie powstawaniu nowych składowisk, szczególnie substancji niebezpiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję