Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wademekum uwłaszczenia

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu przed urlopem (26 lipca) liberalna lewica (SLD i UW) podjęła pierwszą próbę storpedowania ustawy o powszechnym uwłaszczeniu. Przesunięto mianowicie termin pierwszego posiedzenia Sejmu po przerwie z 28 sierpnia na 6 września. W konsekwencji może dojść do tego, że prezydent Kwaśniewski nie będzie musiał przed wyborami zająć stanowiska na ten temat. Byłoby to ze szkodą dla wyborców, którzy wahają się, na kogo głosować. Koniecznie bowiem musimy poznać stanowisko urzędującego Prezydenta na temat uwłaszczenia, ponieważ obiecuje każdemu gruszki na wierzbie, a w rzeczywistości nosi się z zamiarem zawetowania tej ustawy, uważając, że wprowadzi ona potężny bałagan prawny oraz szkody budżetowe.
Nie muszę opisywać medialnego hałasu przeciw ustawie, jaki rozległ się we wszystkich środkach przekazu. Posłów AWS-u odsądza się od czci i wiary, oblewa pomyjami, oskarża o ignorancję, populizm, bzdurne idee, pogardę dla rozumu i ekonomii! Najłagodniejszy w tym jazgocie wydaje się zarzut, że ustawa narusza elementarne poczucie sprawiedliwości. Wysunął go odsunięty od rządzenia finansami państwa poseł UW Leszek Balcerowicz (zob. Wprost z 30 lipca, str. 46). Trzeba napisać, że ten były członek PZPR ma wyjątkowe poczucie sprawiedliwości społecznej, należnej tylko grupie, która już wzbogaciła się na przekształceniach własnościowych w Polsce. Ci, którzy nie otrzymali nic, niech cicho siedzą.
Postaram się więc w tym tekście w największym skrócie przedstawić beneficjentów tej ustawy, wielomilionową rzeszę Polaków, którym powszechne uwłaszczenie przynosi w jakiejś skromnej formie zadośćuczynienie za lata pracy w PRL-u, kiedy sprawiedliwość społeczną pojmowano klasowo, kiedy bogaciły się partyjne elity. Czy tak ma być również dzisiaj - jak tego chce wspomniany wyżej były wicepremier i minister finansów?
Pierwsza uwaga na początek: ustawa wyraźnie podkreśla, że uczestnictwo w programie uwłaszczenia jest całkowicie dobrowolne, nikt nie jest przymuszony, aby z jakiejś formy uwłaszczenia bezpośrednio skorzystać. I druga uwaga: sprawiedliwie nie znaczy po równo. Tak miało podobno być w minionym systemie. Tego ustroju nie warto chyba odtwarzać. Trzecia uwaga: należy uspokoić oczekujących na ustawę reprywatyzacyjną, że majątek przeznaczony na ten cel będzie wyłączony. Po prostu te dobra, wobec których toczą się jakiekolwiek spory sądowe czy istnieją roszczenia majątkowe, będą wyłączone z uwłaszczenia. Inna ważna uwaga: osoby mające roszczenia reprywatyzacyjne nie są wyłączone z programu uwłaszczenia.
Co w ramach uwłaszczenia bezpośredniego mogą otrzymać obywatele? Spróbuję to wyliczyć według odpowiednich artykułów ustawy. 1. Komunalne lokale mieszkaniowe (art. 14); 2. Lokale mieszkalne stanowiące własność skarbu państwa (art. 14); 3. Lokale mieszkalne stanowiące własność przedsiębiorstw państwowych lub spółek prawa handlowego z udziałem ponad 50% skarbu państwa (art. 14); 4. Lokale mieszkalne państwowych osób prawnych (art. 14); 5. Lokale mieszkalne oraz pomieszczenia gospodarcze przynależne do tych lokali, które były zamieszkiwane z tytułu pracy w byłych PGR, PGRyb lub gospodarstwach doświadczalnych PAN (art. 14); 6. Lokale spółdzielcze (wolne od wszelkich długów), lokatorskie, na pisemne żądanie spółdzielcy, po wpłaceniu 3% wartości rynkowej lokalu (art. 15); 7. Umorzenie 50% zobowiązań z tytułu zaciągniętych do dnia 31 maja 1992 r. kredytów mieszkaniowych, o których mowa w ustawie z dnia 31 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych - dotyczy mieszkań lokatorskich, własnościowych i domów jednorodzinnych. Banki otrzymają za to akcje należące do skarbu państwa (art. 16); 8. Lokale mieszkalne byłych przedsiębiorstw państwowych, a obecnie spółek prawa handlowego, w których skarb państwa ma mniej niż 50% udziałów. Rekompensaty dla osób prawnych z tego tytułu pokrywa skarb państwa akcjami (art. 17); 9. Użytkowanie wieczyste na własność (działki zabudowane, nieruchomości rolne do 10 ha), o ile użytkowanie wieczyste trwało co najmniej 10 lat i użytkownik zamieszkuje w Polsce co najmniej 10 lat. Jest to szczególnie ważny zapis dla mieszkańców Ziem Zachodnich wobec ewentualnych roszczeń Niemców po naszym wejściu do Unii Europejskiej (art. 18); 10. 0,31 ha gruntu w klasie III dla byłych pracowników PGR, PGRyb lub gospodarstw PAN, którym przysługiwało prawo użytkowania na mocy układu zbiorowego (art. 19); 11. Działki użytkowane na mocy Karty Nauczyciela (art. 20).
Wyłączeni z powszechnego uwłaszczenia będą ci, którzy otrzymali już jakiś państwowy majątek na mocy ustaw wymienionych w art. 2 ust. 2 (chodzi o uczestników prywatyzacji przedsiębiorstw, objętych 15% akcji pracowniczych). Uczestnictwo w jednej z form uwłaszczenia bezpośredniego nie wyklucza uczestnictwa w innej formie uwłaszczenia bezpośredniego. Wyklucza natomiast możliwość uczestnictwa w uwłaszczeniu pośrednim, za wyjątkiem działki PGR-owskiej czy nauczycielskiej.
Uwłaszczenie pośrednie polega na otrzymaniu własności w postaci bonu uwłaszczeniowego, którym nie będzie można handlować tak, jak to miało miejsce ze świadectwem udziałowym NFI (art. 26). Natomiast będzie można za bon uwłaszczeniowy nabyć akcje w Narodowym Funduszu Uwłaszczeniowym, a także 20 ha przeliczeniowych nieruchomości rolnej (tylko dla rolników i rybaków indywidualnych i byłych pracowników PGR lub PGRyb. (art. 26).
Narodowy Fundusz Uwłaszczeniowy utworzony zostanie z majątku wydzielonego na ten cel w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Konkretnie - 7% akcji każdej prywatyzowanej spółki, a także spółki i przedsiębiorstwa będących w gestii wojewodów, akcje spółek będących własnością skarbu państwa, w których posiada on mniej niż 10% akcji, przechodzi na wspomniany fundusz. W tym momencie nie jest możliwe oszacowanie wysokości bonu uwłaszczeniowego. Dodajmy jeszcze, że ustawa pozwala na żądanie członka spółdzielni, któremu przysługuje własnościowe prawo spółdzielcze do lokalu mieszkalnego, do domu jednorodzinnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego (w tym garaże), zamienić to prawo we własność. Lokale muszą być wolne od długów i zobowiązań (art. 30). Podobnie dotyczy to pracowni artystów oraz garaży i lokali o innym przeznaczeniu, o ile nakłady na budowę takiego lokalu w pełnym zakresie poniósł najemca, choćby nawet nie był członkiem spółdzielni, lub ponieśli je jego poprzednicy prawni. Podobnie jest z miejscami postojowymi w wielostanowiskowym garażu.
Obecnie nad ustawą uwłaszczeniową pracuje Senat. Jak się oczekuje, senatorowie wprowadzą do ustawy pewne sformułowania, aby uchylić zarzut niekonstytucyjności i sprzeczności z prawem własności. Jeśli Prezydent tak poprawioną ustawę zawetuje, uczyni to wyłącznie z powodów politycznych.

Reklama

Czesław Ryszka

Odpust ku czci bł. Szymona w Lipnicy Murowanej

Uroczystościom odpustowym ku czci bł. Szymona w Lipnicy Murowanej w diecezji tarnowskiej 23 lipca br. przewodniczył tarnowski biskup pomocniczy Władysław Bobowski. Przed Mszą św. przeszła przez Lipnicę procesja z relikwiami bł. Szymona.
Tegoroczny odpust połączono z konkursem piosenki pielgrzymkowej. Zespoły uświetniające swoim śpiewem Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską prezentowały się na lipnickim rynku. Atrakcją był trzymetrowy tort, upieczony z okazji Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa dla pielgrzymów, którzy przybyli na odpust do Lipnicy Murowanej. Ciasto podzielono aż na 3 tys. kawałków (kilku cukierników piekło tort przez tydzień).
Bł. Szymon urodził się w XVI wieku, a jego beatyfikacja miała miejsce w 1685 r. Do naszych czasów na miejscu rodzinnego domu Błogosławionego stoi zabytkowy kościół, zbudowany w pierwszej połowie XVII w. Obok kościoła znajduje się studnia z wodą, słynącą z właściwości uzdrawiających.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Mniej aborcji w Polsce

Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży przyczyniła się do zmniejszenia liczby aborcji, polepszenia standardów opieki nad matką i dzieckiem oraz rozwoju systemu wychowania przygotowującego do świadomego macierzyństwa - podała Maria Smereczyńska, Pełnomocnik Rządu ds. Rodziny. Komitet Społeczny Rady Ministrów 25 lipca br. przyjął raport z realizacji tej ustawy w 1999 r. i rekomendował go rządowi.
Ze sprawozdania wynika, że liczba aborcji dokonanych zgodnie z warunkami określonymi w ustawie spadła z 310 do 151. Zmniejszyła się też liczba dzieciobójstw i porzuceń dzieci.
Pełnomocnik Rządu ds. Rodziny przygotowała sprawozdanie na podstawie danych Ministerstw: Zdrowia, Pracy i Polityki Społecznej, Edukacji oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Reklama

Przed Światowym Zjazdem Górali w Ludźmierzu

Ponad stu górali polskich z Chicago przyjechało do Ludźmierza na rozpoczynające się w sierpniu br. obchody 600-lecia kultu Matki Bożej Gaździny Podhala (w ramach uroczystości odbędzie się I Światowy Zjazd Górali Polskich oraz poświęcenie Maryjnego Ogrodu Różańcowego w ludźmierskim sanktuarium). Pielgrzymi przywieźli na Podhale księgę, do której wpisano wszystkie koła Żywego Różańca działające w Chicago. W Munster Indiana, 30 mil od Chicago, istnieje "amerykański Ludźmierz", którym opiekują się Ojcowie Karmelici. Znajduje się tam kopia ludźmierskiej figury, poświęcona przez Jana Pawła II w 1999 r. w Wadowicach (niemal w każdym domu podhalańskim w Chicago znajduje się figura Matki Bożej Ludźmierskiej, wiele jest też przydrożnych kapliczek z Jej podobizną).
Siedem lat temu górale w Chicago założyli Komitet Obchodów 600-lecia Kultu Gaździny Podhala. Członkowie Komitetu organizują w Ameryce odpusty Matki Bożej i majówki ludźmierskie. Utrzymują również kontakty z sanktuarium w Ludźmierzu. W Chicago działa radio "Na góralską nutę", w którym w każdą niedzielę ks. Tadeusz Juchas przekazuje rodakom z USA korespondencje z Ludźmierza. Dzięki hojnym ofiarom górali z Chicago możliwe było odnowienie kościoła oraz stworzenie Ogrodu Maryjnego.

Reklama

"Święto Dzieci Gór"

Nabożeństwo ekumeniczne odprawione w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu zainaugurowało 23 lipca br. IX Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór".
Na tegoroczny Festiwal przyjechały dzieci z Indii, Korei, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Chorwacji oraz Turcji. Polskę reprezentowali: " Mali Mystkowianie" z Mystkowa, "Mali Siedlecanie" z Siedlca, grupa " Mały Haśnik" z Żabnicy, "Dunajec" z Niedzicy, "Mali Wierchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej, a także "Raciborzanie" z Raciborza.
Tradycyjnie, główne imprezy odbywały się w Nowym Sączu. W czasie tygodniowej imprezy dzieci koncertowały też w Rabce, Szczawnicy, Tarnowie, Suchej Beskidzkiej, Gorlicach i Krynicy. Organizatorem Festiwalu było Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

Reklama

Młodzież na Górze św. Anny

17-22 lipca br. ponad 1,5 tys. młodych, w tym także goście z Ukrainy, Niemiec i USA, uczestniczyło w IV Święcie Młodzieży na Górze św. Anny, pod hasłem: Silni rodziną w III tysiąclecie. Młodzi przeżywali tu dzień dziadka i babci, dzień dziecka, kapłana, dzień matki i ojca, nauczyciela, przyjaciela i na zakończenie dzień rodziny. Tematy poszczególnych dni miały swoje odbicie w głoszonych konferencjach. Podczas organizowanego przez Franciszkanów spotkania młodych nie brakowało modlitwy. Jeden z dni poświęcony był specjalnie przebaczeniu i pojednaniu. Bardzo ważna dla młodych była Msza św. z modlitwą o uzdrowienie wewnętrzne. Młodzi modlili się o łaskę uzdrowienia i przebaczenia tym, przez których zostali skrzywdzeni. Szczególnym dniem Święta był dzień rodziny, kiedy to na Górę św. Anny przyjechali rodzice uczestniczącej w spotkaniu młodzieży, by bawić się razem z dziećmi.
W tym roku świętować z młodymi przyjechali m.in. Antonina Krzysztoń, Good Religion, OWEYO, Alex Band, Dinozaury oraz boliwijski zespół Juventud Franciscana.
Zdaniem organizatorów, co roku na Górę św. Anny przyjeżdża coraz więcej młodzieży. Przeważnie są to osoby z duszpasterstw prowadzonych przez Franciszkanów.

Reklama

Z Jasnej Góry

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Piesze pielgrzymki

W TYGODNIU OD 17 DO 23 LIPCA PRZYBYŁY:

XV Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka z Wadowic. - Tworzyło ją 823 pątników z 98 miejscowości, w tej liczbie 258 braci i 565 sióstr pielgrzymkowych. Najmłodszy - Krystian liczył 2 latka, a najstarsza - Janina, idąca po raz ósmy, 80 lat. Opiekę duszpasterską pełniło 6 kapłanów i 2 siostry zakonne. W Częstochowie do pielgrzymki dołączyło ok. 500 osób. Trasa wynosząca 200 km wiodła przez Czerną i kościoły stacyjne Roku Jubileuszowego. Pielgrzymowanie trwało 6 dni. Tematem konferencji i rozważań były słowa: A Słowo Ciałem się stało. W święto Matki Bożej Szkaplerznej w Bzowie odbył się koncert wdzięczności dla gospodarzy za otwarte serca dla strudzonych pątników. 19 lipca, po powitaniu ze Szczytu przez o. Kamila Szustaka, pątnicy przeszli do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie Mszę św. dla nich odprawili kapłani-pielgrzymi.

X Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka z Zaolzia i Cieszyna. - Uczestniczyło w niej 285 pątników. W Częstochowie dołączyło ok. 200 osób, które przyjechały autokarami. Trasa pątników pieszych wyniosła ok. 200 km, a pielgrzymowanie trwało od 6 do 7 dni. Opiekę duszpasterską pełniło 5 kapłanów, 2 kleryków i 7 sióstr zakonnych. Po przyjściu do Sanktuarium uczestnicy pielgrzymki mieli najpierw godzinne spotkanie w Auli Papieskiej. Przed Eucharystią, sprawowaną przed Cudownym Obrazem, słowa powitania i pozdrowień wygłosił o. Mieczysław Łacek.

Reklama

XXIV Piesza Pielgrzymka z Krakowa ze Skałki. - Z hasłem: Z Maryją wielbimy Trójcę Świętą w pielgrzymce szło 320 pątników. W połowie byli to profesorowie wyższych uczelni i nauczyciele, jak również studenci.
Trasa wynosząca 152 km wiodła szlakiem Orlich Gniazd. Pielgrzymowanie trwało 5 dni. Przewodnika pielgrzymki i podprzeora skałecznego - o. Roberta Jasiulewicza wspomagało 3 kleryków i o. Zachariasz Jabłoński - współinicjator ze śp. o. Rufinem Abramkiem pieszej pielgrzymki ze Skałki. Pielgrzymowanie miało charakter pokutny i było modlitewnym darem dla Ojca Świętego Jana Pawła II na jego 80. urodziny. Pątnicy angażowali się w modlitwę liturgiczną, rozważania różańcowe, dawali świadectwa i dzielili się przemyśleniami nt. głoszonych konferencji. Do pielgrzymów dojechał biskup pomocniczy z Krakowa Kazimierz Nycz i w Zadrożu odprawił dla nich Mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej - Patronki Rodzin; małżeństwa uczestniczące w pielgrzymce ponowiły przyrzeczenia małżeńskie. Pod koniec piątego dnia pielgrzymów powitał ze Szczytu Jasnogórskiego redaktor miesięcznika Jasna Góra - o. Kazimierz Maniecki. Następnego dnia pątnicy odprawili Drogę Krzyżową na wałach, uczestniczyli w Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu i nawiedzili grób śp. o. Rufina na cmentarzu św. Rocha.

Przyszły jeszcze pielgrzymki z miejscowości: Mikołów - 250 osób; Świerklany - 69 os.; Ruda Śląska - 66 os., Imielno (pieszo-rowerowa) - 61 os., Jankowice Rybnickie - 60 os., Mieszkowice - 53 os., Brzeziny Śląskie - 51 os., Ornontowice - 26 os.

Reklama

VII Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskego Zakonu Świeckich

W dniach 21-22 lipca przebywało na Jasnej Górze ok. 7 tys. członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
Po modlitwie apelowej rozpoczęło się całonocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, jako podziękowanie za łaskę powołania i prośba o nowych członków Zakonu.
Drugiego dnia o godz. 8.00 rozpoczęło się na Szczycie przygotowanie do Eucharystii. Przewodniczył mu o. Emil Pacławski z Panewnik - asystent duchowy regionu katowickiego F.Z.Ś. Mszę św., w koncelebrze 40 ojców franciszkanów, odprawił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. W słowie Bożym ukazał osobę św. Franciszka, który niósł światu miłość, dobro i pokój. Dzisiaj takim Franciszkiem możemy nazwać Jana Pawła II. Daje on świadectwo o Chrystusie, którego świadkami winni być wszyscy chrześcijanie. Bp Długosz mówił, że drogą Kościoła jest każdy człowiek, także potrzebujący troski i pomocy innych. Ojciec Święty wzywa do jedności wyznawców Boga. Przypomina o konieczności więzi z Maryją. W osobie Ojca Świętego widzimy przykład, jak znosić cierpienie. Po Mszy św. s. Joanna Berłowska - przełożona narodowa F.Z.Ś. w Polsce wygłosiła konferencję o obowiązkach franciszkanów świeckich wobec Kościoła. Drugą prelekcję - nt. właściwej pobożności maryjnej - wygłosił o. Gabriel Kudzia, bernardyn - asystent narodowy F.Z.Ś. Natomiast s. Luiza Fryń - przełożona narodowa młodzieży franciszkańskiej mówiła o roli tej młodzieży w życiu Kościoła. Po spotkaniu Rady Narodowej F.Z.Ś. z przełożonymi regionów odprawiono Drogę Krzyżową na wałach. Prowadzili ją przełożeni regionów wspólnie z młodzieżą F.Z.Ś.

Jubileuszowa Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego

Apostolat Maryjny został założony w Polsce przed dwudziestu laty przez ks. Teofila Herrmanna ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego aO Paulo. Apostolat wywodzi się z praktyki Cudownego Medalika i oparty jest na wizji, jaką 27 listopada 1830 r. miała św. Katarzyna LaboureM, szarytka.
W dniach 21-22 lipca trwała jubileuszowa pielgrzymka ponad 3 tys. członków Apostolatu Maryjnego. Hasłem były słowa: Błogosławić Mnie będą wszystkie pokolenia (por. Łk 1, 48), a celem - wdzięczność Panu Bogu przez Niepokalaną Matkę za dwudziestolecie Apostolatu Maryjnego i prośba o łaski dla owocnej działalności.
Pierwszego dnia w Auli Papieskiej odbyło się spotkanie z ks. Herrmannem, połączone z konferencją, modlitwą i omówieniem programu pełnego uczestnictwa w jubileuszowej uroczystości. Dzień zakończono Apelem.
Drugiego dnia spotkanie miało miejsce w Auli o. Kordeckiego. Śpiewy, powitania, modlitwa do Ducha Świętego, Liturgia Godzin, Różaniec i konferencja oraz wykład Ewy Ferenc-Szydełko nt. Odpowiedź Niepokalanej na dar Cudownego Medalika w dwudziestolecie działalności Apostolatu Maryjnego wypełniły całe przedpołudnie. Eucharystia została odprawiona na Szczycie. Powitanie wygłosił paulin - o. Bogumił Schab. Głównym celebransem natomiast był metropolita gdański - abp Tadeusz Gocłowski. W słowie Bożym podkreślił m.in., że Apostolat Maryjny oparty jest na Ewangelii. Bóg dał nam Matkę - o tym mówi również Cudowny Medalik. Miłość Boga do człowieka rodzi także pytanie, czego od nas oczekuje Bóg. Odpowiedzią ma być Apostolat Maryjny. Po Komunii św. odmówiono wspólnie Akt Poświęcenia Najświętszej Maryi Pannie Apostolatu Maryjnego. W czasie Liturgii śpiewał mieszany chór parafialny z Rybnika Boguszowic. Po Mszy św. w Auli o. Kordeckiego odśpiewano Nieszpory i przyjęto nowych członków do Apostolatu Maryjnego oraz odmówiono modlitwy dla uzyskania odpustu jubileuszowego.

Reklama

Ks. prof. Teofil Herrmann mówi dla "Niedzieli"

"Chciałbym, żeby Czytelnicy bardzo poczytnego pisma cotygodniowego, jakim jest Niedziela, dowiedzieli się, że Matka Boża przekazała nam 170 lat temu dar do dziś aktualny. Za pomocą Cudownego Medalika przez te wszystkie lata dzieją się niezwykłe wydarzenia. Moglibyśmy przytoczyć wiele przykładów i świadectw nadzwyczajnych wydarzeń, które miały miejsce za naszych dni.
Chciałbym, aby Czytelnicy Niedzieli uświadomili sobie zatroskanie Matki Najświętszej o każdego z nas. Ta troska wyrażona została w pięknym obrazie Matki Bożej trzymającej kulę na wysokości serca i wyjaśnieniu, że kula ta wyobraża cały świat (nie tylko Francję) i każdego z nas z osobna. Jest to matczyny gest miłości, troski i opieki nad każdym człowiekiem. Cieszmy się tą niezwykłą miłością Matki Bożej i korzystajmy z Jej wspaniałego daru. Na progu Trzeciego Tysiąclecia marzeniem mojego serca jest, ażeby ten dar Matki Bożej był znany i powszechnie wykorzystywany; aby powstawały coraz nowe Wspólnoty Apostolstwa Maryjnego, posługujące się Jej znakiem w kraju i wśród Polonii.
Pozdrawiam serdecznie Czytelników Niedzieli".

Notowała: Paulina Czyż

Przypomnijmy, że w 1830 r. w. Paryżu Maryja powierzyła św. Katarzynie LaboureM misję wykonania medalika, który powszechnie nazwano Cudownym Medalikiem. Matka Boża objawiając Cudowny Medalik, ukazała współczesnemu człowiekowi drogę do uświęcenia życia, jaką postępowała Jej powiernica.
Centralny Ośrodek Apostolatu Maryjnego mieści się w Warszawie przy ul. Radnej 14, tel. (0-22) 826-77-68.

JEDNYM ZDANIEM

Bp Stanisław Dziwisz przybył do Polski na wakacyjny wypoczynek. Będzie uczestniczył m.in. w obchodach 600-lecia kultu Matki Boskiej Ludźmierskiej i w I Światowym Zjeździe Górali Polskich. Odwiedzi też rodzinną Rabę Wyżną.

Mszą św. przy Czarnym Krucyfiksie w katedrze na Wawelu i staropolskim śniadaniem profesorskim Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego uczcił 600-lecie inauguracji wykładów na najstarszej uczelni w Polsce.

Religijność to główna cecha Polaków - wynika z badań Instytutu Praw Publicznych. Właśnie religijność wymieniają na pierwszym miejscu zarówno mieszkańcy Unii Europejskiej, jak i sami Polacy.

Do kraju powróciła z Kosowa pierwsza, 60-osobowa grupa żołnierzy z 18. Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego (w sumie z Kosowa wrócić ma ok. 800 polskich żołnierzy).

Rząd RP nie zgodził się na budowę nowego gazociągu z Rosji na południe Polski i do Słowacji trasą, która omijałaby ukraiński system rurociągów tranzytowych.

Premier Jerzy Buzek zdecydował, że wybory do Rady Gminy Warszawa Centrum odbędą się 24 września br.

Rząd przyjął 3-letni program modernizacji uzbrojenia policji i Straży Granicznej.

Senat wprowadził zmiany do ustawy o obywatelstwie polskim, łagodząc jej restrykcyjność. Polscy obywatele posiadający jednocześnie inne obywatelstwo nie zostaną ukarani za to, że wobec polskich władz będą posługiwać się dokumentami innego kraju.

Sejm uchwalił ustawę o repatriacji, umożliwiającą powrót do kraju Polakom z Kazachstanu.

W Sejmie powołano Komisję Prawa Europejskiego - liczy ona 44 posłów. Przewodniczącym tzw. Wielkiej Komisji wybrany został Bronisław Geremek (UW), a jego zastępcami: Ryszard Czarnecki (AWS), Józef Oleksy (SLD) i Waldemar Pawlak (PSL).

Akcja Wyborcza Solidarność usunęła ze swojego klubu czterech posłów za złamanie dyscypliny w głosowaniu sejmowym nad wysokością VAT w rolnictwie.

Piotr Żak złożył dymisję ze stanowiska rzecznika klubu AWS.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski ma przeprosić rodzinę Jana Izydora Sztaudyngera za wykorzystanie, bez ich zgody, fraszki tego poety i satyryka w prezydenckiej kampanii wyborczej w 1995 r. - orzekł warszawski Sąd Okręgowy.

Weszła w życie pierwsza część znowelizowanego prawa autorskiego. Daje ona autorom ustawowe podstawy ochrony ich praw. Od tej pory kradzież praw autorskich staje się przestępstwem kryminalnym.

Policja zlikwidowała największy w tym roku kanał przerzutu narkotyków z Polski do Europy Zachodniej i Skandynawii (w operacji uczestniczyli też policjanci z Niemiec i Szwecji). Przechwycono 37 kg amfetaminy i 1,5 kg kokainy.

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że PKP wydała nielegalnie 7,6 mln zł z dotacji celowej - zamiast przeznaczyć pieniądze na inwestycje związane z poprawieniem transportu niepełnosprawnych, kolej wypłacała z dotacji pensje swoim pracownikom.

Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że blisko 4,5 mln zł stracił w zeszłym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z powodu bałaganu i nierzetelności w prowadzeniu dokumentacji.

40 mln zł kary zapłaci Polski Koncern Naftowy Orlen za praktyki monopolistyczne. To najwyższa jak dotąd kara, jaką wyznaczył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding kupiło 35% akcji Telekomunikacji Polskiej SA (za 18,6 mld zł). Jest to największa prywatyzacja w Europie Środkowo-Wschodniej.

Według ostatnich szacunków GUS, w Polsce bez oficjalnego zatrudnienia pracuje ponad 1,4 mln osób, w tym 100-150 tys. to cudzoziemcy.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wenecja: Franciszek podziękował za wizytę, modlił się za Haiti, Ukrainę i Ziemię Świętą

2024-04-28 13:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Na zakończenie Mszy św. sprawowanej na placu św. Marka papież podziękował organizatorom jego wizyty w Wenecji i szczególnie pamiętał w modlitwie o Haiti, Ukrainie i Ziemi Świętej.

Drodzy bracia i siostry, zanim zakończmy naszą celebrację chciałbym pozdrowić was wszystkich, którzy w niej uczestniczyliście. Z całego serca dziękuję patriarsze, Francesco Moraglii, a wraz z nim jego współpracownikom i wolontariuszom. Jestem wdzięczny władzom cywilnym i siłom porządkowym, które ułatwiły przebieg tej wizyty. Dziękuję wszystkim.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

duchowni

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

- To duchowni, według Niemców, byli grupą niezwykle niebezpieczną, ponieważ poprzez swoją pracę duszpasterską wspierali wszystkich Polaków - podkreślał biskup w homilii. - Od początku wojny byli wyłapywani, torturowani, niszczeni i mordowani - dodał. Jak zauważył, „sakramentalne kapłaństwo było dla Niemców, Rosjan, a potem komunistów znakiem sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję