Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy w obronie Radia Maryja

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy poparło w specjalnej uchwale starania Radia Maryja w walce o dostęp do przyznanych częstotliwości. Mimo zapowiedzi nie zostały one udostępnione w pełni toruńskiej radiostacji. Uchwałę przyjął Zarząd Główny Stowarzyszenia 28 listopada br.
KSD" popiera dążenia tej rozgłośni zmierzające do uzyskania takich częstotliwości, które pozwolą docierać z przesłaniem ewangelizacyjnym do wszystkich mieszkańców kraju" - napisano w uchwale. Pismo przypomina również, że Radio Maryja było uhonorowane przyznawaną przez Stowarzyszenie nagrodą im. św. Maksymiliana Kolbego.
Ogólnopolskie Radio Maryja stara się obecnie o odnowienie koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych w związku z procesem wygaśnięcia w czerwcu 2001 r. koncesji zawartej w 1994 r.

Eutanazja to legalizacja zabójstwa

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia w oświadczeniu z 4 grudnia 2000 r. stwierdziła, że legalizacja eutanazji jest kolejnym, po legalizacji zabijania dzieci nienarodzonych, atakiem na ludzkie życie, a tym samym na fundamentalne prawo do życia i poszanowania ludzkiej godności. Prawa te są podstawą europejskiej, humanitarnej i chrześcijańskiej tradycji. Krok dokonany przez parlament holenderski jest sprzeczny z Deklaracją Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycznego z 1948 r. oraz z zasadami etyki medycznej przyjętymi przez państwa Unii Europejskiej w 1987 r.
Autorów oświadczenia szczególnie niepokoi, że eutanazja w proponowanej wersji może być zastosowana nawet wobec 12-letniego dziecka bez zgody obojga rodziców.
Eutanazja jest atakiem na ludzką godność. Jej legalizacja otwiera nieobliczalnie szerokie możliwości nadużyć, służących eliminacji ze społeczeństwa ludzi chorych i starszych.
Przypadek ten wymaga stosownej reakcji sądownictwa międzynarodowego, z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka na czele. Trzeba czym prędzej zatamować podobne tendencje, by nie przenosiły się także do naszego kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dar" Niedzieli" dla przyszłych kapłanów

Nowy gmach Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej został poświęcony 8 grudnia br. - w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. W czasie tej samej celebry zakończono również I Synod Diecezjalny. Seminarium otrzymało na dobry początek od Redakcji Niedzieli, przy współpracy Fiata Auto-Poland, samochód osobowo-dostawczy.
Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski - abp Józef Kowalczyk, w koncelebrze z ordynariuszem warszawsko-praskim - bp. Kazimierzem Romaniukiem i jego biskupem pomocniczym Stanisławem Kędziorą, sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski - bp. Piotrem Liberą, biskupami pomocniczymi archidiecezji warszawskiej: Marianem Dusiem, Piotrem Jareckim i Tadeuszem Pikusem, a także bp. Józefem Zawitkowskim z Łowicza, bp. Stanisławem Napierałą z Kalisza i bp. Romanem Marcinkowskim z Płocka. Homilię wygłosił Prymas Polski - kard. Józef Glemp.
" To Seminarium w dniu dzisiejszego święta jest naszym darem dla Boga, a jednocześnie wyrazem Bożego błogosławieństwa dla nas" - mówił Prymas Polski. - Ma ono stać się szkołą formacji dla przyszłych kapłanów i miejscem, z którego będzie promieniowało światło nadziei".
Po homilii nastąpiło promulgowanie dekretu bp. Kazimierza Romaniuka zamykającego Synod Diecezjalny. Konieczność zwołania Synodu wynikała z faktu, iż powstała przed 8 laty diecezja warszawsko-praska nie posiadała własnego zbioru przepisów partykularnych. Na okoliczność zamknięcia Synodu specjalny list nadesłał Ojciec Święty Jan Paweł II.
Drugi list papieski odnosił się do poświęcenia nowego gmachu Seminarium." Z prawdziwą radością przyjąłem wiadomość o mającym nastąpić otwarciu i poświęceniu własnego budynku seminaryjnego dla diecezji warszawsko-praskiej - napisał Ojciec Święty. - Seminarium duchowne jest szczególnym miejscem w każdym Kościele lokalnym. (...) Proszę Boga, aby Wasze Seminarium stanowiło zawsze liczną i żywą wspólnotę. (...) Całej seminaryjnej wspólnocie z serca błogosławię".
Po poświęceniu gmachu Seminarium odbył się obrzęd przeniesienia Najświętszego Sakramentu do kaplicy seminaryjnej. Przed błogosławieństwem rektor seminarium - ks. dr Wacław Madej ogłosił powstanie Towarzystwa Przyjaciół Seminarium, które ma za zadanie pielęgnować i wspierać modlitewnie i materialnie rodzące się powołania kapłańskie.
Uroczystości zakończyło przekazanie dla Seminarium samochodu osobowo- bagażowego. W obecności biskupów i kapłanów, samochód poświęcił bp Kazimierz Romaniuk. Kluczyki i dokumenty samochodu na ręce Rektora Seminarium przekazał redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś. Samochód, służąc Seminarium Duchownemu, będzie jeżdżącym po warszawskich ulicach apelem:" Czytaj Niedzielę!".

Reklama

Irena Świerdzewska

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Modlitwa i spotkanie Częstochowskiego Związku Sybiraków

Częstochowski Związek Sybiraków zrzesza ok. 300 osób. W większości są to osoby, które w latach 40. w różnych deportacjach zostały zesłane w głąb Związku Radzieckiego, m.in. do Kazachstanu i na Syberię. Związkowcy pragną pamiętać o licznych pokoleniach Polaków deportowanych na Sybir. Chcą również nieść sobie wzajemną pomoc duchową i materialną.
29 listopada br., w 170. rocznicę wybuchu powstania listopadowego, częstochowscy sybiracy, po złożeniu kwiatów na grobie Nieznanego Żołnierza w Alei Henryka Sienkiewicza i pod Pomnikiem Ofiar Stalinowskich na jasnogórskich wałach, zgromadzili się na koncelebrowanej Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu, pod przewodnictwem ks. kan. Franciszka Dylusa, kapelana częstochowskich sybiraków. W Słowie Bożym powiedział on m.in.:" Przychodzimy tutaj, by uczcić pamięć powstańców poległych i zmarłych na Syberii, a także by zjednoczyć się duchowo z tymi pokoleniami Polaków sprzed 170 lat, którzy kierując się miłością do Ojczyzny, chcieli strząsnąć kajdany zniewolenia i odzyskać suwerenność dla państwa polskiego. Świadomi ciągłości wielowiekowej tradycji, modlitwy i patriotyzmu, wiemy, że wolność, jaką się cieszymy, jest rezultatem tamtych i wielu następnych ofiar złożonych na ołtarzu Ojczyzny".
Po Mszy św. odbyło się spotkanie w Auli Papieskiej. Wspomniano, że za udział w powstaniu styczniowym w 1863 r. władze carskie zamknęły kilka klasztorów paulińskich i aresztowały zakonników - także z Jasnej Góry, 2 z nich zesłały na Sybir. Wcześniej jeszcze, bo po powstaniu listopadowym, nazywając Matkę Bożą Częstochowską Pierwszą Rewolucjonistką, władze pod groźbą zesłania na Syberię zabraniały pielgrzymowania na Jasną Górę. Po przemówieniach Częstochowski Związek Sybiraków wręczył Odznakę Honorową Sybiraka generałowi Zakonu Paulinów - o. Stanisławowi Turkowi i Radiu" Jasna Góra".

XIX Pielgrzymka Sodalicji Mariańskiej

2 grudnia br. miała miejsce pielgrzymka Sodalicji Mariańskich na Jasną Górę. Sodalisi i sodaliski z całego kraju zgromadzili się najpierw w Auli Jana Pawła II. Wszystkich powitał ks. prał.Tadeusz Uszyński z Warszawy - krajowy moderator Federacji Sodalicji Mariańskich. Następnie głos zabrali: prezes Regina Pruszyńska i wiceprezes Jacek Nyc. Mówiono o przełomie tysiącleci, o owocach Roku Jubileuszowego i o programie na rok 2001 dla Sodalicji Mariańskich. Przemówienia tematyczne mieli również: członek zarządu SM Grzegorz Baran i Czesław Domaradzki.
Najważniejszym punktem pielgrzymki była koncelebrowana Eucharystia. Przewodniczył jej w Kaplicy Cudownego Obrazu ks. prał. Uszyński. W Słowie Bożym mówił o" fiat" Maryi, podkreślając, że z Panem Bogiem nie kupczy się, ale - na wzór Maryi - przyjmuje się wolę Bożą. W czasie Mszy św. odbyła się ceremonia przyrzeczeń i ślubowań sodalicyjnych. Pielgrzymkę zakończono w Auli Papieskiej odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego, radosnej części Różańca św. oraz życzeniami na Boże Narodzenie i Nowy Rok.

JEDNYM ZDANIEM

Polskę odwiedzili: kanclerz Niemiec Gerhard Schroader, który m.in. wystąpił na forum polskiego parlamentu, oraz premier Litwy Rolandas Paksas (była to jego pierwsza podróż zagraniczna po objęciu funkcji szefa rządu).

Podróżujący do Kazachstanu, Mołdawii i Mongolii obywatele polscy będą musieli posiadać wizy; to samo dotyczy obywateli tych państw przybywających do Polski.

Rząd powołał zespół, który ma rozpoznać ryzyko wystąpienia tzw. choroby szalonych krów w Polsce; wprowadzono też system ochrony konsumentów i zwierząt przed zarażeniem (kontrola objęła m.in. leki sprowadzane z Zachodu).

Minister transportu Jerzy Widzyk podpisał akt komercjalizacji PKP - jest to pierwszy krok ku przekształceniu kolei w spółkę akcyjną, w której jedynym akcjonariuszem będzie skarb państwa.

Ministerstwo Finansów uprościło formularze podatkowe: będą teraz tylko 2 formularze PIT (zielony - dla prowadzących działalność gospodarczą i brązowy - dla pracowników, emerytów i rencistów) oraz załączniki.

Sejm w specjalnej uchwale złożył hołd żołnierzom Batalionów Chłopskich - w 60. rocznicę powstania tej konspiracyjnej formacji zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego.

Sejm przyjął nową ustawę o świadku koronnym. Według ustawy, każdy przestępca, który zdecyduje się zeznawać przeciwko współwinnym, może liczyć na pełną ochronę i pomoc państwa.

Posłowie z komisji sejmowej pracującej nad ordynacjami wyborczymi zadecydowali, że partie polityczne będą finansowane z budżetu państwa.

141 posłów podpisało się pod projektem uchwały skierowanym do Marszałka Sejmu z żądaniem sprawiedliwego i równego traktowania Radia Maryja w procesie ponownego przyznawania ogólnopolskich koncesji radiowych.

Na XIII Zjeździe" Solidarności" w Spale postanowiono, że jeśli AWS nie utworzy federacji, to wokół Związku i Ruchu Społecznego powstanie jedna partia; Marian Krzaklewski zapowiedział, że na początku 2001 r. zrezygnuje z przewodniczenia obecnej AWS.

Rada Krajowa Unii Wolności zadecydowała o podpisaniu porozumienia z Andrzejem Olechowskim.

Premier Jerzy Buzek przyjął rezygnację wojewody śląskiego Marka Kempskiego; dymisja ma związek z potwierdzonymi przez rządową komisję podejrzeniami o korupcję wysokich urzędników śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Przed sądem stanęła komisarz krakowskiej policji oskarżona o przekazywanie zdjęć i materiałów policyjnych miesięcznikowi Zły, wydawanemu przez żonę Jerzego Urbana.

Skradziona, niezwykle cenna, księga Sidereus nuncius... Galileusza wróciła do zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego (została ona odzyskana po interwencji naszej prokuratury na londyńskiej aukcji antykwarycznej, na której wystawiono księgę na sprzedaż).

W wyniku przeprowadzonej przez ZUS kontroli wystawiania zwolnień lekarskich, ich liczba w skali całego kraju spadła aż o ok. 25%; 11 lekarzy straciło uprawnienia do wystawiania zwolnień.

11 charytatywnych organizacji pozarządowych utworzyło w Warszawie koalicję z okazji obchodzonego w 2001 r. Światowego Roku Wolontariatu. Celem koalicji jest propagowanie idei wolontariatu i promowanie pracy społecznej.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

KEP

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Wśród najważniejszych podejmowanych tematów są kwestie wynikające z relacji Kościół - państwo dotyczące nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych. W czasie obrad przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi aktualny stan prac Zespołu Roboczego ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole oraz relację ze spotkania 24 kwietnia Zespołu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Zasadniczym celem tego forum współpracy konferencji biskupich państw członkowskich UE jest przedstawianie w strukturach UE głosu Kościoła katolickiego na aktualne tematy, którymi się one akurat zajmują. Komisja nieustannie przypomina też o duchowym wymiarze jednoczącej się Europy, który był istotny dla jej katolickich ojców-założycieli: Roberta Schumana, Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję