Reklama

SZWAJCARIA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy przewodniczący CCEE

Nowym przewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) został 72-letni benedyktyn bp AmadeMe Grab, ordynariusz szwajcarskiej diecezji Chur. Wyboru dokonano 19 kwietnia w Strasburgu podczas sesji plenarnej CCEE. Wiceprzewodniczącymi Rady zostali: arcybiskup Zagrzebia Josip Bozanić z Chorwacji i kard. Cormac Murphy-O´Connor, arcybiskup Westminsteru w Anglii.
Nowy przewodniczący zastąpił kard. Miloslava Vlka, arcybiskupa Pragi, który nie mógł ponownie kandydować, gdyż sprawował swój urząd przez dwie kadencje. Kard. Vlk był przewodniczącym CCEE od 1993 r.
Nowy przewodniczący cieszy się opinią "człowieka pojednania" i uchodzi za osobę otwartą i gotową do dialogu. Urodził się 3 lutego 1930 r. w Schwyz w diecezji Chur. Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1954 r. Biskupem został mianowany w dniu swych 57. urodzin. Od 9 listopada 1995 r. był biskupem diecezji Fryburga, Lozanny i Genewy, po czym 12 czerwca 1998 r. został biskupem swej rodzimej diecezji.

Przygotowania do przyjazdu Papieża

W święto Matki Boskiej Fatimskiej 13 maja br. wierni diecezji kijowsko-żytomierskiej oficjalnie rozpoczną przygotowania do spotkania z Janem Pawłem II. Miejscem ogólnodiecezjalnej pielgrzymki będzie w tym dniu diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszowie.
"Przygotowania te chcemy połączyć z orędziem fatimskim" - powiedział 10 kwietnia br. na spotkaniu z duchowieństwem biskup diecezjalny Jan Purwiński. "Istnieje ścisły związek orędzia fatimskiego z dramatyczną historią naszego kraju ostatnich kilkudziesięciu lat i posługą Ojca Świętego" - dodał. Przypomniał, że Papież "wielokrotnie dawał wyraz przekonaniu, że te wydarzenia są ze sobą w sposób tajemniczy powiązane". Podczas uroczystości w Dowbyszowie każda parafia z diecezji otrzyma figurę Pani Fatimskiej, która
16 maja br., na zakończenie dnia modlitw w intencji Papieża, rozpocznie wędrówkę po wszystkich domach w danej parafii. "Będzie to początek peregrynacji figury Pani z Fatimy. To Ona będzie nas przygotowywała do duchowego spotkania z Ojcem Świętym" - zapowiedział bp Purwiński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Triduum Paschalne w parafiach katolickich Witebska

W 1,5 roku od powstania nowej diecezji witebskiej w obrzędach Triduum Paschalnego w Witebsku uczestniczyło o wiele więcej osób niż w latach poprzednich. Dodatkowym źródłem radości w Wielkanoc 2001 r. w Witebsku, które jest miastem w większości prawosławnym, był fakt, iż w bieżącym roku katolicy i prawosławni świętowali Paschę tego samego dnia.
Wierni 3 parafii witebskich uczestniczyli we własnych świątyniach, zaś wierni powstałej ostatnio parafii św. Antoniego - w kościele katedralnym św. Barbary. W tegorocznych uroczystościach każdego dnia w czasie Triduum Paschalnego oprócz miejscowych duszpasterzy w celebracji świętych obrzędów brali czynny udział albo bp Władysław Blin, albo jego najbliżsi współpracownicy z kurii biskupiej.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 15 kwietnia br. bp Blin poświęcił podczas Mszy św. nowo zbudowaną kaplicę pw. Matki Boskiej Saletyńskiej w śródmieściu Witebska.

Brutalny mord na polskim kapłanie katolickim w Krasnojarsku

We wsi Jarcewo na terenie Kraju Krasnojarskiego na Syberii został brutalnie zamordowany 77-letni polski kapłan - ks. Jan Frąckiewicz. Jak podała 18 kwietnia br. rosyjska agencja prasowa ITAR-TASS, jego ciało ze związanymi z tyłu rękoma i śladami znęcania się znaleziono w Niedzielę Wielkanocną w jednym z wiej-skich domów, który służył miejscowej wspólnocie katolickiej za kaplicę i dom parafialny.
Ks. Frąckiewicz, pochodzący z Nowego Sącza, pracował na Syberii od 8 lat. Był wielkim orędownikiem ekumenizmu i zbliżenia katolicko-prawosławnego. Administrator apostolski Syberii Wschodniej ( na której terenie działał zamordowany duchowny) - bp Jerzy Mazur powiedział, że śmierć tego kapłana można nazwać męczeńską. "Pozostanie ona symbolem nadziei dla odradzającego się chrześcijaństwa na Syberii, ziemi świadków wiary i męczenników" - dodał Ksiądz Biskup.

Reklama

Misjonarze pomagają dzieciom-żołnierzom

Misjonarze z Jezuickiej Służby Pomocy Uchodźcom na indonezyjskich Molukach rozpoczęli pracę nad przywróceniem do normalnego życia dzieci-żołnierzy. Ci mali żołnierze - wykorzystywani przez dorosłych podczas konfliktów zbrojnych do zbrodniczych celów - to najczęściej sieroty, które nie mają dokąd wracać. Większość z nich pochodzi z rodzin chrześcijańskich.
Obecnie w Ośrodku Kryzysowym diecezji Ambon na Molukach przebywa 42 małych żołnierzy. Opiekę nad nimi objęła miejscowa parafia św. Franciszka Ksawerego. Wolontariusze prowadzą z dziećmi zajęcia z Biblii, plastyki i organizują dla nich gry. "Celem tych zajęć jest maksymalne wypełnianie dzieciom czasu, tak aby mniej pamiętały o wojnie" - wyjaśnił Edi Mulyono, dyrektor Jezuickiej Służby Pomocy w Indonezji.

USA

Większość Amerykanów popiera projekt prezydenta George´a W. Bu-sha, który przewiduje finansowe wsparcie państwa dla instytucji religijnych w USA. Takie są wyniki ankiety amerykańskiego Forum " Pew", z siedzibą w Waszyngtonie, prowadzącego badania na temat życia religijnego w kraju.
Ankieta ujawniła, że 75% Amerykanów zgadza się na przekazywanie części rządowych funduszy instytucjom religijnym, które zajmują się rozwiązywaniem problemów społecznych. 21% badanych jest temu przeciwna, natomiast 4% nie ma zdania na ten temat. Ankietę na reprezentatywnej próbie 2041 osób przeprowadziło od 5 do 18 marca br. Forum "Pew" i prowadzony przez nie Ośrodek Badań.

KENIA

Definitorium generalne Zakonu Karmelitów Bosych, które obradowało w stolicy Kenii - Nairobi, powołało Europejską Konferencję Prowincjałów Zakonu Karmelitów Bosych. Jej celem ma być przede wszystkim animowanie współpracy Zakonu w Europie, głównie w promocji duchowości i autentycznego kultu maryjnego, którego szczególnym wyrazem jest szkaplerz karmelitański. W skład Konferencji weszli prowincjałowie 5 istniejących dotychczas konferencji narodowych lub regionalnych, tj. anglo-irlandzkiej, francusko-belgijskiej, hiszpańskiej, włoskiej i centralnej Europy (skupiającej Austrię, Chorwację Niemcy, Polskę i Węgry). Zarząd Europejskiej Konferencji Prowincjałów Zakonu Karmelitów Bosych tworzą: o. Ciro Garcia - prowincjał z Burgos, o. Luigi Gaetani - prowincjał z Neapolu i
o. Szczepan Praśkiewicz - prowincjał z Krakowa.

Reklama

KOLUMBIA

Konferencja Biskupów Kolumbii zagroziła ekskomuniką członkom organizacji terrorystycznej FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii). "Nie wolno teraz zbyt długo analizować, ale należy działać natychmiast" - powiedział publicznie przewodniczący Konferencji - abp Alberto Giraldo Jaramillo. Zareagował on w ten sposób na zamach, jakiego dokonali członkowie FARC w Wielką Sobotę.
Podczas napadu na wieś Taraza w departamencie Antioquia ( północno-zachodnia Kolumbia) zginęło co najmniej 50 osób, a nie mniej niż 15 zostało hospitalizowanych. Ogółem w tygodniu przedświątecznym w bratobójczych starciach zbrojnych między różnymi lewicowymi ugrupowaniami partyzanckimi a wojskiem kolumbijskim zginęło co najmniej 115 osób.

SUDAN

Ponad 50 chrześcijan zostało skazanych na karę chłosty za uczestnictwo w manifestacji przed kościołem w Chartumie. Proces był krótki i odbył się bez udziału adwokata, a wszyscy skazani zostali natychmiast wychłostani - powiedział przedstawiciel Rady Kościołów Sudanu. Wcześniej policja użyła ostrej amunicji do rozpędzenia tłumu zgromadzonego przed kościołem w Chartumie i zaaresztowała
ok. 100 osób, w tym księży - powiedzieli AFP świadkowie zajścia.
W Sudanie od kilkunastu lat trwa konflikt zbrojny między zdominowanym przez muzułmanów rządem w Chartumie a chrześcijanami i animistami zamieszkującymi głównie południe kraju.

JEDNYM ZDANIEM

W dniach 4-9 maja Ojciec Święty Jan Paweł II odbędzie 93. pielgrzymkę zagraniczną. Odwiedzi Grecję, Syrię i Maltę. Będzie kroczył śladami św. Pawła.

Parlament Chile zniósł karę śmierci obowiązującą w tym kraju od 112 lat.

Największe brytyjskie autorytety (m.in. królowa Elżbieta II) zaangażowały się w kampanię ratowania wizerunku kraju, który ucierpiał w wyniku wystąpienia tam pryszczycy. Ich zadaniem będzie przekonanie światowej opinii, że do Wielkiej Brytanii można przyjeżdżać bez obaw.

Holenderska minister zdrowia Els Borst oświadczyła, że opowiada się za zezwoleniem lekarzom na przepisywanie trucizny pacjentom, którzy po prostu są już zmęczeni życiem. Według niej, także ludzie zdrowi powinni mieć prawo do samobójstw.

Przed sądem w Grenoble stanął znany francuski dyrygent i kompozytor Michel Tabachnik z sekty Zakonu Świątyni Słońca, współodpowiedzialny za samobójczą śmierć 74 osób.

Siły NATO w Bośni aresztowały i przekazały Trybunałowi w Hadze Dragana Obrenovicia, oskarżonego o współudział w masakrze Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 r.

Na ulicach tureckich miast tysiące ludzi protestowało przeciwko polityce rządu. Manifestanci domagali się ustąpienia premiera Bulenta Ecevita, którego obwinia się o doprowadzenie kraju do ekonomicznej zapaści.

Państwa Unii Europejskiej nie mają żadnej motywacji, by przyjąć do swego grona nowe kraje, oświadczył marszałek izby niższej parlamentu czeskiego Vaclav Klaus. Swym wątpliwościom co do intencji UE Klaus dał wyraz na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku podczas konferencji poświęconej problemom integracji europejskiej.

Czeskie Lidove Noviny podały, że Unia Europejska zgodzi się na 10-letni zakaz sprzedaży czeskiej ziemi i nieruchomości cudzoziemcom, ale w zamian zażąda, by Czesi przystali na 7-letni zakaz pracy w krajach UE.

Węgry i Rosja wprowadzają od 3 czerwca br. wzajemny obowiązek wizowy w ruchu osobowym. Zarządzenie węgierskiego MSZ o wprowadzeniu wiz m.in. dla Rosjan jest jednym z warunków przyjęcia Węgier do Unii Europejskiej.

Prezydent Ukrainy Leonid Kuczma określił planowaną na czerwiec br. wizytę Jana Pawła II na Ukrainie jako "wydarzenie historyczne". - Wszystkie aspekty tego historycznego wydarzenia winny być wzięte pod uwagę i przygotowane na najwyższym poziomie - podkreślił Kuczma podczas spotkania poświęconego przygotowaniom do wizyty Papieża.

Dymisji premiera Ukrainy Wiktora Juszczenki domagają się komuniści. O jego losie ma zadecydować wkrótce parlament. Juszczenkę popierają siły demokratyczne w kraju. Ich zdaniem, od chwili objęcia urzędu przez premiera w 1999 r. poprawiła się sytuacja gospodarcza Ukrainy.

Żona zamordowanego dziennikarza ukraińskiego Georgija Gongadze i Mykoła Melnyczenko, ochroniarz prezydenta Leonida Kuczmy, który ujawnił taśmy z nagraniami obciążającymi prezydenta - otrzymali azyl od rządu USA.

Kierownictwo wydawnictwa "Siem Dniej" (kontrolowanego przez wierny Kremlowi "Gazprom-Media") zwolniło z pracy dziennikarzy niezależnych gazet: dziennika Siegodnia i tygodnika Itogi. To kolejny atak na prodemokratyczne media po "pacyfikacji" telewizji NTW w Moskwie.

Adam Denijew, wysoki rangą przedstawiciel prorosyjskiej administracji w Czeczenii, zagorzały przeciwnik niepodległości tej republiki, zginął w wyniku zamachu.

Izraelska armia zajęła pas palestyńskiej ziemi w Strefie Gazy. - To niewybaczalna zbrodnia - zareagował Jaser Arafat. Również ONZ i niemal wszystkie kraje arabskie potępiły Izrael za ostatnie akty terroru wymierzone w Palestyńczyków.

Co najmniej 47 osób zginęło podczas tragicznych wydarzeń na stadionie Ellis Park w Johannesburgu w RPA. Na stadion, przewidziany dla 68 tys. widzów, na mecz 2 najpopularniejszych w kraju drużyn piłkarskich wpuszczono 120 tys. kibiców.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od trudnych spraw

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego

Ten list do sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego na Marianki w Górze Kalwarii nadszedł z jednej z okolicznych miejscowości. Autorem był kompozytor i zarazem organista w jednej z parafii. Załączył dwie pieśni ku czci św. Stanisława, jako wotum dziękczynne za uzdrowienie żony. Oto, gdy dowiedzieli się, że jeden z guzów wykrytych u żony jest złośliwy, od razu została skierowana na operację. „Rozpoczęły się modlitwy. Nasze rodziny, zaprzyjaźnieni ludzie i ja osobiście polecałem zdrowie żony nowemu świętemu, o. Papczyńskiemu. Nowemu, a przecież staremu, bo znam go od dzieciństwa, pochodzę z parafii mariańskiej” – napisał w świadectwie.

CZYTAJ DALEJ

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 21, 20-25.

Sobota, 18 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana I, papieża i męczennika

CZYTAJ DALEJ

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06

[ TEMATY ]

katecheza

felieton

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Oceny z religii i etyki nie wliczane do średniej ocen; możliwe łączenie uczniów z różnych klas w ramach danego etapu edukacyjnego; znaczna redukcja liczby etatów nauczycieli religii; wytyczne, aby organizować lekcje religii na pierwszych lub ostatnich zajęciach szkolnych oraz usunięcie z listy lektur pisarzy kojarzonych z nurtem katolickim to tylko wybrane narzędzia, które od 1 września br. resort edukacji zamierza wykorzystać w walce z religią w szkołach.

Reakcja strony społecznej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję